Постанова № 3971708, 24.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
24.06.2009
Номер справи
2а-5713/09/1/0170
Номер документу
3971708
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

24.06.09

Справа №2а-5713/09/1/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В. за участю

представника позивача -ОСОБА_1

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом прокурора Бахчисарайського району АР Крим в інтересах держави в особі відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК

до сільськогосподарського закритого акціонерного товариства «Симиренко» про стягнення суми несплачених страхових внесків.

Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом прокурор Бахчисарайського району АР Крим в інтересах держави в особі відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК до сільськогосподарського закритого акціонерного товариства «Симиренко» про стягнення суми несплачених страхових внесків у розмірі 11276,20 гривень.

Ухвалою від 23.04.2009 року за адміністративним позовом відкрито провадження та судом розпочато підготовче провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.04.2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання прокурор не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

У судовому засіданні представник позивача - відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив стягнути на користь відділення суму недоїмки зі сплати внесків у розмірі 11276,20 гривень, так як на день розгляду справи зазначена сума не сплачена у повному обсязі.

У судове засіданні відповідач не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.

На підставі статті 128 КАС України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача та прокурора на підставі наявних в справі матеріалів, оскільки по справі достатньо доказів для вирішення її по суті.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У відповідності зі ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.

Статтею 10 вказаного Закону передбачено, що Управління Фондом здійснюють правління та виконавча дирекція Фонду. В Автономній Республіці Крим, областях та в містах Києві і Севастополі безпосереднє управління здійснюють правління та виконавча дирекція відповідних відділень Фонду.

Згідно пункту 1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001р. №13, відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Згідно пункту 1.4. вищевказаного Положення в областях управління відділенням здійснюють його правління та виконавча дирекція. Виконавча дирекція відділення Фонду підзвітна правлінню відділення та виконавчій дирекції Фонду і здійснює свою діяльність від імені Фонду на місцях в межах і у порядку, передбачених статутом Фонду та цим Положенням. Згідно пункту 5.1. Положення виконавча дирекція відділення Фонду забезпечує збір та акумуляцію страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

Таким чином, в Автономній Республіці Крим управління цим видом страхування здійснюється виконавчою дирекцією відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК, і тому дирекція, реалізуючи владну компетенцію у відносинах з фізичними та юридичними особами являється суб'єктом владних повноважень.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в порядку, встановленому статутом Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, та в судовому порядку.

Пунктом 5 частини 1 статті 13 Закону передбачено, що виконавча дирекція Фонду контролює правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків та уповноважена представляє інтереси страховика в судових та інших органах.

Таким чином, судом встановлено, що відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в АРК, являючись суб'єктом владних повноважень, відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням.

Порядок нарахування і сплата внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" № 2240-III від 18.01.2001 року.

Згідно зі ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням здійснюється за принципами обов'язковості страхування осіб, зазначених у частині першій статті 6 цього Закону.

Відповідно до ч.1 статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають: 1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах; 2) члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.

Відповідно до статті 22 Закону платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи.

Юридичні особи, набувають статусу страхувальника з дня взяття їх на облік у робочому органі відділення Фонду.

Взяття на облік у виконавчих дирекціях відділень Фонду здійснюється: на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами відділень Фонду.

Згідно з ч.2 ст.27 Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" страхувальник зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески; надавати виконавчій дирекції Фонду відомості в установленому порядку про прийняття на роботу працівників; заробітну плату працівників, сплату страхових внесків, у тому числі застрахованими особами.

Судом встановлено, що сільськогосподарське закрите товариство «Симиренко» являється юридичною особою, зареєстрованою 26.09.2003 року Бахчисарайською районною державною адміністрацією АРК, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи від 26.09.2003 року , а також довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 153 від 20.02.2009 року.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності у Бахчисарайській районній виконавчій дирекції відділення Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням 03.10.2003 року, реєстраційний код 010640001369.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням" відповідач набув статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням з дня реєстрації, а саме з 03.10.2003 року.

