номер провадження справи 20/71/13-2/10/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.07.2014 Справа № 908/2501/13
Суддя Мойсеєнко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Приазовського району Запорізької області, смт. Приазовське, Запорізька область, в інтересах держави,
до відповідача: Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області, смт.Приазовське, Запорізька область,
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області, м. Запоріжжя,
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
Фермерське господарство "Діоби О.С.", смт. Приазовське, Запорізька область,
третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
Добрівська сільська рада Приазовського району Запорізької області, с. Добрівка, Приазовський район, Запорізька область,
про визнання недійсним п. 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008 р.
за участю представників:
від прокуратури - Красних О.О. (посвідчення №» 013462 від 03.12.2012 р.);
від відповідача - не з'явився;
від третьої особи-1 - Мунтянова А.М. (довіреність №21 від 08.05.2014 р.);
від третьої особи-2 - не з'явився;
від третьої особи-3 - не з'явився;
від відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області - Джаним А.В. (довіреність № 2 від 15.05.2014 р.);
ВСТАНОВИВ:
Протоколом автоматичного розподілу справи між суддями від 24.04.2014р., справу №908/2501/13 передано судді Мойсеєнко Т.В. на новий розгляд.
Предметом розгляду в даній справі є позов прокурора Приазовського району Запорізької області заявлено в інтересах держави до Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області, третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області, третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Фермерське господарство "Діоби О.С.", третя особа-3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Добрівська сільська рада Приазовського району Запорізької області, про визнання недійсним п. 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008 р. "Про надання в оренду земельних ділянок ФГ "Діоба О.С.".
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує, що під час винесення розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008 р. "Про надання в оренду земельних ділянок ФГ "Діоба О.С." межі земельних ділянок, що передавались в оренду, не були визначені в натурі (на місцевості), кадастровий номер їм не присвоєно, а отже розпорядженню про передачу таких ділянок в оренду мало передувати розроблення проектів землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок. Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, ст. 17 Земельного кодексу України, п. 2 ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" державна адміністрація здійснює передачу у власність або надання у користування земельних ділянок виключно на підставах та в порядку, передбаченому Земельним кодексом України. Спірний пункт 2 розпорядження вказаним вимогам не відповідає, що згідно з ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, ст. 50 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" є підставою для визнання його недійсним.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 24.04.2014 р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 20/71/13-2/10/14, призначено розгляд справи на 15.05.2014р.
Ухвалою від 15.05.2014р. розгляд справи відкладено на 05.06.2014р. у зв'язку з викликом в судове засідання посадових осіб Державного земельного агентства у Запорізькій області для дачі пояснень.
Ухвалою від 05.06.2014р. розгляд справи відкладено на 18.06.2014р. у зв'язку з викликом в судове засідання посадових осіб відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області для дачі пояснень.
Ухвалою від 18.06.2014 р. продовжено за клопотанням прокурора строк розгляду справи на 15 днів до 09.07.2014р. та відкладено розгляд справи на 02.07.2014р. у зв'язку з необхідністю надання додаткових доказів по справі.
В судовому засіданні оголошувались перерви до 07.07.2014 р., потім до 09.07.2014 р.
В судовому засіданні 09.07.2014р. були присутні прокурор, представник третьої особи-1 (Державної інспекції сільського господарства в Запорізькій області) та відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області, за їх заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Прокурор та представник третьої особи-1 підтримали заявлені позовні вимоги.
Додатково прокурор надав письмові пояснення від 09.07.2014 р., в яких уточнив, що інтереси держави порушуються тим, що орендна плата, яка сплачується орендарем ФГ "Діоби О.С.", спрямовується до бюджету. Крім того, перевіркою встановлено, що порушено порядок надання земельної ділянки в оренду, а земля відповідно до Конституції та Земельного кодексу України є загальнонаціональним багатством.
Третя особа-1 у письмових поясненнях до суду зазначила, що спірне розпорядження видано в порушення вимог ст. 55 Закону України «Про землеустрій» та ст. 11 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) без технічної документації землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), без встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, що унеможливлює встановлення площі об'єкта оренди, меж і місця розташування його на місцевості.
Представник третьої особи-1 подав суду клопотання з проханням дозволити бути відсутнім при оголошенні вступної та резолютивної частини рішення. Клопотання судом задоволено.
Від відповідача (Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області) та третьої особи-2 (ФГ «Діоби О.С.) надійшли клопотання розглядати справу за відсутності їх представників.
Третя особа-2 також надала відзив на позов (з подальшими доповненнями), в якому просить залишити позовні вимоги без задоволення, оскільки прокурором не обґрунтовано, які саме інтереси держави порушені оскаржуваним розпорядженням, адже в оренду передана земельна ділянка, що належить до колективної власності членів колишнього КСС ім. Леніна (ТОВ «Добрівка»), яка ніколи не перебувала в державній або комунальній власності. Орендна плата за договором сплачується у повному обсязі і надходить до бюджету. Крім того, предметом оренди є земельна частка (пай), а не земельна ділянка, тому до спірних правовідносин не повинні застосовуватись норми ст. 15 Закону України «Про оренду землі».
Третя особа-3 (Добрівська сільська рада Приазовського району Запорізької області) відзив на позовну заяву не надала, в раніше поданому суду клопотанні просила розглянути справу без участі в судовому засіданні її представника.
Відділ Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області, який залучався судом до участі у справі для дачі пояснень, надав суду письмові пояснення від 09.07.2014 р., в яких вказує, що процедура передачі невитребуваних земельних часток (паїв) на законодавчому рівні не врегульована, тому виділення невитребуваних земельних часток (паїв) повинно відбуватися відповідно до Рекомендацій щодо виділення єдиним масивом земельних ділянок групі власників земельних часток (паїв), затверджених наказом Держкомзему України від 30.12.1999 р. № 130, які не передбачають виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок або виготовлення проекту відведення земельних ділянок, а містять вимогу щодо встановлення меж таких ділянок шляхом складання акту перенесення на місцевості їх зовнішніх меж та виготовлення кадастрового плану земельної ділянки. Додатком до договору оренди земельної частки (паю) від 11.08.2008 р., укладеного між Приазовською районною державною адміністрацією та фермерським господарством «Діоби О.С.», є кадастровий план земельної ділянки та акт встановлення меж земельної ділянки в натурі. У зв'язку з цим, на думку представника відділу Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області, спірний п. 2 розпорядження виданий без порушень вимог земельного законодавства.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті, і розгляд справи можливий без присутності представників відповідача та третіх осіб 2, 3.
В судовому засіданні 09.07.2014р. судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, судом встановлено наступне.
У липні 2013 року прокурор Приазовського району Запорізької області звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Приазовської районної державної адміністрації про визнання недійсним пункту 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008 р. "Про надання в оренду земельних ділянок фермерському господарству "Діоба О.С.", посилаючись на невідповідність пункту 2 спірного розпорядження вимогам законодавства, яке було чинним на момент його прийняття.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 14.08.2013р. у справі №908/2501/13, залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 05.11.2013 р., у позові прокурора Приазовського району Запорізької області відмовлено повністю з посиланням на те, що судом не встановлено невідповідності пункту 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008р. "Про надання в оренду земельних ділянок фермерському господарству "Діоба О.С." вимогам чинного на момент його прийняття законодавства та в межах наданій адміністрації компетенції.
Вищий господарський суд України постановою від 19.03.2014р. постанову Донецького апеляційного господарського суду від 05.11.2013 р. та рішення господарського суду Запорізької області від 14.08.2013 р. у справі № 908/2501/13 скасував, а справу передав на новий розгляд до господарського суду Запорізької області.
За висновком Вищого господарського суду України, судами попередніх інстанцій не було спростовано тверджень прокурора Приазовського району Запорізької області, що оспорюваним розпорядженням від 11.08.2008 р. № 526, на підставі якого в подальшому між Приазовською районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Діоби О.С." був укладений договір оренди земельної частки (паю), земельну ділянку, межі якої не встановлені в натурі (на місцевості), передано в оренду без затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок чи технічної документації із землеустрою, як обов'язкової передумови укладення договору оренди земельної ділянки. У разі прийняття розпорядження без складання проекту землеустрою, без встановлення меж земельних ділянок в натурі, об'єкти оренди є невизначеними і неможливо встановити їх площу, межі і місце розташування на місцевості. Таким чином, висновок судів про відсутність порушень з боку Приазовської районної державної адміністрації під час прийняття пункту 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008р. "Про надання в оренду земельних ділянок фермерському господарству "Діоба О.С.", на думку колегії суддів касаційної інстанції, є передчасним та суперечливим у зв'язку з відсутністю встановлення та дослідження вищевикладених обставин з наданням цим обставинам належної правової оцінки.
Згідно з ч. 1 ст. 111-12 ГПК України вказівки, що містяться у постанові касаційної інстанції, є обов'язковими для суду першої інстанції під час нового розгляду справи.
При новому розгляді справи судом встановлено наступне.
На виконання вимоги прокуратури Приазовського району від 04.04.2013 р. № 79-738 вих. 13 Державною інспекцією сільського господарства в Запорізькій області у квітні 2013 року проведено перевірку законності використання земель колективної власності фермерським господарством «Діоби О.С.» на території Добрівської сільської ради Приазовського району Запорізької області, результати якої оформлені актом перевірки від 24.04.2013 р.
Актом перевірки від 24.04.2013 р. встановлено, що фермерське господарство «Діоби О.С.» має у користуванні земельну ділянку площею 16,0 га (пасовища), земель сільськогосподарського призначення, не витребувані земельні частки (паї), за межами населеного пункту. ФГ «Діоби О.С.» використовує земельну ділянку згідно договору оренди земельної частки (паю), який укладено між Приазовською районною державною адміністрацією та фермерським господарством «Діоби О.С.» терміном на 49 років, зареєстрований у Книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Добрівської сільської ради Приазовського району Запорізькій області 11.08.2008 р. за № 3. Земельна ділянка площею 16,0 га розорана і підготовлена до посіву соняшника. Також встановлено, що земельна ділянка використовується з відхиленням від затвердженого у встановленому порядку проекту землеустрою, а саме: технічної документації по складанню схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) колишнього КСП «ім. Леніна», який виготовлено Запорізькою філією інституту землеустрою Української академії аграрних наук у 2001 році. Вказаними діями фермерське господарство «Діоби О.С.» порушило вимоги п. 5 ст. 37 Закону України «Про охорону земель».
За фактом виявленого порушення складено протокол про адміністративне правопорушення від 24.04.2013 р. № 005 та винесено постанову від 24.04.2013 р. № 005 про накладення адміністративного стягнення, згідно якої визнано Діобу О.С. винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 55 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено штраф у розмірі 255,00 грн.
Статтею 55 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за відхилення від затверджених в установленому порядку проектів землеустрою та використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без затверджених у випадках, визначених законом, проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.
Як встановлено судом, вказана земельна ділянка надана фермерському господарству «Діоби О.С.» в користування за договором оренди земельної частки (паю) від 11.08.2008 р., укладеним між Приазовською районною державною адміністрацією та фермерським господарством «Діоби О.С.», на підставі п. 2 розпорядження Приазовської районної державної адміністрації від 11.08.2008 р. № 526 «Про надання в оренду земельних ділянок Ф/Г «Діоба О.С.». Згідно з пунктом 2 цього розпорядження надано в оренду фермерському господарству «Діоби О.С.» земельну ділянку площею 16,00 га (пасовища), в контурі № 10 (не витребувані земельні частки (паї)), розташовану на території Добрівської сільської ради, згідно додатку, для товарного сільськогосподарського виробництва.
Пунктом 1 даного розпорядження було визнано земельні частки (паї) загальною площею 16,00 га, у т.ч. 16,00 га, які розміщені в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом, в контурі № 10 (пасовища) згідно Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) колишнього КСС ім. Леніна Приазовського району Запорізької області, як невитребувані, з можливістю надання їх в оренду до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності не земельну ділянку.
Приазовська районна державна адміністрація у письмових поясненнях, наданих суду 07.07.2014 р., повідомила, що інформації щодо Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) колишнього КСС ім. Леніна Приазовського району Запорізької області в Приазовській районній державній адміністрації немає.
Натомість відділом Держземагенства у Приазовському районі Запорізької області була надана суду технічна документація від 13.04.2001 р. по складанню Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) ТОВ «Добрівка» Приазовського району Запорізької області, розроблена Запорізькою філією Інституту землеустрою відповідно до Указу Президента України від 03.12.1999 р. № 1529 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» на підставі заяви ТОВ «Добрівка», завдання на складання схеми та договору на виконання робіт № 453 від 20.04.2000 р.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 04.07.2014 р. Державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» товариство з обмеженою відповідальністю «Добрівка» було зареєстровано у реєстрі 17.03.2000 р. Наразі ТОВ «Добрівка» є припиненим, про що свідчить запис про державну реєстрацію припинення ТОВ «Добрівка», внесений до реєстру 09.02.2009 р.
Відповідно до пп. «а» п. 1 Указу Президента України від 03.12.1999 р. № 1529 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» передбачались організаційні заходи щодо реформування протягом грудня 1999 - квітня 2000 року колективних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та майно шляхом забезпечення всім членам колективних сільськогосподарських підприємств права вільного виходу з цих підприємств із земельними частками (паями) і майновими паями та створення на їх основі приватних (приватно-орендних) підприємств, селянських (фермерських) господарств, господарських товариств, сільськогосподарських кооперативів, інших суб'єктів господарювання, заснованих на приватній власності.
Організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, врегульовано Законом України від 05.06.2003р. № 899-IV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» (тут і далі по тексту норми цього закону застосовуються в редакції, яка діяла на момент прийняття спірного п. 2 розпорядження)
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Статтею 3 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.
Особи, власники сертифікатів на право на земельну частку (пай), які виявили бажання одержати належну їм земельну частку (пай) в натурі (на місцевості), подають до відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації заяву про виділення їм земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).
Земельна частка (пай) виділяється її власнику в натурі (на місцевості), як правило, однією земельною ділянкою. За бажанням власника земельної частки (паю) йому можуть бути виділені в натурі (на місцевості) дві земельні ділянки з різним складом сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сінокоси або пасовища).
У разі подання заяв про виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) більшістю власників земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства відповідна сільська, селищна, міська рада чи районна державна адміністрація приймає рішення про розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
У ст. 4 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» також передбачено, що земельні ділянки можуть виділяються єдиним масивом, при цьому виділяється одна земельна ділянка у спільну власність.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 5 ст. 7 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляється державними та іншими землевпорядними організаціями, які отримали в установленому законом порядку ліцензії на проведення землевпорядних робіт, погоджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і затверджується на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, та оформляється відповідним протоколом.
У проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, у тому числі земельних сервітутів.
Проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) зберігається у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів.
У ч. 1 ст. 8 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» документація із землеустрою щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) включає:
- проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);
- технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.
Земельні ділянки, які будуть використовуватися їх власниками, самостійно закріплюються межовими знаками встановленого зразка кожна окремо.
Земельні ділянки, які їх власники або інші особи будуть використовувати єдиним масивом, закріплюються межовими знаками встановленого зразка лише по окружній межі єдиного масиву.
