Рішення № 39822038, 18.07.2014, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
18.07.2014
Номер справи
235/2770/14-ц
Номер документу
39822038
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/235/1232/14

Єдиний унікальний №235/2770/14-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2014 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючої судді Стоілової Т.В.,

при секретарі Ковальовій В.М.,

за участю позивачки ОСОБА_1,

представника позивачки ОСОБА_2,

представника відповідача Чичиної О.М.,Сахарової К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Красноармійська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області про визнання незаконними та скасування наказів «Про скорочення штату», «Про попередження та звільнення», «Про звільнення», про поновлення на попередньому місці роботи, про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди,-

В С Т А Н О В И В:

07.05.2014р. до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області про визнання незаконними та скасування наказів «Про скорочення штату», «Про попередження та звільнення», «Про звільнення», про поновлення на попередньому місці роботи, про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області (надалі по тексту - Терцентр) вона перебувала у трудових відносинах з 22.07.1999 року, працюючи з 13.01.2011 року заступником завідуючої відділення соціальної допомоги територіального центру постійно.

Наказом № 8-к від 30.01.2014 року її було попереджено про звільнення, у зв'язку з скорочення штату та запропоновано переведення на посаду соціального робітника по селам Красне та Миролюбівка.

У зв'язку з тим, що вона відмовилась від переведення на запропоновану їй посаду, її було попереджено, що 31.03.2014 року вона буде звільнена з роботи у зв'язку зі скороченням штатів за п. 1 ст. 40 КЗпП України.

Наказом № 18-к від 31.03.2014 року її звільнено з займаної посади за ст.40 п.1 КЗпП України, у зв'язку з скороченням посади заступника завідуючого відділення соціальної допомоги вдома. З даним наказом вона була ознайомлена у той же день.

Однак, позивач вважає, що її звільнення у зв'язку зі скороченням займаної нею посади є незаконним, та таким що порушує її права.

Відповідно до ст.. 40 КЗпП України, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Розпорядженням голови Красноармійської райдержадміністрації № 28 від 29.01.2014 року «Про структуру територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району» з метою упорядкування структури терцентру соцобслуговування Красноармійського району, керуючись при цьому постановою КМУ від 29.12.2009 року № 1417, рішенням районної ради від 28.01.2014 року № УІ/22-11 «Про районний бюджет на 2014 р.», ст.5 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» було вирішено: 1.Скоротити загальну чисельність територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району на 5 штатних одиниць; 2.Затвердити Перелік структурних підрозділів та їх штатну чисельність територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району (додається); 3.Директору територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Хруняку Р.А. здійснити в установленому законодавством порядку всі необхідні заходи, пов'язані із змінами у структурі територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Красноармійського району та граничної чисельності та внести зміни до штатного розпису та затвердити його в установленому порядку.

Тобто, позивач вважає, що даним Розпорядженням голови Красноармійської райдержадміністрації було вирішено скоротити загальну чисельність працівників Терцентру на 5 штатних одиниць, та обов'язок по здійсненню всіх необхідних заходів з цього приводу було покладено на директора Терцентру Хруняк Р.А.

Натомість, 29.01.2014 року директор Терцентру Хруняк Р.А., у зв'язку із зменшенням кількості контингенту отримувачів соціальних послуг та раціоналізації штатної структури посад працівників Терцентру, видав Наказ № 2-п «Про скорочення штату», яким наказав головному бухгалтеру внести зміни в штатний розпис з виведенням з нього посад, в тому числі її посади - заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома.

Також, даним Наказом було зобов'язано інспектора з кадрів підготувати проект наказу про попередження працівників Терцентру про наступне звільнення з роботи з 31.03.2014 року в зв'язку із скороченням їх посад і ознайомлення їх з даним наказом під підпис; одночасно з попередженням запропонувати цим працівникам іншу роботу в терцентрі; направити подання на адресу профспілкової організації щодо отримання згоди на звільнення працівників у зв'язку із скороченням штату працівників (п..1 ст. 40 КЗпП України); 31.04.2014 року підготувати проект наказу по особовому складу про звільнення працівників Терцентру з 31.03.2014 року згідно п.1 ст. 40 КЗпП України з виплатою вихідної допомоги і компенсаційних виплат за невикористані щорічні відпустки.

