ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" липня 2014 р. м. Київ К/9991/38191/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
розглянула у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 по справі №2а-3043/09/0870 за позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі, Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області, за участю прокуратури Запорізької області, про стягнення заборгованості.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2009 позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі, Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області, за участю прокуратури Запорізької області, про стягнення заборгованості задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі щодо ненадання до органу Державного казначейства висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» суму податку на додану вартість у розмірі 3858988,00грн., що підлягає відшкодуванню з бюджету по декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2009 в частині задоволення позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету по декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року, в розмірі 3803621,00грн. визнано нечинною, провадження по справі в цій частині закрито, в іншій частині постанову залишено без змін.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі 25.06.2011 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 03.11.2011 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011, прийняти нове рішення про відмову у задоволені позовних вимог.
В обґрунтування своїх вимог Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, статей 48 та Бюджетного кодексу України, статей 6, 104, 105 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Публічним акціонерним товариством «Запорізький завод феросплавів» подано до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2008 року, якою визначено суму податку, що підлягає бюджетному відшкодування на рахунок платника у банку, в розмірі 3858988,00грн.
Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі проведена позапланова перевірка Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за вересень 2008 року, за результатами якої складено довідку від 18.12.2008 №96/08-08/00186542.
Перевіркою не встановлено порушення позивачем вимог законодавства, натомість зазначено, що остаточний висновок щодо підтвердження суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2008 року буде складено за результатами отримання зустрічних перевірок.
Публічним акціонерним товариством «Запорізький завод феросплавів» 21.10.2008 подано до Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області копія податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2008 року з відміткою податкового органу про отримання.
Порядок визначення сум податку, що підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України регламентований пунктом 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», вимоги якого платник податків зобов'язаний дотримуватися і виключно за умови порушення якого, заявлення від'ємного значення з податку на додану вартість до бюджетного відшкодування може бути визнано неправомірним.
За виникненням від'ємного значення, визначеного виходячи із вимог підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», відсутністю законодавчо визначених обставин, які б позбавляли платника податку (покупця) права на формування податкового кредиту, зокрема за відсутністю з боку платника податку порушення приписів підпункту 7.4.5 пункту 7.4, підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 цього Закону при формуванні податкового кредиту, за наявності факту дотримання платником податку вимог підпункту «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 щодо заявлення до бюджетного відшкодування частини від'ємного значення у межах суми податку, фактично сплаченої ним у попередньому податковому періоді постачальникам товару, та вимог підпункту 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 щодо подання податковому органу податкової декларації, розрахунку та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, платник податку на додану вартість має право на бюджетне відшкодування.
За встановлених обставин, та враховуючи, що факт сплати сум податку на додану вартість постачальнику підтверджено первинними бухгалтерськими документами і податковим накладним виписаними на виконання умов договірних відносин, позивачем виконано всі умови, передбачені Законом, а тому останній має право на отримання бюджетного відшкодування.
При цьому, слід зазначити, що Закон України «Про податок на додану вартість» не пов'язує право платника податку на податковий кредит з проведенням будь-яких зустрічних перевірок, та не ставить право платника податку на бюджетне відшкодування в залежність від сплати податку іншими учасниками по всьому ланцюгу товарообігу.
Податкова інспекція не навела жодних доводів щодо наявності в діях позивача ознак неправомірних дій та не вказала на обставини, які б позбавляли позивача права на формування податкового кредиту та права на з'явлення до відшкодування від'ємного значення з податку на додану вартість.
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку щодо протиправності бездіяльності Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі та наявноості підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
У зв'язку із відмовою Публічного акціонерного товариства «Запорізький завод феросплавів» від позову в частині позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету, в розмірі 3803621,00грн. судом апеляційної інстанції в цій частині закрито провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 210, 2201, 223, 224, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 01.07.2009 та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.06.2011 по справі №2а-3043/09/0870 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв