ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" липня 2014 р. м. Київ К/9991/30207/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - Шипуліної Т.М.,
суддів: Бившевої Л.І., Лосєва А.М.
розглянула у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2011 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 по справі №2-а-11736/10/2070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про визнання незаконними дій.
Заслухавши доповідь судді Шипуліної Т.М., перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2011 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова про визнання незаконними дій задоволено частково. Закрито провадження у справі в частині позовних вимог щодо визнання висновків Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова, викладених в акті перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» такими, що зроблені з порушенням вимог податкового законодавства. Визнано неправомірними дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова щодо проведення невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.07.2007 по 30.09.2010, на підставі якої був складений акт перевірки від 23.11.2010 за №3058/23-03-05/34689962. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2011 змінено. Виключено з мотивувальної частини постанови визначення про те, що податковим органом в рамках документальних невиїзних перевірок може бути перевірено лише податкову звітність з податку на додану вартість за один останній звітний період. В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2011 залишено без змін.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі міста Харкова 17.05.2011 звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 01.07.2011 прийняв її до свого провадження.
В касаційній скарзі відповідач просив скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 повністю, скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2011 в частині задоволення позовних вимог, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
В обґрунтування своїх вимог Державна податкова інспекція у Жовтневому районі міста Харкова посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», пункту 1.11 розділу І Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 №327 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за №925/11205, статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши матеріалами справи наведені у скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно плану графіку перевірок на вересень 2010 року Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова у вересні 2010 року заплановано проведення планової виїзної документальної перевірки платника податку Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 по 30.06.2010.
Направлення на перевірку від 24.09.2010 №572 та план планової виїзної перевірки вручені керівнику підприємства 29.09.2010.
Ухвалою Харківського господарського суду від 29.09.2010 порушено провадження у справі №40/268-10 про визнання нечинним правочину між Товариством з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Техенергоресурс» та стягнення 18000,00грн. Ухвалою того ж суду від 29.09.2010 по даній справі призначено проведення судово-економічної експертизи, у зв'язку з чим, усі первинні документи фінансово-господарської діяльності, документи бухгалтерського та податкового обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» передані до Товариства з обмеженою відповідальністю «Експерт-бухгалтер», експерт якого є виконавцем зазначеної ухвали суду.
Проведення планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» призупинено з 01.10.2010.
Відповідно до наказу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова від 11.11.2010 №804 планова виїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» поновлена з 11.11.2010.
На адресу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова 12.11.2010 надійшов лист підприємства за №354-48 про відсутність усіх первинних документів у зв'язку з тим, що станом на 11.11.2010 триває проведення судово-економічної експертизи.
В період з 11.11.2010 по 23.11.2010 відповідачем проведена невиїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період 01.07.2007 по 30.09.2010, про що складено акт від 23.11.2010 №3058/23-03-05/34689962.
Відповідно до пункту 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Згідно з частиною першою статті 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка.
Відповідно до частини десятої та частини чотирнадцятої статті 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» тривалість планової виїзної перевірки не повинна перевищувати 30 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - 20 робочих днів. Проведення планової або позапланової виїзної перевірки може бути зупинено на термін не більше 30 робочих днів за рішенням керівника податкового органу, яке оформляється наказом, з подальшим її поновленням на невикористаний строк.
Згідно з пунктом 2.4 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених Наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 №355, невиїзна документальна перевірка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), документів, наданих платником податків або отриманих від контролюючих, правоохоронних та інших органів державної влади, а також інших відомостей, отриманих у встановленому законодавством порядку.
Згідно з абзацом третім пункту 1.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.
Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 зазначених Методичних рекомендацій невиїзні документальні перевірки можуть проводитися посадовими особами органу державної податкової служби з письмового дозволу керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби про проведення перевірки.
Письмовим дозволом при проведенні такої перевірки є резолюція керівника на відповідних документах, зокрема, у вигляді службових або доповідних записок керівника відповідного структурного підрозділу або листах платників податків щодо надання пояснень та їх документального підтвердження на запит податкового органу.
Таким чином, накладання резолюції (керівника (заступника керівника) органу державної податкової служби) на документі засвідчує надання доручення щодо виконання такого документу, в тому числі може містити дозвіл на проведення невиїзної документальної перевірки.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі міста Харкова в період з 11.11.2010 по 23.11.2010 проведено саме невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех», про що складено акт від 23.11.2010 №3058/23-03-05/34689962.
В акті від 23.11.2010 №3058/23-03-05/34689962 відсутні посилання на доручення керівника чи заступника керівника податкового органу щодо проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Електроспецтех».
В той же час, відповідно до вищезазначених нормативно-правових актів, для отримання від платника податків всіх документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), податковий орган повинен повідомити платника податку про мету проведення перевірки та запропонувати йому надати до перевірки необхідні документи.
Згідно з абзацами другим та третім пункту 2.4 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків платник податків у визначені у порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок (встановленому ДПА України відповідно для платників податків - юридичних та фізичних осіб) строки запрошується для ознайомлення та підписання акта (довідки) про результати невиїзної документальної перевірки письмовим повідомленням про запрошення, що направляється рекомендованим листом з повідомленням про вручення платнику податків (вручається під розписку). Зразок форми повідомлення про запрошення наведено в додатку 7 до Методичних рекомендацій. Невиїзна документальна перевірка може бути проведена у присутності платника податків на підставі наданих ним документів.
Відповідно до абзацу третього пункту 1.11 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства визначено у разі неявки посадових осіб суб'єкта господарювання для проведення невиїзної документальної перевірки протягом 10 днів після отримання письмового запрошення органу податкової служби складається акт про неявку посадових осіб суб'єкта господарювання на запрошення органу податкової служби. А у разі неявки посадових осіб суб'єкта господарювання до органу державної податкової служби для ознайомлення та підписання акта невиїзної документальної перевірки у строки, визначені у пункті 4.2 цього розділу, складається акт щодо неявки посадових осіб суб'єкта господарювання до органу державної податкової служби (пункт 4.9 Порядку).
Судами встановлено, що позивач не був належним чином повідомлений про мету проведення перевірки та йому не було запропоновано надати до перевірки всі документи, які б надавали можливість її реалізації, а податковим органом не доведено направлення позивачу запрошення для участі у проведенні перевірки та для ознайомлення та підписання акта (довідки) про результати невиїзної документальної перевірки, та відповідно не доведено неявки посадових осіб суб'єкта господарювання до органу державної податкової служби за належного направлення запрошення.
Крім того, слід зазначити, що вилучення документів платника податків (за наявності підтверджуючих документів) там відповідно неможливість проведення планової виїзної перевірки підприємства є підставою для вирішення питання внесення змін до плану роботи контролюючого органу на підставі Порядку координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №619, та Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про порушення Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі міста Харкова процедури проведення документальної невиїзної перевірки.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що право податкового органу на проведення перевірок платників податків не звільняє відповідача від необхідності дотримання процедури їх проведення, висновок судів щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірними дій Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова щодо проведення документальної невиїзної перевірки підприємства з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 по 30.09.2010 є правильним.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами попередніх інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 210, 2201, 223, 224, 230, 231, частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі міста Харкова залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 17.01.2011 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 по справі №2-а-11736/10/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 238, 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___ Т.М. Шипуліна
Судді: ___ Л.І. Бившева
___ А.М. Лосєв