u
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
| 22 червня 2009 р. 10 год. 43 хв. Справа № 2-а-3080/09/2170 Кат. 6.5
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Хом'якової В.В., при секретарі: Вуйцик О.Г., за участю: прокурора: М'ясникова К.К., представника позивача:ОСОБА_1., відповідача ОСОБА_2. (в судовому засіданні) 27.05.09, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Суворовського району м. Херсона в інтересах держави - Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті та його структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області до ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 510 грн., встановив: Заступник прокурора Суворовського району м. Херсона звернувся з адміністративним позовом до суду в інтересах держави в особі Мінтрансу та зв'язку в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, від імені якої виступає територіальне управління в Херсонській області до ОСОБА_2, в якому просить стягнути фінансові санкції, що були застосовані постановою начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Херсонській області № 023520 від 31.01.2008 року. У передбачений законом термін сума застосованих фінансових санкцій ОСОБА_2 добровільно не сплачена, постанова не оскаржена ні в адміністративному, ні в судовому порядку протягом 10 днів після їх винесення, отже є обов'язковою до виконання. В судовому засіданні прокурор просить стягнути фінансові санкції з відповідача в повному обсязі, представник позивача також просить задовольнити позовні вимоги. ОСОБА_2. в судовому засіданні 27.05.09 повідомив про те, що його правильне прізвище "ОСОБА_2", а не "ОСОБА_2", як зазначено в позові та постанові про застосування штрафних санкцій, а також проти позову заперечував, посилаючись на те, що акт перевірки в його присутності не складався, його автомобіль не зупиняли посадові особи позивача. 05.12.07 він був зупинений працівниками ДАІ щодо порушення ним Правил дорожнього руху, складено протокол про адміністративне правопорушення. Всі дані про нього інспектори ДАІ можливо передали працівникам позивача, які і склали на нього акт перевірки. Він не запрошувався до позивача для розгляду висновків перевірки, постанову не одержував. В судові засідання 08.05.09 та 22.06.09 ОСОБА_2. не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив. Враховуючи, що неправильне зазначення прізвища в позовній заяві та постанові № 023520 є технічною помилкою, суд виправляє прізвище відповідача на належне. Розглянувши подані прокурором та позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, свідка, думку прокурора, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що згідно з актом перевірки № 030571 від 05.12.07 під час проведення рейдової перевірки на предмет дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правил надання послуг на автомобільному транспорті державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Херсонській області Ліщук І.В. та ОСОБА_3 був виявлений факт експлуатації транспортного засобу СНЕVROLET LACETTI NF 196, з номерним знакомНОМЕР_1 який належить відповідачу, облаштованого як таксі (на даху автомобіля встановлено розпізнавальний ліхтар оранжевого кольору з логотипом 0-62) без наявності ліцензійної картки. Акт перевірки відповідачем не підписаний. Зазначено, що від підпису відмовився. На підставі висновків перевірки територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в Херсонській області 31.01.2008 року прийнята постанова № 023520 про застосування до ОСОБА_2 фінансових санкцій у розмірі 510 грн. на підставі абз. 4, ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт". Постанова про застосування фінансових санкцій відповідачем не оскаржена, санкції добровільно не сплачені. Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні 22.06.09 пояснив, що є державним інспектором територіального управління головавтотрансінспекції, підтвердив у судовому засіданні наведені позивачем докази, пояснивши присутність при проведенні перевірок інспектора ДАІ тим, що саме він має право зупиняти автомобілі. Але ніяких протоколів про порушення Правил дорожнього руху інспектор ДАІ не складав. В акті перевірки зазначені відомості, які були взяті з документів відповідача - посвідчення водія, техпаспорту. Чинним законодавством не передбачено залучення свідків у випадку відмови порушника від підписання акту перевірки, а ця обставина завіряється підписами двох інспекторів. Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України і йому підпорядковується. Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, діє на підставі Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку № 888 від 14.12.2005. Відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, м. Києві та м. Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок. Діяльність щодо перевезення пасажирів і вантажів автотранспортом регулюється Цивільним Кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", Законом України "Про автомобільний транспорт", "Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176, "Правилами перевезення вантажів автомобільним транспортом в України", затвердж. наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363, "Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом" відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства транспорту та зв'язку України від 01.02.2008р. № 9/119, та іншими нормативними актами. Згідно з пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом. Відповідно до п. 34 ст. 9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" ліцензуванню підлягає надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі. Відповідно до ч. 14 ст. 14 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" до ліцензій на надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування і з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі додаються ліцензійні картки на кожен автомобільний транспортний засіб. Ліцензійна картка є бланком суворої звітності, до якої заносяться реєстраційні дані ліцензії та автомобільного транспортного засобу. Статтею 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено обов'язок оформлення для водія таксі ліцензійної картки. За не оформлення ліцензійної картки статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність у виді застосування до перевізника стягнення - штрафу у розмірі 30 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі без наявності ліцензійної картки. Факт здійснення порушення саме відповідачем підтверджено актом перевірки від 05.12.07, який хоч і не підписаний ОСОБА_2ом Р.В., але містить відомості, про які інспектори мали можливість дізнатись тільки з документів, наданих відповідачем. Доказів того, що того ж дня на відповідача інспектором ДАІ складався протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху суду не надано. Згідно п. 22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердж. постановою КМУ № 1567 від 08.11.06, у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки посадові особи, що проводили перевірку, роблять про це запис. Залученння свідків в такому випадку не обов'язково. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що визначення відповідачеві фінансових санкцій здійснено правомірно, а тому позовні вимоги щодо стягнення з ОСОБА_2ка Р.В. штрафних санкцій у розмірі 510 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Зменшувати розмір штрафних санкцій, застосованих постановою теруправління Головавтотрансінспекції, суд не має повноважень. Відповідальність, передбачена ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", встановлена в чіткому розмірі, норма закону не містить мінімального або максимального розміру відповідальності. Посилання позивача на те, що наявність на автомобілі ліхтарика оранжевого кольору "Таксі" зовсім не означає, що даний автомобіль є таксі, є необґрунтованими, оскільки відповідно до п. 37 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 N 141, саме на таксі встановлюється розпізнавальний ліхтар оранжевого кольору. Доказів того, що на автомобіль відповідача була видана ліцензійна картка та доказів правомірності розміщення на даху автомобіля розпізнавального ліхтаря оранжевого кольору, суду надано не було. Посилання позивача на те, що постанова N 023520 є незаконною з приводу наявності в ній технічної помилки в прізвищі відповідача, є необґрунтованими, з огляду на те, що ця описка в постанові за умови правомірного застосування фінансових санкцій, не є достатньою правовою підставою для скасування такої постанови. Крім того, постанова про застосування штрафних санкцій була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням, але відповідачем не оскаржені в судовому порядку. Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають. Керуючись ст.ст. 94, 159-163, 167 КАС України, суд-
постановив :
Позов задовольнити. Стягнути з ОСОБА_2а ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, який мешкає в АДРЕСА_1, до державного бюджету (рах. 31116106700002 УДК у Херсонській області, МФО 852010,Держбюджет м.Херсона, код доходу 21081100, код ОКПО 24103785, стягувач - територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Херсонській області , м. Херсон, вул. Адм. Макарова, 5, код ЄДРПОУ 33643157) 510 грн. (п'ятсот десять гривень) штрафних санкцій. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 26 червня 2009 р. .
Суддя Хом'якова В.В.