Ухвала суду № 39716834, 03.12.2013, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.12.2013
Номер справи
872/8456/13
Номер документу
39716834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

03 грудня 2013 рокусправа № 321/80/13-а (2-а/321/5/13)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.

суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Михайлівського районного суду Запорізької області від 10 квітня 2013 року у справі № 321/80/13-а (2-а/321/5/13) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області провести перерахунок та виплату пенсії у зв'язку зі зміною коефіцієнта заробітної плати відповідно до пункту 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 січня 2004 року по дату проведення перерахунку, з 26 березня 2009 року призначити новий розмір пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, занятих в галузях економіки України за 2008 рік у розмірі 1573,99 грн., провести перерахунок та виплату компенсації у період з 01 січня 2004 року, у зв'язку з порушенням строку її виплати; стягнути з відповідача завдану моральну шкоду у розмірі 100000,00 грн. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року відповідача було зобов'язано перерахувати позивачу розмір пенсії з 01 січня 2004 року з урахуванням коефіцієнту його заробітної плати, яку він отримував у відрядженні в Алжирі у період з 25 березня 1967 року по 04 березня 1969 року. Однак, при перерахунку пенсії відповідачем неправомірно застосовано коефіцієнт 3,04388, замість коефіцієнту 3,05779 у зв'язку з чим зменшилась сума пенсії та виплата за понаднормовий стаж. Крім того, при нарахуванні пенсії в новому розмірі для розрахунку взята середня заробітна плата робітників в галузі економіки України за 2006 рік, замість показника 2008 року.

Постановою Михайлівського районного суду Запорізької області від 10 квітня 2013 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просив скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове про задоволення адміністративного позову.

Управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області подало заперечення на апеляційну скаргу, в якому просило оскаржувану постанову залишити без змін як законну та обґрунтовану.

Сторони, належним чином повідомлені про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, доказом чого є повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень, у судове засідання не прибули, позивач у поданому клопотанні та відповідач у поданих запереченнях на апеляційну скаргу просили проводити апеляційний розгляд без їх участі.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

У відповідності до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, 14 липня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Михайлівському районі Запорізької області щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року. Листом відповідача від 31 липня 2009 року позивачу повідомлено, що постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року виконано. Згідно розрахунку № 3 від 01 липня 2009 року, позивачу зроблено розрахунок заробітку для обчислення з 01 січня 2008 року в розмірі 2827,19 гривень. Відповідно до розпорядження №107871 від 15 липня 2009 року, позивачу проведений перерахунок пенсії (за новою формулою) станом на 01 липня 2009 року, коефіцієнт стажу складає 0,42500 500 місяців, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 0,57375, розмір пенсії за віком 1622, 10000, доплата за понаднормативний стаж 92,48000 за 17 років, загальний розмір пенсії за віком 1714,58000, ідентифікаційний коефіцієнт підвищення (482,50/458,66 (31 грудня 2006 року) 1.05198 (за 2007 рік), розмір пенсії для підвищення 651,36000, підвищення по статті 42 К=1,05940/1,05198-1=0,00705 4,59000 (з 01 березня 2008 року), розмір пенсії за віком з 20% ростом зарплати 1719,17000, надбавка дітям війни 49,80. В серпні 2009 року позивачу було проведено перерахунок розміру його пенсії відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності підстав для їх задоволення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до частин 1, 2 статі 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі, якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з частиною третьою статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз+Кз+Кз+ ... +Кз);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії. Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу).

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:

Д

Зд = --- х 100%, де:

Т

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

Відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.

Відповідно до пунктів 1, 16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», цей Закон набирає чинності з 1 січня 2004 року. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Як встановлено судом першої інстанції, на час розгляду справи позивач відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» одержує пенсію за віком, призначену відповідачем.

В серпні 2009 року позивачу був проведений перерахунок розміру його пенсії відповідно до постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року. Отже, позивач скористався своїм правом вибору на перерахування пенсії, щодо необхідності проведення такого перерахунку пенсії було винесене судове рішення, а відповідач діяв правомірно, в межах наданих йому повноважень, дотримуючись вимог чинного законодавства, провівши перерахунок пенсії позивача на підставі постанови суду та матеріалів пенсійної справи. Посиланнями позивача щодо необхідності проведення повторного перерахунку пенсії та її виплати, починаючи з 01 січня 2004 року, тобто строку перерахунку на підставі постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року, щодо визначення коефіцієнту заробітної плати шляхом співставлення середньомісячної заробітної плати, розрахованої від загальної суми за рік чи квартал, із середньою заробітної платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року чи кварталу, погодитися не можна, так само не можна й прийняти до уваги й незгоду позивача із тим, що при співставленні його заробітної плати із середньомісячною заробітною платою працівників і службовців, зайнятих в галузях національної економіки, проводилося переведення сум заробітку в гривні.

Таким чином, вимогами ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено ділення загальної суми заробітної плати застрахованої особи за рік на 12 або поквартально та визначення таким чином коефіцієнта середньої заробітної плати.

Враховуючи зазначене, вимоги позивача щодо визначення коефіцієнту заробітної плати шляхом співставлення середньомісячної заробітної плати, розрахованої від загальної суми за рік чи квартал, із середньою заробітної платою працівників, зайнятих у галузях економіки України відповідного року чи кварталу, суперечать нормам ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Щодо призначення нового розміру пенсії із застосуванням середньої заробітної плати працівників позивачу, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, компенсація проводиться у разі затримки на один і більше місяців виплати нарахованих громадянам доходів. Компенсація доходів громадян, які нараховуються за минулі періоди зазначеною постановою не передбачена. Так, на підставі постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2009 року та постанови про відкриття виконавчого провадження від 08 липня 2009 року, в липні 2009 року відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивача. Борг в результаті проведеного перерахунку було виплачено не пізніше, ніж у місячний строк після його нарахування, тобто в серпні 2009 року. зазначені обставини не заперечувались в судовому засіданні й самим позивачем. Тому, враховуючи викладене, підстав для нарахування та виплати компенсації не вбачається.

Таким чином, відсутні передбачені законом підстави для визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання відповідача встановити коефіцієнт заробітної плати, зробити повторний перерахунок та виплату недоплаченої суми пенсії та надбавок до пенсії, призначити новий розмір пенсії, провести розрахунок та виплату компенсації в зв'язку з порушенням строку нарахування і виплати з вини відповідача та стягнення з відповідача моральної шкоди, а тому в задоволенні позову відмовлено правомірно. Правильним також є і рішення суду в частині відмови у задоволенні вимог про відшкодування моральної шкоди.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на те, що судом першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, а викладені в ньому висновки відповідають обставинам справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Постанову Михайлівського районного суду Запорізької області від 10 квітня 2013 року у справі № 321/80/13-а (2-а/321/5/13) - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення її тексту у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.В. Шлай

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: С.В. Чабаненко