Крім того, на виконання вищевказаного Розпорядження голови райдержадміністрації від 29.01.2014 року № 28, відповідно до вищевказаного Наказу директора Терцентру № 2-п від 29.01.2014 року та у зв'язку з скороченням досади заступника завідуючого відділення соціальної допомога вдома, директором Терцентру було видано Наказ № 8-к від 30.01.2014 року «Про попередження про звільнення», яким наказав попередити про наступне вивільнення з 31.03.2014 року заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома ОСОБА_1 та запропонувати всім кандидатам на звільнення із скороченням штату переведення на вакантну посаду соціального робітника.

Позивач вважає, що виконання Розпорядження голови райдержадміністрації № 28 від 29.01.2014 року було проведено директором Терцентру з порушеннями, так як відповідно до Розпорядження директор Терцентру повинен був скорочувати загальну чисельність працівників Терцентру, а директор Терценту у свою чергу провів скорочення посад, а тому її звільнення за ст.40 п.1 КЗпП України вважає незаконним.

Крім того, при прийнятті Розпорядження № 28 від 29.01.2014 року також було затверджено перелік структурних підрозділів Терцентру та їх штатна чисельність, згідно якого за відділенням соціальної допомоги вдома було закріплена чисельність працівників - 36.

Також, згідно наказу № 2-п від 29.01.2014 року «Про скорочення штату» - скорочення посад відбувається у зв'язку з тим, що зменшилась кількість контингенту отримувачів соціальних послуг та раціоналізації штатної структури посад працівників Терцентру. Виходячи з того, що зменшилась кількість контингенту отримувачів соціальних послуг, вважає, щоє необхідність у зменшені кількості соціальних робітників які виконують функції по наданню соціально допомоги підопічним, а не скорочення посади заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома.

Відповідно до Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 10.06.2010 р № 134 «Про затвердження Типових штатних нормативів чисельності працівників Терцентру соцобслуговування (надання соцпослуг) та Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25.05.2006 року № 197 «Нормативи чисельності працівників терцентру по соцобслуговуванню незахищених верств населення» -при наявності осіб, які обслуговуються відділенням соцдопомоги вдома від 161 до 320 осіб передбачена наявність в Терцентра по допомозі вдома посада заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома.

Вважає також, що відповідачем по справі було порушено порядок її звільнення, а саме не враховано вимоги ст. 42 КЗ Пп України, наявність на її утриманні двох неповнолітніх дітей- ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7,ІНФОРМАЦІЯ_2, який до того ж є інвалідом з дитинства, так як страждає на бронхіальну астму.

Враховуючи викладене, позивачка просить суд: 1) визнати незаконним та скасувати п. 1 Наказу № 2-п від 29.01.2014 року «Про скорочення штату», в частині, що стосується посади заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома, яку вона займала; 2) визнати незаконним та скасувати Наказ № 8-к від 30.01.2014 року «Про попередження про звільнення», в частині, що стосується заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома, яку вона займала; 3) визнати незаконним та скасувати Наказ № 18-к від 31.03.2014 року про її звільнення з посади заступника завідуючої відділенням соціальної допомоги вдома Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області з 31.03.2014 у зв'язку з скороченням посади; 4) поновити її на попередньому місці роботи на посаді заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома в Територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області; 5) стягнути з Територіального центра соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області на її користь середній заробіток за час вимушеного прогулу(після уточнення 6981,72 грн.) ; 6) стягнути з Територіального центра соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області на її користь моральну шкоду у розмірі 5000 гривень.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 повністю підтримали уточнені позовні вимоги та просили їх задовольнити .

Представники відповідача Чичина О.М.. та Сахарова К.М., що діють за дорученням, позовні вимоги не визнали та суду пояснили, що звільнення позивачки ОСОБА_1 є законним, обґрунтованим і таким, що відповідає вимогам закону . Тому в задоволенні позовних вимог просили відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з таких підстав.

Відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України, трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці( ст. 41 ч.1 КЗпП України).

При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців і т.д.

Статтею 43-1 КЗпП України передбачено в яких випадках можливе розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу без попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації ( профспілкового представника) і звільнення у зв»язку зі скороченням чисельності або штату працівників(ст. 40 п.1 КЗпП України) до цього переліку не входить, тобто звільненню працівника за п.1 ст. 40 КЗпП України можливе лише за попередньою згодою виборного органу первинної профспілкової організації або профспілкового представника).

Судом встановлено, що Розпорядженням голови Красноармійької райдержадміністрації № 28 від 29.01.2014 року «Про структуру територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району» з метою упорядкування структури терцентру соцобслуговування Красноармійського району, керуючись при цьому постановою КМУ від 29.12.2009 року № 1417, рішенням районної ради від 28.01.2014 року № УІ/22-11 «Про районний бюджет на 2014 р.», ст.. 5 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації» було вирішено: 1.Скоротити загальну чисельність територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району на 5 штатних одиниць; 2.Затвердити Перелік структурних підрозділів та їх штатну чисельність територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району (додається); 3.Директору територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Хруняку Р.А.здійснити в установленому законодавством порядку всі необхідні заходи, пов 'язані із змінами у структурі територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району та граничної чисельності та внести зміни до штатного розпису та затвердити його в установленому порядку.(а.с.18-19).

Із матеріалів справи вбачається, що з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області (надалі по тексту - Терцентр) позивачка перебувала у трудових відносинах з 22.07.1999 року, працюючи спочатку бухгалтером терцентру, з 01.10.2003 року - заступником відділення соціальної допомоги вдома тимчасово, на час відпустки у зв'язку з вагітністю та родами основного працівника, з 13.01.2011 року заступником завідуючої відділення соціальної допомоги територіального центру постійно (а.с13-14).

Наказом № 8-к від 30.01.2014 року її було попереджено про звільнення, у зв'язку з скорочення штату та запропоновано переведення на посаду соціального робітника по селам Красне та Миролюбівка.

У зв'язку з тим, що вона відмовилась від переведення на запропоновану їй посаду, її було попереджено, що 31.03.2014 року вона буде звільнена з роботи у зв'язку зі скороченням штатів за п. 1 ст. 40 КЗпП України.(а.с.57-60).

Наказом № 18-к від 31.03.2014 року її звільнено з займаної посади за ст.. 40 п. 1 КЗпП України, у зв'язку з скороченням посади заступника завідуючого відділення соціальної допомоги вдома (а.с.6, 63).

Разом з тим, представником відповідача не надано доказів того, що звільнення позивачки ОСОБА_1. є законним. Відсутнє підтвердження того, що перед звільненням позивачки подання до профспілкового комітету територіального центру про дачу згоди на звільнення ОСОБА_1 належним чином розглядалось, що позивач належним чином викликалась на засідання профспілкової організації підприємства при вирішенні питання про її звільнення і що профспілковим комітетом було враховано наявність у позивачки двох неповнолітніх дітей - доньки ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_7,ІНФОРМАЦІЯ_2, який до того ж є інвалідом з дитинства, так як страждає на тяжке захворювання: бронхіальна астма, тяжка течія, 4 ступінь(а.с.10,7-8).

Із наданого суду протоколу №8 засідання профспілкового комітету територіального центру від 08.07.2014 року вбачається, що члени профспілкового комітету розглянути кандидатуру ОСОБА_1 на звільнення за скороченням штату відповідно до п.1 ст. 40 КЗпП України і в зв'язку з тим, що ОСОБА_1 має великий досвід роботи в відділенні соціальної допомоги вдома, проводить роботу з соцпрацівниками, користується великою повагою, має двох неповнолітніх дітей, один з яких є інвалідом, профспілковий комітет постановив відмовити у дачі згоди на звільнення заступника завідуючої відділення соціальної допомоги територіального центру ОСОБА_1(а.с. 104-105).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наказ про звільнення з роботи позивачки ОСОБА_1 №18-К від 31.03.2014 року по Територіальному центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області щодо ОСОБА_1, звільненої за п.1 ст.40 КЗпП України є незаконним та підлягає скасуванню. Незаконними і таким, що підлягають скасуванню є також п. 1 наказу №2-п від 29.01.2014 року про скорочення штату в частині, що стосується посади заступника завідуючої відділення соціальної допомоги територіального центру ОСОБА_1, наказ №8-К від 30.01.2014 року про попередження про звільнення в частині, що стосується позивачки.

Позивачку ОСОБА_1 слід поновити на попередньому місті роботи на посаді заступника завідуючої відділення соціальної допомоги територіального центру з 01.04.2014р, задовольнивши, таким чином, її вимоги в цій частині повністю.

Також, підлягають повному задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу з 01.04. 2014 року по день розгляду справи в суді, тобто по 18.07. 2014 року у розмірі 6981,72 грн., із розрахунку: за 73 робочих днів х 95,64 грн.(середньоденний заробіток, згідно довідки а.с.64) = 6981,72грн.

Відповідно до ст.235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Статтею 1167 ч.1 ЦК України передбачено, що моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Відповідно до ст. 237-1 КЗпП України, відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

Су вважає, що неправомірним звільненням позивачки їй спричинено моральну шкоду, яка полягає в моральних стражданнях,викликаних втратою нормальних життєвих зв'язків , що вимагають від позивачки додаткових зусиль для організації свого життя, але з врахуванням всіх обставин справи, суд вважає, що вимоги позивачки в частині стягнення моральної шкоди слід задовольнити частково та стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування моральної шкоди 2000 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області слід відмовити як необґрунтованих.

Також, у відповідності зі ст. 88 ЦПК України з відповідача - Територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 243,60грн., оскільки позивач звільнений від сплати судового збору при зверненні до суду у відповідності зі ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст.40, 42, 43, 232, 233, 235, 236 , 237-1 КЗпП України, Постановою Пленуму Верховного суду України №9 від 06.11.1992 року "Про практику розгляду судами трудових спорів" зі змінами та доповненнями, ст.ст.5, 10, 11, 88, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області про визнання незаконними та скасування наказів «Про скорочення штату», «Про попередження та звільнення», «Про звільнення», про поновлення на попередньому місці роботи, про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди, задовольнити частково.

Визнати незаконним та скасувати п. 1 Наказу № 2-п від 29.01.2014 року «Про скорочення штату», в частині, що стосується посади заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома, яку займала ОСОБА_1.

Визнати незаконним та скасувати Наказ № 8-к від 30.01.2014 року «Про попередження про звільнення», в частині, що стосується посади заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома, яку займала ОСОБА_1.

Визнати незаконним та скасувати Наказ № 18-к від 31.03.2014 року про звільнення ОСОБА_1 з посади заступника завідуючої відділенням соціальної допомоги вдома Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області з 31.03.2014 у зв'язку з скороченням посади.

Поновити ОСОБА_1 на попередньому місці роботи на посаді заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома в Територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області з 31.03.2014 року.

Стягнути з Територіального центра соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області ІН №26042119 р/р 354130001034192 МФО №834016 УДК на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3., ІН НОМЕР_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 01.04.2014 року по 18.07.2014 року в розмірі 6981( шість тисяч дев'ятсот вісімдесят одна) грн..72 коп. та моральну шкоду у розмірі 2000 ( дві тисячі)гривень.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до Територіального центру соціального обслуговування(надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області про стягнення моральної шкоди слід відмовити як необґрунтованих.

Стягнути з Територіального центра соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області на користь держави судовий збір в розмірі 243,60грн.

Допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника завідуючого відділенням соціальної допомоги вдома Територіального центра соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Красноармійського району Донецької області та стягнення середнього заробітку в межах суми платежу за один місяць.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя: