Ухвала суду № 39862740, 21.07.2014, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
21.07.2014
Номер справи
903/447/14
Номер документу
39862740
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

"21" липня 2014 р. Справа № 903/447/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор - Сервіс», м.Луцьк

до відповідачів:

1) Служби автомобільних доріг у Волинській області, м.Луцьк,

2) Шацької районної державної адміністрації Волинської області, смт.Шацьк,

третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління державної казначейської служби України у Волинській області

про стягнення 1 783 866, 20 грн. заборгованості

Суддя Пахолюк В.А.

Представники:

від позивача: ОСОБА_3 - адвокат, дов. від 01.08.2011 р.,

від відповідача: Пилипчук Р.В. - представник, дов. № 5/1.6 від 28.01.2014 р.

від третьої особи: Манчик О.М. - головний спеціаліст юридичного відділу, дов. № 15-04/4-29 від 02.01.2014 р.

Суть спору:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор - Сервіс», звернувшись до суду, просить стягнути з відповідача - Служби автомобільних доріг у Волинській області 1 783 866, 20 грн. заборгованості за виконані підрядні роботи по будівництву вулиці Східна, смт.Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області, в т.ч. 1 560 961, 00 грн. основного боргу, 57 691, 39 грн. пені, 104 272, 19 грн. інфляційних нарахувань та 60 941, 62 грн. - 3% річних.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на укладений між Службою автомобільних доріг у Волинській області (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Луцькавтодор - Сервіс» (підрядник) договір про закупівлю за державні кошти робіт з будівництва вулиці Східна, смт. Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області № 01.1/2 від 11.06.2012 р., договірну ціну на будівництво станом на 2012 р., довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за грудень 2012 р., акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2012 р., вимоги про оплату вартості виконаних робіт № 27 від 10.02.2014 р., № 45 від 14.05.2013 р., № 20 від 26.02.2013 р., повідомлення Служби автомобільних доріг у Волинській області про наявність кредиторської заборгованості за виконані роботи та капітальний ремонт доріг, акти звірки взаємних розрахунків станом на 31.12.2012 р., 31.12.2013 р.

Ухвалою суду від 15.05.2014 р. порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду. Відповідача зобов'язано: подати письмові обґрунтовані доводи та заперечення по суті та предмету спору, довідку з ЄДРПОУ.

Представник позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримав. На підставі клопотання від 16.06.2014 р. (вх..№ 01-29/5800/14) до матеріалів справи просив долучити додаткові докази: копію постанови Кабінету Міністрів України № 65 від 08.02.2012 р. «Про затвердження порядку та умов надання у 2012 р. субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк» з додатком, на виконання якої виконувались підрядні роботи на об'єкті; копію листа № 31-06230-05-21/7615 від 28.03.2012 р. Міністерства фінансів України з додатком розподілу показників зведених планів асигнувань, який підтверджує погодження плану фінансування робіт на об'єкті; копію листа № 609/22/2-13 від 15.03.2013 р. Шацької райдержадміністрації, яка підтверджує надходження коштів у 2012 р. на оплату робіт; копію листа № 1341/22/2-13 від 20.06.2013 р. Шацької райдержадміністрації, яка підтверджує надходження коштів у 2012 р. на оплату робіт.

Зазначені докази долучено до матеріалів справи.

Відповідач - Служба автомобільних доріг у Волинській області у письмових запереченнях № 947/8.5 від 16.06.14 (вх..№ 01-29/5851/14) та представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнає, вважає необґрунтованими, посилаючись на наступне.

Відповідно до пункту 1.1., 1.2 договору № 01.1/2 від 11 червня 2012 року підрядник зобов'язується у 2012 році на свій ризик виконати зазначенні в договорі роботи, а замовник зобов'язується прийняти і оплатити такі роботи в межах виділених з державного бюджету фінансових ресурсів.

Даний договір укладено на виконання постанови КМУ від 01 серпня 2005 року № 668р та Постанови № 65 від 08 лютого 2012 про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенцій з державного бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Сві гязь-Залісся-ГІульмо-Шацьк. Отже замовником підрядних робіт є держава. Згідно пункту 3.4 договору фінансування робіт за цим договором здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся- Пульмо-Шацьк. Згідно пункту 2 Постанови № 65 КМ України головним розпорядником субвенцій є Мінфін, відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми - Шацька райдержадміністрація.

Відповідно до п. 4.2. Договору розрахунок з підрядником проводиться протягом 7 робочих днів з дати підписання відповідних документів сторонами, за наявності на рахунку Замовника бюджетних коштів,призначених для фінансування робіт за договором.

Згідно п.10.1 договору він набирає чинності з моменту його укладення і діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань за договором.

Як вважає відповідач, строк виконання зобов'язання не настав, оскільки прийняття постанови КМУ № 65 від 08.02.2012 року є державною гарантією щодо сплати за виконанні роботи (надання відповідної субвенції), тобто прийняття вказаної постанови гарантує настання події в розумінні ст. 530 ЦК України. Крім того Міністерством фінансів України було погодженно затверджений Шацькою райдержадміністрацією перелік об'єктів та заходів, фінансування яких у 2012 році передбачається здійснити за рахунок субвенцій державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо- Шацьк. Також Шацькою райдержадміністрацією було погодженно плани використання бюджетних коштів на 2012,2013 роки, та розписи помісячних асигнувань,що також є свідченням державної гарантії щодо сплати за виконані роботи.

Вважає, що надходження субвенцій з Державного бюджету є неминучою подією та, одночасно, є строком оплати за виконані підрядником роботи. Станом на день звернення до суду із позовом, строк виконання зобов'язання за договором не настав і, як наслідок, не було порушення законного права позивача в частині стягнення з відповідача заборгованості за виконані роботи.

Щодо позовних вимог в частині стягнення трьох відсотків річних, пені та суми індексації основного боргу вважає безпідставними, посилаючись на відсутність доказів звернення до відповідача із вимогою про сплату трьох відсотків річних, пені та суми індексації основного боргу. За таких обставин у позивача відсутнє порушення права. Договір № 01.1/2 від 11 червня 2012 року, укладено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2005 року № 668р та Постанови № 65 від 08 лютого 2012 про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенцій з державного бюджету Шацькому району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк- Світязь-Пульмо-Шацьк. Одже замовником підрядних робіт є держава. Згідно пункту 3.4 договору фінансування робіт за цим договором здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк. Згідно пункту 2 Постанови № 65 КМ України головним розпорядником субвенцій є Мінфін, відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми - Шацька райдержадміністрація.

На підтвердження викладених у запеченнях доводів до матеріалів справи долучає копії наступних документів: план використання бюджетних коштів на 2013 р., довідку про зміни до помісячного розпису асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду бюджету (плану асигнувань (за винятком кредитів з бюджету) загального фонду бюджету) на 2012 рік, перелік об'єктів та заходів, фінансування яких у 2012 році передбачається здійснювати за рахунок субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк, план використання бюджетних коштів на 2012 рік, розподіл показників зведених планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів на 2012 рік.

Крім того, відповідачем подано заяву (вх..№ 01-128/13/14 від 16.06.2014 р.) про залучення до участі у справі як співвідповідача Шацьку районну державну адміністрацію Волинської області та як третю особу, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору Головне управління державної казначейської служби України у Волинській області.

В обґрунтування заяви посилається на ті обставини, що замовником підрядних робіт є держава, а відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми - Шацька райдержадміністрація. Оскільки обслуговування Державного бюджету України здійснюється за казначейською формою (стаття 48 Бюджетного кодексу України), вважає за необхідність вирішення спору провести за участю органу Державного казначейства України, зокрема Головного управління державної казначейської служби України у Волинській області.

У зв'язку з цим, вважає за необхідне при вирішенні спору з'ясувати ступінь відповідальності та коло державних органів, відповідальних за оплату виконаних підрядних робіт.

На підставі ухвали суду від 16.06.2014 р. задоволено заяви відповідача, залучено до участі у справі в якості відповідача Шацьку районну державну адміністрацію Волинської області (44000, смт.Шацьк, вул.50 років Перемоги, 1б). Залучено Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області (43021, м.Луцьк, вул..Стрілецька, 4-а) до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Позивача зобов'язано: надіслати на адресу відповідача та третьої особи копію позовної заяви з додатками, докази надіслання подати суду. Відповідача - Шацьку районну державну адміністрацію Волинської області зобов'язано: подати письмові обґрунтовані доводи та заперечення по суті та предмету спору, довідку про включення до ЄДРПОУ. Третю особу - ГУ ДКСУ у Волинській області зобов'язано: подати письмові пояснення щодо надходження та використання коштів за грудень 2012, 2013-2014 роки по рахунках відповідача - Служби автомобільних доріг у Волинській області за виконані підрядні роботи по будівництву вулиці Східна, смт.Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області.

Відповідач - Шацька районна державна адміністрація Волинської області у письмових поясненнях № 1391/27/2-14 від 16.07.2014 р. (вх..№ 01-29/7111/14 від 21.07.2014 р.) зазначає, що згідно умов даного договору підрядник зобов'язався у 2012 році на свій ризик виконати зазначені в договорі роботи, а замовник - прийняти і оплатити такі роботи в межах виділених з державного бюджету фінансових ресурсів. Фінансування робіт здійснюється за рахунок субвенцій з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк.

Механізм надання у 2012 році субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся- Пульмо-Шацьк визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 2012 року № 65 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області на будівництво та капітальний ремонт доріг Шацьк-Світязь-Залісся- Пульмо-Шацьк» відповідно до пункту 2 якої головним розпорядником субвенції є Мінфін, відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми - Шацька райдержадміністрація. Одержувач субвенції є служба автомобільних доріг у Волинській області.

В Державному бюджеті України на 2012 рік для будівництва та капітальний ремонт доріг було передбачено цільової субвенції 32 000 тис. грн. Надійшла цільова субвенція в сумі 20382,1 тис. грн., з них: касові видатки - 13775,0 тис. грн. перераховані за виконані підрядні роботи; 6607,1 тис. грн. - повернуті кошти субвенції до державного бюджету у зв'язку з не проведенням платіжних документів казначейською службою.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 році № 901 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2013 році субвенції з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області для продовження будівництва та капітального ремонту доріг Шацьк-Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк, у тому числі на оплату виконаних у 2012 році робіт» у 2013 році з державного бюджету надійшла цільова субвенція в сумі 10377 тис. грн., яка була перерахована за виконані роботи 27 грудня 2013 року.

В разі виділення з державного бюджету районному бюджету Шацького району Волинської області цільової субвенції за виконані роботи з будівництва та капітального ремонту доріг Шацьк- Світязь-Залісся-Пульмо-Шацьк, зазначає, що такі кошти одразу будуть спрямовані одержувачу субвенції - службі автомобільних доріг у Волинській області.

Третя особа в письмових поясненнях № 15.09/587-5862 від 18.07.2014 р. (вх.. № 01-29/7117/14 від 21.07.2014 р.) та представник в судовому засіданні зазначає, що органи Державної казначейської служби України здійснюють платежі на підставі платіжних доручень розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та фінансового зобов'язання у межах залишків коштів на рахунках розпорядників та одержувачів бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.

Одержувачем бюджетних коштів - Службою автомобільних доріг у Волинській області 15.06.2012 були зареєстровані бюджетні зобов'язання згідно з договором №01.1/2 у сумі 1 651 608 грн.

Між тим, у 2012, 2013, 2013 роках бюджетні фінансові зобов'язання по будівництву вулиці Східна, смт.Шацьк (ур.Гряда) Шацького району Волинської області по виконавцю робіт ТзОВ "Луцькавтодор-Сервіс" ним не реєструвались.

Відповідно до п. 2.13. Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 №309, не погашені в кінці бюджетного періоду бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання одержувачів бюджетних коштів знімаються з обліку органами Казначейства. Про зняті з обліку бюджетні зобов'язання та бюджетні фінансові зобов'язання органи Казначейства повідомляють розпорядників бюджетних коштів.

Водночас, в судовому засіданні представниками сторін повідомлено про можливість мирного врегулювання даного спору у зв'язку з чим просять розгляд справи відкласти.

Беручи до уваги зазначене, суд приходить до висновку про відкладення розгляду справи з метою об'єктивності вирішення спору та забезпечення процесуальних прав сторін.

На підставі зазначеного, керуючись п.п.1, 3 ст.77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ :

1. Розгляд справи відкласти на 04.08.2014 р. на 10.00 год.

2. Позивачу та відповідачам: у разі добровільного врегулювання спору відповідні докази подати суду.

Суддя В.А.Пахолюк