Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2014 р. Справа №818/1828/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,
представника позивача - Рижикової Н.О.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1828/14
за позовом Сумського міського центру зайнятості
до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
Сумський міський центр зайнятості (далі по тексту - позивач, Сумський МЦЗ) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_2.), в якому просять суд:
- стягнути з відповідача на користь позивача незаконно отриману допомогу по безробіттю та вартість соціальних послуг за профнавчання в сумі 2711 грн. 91 коп.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 31.05.2012 року ОСОБА_2 звернувся до Сумського міського центру зайнятості, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка за №185012053100001 і особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних.
З 07.06.2012 року відповідачу в центрі зайнятості надано статус безробітного та розпочато виплату допомоги по безробіттю.
З 15.06.2012 року безробітний за направленням Сумського міського центру зайнятості проходив профнавчання у ДНЗ "Одеський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості" за професією "Оператор верстатів з програмним керуванням" відповідно до договору від 13.06.2012 року №1850120613600002.
З 15.06.2012 року ОСОБА_2 призначено та з 05.09.2012 року розпочато виплату матеріальної допомоги у період профнавчання.
З 19.10.2012 року реєстрація безробітного ОСОБА_2 припинена відповідно до абз. 2 пп.1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, у зв'язку з працевлаштуванням.
Згідно з Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 07.02.2014 року №153, складеного Печерським районним центром зайнятості, встановлено, що з 20.08.2012 року ОСОБА_2 уклав цивільно-правовий договір з ТОВ "Піпл Фільм Продакшин".
За таких обставин, ОСОБА_2 з 05.09.2012 року по 15.10.2012 року незаконно отримув матеріальне забезпечення в сумі 734,70 грн. та витрати на професійне навчання з 20.08.2012 року по 28.09.2012 року в сумі 1977,21 грн. Таким чином, позивач вважає, що відповідач, який надав недостовірні відомості, незаконно отримав допомогу по безробіттю, яка підлягає поверненню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 31.05.2012 року ОСОБА_2 звернувся до Сумського міського центру зайнятості, де спеціалістом центру зайнятості була заповнена персональна картка за №185012053100001 і особистим підписом підтверджено достовірність внесених до неї даних (а.с.5). Крім того, відповідач повідомив, що на момент звернення до центру зайнятості він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, отримує пенсію по інвалідності, що підтверджується його особистою заявою від 07.06.2012 року. (а.с.6).
Печерським районним центром зайнятості було складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", від 07.02.2014 року №153 (а.с.11), яким встановлено, що відповідач надавав послуги ТОВ "Піпл Фільм Продокшин" за цивільно-правовим договором №44/А від 20.08.2012 року (а.с.12-13) Крім того, факт зайнятості ОСОБА_2 на ТОВ "Піпл Фільм Продокшин" підтверджується копією акту-прийому послуг від 28.09.2012 року (а.с.14).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Згідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-III (далі по тексту -Закон № 1533) застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно до п. 6, 8 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 р. № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 р. № 7-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 12 Закону № 1533 функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Невідшкодування цих витрат порушує інтереси держави, яка є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття.
Позивач повідомив відповідача про необхідність повернути на рахунок Сумського МЦЗ суму виплаченого матеріального забезпечення у розмірі 2711, 91 грн. (а.с.18).
Тобто, під час перебування на обліку у позивача відповідач не повідомив про те, що він перебував у трудових відносинах з ТОВ "Піпл Фільм Продокшин" з 20.08.2012 року, внаслідок чого незаконно отримав незаконно отриману допомогу по безробіттю та вартість соціальної послуги за профнавчання в сумі 2711,91 грн. (а.с.15,16).
Таким чином, судом достовірно встановлено, що кошти, незаконно отримані відповідачем як грошова допомога по безробіттю у розмірі 2711, 91 грн. у добровільному порядку не сплачені, що підтверджується матеріалами справи, тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Сумського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Сумського міського центру зайнятості (40009, м. Суми, вул. Баумана, 45, р/р 37170001000293 ГУДКСУ в Сумській області, МФО 837013, код 13996509) 2711 (дві тисячі сімсот одинадцять) грн. 91 коп., у тому числі: незаконно отриману матеріальну допомогу у період профнавчання в сумі 734 грн. 70 коп. та вартість соціальної послуги з профнавчання в сумі 1977 грн. 21 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
Повний текст постанови складений 01.08.2014 року.