Статтею 12 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено, що оформлення державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв) здійснюється землевпорядною організацією, яка виконала землевпорядні роботи щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості).
Власнику однієї чи більше земельної частки (паю) в межах земель, що перебувають у користуванні одного сільськогосподарського підприємства, видається один державний акт на право власності на земельну ділянку.
Власникам земельних часток (паїв), яким земельні ділянки виділені в натурі (на місцевості) єдиним масивом, видається державний акт на право власності на земельну ділянку, який посвідчує їх право спільної часткової власності чи спільної сумісної власності.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Пунктом 12 перехідних положень Земельного кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Добрівська сільська рада Приазовського району Запорізької області у письмових поясненнях від 27.06.2014 р. № 84 повідомила суд, що рішення про переведення земель площею 16,000 га в контурі № 10 в землі запасу нею не приймалось. Земельні ділянки площею 16 га (пасовища) в контурі № 10 є колективною власністю, розташовані на території Добрівської сільської ради Приазовського району Запорізької області і відносяться до Добрівської сільської ради Приазовського району Запорізької області, але згідно з п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України та ст. 5 закону України «Про порядок видалення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» повноваження щодо розпорядження земельними ділянками за межами населених пунктів надано районним державним адміністраціям. Тимчасовий порядок передачі в оренду не витребуваних, нерозподілених земельних ділянок (паїв) Добрівською сільською радою Приазовського району Запорізької області не приймався.
З пояснювальної записки до технічної документації, виготовленої на замовлення ТОВ «Добрівка», вбачається, що на загальних зборах працівників колишнього КСП ім. Леніна від 05.02.2000р. протокол № 1 було вирішено, що поділу на 369 земельних часток (паїв) підлягає тільки рілля. Багаторічні насадження, сіножаті та пасовища будуть знаходитися у спільній частковій власності, тобто без поділу на земельні частки (паї).
Технічна документація погоджена рішенням загальних зборів членів ТОВ «Добрівка» (протокол № 1 від 20.02.2001 р.), згідно з яким схвалений поділ ріллі на 369 земельних часток (паїв) з урахуванням агровиробничих груп ґрунтів; землі, зайняті пасовищами, сіножатями та багаторічними насадженнями залишаються без поділу на земельні частки (паї) в спільній частковій власності. Також цим рішенням визначено, що в разі виходу землевласників із товариства із належним їм земельним паєм, площі земельних ділянок будуть уточнені з урахуванням вартості агровиробничих груп ґрунтів і фактичної площі земельної ділянки в натурі, а також уточнення місцеположення проектних польових шляхів; виділено 87,7 га пасовищ для випасу громадської худоби. Вирішено просити Добрівську сільську раду та районний відділ земельних ресурсів погодити, а Приазовську районну раду затвердити Схему поділу.
Розглянувши розроблену технічну документацію, керуючись Указом Президента України від 03.12.1999 р. № 1529 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки» і «Рекомендаціями щодо спрощення процедури виходу членів колективних сільськогосподарських підприємств зі складу господарств з належними їм земельними частками (паями)», затверджених наказом Держкомзему України від 30.12.1999р. № 130 Добрівська сільська рада надала висновок від 20.02.2011 р. про погодження технічної документації відповідно до рішення членів ТОВ «Добрівка» і рекомендувала районній раді для затвердження в установленому законом порядку.
Приазовська районна рада Запорізької області своїм розпорядженням від 20.03.2001р. № 55 затвердила Схему поділу земель ТОВ на земельні частки (паї), яка передбачає поділ ріллі на 369 земельних часток (паїв). Багаторічні насадження, сіножаті та пасовища залишено без поділу на земельні частки (паї).
На Схемі поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) ТОВ «Добрівка» Приазовського району Запорізької області земельна ділянка в контурі № 10 площею 16 га позначена єдиним масивом як громадські пасовища для випасу худоби.
Судом встановлено, що будь-якої іншої технічної документації на цю земельну ділянку не складалось, проекти землеустрою не розроблялись, в натурі дана земельна ділянка не виділялась.
Таким чином, дана земельна ділянка залишилась без поділу на земельні частки (паї) і належить до земель спільної часткової власності членів ТОВ «Добрівка».
При передачі даної земельної ділянки в оренду фермерському господарству «Діоби О.С.» згідно з п. 2 спірного розпорядження Приазовської районної державної адміністрації від 11.08.2008 р. № 526, у додатку до цього розпорядження був наведений список громадян - власників сертифікатів не витребуваних земельних часток (паїв) по Добрівській сільській раді, які надаються в оренду фермерському господарству «Діоби О.С.». Згідно цього списку земельна ділянка, що передається в оренду, умовно була розподілена на частки площею 0,205 га серед 78 власників раніше виданих сертифікатів на земельні частки (паї), що вбачається з наступного розрахунку: 78 власників сертифікатів х 0,205 га = 15,99 га (том 1, а.с. 60-66). Однак фактичного розподілу цієї земельної ділянки між членами ТОВ «Добрівка» не було.
За повідомленням Відділу Держземагенства у Приазовському районі від 13.08.2013 р. № 1230/02-08 сертифікати на вищезазначену земельну ділянку у відділі відсутні (том 1, а.с.55).
У частинах 1, 5, 6 статті 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Орендодавцями земельних ділянок є їх власники або уповноважені ними особи.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Спеціальним законом у сфері орендних правовідносин є Закон України «Про оренду землі» (тут і далі по тексту норми цього закону застосовуються в редакції, яка діяла на момент прийняття спірного п. 2 розпорядження).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно з ч. 2 ст. 116 Земельного кодексу України (тут і далі по тексту норми цього кодексу застосовуються в редакції, яка діяла на момент прийняття спірного п. 2 розпорядження) набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Пунктом «в» частини 1 статті 20 Закону України «Про землеустрій» (тут і далі по тексту норми цього закону застосовуються в редакції, яка діяла на момент прийняття спірного п. 2 розпорядження) передбачено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Відповідно до ст. 1 цього Закону землеустрій - сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних утворень, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил.
Згідно з п. «в» ч. 1 ст. 183 Земельного кодексу України одним із основних завдань землеустрою є встановлення на місцевості меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
В частині 1 та пунктах «и», «д» частини 2 статті 25 Закону України «Про землеустрій» визначено, що документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації. Видами документації із землеустрою, зокрема, є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Згідно з ч. ч. 1, 2, 4 ст. 55 Закону України «Про землеустрій» встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.
Статтею 22 Закону України «Про землеустрій» визначено, що землеустрій здійснюється на підставі:
а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою;
б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою;
в) судових рішень.
Добрівська сільська рада Приазовського району Запорізької області у письмових поясненнях від 16.06.2014 р. № 78 повідомила суд, що не володіє інформацією про розроблення проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) в натурі для виділення їх членам КСС ім. Леніна Приазовського району Запорізької області, в тому числі щодо єдиного масиву не витребуваних земельних ділянок. Проект землеустрою щодо відводу земельної ділянки в оренду фермерському господарству «Діоби О.С.» на затвердження Добрівської сільської ради не надавався. Рішення про переведення земель площею 16,00 га в контурі № 10 в землі запасу Добрівською сільською радою Приазовського району Запорізької області не приймалось.
Також за інформацією Державного підприємства «Запорізький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (лист від 07.07.2014 р. № 4175), інститутом землеустрою не виконувались роботи щодо поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) колишнього КСП «ім. Леніна», розташованого на території Добрівської сільської ради Приазовського району Запорізької області. У 2001 році спеціалістами інституту землеустрою розроблено лише технічну документацію по складанню Схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) ТОВ «Добрівка» Приазовського району Запорізької області.
