Рішення № 4023538, 18.06.2009, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
18.06.2009
Номер справи
12/112
Номер документу
4023538
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.06.09 Справа№ 12/112

Суддя господарського суду Львівської області Запотічняк О.Д. при секретарі Джус Р.В. розглянула у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Закритого акціонерного товариства «Львівський іподром», м. Львів,

До відповідача: Регіонального відділення Фонду державного майна України у Львівській області, м. Львів

про визнання права оренди та зобов’язання до укладення договору

За участю представників:

Від позивача: Карпін М.Й. –генеральний директор

Від відповідача:Долішній І.І. дор. від09.01.2009 року № 18-11-00030(знах. в матеріалах справи).

Представникам роз’яснено права та обов’язки, передбачені ст. 22 ГПК України, та право відводу складу суду згідно ст. 20 ГПК України.

Заяв та клопотань про відвід складу суду не поступало.

Сторони подали клопотання про відмову від проведення технічного запису судового процесу.

Суть спору: Закрите акціонерне товариство «Львівський іподром», м. Львів пред’явило до відповідача Регіонального відділення Фонду державного майна України у Львівській області, м. Львів позов про визнання права на оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства «Львівський іподром», що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 133, та зобов’язання до укладення договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Львівський іподром», що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 133 в редакції, запропонованій позивачем, який відповідає вимогам Закону України «Про оренду державного та комунального майна», на умовах, визначених договором.

Провадження у справі порушено ухвалою Господарського суду Львівської області від 04.06.2009р., згідно якої слухання справи було призначене на 16.06.2009 року. В судовому засіданні 16.06.2009 року позивач та відповідач забезпечили явку своїх представників та виконали вимоги ухвали суду. В судовому засіданні суд оголосив перерву до18.06.2009 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задоволити.

Відповідач регіональне відділення ФДМ України по Львівській області проти позову заперечило з підстав, передбачених у відзиві по справі №12/112.Зокрема, у відзиві відповідач підтвердив, що позивач звернувся до нього із заявою про намір взяти в оренду ЦМК ДП «Львівський іподром», до заяви додав проект договору оренди та ряд документів стосовно вказаного ЦМК. У відзиві відповідач посилається на постанову КМ України від 08.04.2009 №317, якою затверджено Порядок надання Кабінетом Міністрів України згоди на передачу в оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств. Зокрема. Вказує, що згідно п.5 вказаного Порядку орган управління подає в установленому порядку на розгляд КМ України узгоджений проект рішення щодо надання згоди на передачу в оренду майнового комплексу. Станом на даний час КМ України не прийнято рішення щодо надання згоди на передачу в оренду ЦМК ДП «Львівський іподром»позивачу. Відтак, відповідач стверджує, що не наділений компетенцією щодо прийняття рішення про передачу ЦМК в оренду ЗАТ «Львівський іподром». Дане питання відповідно до вищевказаного постанови КМ України належить до виключної компетенції Кабінету Міністрів України. Просить відмовити у задоволенні позову.

Повний текст рішення виготовлено, підписано та оголошено 18.06.2009 року.

Розглянувши документи і матеріали, подані сторонами, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються їх вимоги і заперечення, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

31.07.2007 року членами трудового колективу державного підприємства «Львівський іподром»(37 чоловік або 82,22% працюючих) було прийнято рішення про взяття в оренду цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром»та створити Закрите акціонерне товариство «Львівський іподром»з метою взяття в оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства «Львівський іподром», яке оформлено протоколом загальних зборів трудового колективу ДП «Львівський іподром»№5 від 31.07.2007 року.

01.08.2007 року зборами засновників ЗАТ «Львівський іподром»було прийнято рішення про створення ЗАТ «Львівський іподром»з метою отримання в оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства «Львівський іподром», затвердження Статуту ЗАТ «Львівський іподром»та проведення державної реєстрації ЗАТ «Львівський іподром», що підтверджується протоколом №1 від 01.08.2007 року.

24.10.2007 року державним реєстратором виконавчого комітету Львівської міської ради було зареєстровано Статут ЗАТ «Львівський іподром»та видано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ЗАТ «Львівський іподром»сер. А01 №203096, номер запису в ЄДР 1 415 102 0000 018640, код ЄДРПОУ 35501892.

Господарський суд встановив, що позивач 15.10.2007 року надіслав до регіонального відділення ФДМ України по Львівській області заяву про намір взяти в оренду цілісний майновий комплекс Державного підприємства «Львівський іподром», який знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 133, з проектом договору оренди та відповідними додатками.

Перелік документів, які подаються орендодавцеві для укладення договору оренди майна, що належить до державної власності», затверджений наказом ФДМ України від 14.11.2005 року №275, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.01.2006 року за №29/11903.

Зокрема, в матеріалах справи є лист Антимонопольного комітету України від 31.10.2007 року №24-29/10-7085 про надання згоди щодо передачі в оренду цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром».

Міністерства аграрної політики України листом від 02.12.2008 року №37-11-4-15/20475 надало згоду на передачу цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром»господарському товариству ЗАТ «Львівський іподром», створеному членами трудового колективу цього підприємства за умови збереження профілю його діяльності з випробування коней чистокровної верхової породи у відповідності до законодавства України про оренду державного та комунального майна.

За результатами отриманих погоджень органу, уповноваженого управляти державними майном, Антимонопольного комітету України, відповідачем видано наказ № 00134 від24.02.2009 року про створення комісії з оцінки майна та проведення інвентаризації майна ДП «Львівський іподром», проведення незалежної оцінки майна, що передається в оренду.

02.04.2009 року позивачем, за попереднім погодженням із Міністерством аграрної політики України, затверджено акт інвентаризації майна ДП «Львівський іподром». Одночасно з проведенням інвентаризації майна ДП «Львівський іподром», згідно договору №296/09 від 20.02.2009 року ПП «Західно - Українська аудиторська компанія»провело аудиторську перевірку достовірності балансу ДП «Львівський іподром» станом на 28.02.2009 року, за результатами якої складено відповідний висновок №296/09 від 12.03.2009 року.

У відповідності до Постанови КМУ від 10.08.1995 року (із змінами та доповненнями) ТзОВ «Гал-Світ», на підставі договору № 020 від 06.04.2009 р., визначено вартість основних засобів, довгострокових біологічних активів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів та оборотних матеріальних засобів (запаси) цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром», а також затверджено відповідний звіт про оцінку майна органом, уповноваженим управляти державним майном.

Відповідачем, після складення акту оцінки майна ДП «Львівський іподром», направлено на адресу позивача лист, яким відмовлено в укладенні договору оренди ЦМК ДП «Львівський іподром»з підстав необхідності визначення орендаря відповідного ЦМК на конкурсних засадах, у відповідності до ст.. 73 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік»та Постанови КМУ від 08.04.2009 № 317, що передбачає отримання окремої згоди Кабінету Міністрів України на передачу в оренду державного майна після визначення орендаря на конкурсних засадах.

Відповідач підтвердив факт надання позивачем всіх необхідних документів, необхідних для прийняття рішення про надання в оренду цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром».

Порядок оренди державного майна, в тому числі, оренди цілісних майнових комплексів, регулюється Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» об'єктами оренди за цим Законом є, зокрема, цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць). Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг) з наданою йому земельною ділянкою, на якій він розміщений, автономними інженерними комунікаціями, системою енергопостачання.

Згідно із ч.1 ст. 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендарями згідно з цим Законом можуть бути, зокрема, господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендодавцями державного майна є Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук.

Повноваження Фонду державного майна України та його регіональних відділень виступати орендодавцями цілісних майнових комплексів державних підприємств передбачені також ст. 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності», підпунктом 11 п.4 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 412 (із наступними змінами і доповненнями).

