ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 липня 2014 року справа № 823/2114/14
10 год. 50 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Демченко Н.Ю.,
представника позивача - Служавого В.В. (за довіреністю),
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАН" до Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання недійсною податкової консультації,
ВСТАНОВИВ:
11.07.2014 сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Лан» (далі-позивач) звернулось у Черкаський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Міндоходів у Черкаській області (далі-відповідач), в якому просив: визнати недійсною податкову консультацію відповідача, надану листом від 01.06.2014 №11828/23-00-15-0315, щодо розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; судові витрати покласти на відповідача.
Позов мотивований тим, що відповідач в оскаржуваній консультації не врахував розмір орендної плати за земельну ділянку, визначений у договорі позивача. Тому, просив визнати її недійсною.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, хоча повідомлений про час та місце судового розгляду справи в установленому законом порядку.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, повно та об'єктивно дослідивши докази у справі у їх взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у зв'язку з таким.
З письмових доказів у справі суд встановив, що 05.05.2014 листом №05/14 позивач звернувся до Міністерства доходів і зборів України з проханням надати роз'яснення про те, в якому розмірі у 2014 році треба нараховувати та сплачувати орендну плату за земельну ділянку, щодо якої позивач уклав з Костянтинівською сільською радою Смілянського району договір оренди земельної ділянки 28.03.2013, а саме: виходячи зі ставки, встановленої договором оренди від 28.03.2013 б/н, яким передбачено 1,5% від нормативно-грошової оцінки землі, чи 3%, що передбачено змінами до Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі - ПК України).
За дорученням Міністерства доходів і зборів України відповідач надав позивачу податкову консультацію від 02.06.2014 №11828/23-00-15-0315, в якій роз'яснив, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим загальнодержавним платежем, тому річна сума податкового зобов'язання позивача за оренду вказаної земельної ділянки з 01.04.2014 не може бути меншою 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам суд взяв до уваги таке.
Згідно з п.п.14.1.172 п.14.1 ст.14 ПК України податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.
Її, як правовий акт індивідуальної дії, платник податків на підставі п.53.3. ст.53 ПК України має право оскаржити до суду, якщо, на його на думку, вона суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Визнання судом такої податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.
Для оцінки оскаржуваного рішення в контексті законодавчого регулювання орендної плати за землю суд врахував наступне.
По-перше, обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, передбачений абз.1 ст.67 Конституції України.
Відповідно до п.п.14.1.147 ст.147 ПК України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
По-друге, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (ст.286 ПК України), а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288.1 ПК України).
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (ст. 288.2. ПК України). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (ст. 288.3. ПК України). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст.288.4. ПК України).
Відповідно до абз.2 п.п.288.5.1. ст.288 ПК України (в редакції, що діяла на час укладення позивачем договору оренди земельної ділянки) розмір орендної плати встановлювався у договорі оренди, але річна сума платежу не могла бути меншою для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлювався розділом ХІІІ ПК України.
Отже, положеннями ПК України передбачено, що питання встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди землі із визначенням розміру орендної плати в такому договорі.
Суд встановив, що 28.03.2013 позивач уклав з Костянтинівською сільською радою Смілянського району договір оренди земельної ділянки, площею 10,7163 га (кадастровий номер 7123783000:01:005:0291), з приводу якого і звертався за податковою консультацією (далі - договір оренди). Умовами п.8 договору він укладений на 10років.
Згідно з положеннями ч.ч.1-2 ст.83 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (далі - ЗК України) землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. Надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до ст. 12 ЗК України належить до повноважень сільських, селищних, міських рад на території сіл, селищ, міст.
По-третє, відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 №161-XIV (далі - Закон №161-XIV) орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, порядку внесення і перегляду є однією з істотних умов договору, а отже впливає на факт визнання укладеним договору.
Суд звернув увагу, що Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни до п.п.288.5.1. п. 288.5. ст. 288 ПК України, які набрали чинності з 01.04.2014 та встановили, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Пунктом 9 договору оренди позивача орендна плата за земельну ділянку становить 1,5% нормативної грошової оцінки земельної ділянки і згідно п.12 договору визначено умови, за яких її розмір переглядається один раз на три роки. Серед таких умов - зміна розмірів земельного податку, затвердження зміни коефіцієнта індексації та в інших випадках, передбачених законом.
Надаючи оскаржувану консультацію відповідач не у повній мірі врахував положення абз.1 ст.58 Конституції України, згідно з яким закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ст.21 Закону №161-XIV передбачено внесення змін до розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.
Відповідно до п.13 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 №220, розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та в інших порядках, визначених законодавством.
Водночас, ст.30 Закону №161-XIV передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно зі ст.654 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-ІV зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
З аналізу вищевказаних актів законодавства, суд дійшов висновку, що для виконання положень нової редакції п.п.288.5.1. п. 288.5. ст. 288 ПК України сторони повинні ініціювати та укласти зміни у договір оренди земельної ділянки. До часу внесення таких змін сторони керуються положенням договору.
Відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладеною у постанові від 11.06.2013 за наслідками перегляду постанови Вищого адміністративного суду України у зв'язку з неоднаковим застосуванням одних і тих самих норм щодо сплати орендної плати за землю касаційним судом, яка відповідно до вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України, орган державної податкової служби не може здійснювати владні (управлінські) функції, шляхом втручання у відносини сторін договору оренди землі, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умовам чинного законодавства України. Хоча зміна розміру земельного податку відповідно до норм ПК України є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати, шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати, а відтак не впливає на обов'язок платника цього податку сплачувати його у збільшеному розмірі.
В оскаржуваному рішенні відповідач цих обставин не врахував, а тому його консультація у конкретному випадку не в повній мірі відповідає вимогам законодавства Тому відповідно до ст.53 ПК України суд дійшов висновку задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
На підставі ст.94 КАС України судовий збір, сплачений позивачем за подання адміністративного позову згідно з квитанцією від 07.07.2014 №24_12, суд вирішив повернути позивачу в сумі 73,08грн.
Керуючись ст.ст.11, 159-163, 254-256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов СТОВ "ЛАН" задовольнити повністю.
Визнати недійсною податкову консультацію Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 01.06.2014 №11828/23-00-15-0315 щодо розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності для СТОВ "ЛАН".
2. Стягнути з державного бюджету України на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАН" (код ЄДРПОУ 03791663; зареєстроване за адресою: 20762, Черкаська обл., Смілянський район, село Плоске, вул.Карпенка-Карого, будинок 4) суму сплаченого за подання адміністративного позову судового збору в розмірі 73,08грн. (сімдесят три гривні 08коп.) згідно з квитанцією від 07.07.2014 №24_12.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, що може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
4. Копії постанови направити сторонам.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст постанови виготовлений 30.07.2014