Отже, в оренду фермерському господарству «Доби О.С.» була передана земельна ділянка, яка перебуває у спільній частковій власності членів ТОВ «Добрівка», і складається з єдиного масиву земель, що не були розподілені на земельні частки (паї) між членами ТОВ «Добрівка» при поділі земель ТОВ «Добрівка», не були виділені в натурі на момент передачі їх в оренду згідно з п. 2 спірного розпорядження, окремої технічної документації та проекту землеустрою на цю земельну ділянку не складалось.
Зауваження Фермерського господарства «Доби О.С.» про те, що предметом оренди були земельні частки (паї), а не земельна ділянка, суд визнав необґрунтованими, оскільки фактично орендар отримав у користування саме земельну ділянку площею 16 га в контурі №10. Крім того, дана земельна ділянка, як встановлено судом, не була розподілена між власниками земельних часток (паїв), сертифікати на неї не видавались, тобто земельна ділянка площею 16 га в контурі №10 не могла передаватись в оренду як невитребувані земельні частки (паї).
В порушення вимог п. «в» ч. 1 ст. 20 та ч. ч. 1, 2, 4 ст. 55 Закону України «Про землеустрій», спірний п. 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008 р. видано без розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка необхідна для визначення в натурі (на місцевості) місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки та їх закріплення межовими знаками, що необхідно для встановлення фактичної площі земельної ділянки, яка передається в користування на умовах оренди.
Без технічної документації землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) і фактичного встановлення меж земельної ділянки в натурі на місцевості, предмет оренди є невизначеним, оскільки неможливо встановити площу об'єкта оренди, його межі і місце розташування його на місцевості.
Акт встановлення меж земельної ділянки в натурі 2008 року не є в розумінні Закону України «Про землеустрій» технічною документацією з землеустрою щодо встановлення меж в натурі на місцевості, яка виготовляється розробниками, що мають ліцензію на проведення робіт з землеустрою (ст.ст.21, 25,55 Закону України «Про землеустрій»). Цей акт складено в.о. начальника земельних ресурсів у Приазовському районі та головою Добрівської сільської ради, які не мають відповідної ліцензії на проведення робіт з розробки технічної документації із землеустрою.
У п. 1 рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. №3-рп/99 зазначено, що прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява, за статтею 2 арбітражного процесуального кодексу України, є підставою для порушення справи в арбітражному суді.
Враховуючи те, що земельна ділянка була передана в оренду з порушенням встановленого державою порядку, прокурором обґрунтовано пред'явлено позов в інтересах держави.
Прокурором у позові заявлено клопотання про поновлення строку позовної давності для звернення до суду з даним позовом.
Статтею 256 Цивільного кодексу України встановлено, що позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно з ч. 1 ст. 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
В даному випадку прокурор дізнався про порушення інтересів держави у зв'язку з прийняттям спірного п. 2 розпорядження після проведення за його вимогою перевірки дотримання вимог земельного законодавства Фермерським господарством «Діоби О.С.» у квітні 2013 року. Прокурор не був учасником спірних правовідносин, тому міг дізнатися про виявлені порушення лише після проведення перевірки.
Таким чином, трирічний строк позовної давності для звернення до суду із позовом прокурором не пропущено. Тому суд відмовляє в задоволенні клопотання прокурора про поновлення цього строку.
Враховуючи викладене, позовні вимоги прокурора про визнання недійсним спірного п. 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008 р. підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають стягненню з відповідача в дохід державного бюджету.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним п. 2 розпорядження голови Приазовської районної державної адміністрації № 526 від 11.08.2008 р. "Про надання в оренду земельних ділянок ФГ "Діоба О.С.".
Стягнути з Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області (вул. Леніна, 31, смт. Приазовське, Запорізька область, 72401) в дохід Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409, рахунок №31215206783007) судовий збір у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).
Видати наказ.
Суддя Т.В.Мойсеєнко
Рішення оформлено та підписано 18.07.2014р.
і набирає законної сили після закінчення
десятиденного строку з дня його підписання.