Згідно із ч.1 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, пропозиція може надходити від орендодавців, зазначених у статті 5 цього Закону.

Частиною 2 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»за наявності ініціативи щодо оренди цілісного майнового комплексу орендодавець у триденний термін повинен повідомити про це трудовий колектив підприємства, його структурного підрозділу, щодо майна якого подано заяву про оренду. Згідно з ч.3 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»трудовий колектив протягом п'ятнадцяти днів, враховуючи день отримання повідомлення про наявність заяви (ініціативи) щодо оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, має право прийняти рішення про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, утворити господарське товариство та подати орендодавцю у встановленому порядку заяву щодо оренди відповідного майна.

Згідно із ч.1 ст. ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»рішення трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу про оренду цілісного майнового комплексу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів трудового колективу підприємства. Ініціативу щодо оренди структурного підрозділу повинна підтримати більш як половина складу трудового колективу цього підрозділу. Частиною 2 ст. ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»передбачено, що після прийняття рішення про оренду цілісного майнового комплексу члени трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу засновують відповідно до чинного законодавства господарське товариство.

Частиною 4 ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»передбачено, що створене членами трудового колективу господарське товариство має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди майна того підприємства, структурного підрозділу, де створене це товариство.

Згідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендодавець може оголосити конкурс на право оренди майна у порядку, встановленому ч.7 ст. 9 цього Закону.

Статтею 9 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" встановлено загальний порядок укладення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, згідно якого фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону. Орендодавець протягом п'яти днів після закінчення терміну погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном, і органом Антимонопольного комітету України, а у випадках, коли заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом п'ятнадцяти днів після дати її реєстрації дає згоду або відмовляє в укладенні договору оренди майна і повідомляє про це заявника. Укладення договору оренди майна підприємства, його структурного підрозділу з іншими фізичними та юридичними особами здійснюється за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного трудовим колективом підприємства, його структурного підрозділу впродовж двадцяти днів з дня направлення їм повідомлення про намір орендувати відповідно цілісний майновий комплекс підприємства, структурного підрозділу.

Частиною 7 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»передбачено, що за наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу (за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу) або заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах.

Разом з тим, постановою КМ України від 02 квітня 2008 року № 313 «Про заходи щодо удосконалення управління об'єктами державної власності»(із наступним змінами і доповненнями), зокрема п.3 ч.1, передбачено, що центральні органи виконавчої влади, інші суб'єкти управління об'єктами державної власності можуть приймати виключно на підставі окремих актів Кабінету Міністрів України рішення стосовно укладення нових договорів оренди цілісних майнових комплексів підприємств з визначенням орендаря виключно на конкурсних засадах.

08 квітня 2009 року постановою Кабінетом Міністрів України № 317 затверджено Порядок надання Кабінетом Міністрів України згоди на передачу в оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств. Вказаним порядком передбачено необхідність отримання згоди Кабінету Міністрів України на оренду цілісного майнового комплексу на передачу в оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств. Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про надання згоди на передачу в оренду майнового комплексу орендодавець здійснює передбачені законодавством заходи щодо підготовки і проведення конкурсу на право оренди майнового комплексу та укладення з переможцем конкурсу договору оренди такого комплексу.

Крім того, ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»передбачено, що у 2009 році передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах, крім державного та комунального майна, що передається в оренду бюджетним установам; музеям; підприємствам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні); громадським організаціям ветеранів; громадським організаціям інвалідів; центрам професійної, соціальної реабілітації інвалідів та центрам ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів, а також підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів, яким визначена доцільність надання державної допомоги відповідно до статей 141, 142 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»; Пенсійному фонду України та його органам; державним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження; вітчизняним видавництвам та підприємствам книгорозповсюдження книжкової продукції, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру); релігійним організаціям для забезпечення проведення богослужінь, релігійних обрядів та церемоній.

Однак, посилання відповідача на постанову КМ України від 04 квітня 2009 року №317 «Про затвердження Порядку надання Кабінетом Міністрів України згоди на передачу в оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств»та статтю 73 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік», якими передбачено, що передача в оренду державного та комунального майна здійснюється за згодою Кабінету Міністрів України та на конкурсних засадах, господарським судом відхиляються, оскільки орендні відносини у першу чергу регулюються спеціальним Законом України «Про оренду державного та комунального майна», який є спеціальним по відношенню до інших нормативно-правових актів, які зачіпають це питання, і до цього закону щодо «конкурсних засад»при укладенні договору оренди з господарським товариством, створеним членами трудового колективу державного підприємства, зміни чи доповнення у зв'язку з прийняттям постанови КМ України від 02 квітня 2009 року №317 чи Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»не вносилися. Крім цього, зважаючи на те, що Законом України «Про оренду державного та комунального майна»не передбачено надання Кабінетом Міністрів України окремого згоди на передачу в оренду цілісних майнових комплексів державних підприємств як це передбачено постановою КМ України від 04 квітня 2009 року №317, то господарський суд вважає безпідставними твердження регіонального відділення ФДМ по Львівській області про відсутність повноважень для прийняття рішення про надання ЗАТ «Львівський іподром»в оренду цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром».

Згідно до ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України одним із способів захисту прав та інтересів є визнання права.

Як зазначалося вище, господарський суд встановив, що членами трудового колективу ДП «Львівський іподром»(82,22% від усіх працівників) було прийнято рішення про оренду цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром» та створення з цієї метою господарського товариства. Відтак, господарський суд приходить до висновку, що у відповідності до ч.4 ст. 8, ч. 7 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»ЗАТ «Львівський іподром»як господарське товариство, що створене членами трудового колективу ДП «Львівський іподром», має переважне перед іншими фізичними та юридичними особами право на укладення договору оренди цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром». Беручи до уваги те, що ЗАТ «Львівський іподром»подало регіональному відділенню ФДМ України по Львівській області як орендодавцю заяву про оренду цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром», тому відповідач вправі надати в оренду позивачу вказаний цілісний майновий комплекс без проведення конкурсу.

Частиною 3 статті 115 Господарського кодексу України, організація членів трудового колективу, зареєстрована як юридична особа, має переважне право на укладення договору оренди майна того підприємства (структурного підрозділу), де створено цю організацію.

Частиною 4 ст. 179 Господарського кодексу України передбачено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Статтею 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»визначено істотні умови договору оренди, а також передбачено, що укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України.

Проаналізувавши істотні умови договору оренди цілісного майнового комплексу ДП «Львівський іподром»господарський суд з’ясував, що він відповідає Типовому договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства (структурного підрозділу підприємства), затвердженому наказом ФДМ України від 23 серпня 2000 р. № 1774, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2000 р. за № 930/5151 (із наступними змінами і доповненнями).

Зібрані докази, що оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, їх достатність та взаємний зв’язок у сукупності, а також встановлені господарським судом обставини свідчать про те, що в суду є усі підстави для задоволення позову.

Судові витрати покласти на позивача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст..ст. 7, 9 Закону України "Про оренду державного і комунального майна" , ст.. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст.33, 43, 49,75, 81, 82- 85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задоволити.

Визнати за Закритим акціонерним товариством «Львівський іподром»(код ЄДРПОУ 35501892) переважне право на оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства «Львівський іподром», що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 133, без проведення конкурсу.

Зобов’язати регіональне відділення Фонду державного майна України по Львівській області укласти із Закритим акціонерним товариством «Львівський іподром»(код ЄДРПОУ 35501892) договір оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства «Львівський іподром», що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 133, в редакції запропонованій Закритим акціонерним товариством «Львівський іподром».

Наказ видати відповідно до ст.116 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.

Суддя Запотічняк О.Д.