Згідно зі статтею 23 Закону страхувальники-роботодавці сплачують до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам відповідно до цього Закону.

Перерахування зазначених сум шляхом безготівкових розрахунків здійснюється страхувальниками-роботодавцями один раз на місяць - у день, встановлений для одержання в установах банку коштів на оплату праці за відповідний період.

У разі нестачі у страхувальників-роботодавців коштів для виплати заробітної плати та сплати страхових внесків у повному обсязі нарахування їх на заробітну плату і перерахування страхових внесків до Фонду провадиться пропорційно до сум заробітної плати.

Днем сплати страхових внесків вважається:

у разі перерахування за безготівковими розрахунками - день подання до установи банку розрахункових документів на перерахування страхових внесків на рахунок Фонду;

у разі сплати готівкою - день внесення коштів до банківської установи чи відділення зв'язку для перерахування на рахунок Фонду.

Якщо страхувальники несвоєчасно чи не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені статтею 30 цього Закону.

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 статті 1 Закону України від 11.01.2001 року № 2213-III "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" встановлені розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням: для роботодавців - 1,5 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб; 1,3 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.

Таким чином, відповідач був зобов'язаний з 03.10.2003 року щомісячно в день виплати заробітної плати найманим працівникам сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням.

Відповідно до пунктів 7.3., 7.4., 7.5. Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду затвердженої Постановою Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, від 26.06.2001, № 16, страхувальники щоквартально складають у двох примірниках наростаючим підсумком з початку року звіт за формою Ф4-ФСС з ТВП із зазначенням у ньому сум, нарахованих і сплачених страхових внесків та інших надходжень, а також сум, витрачених на виплату допомоги та здійснення інших заходів, фінансування яких проводиться за рахунок коштів Фонду.

Звіт страхувальника-роботодавця подається за підписами керівника та головного бухгалтера і завіряється печаткою страхувальника, а добровільно застрахованої особи - за її особистим підписом.

Один примірник звіту за формою Ф4-ФСС з ТВП не пізніше 20-го числа наступного за звітним періодом місяця подається до органу Фонду, другий - залишається в бухгалтерії страхувальника.

Судом встановлено, що СЗАТ “Симиренко” до Бахчисарайської районної виконавчої дирекції відділення Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням наданий звіт про нараховані внески та витрати, пов'язані з загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 2008 року.

В звіті зазначено, що залишок заборгованості на кінець звітного періоду складає 80173,22 гривень, у томі числі прострочена заборгованість в розмірі 79381,28 гривень; суми страхових внесків, строк сплати яких не настав в розмірі 791,94 гривень.

Таким чином, прострочена заборгованість відповідача за 2008 року складає 79381,28 гривень. Даний факт також підтверджується розрахунком позовних вимог за позовній заяві.

У той же час судом встановлено, що частково зазначена заборгованість була стягнута з відповідача, у тому числі на підставі:

- Рішення Господарського суду АРК № 2-17/4911-2007а в сумі 5548,87 гривень,

- Рішення Господарського суду АРК № 2-29/3137-2007а в сумі 6102,84 гривень,

- Рішення Господарського суду АРК № 2-13/10240 в сумі 26336,09 гривень,

- Рішення Господарського суду АРК № 2-1317871-2007а в сумі 8157,14 гривень,

- Постанови Окружного адміністративного суду АРК № 2а-488/08 в сумі 21960,14 гривень.

Таким чином на час розгляду справи з відповідача не стягнута заборгованість, яка утворилася станом на 01.01.2009 року в розмірі 11276,20 гривень, яка добровільно відповідачем не погашена.

Відповідно до частини 2 статті 30 Закону не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.

Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Таким чином, позовні вимоги являються обгрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з сільськогосподарського закритого акціонерного товариства «Симиренко» (ідентифікаційний код 32561896) на користь відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в Автономній Республіці Крим заборгованість зі сплати страхових внесків станом на 01.01.2009 року в розмірі 11276,20 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Трещова О.Р.