Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/3337/14-а
Провадження № 2-а/553/89/2014
П О С Т А Н О В А
Іменем України
12.08.2014 рокум. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого - Парахіної Є.В.,
при секретарі - Бутенко Т.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
У липні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, в якому посилається на те, що являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку з чим отримує пенсію на підставі Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС", обчислення якої проводиться без врахування положень ст. 50, ч. 4 ст. 54 вказаного Закону. У липні 2014 року він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, проте отримав відмову в цьому.
Просить визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави в перерахунку пенсії в розмірах, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС", виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної в ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату пенсії відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС" з 22.01.2014 року, в тому числі основної пенсії у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком з урахуванням положень ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виходячи з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України "Про державний бюджет", з урахуванням проведених виплат та до змін в законодавстві. Просить також зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення протягом 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, надавши заяву з проханням розглядати справу без його участі.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави в судове засідання не з'явився, надавши заяву з проханням проводити розгляд справи без участі представника.
В поданих до суду письмових запереченнях просив відмовити в задоволенні позову за безпідставністю, посилаючись на те, що позивач як учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід 2 групи, отримує основну та додаткову пенсію, передбачені ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", обчислення якої проведено у відповідності з чинним законодавством з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23.11.2011 року, що у згоджується з нормами ч. 6-7 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", якою встановлено, що положення ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, тобто, підстав для перерахунку пенсії немає.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є особою, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорії, являється інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 20.01.2010 року, довідкою МСЕ № 0018676 від 24.12.2009 року.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Ленінському районі м. Полтави та отримує пенсію на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч. 4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII в редакції, яка набрала чинності з 01.01.2004 року, в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІI групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 50 вищевказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
У ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету. Виконання цього Закону повністю залежить від фінансових ресурсів доходної частини державного бюджету України.
Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України.
Відповідно до статті 87 Бюджетного кодексу України видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюються у встановленому порядку за рахунок наявних надходжень до загального Фонду державного бюджету в межах обсягів призначень, передбачених у державному бюджеті України.
Рішенням Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу УП "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2011 рік" підтверджено право Кабінету Міністрів України як державного органу, що має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, в тому числі встановлення порядку та розміру соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету.
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № З-рп/2012 визначається, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.
Отже зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 № 719-VII ( п. 67 Прикінцевих положень) установлено, що норми і положення статей 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Як вбачається з заперечень відповідача УПФ України в Ленінському районі м. Полтави, пенсія позивачу ОСОБА_1 нараховується у порядку та розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23.11.2011 року, якою затверджений "Порядок обчислення пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і
пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Такі дії узгоджуються з вимогами чинного законодавства, в тому числі обмеженнями, встановленими Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", а відтак є правомірними, а позовні вимоги позивача ОСОБА_1 про визнання відмови УПФ України в Ленінському районі м. Полтави в перерахунку та виплаті пенсії протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до положень ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплату донарахованої пенсії з урахуванням проведених виплат суд вважає безпідставними і такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно, такими, що не підлягають задоволенню, суд визнає також і вимоги ОСОБА_1 про покладення обов'язку на відповідача подати звіт про виконання рішення протягом 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 8,9, 10, 11, 71, 159,160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна