ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 серпня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1570/1996/2012
Категорія: 5.6.1 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Золотнікова О.С., Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Військової частини А1620 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року по справі за адміністративним позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»» до військової частини А1620 про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
21.03.2012р. ДП «НЕК «Укренерго» звернулося до Одеського окружного адміністративного позову із позовом до військової частини А1620, в якому просило суд стягнути штраф в сумі 5270 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що відповідачем не були виконані вимоги припису №05/13-02-0095П від 27.05.2011 року, в зв'язку з чим, за ухилення від його виконання на останнього, згідно постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/13-01-0029 від 29.12.2011 року, було накладено штраф у розмірі 5270 грн., який в військовою частиною в добровільному порядку так і не було сплачено до Державного бюджету.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року адміністративний позов задоволено. Стягнуто з військової частини А1620 (ЄДРПОУ 08502712, місцезнаходження: 65120, м. Одеса, вул. Магістральна,37) на користь Державного бюджету м. Одеси штраф у розмірі 5270 грн.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду 1-ї інстанції, 18.06.2012р. представником військової частини А1620 подано апеляційну скаргу, в якій останній зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права та просив скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2012 року і прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та /або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату, час і місце судового розгляду.
Заслухавши суддю - доповідача, та перевіривши матеріали справи і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
24.05.2011 року ст. державним інспектором з енергетичного нагляду Змараєвим М.М., відповідно до ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику», ст.14 Закону України «Про теплопостачання» та «Положення про державний енергетичний нагляд» (затв. Постановою КМУ від 07.08.1996р. №929), було проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах військової частини А0177, підпорядкованої відповідачу - військовій частині А1620 (Одеська область, Косовський район, с.Чапаєва).
За результатами здійсненої перевірки 24.05.2011 року було складено акт №05/13-0095, яким зафіксовано численні виявлені порушення вимог діючого у цій сфері законодавства.
В подальшому, на підставі вищезазначеного акту перевірки 27.05.2011 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Південному регіоні було винесено Припис №05/13-02-0095П, яким зобов'язано в/частину А1620 у строк до 27.05.2011 року надати План заходів по виконанню припису та в цілому про виконання припису повідомити до 10.06.2011 року.
За ухилення від виконання вимог припису №05/13-02-0095П від 27.05.2011 року, а саме п.1, п.2, п.3, п.4, п.5, п.7, п.8, п.22, п.23, п.25, п.27, п.28, п.35, п.36, п.37, п.38, п.39, п.40 Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Південному регіоні 29.12.2011 року постановою № 05\13-01-0029 на відповідача було накладено штраф у розмірі 5270 грн.
В зв'язку із тривалою добровільною несплатою відповідачем штрафу, позивач звернувся до суду із даним позовом про його стягнення в судовому порядку.
Вирішуючи справу по суті та задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з правомірності дій та рішення позивача про застосування штрафних санкцій та відповідно, з необґрунтованості та недоведеності позиції відповідача.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, цілком погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції і вважає їх обгрунтованими, з огляду на наступне.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначає «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» (затв. Постановою КМУ від 21.07.1999р. №1312).
У відповідності до вимог п.п.7,8,9 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.
Відповідно до приписів ст.27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Санкції, передбачені ч.8. ст.24, ч.ч.3,4,5 ст.26, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається зі змісту приписів Положення №1312, суб'єкт господарювання згідно з п.10 цього «Положення», сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін, він стягується в судовому порядку.
Так, колегією суддів з матеріалів справи встановлено, що, відповідач станом на день розгляду справи судом 1-ї інстанції штраф до Державного бюджету не сплатив, у жодний спосіб не спростував факт невиконання ним припису №05/13-02-0095П від 27.05.2011 року в повному обсязі у встановлений строк та факт неможливості його виконання з поважних і об'єктивних причин, про що навіть не повідомив позивача.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що на даний час у них відсутня можливість виконати всі вимоги припису, оскільки відсутнє належне фінансування, оскільки будь-яких виключень з «Правил щодо експлуатації електроустановок» не передбачено.
Також, колегія суддів, вважає за необхідне зазначити, що відповідач, в даному випадку, був зобов'язаний завчасно подбати про організацію належного функціонування своїх електроустановок, але у встановлений у приписі строк не зробив цього у повному обсязі.
Крім того, судова колегія звертає увагу ще й на те, що жодних відомостей щодо оскарження відповідачем спірного припису чи рішення про застосування штрафу в судовому порядку в матеріалах справи не має.
Таким чином, за вказаних обставин, висновки суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог є правильними і обґрунтованими, оскільки спірне рішення, яким було накладено штраф не скасовано, є діючим та підлягаючим виконанню.
До того ж, ще слід вказати, що згідно із приписами ст.ст.11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, у відповідності до ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи, правильність висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на припущеннях та невірному трактуванні норм матеріального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже, за таких обставин, колегія суддів апеляційного суду, діючи виключно в межах доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу податкового органу без задоволення, а оскаржувану постанову окружного суду - без змін.
Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу військової частини А1620 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2012 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: Ю.В. Осіпов
Судді: О.С. Золотніков
В.О. Скрипченко