Постанова № 39715323, 07.07.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2014
Номер справи
820/7337/14
Номер документу
39715323
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

07 липня 2014 р. № 820/7337/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,

при секретарі судового засідання - Малишевої І.М.,

за участю: представника відповідача - Бондар Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління механізації "Аерошляхбуд" до Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Управління механізації "Аерошляхбуд", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області, в якому після уточнення позовних вимог просить суд: скасувати податкові повідомлення-рішення від 19.11.2013 року №0000402200; від 19.11.2013 року №0000412200; рішення від 19.11.2013 року №1470/10/20-20-17-18.

В обґрунтовування позовних вимог позивач зазначив, що Нововодолазькою ОДПІ Головного управління Міндоходів у Харківській області було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "УМ "Аерошляхбуд" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 р. по 31.08.2013 р. Результати перевірки оформлені актом від 06.11.2013 р. №149/20-20-22-08/33481985. На підставі акту перевірки податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення від 19.11.2013 р. №0003551700 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 26854,21 грн.; від 19.11.2013 р. №0000402200 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 547,50 грн.; від 19.11.2013 р. №0000412200 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 779602,50 грн.

Позивач не погоджується з цими податковими повідомленнями-рішеннями, вважає їх необґрунтованими та незаконними.

Відповідач, Нововодолазька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Харківській області, з поданим позовом не погодився, надав до суду письмові заперечення на адміністративний позов. В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення №0000402200, №0000412200 від 19.11.2013 р. винесені на законних підставах, а отже підстав для їх скасування немає.

Позивач в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, просив розглянути справу без участі представника позивача.

Суд вважає, що позивач є належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, перешкод для розгляду справи у судовому засіданні немає, тому справу слід розглянути за відсутності представника позивача за наявними в ній матеріалами.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на обставини, вказані у запереченнях до позову та просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.

Позивач, ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" зареєстроване 07.06.2005 року в Нововодолазькій райдержадміністрації, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України з ідентифікаційним кодом - 33291994.33481985, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 177 т. 3).

Позивача взято на облік як платника податків 30.06.2005 р. за № 12-05, є платником ПДВ згідно свідоцтва від 12.07.200 р. № 27961111, перебуває на податковому обліку в Нововодолазькій ОДПІ Головного управління Міндоходів у Харківській області, індивідуальний податковий номер 334819820205 (а.с. 178 т. 3).

Суд зазначає, що ст.ст. 75, 76 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пунктом 75.1.2 ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

На підставі постанови про призначення документальної перевірки від 26.09.2013 р., наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 16.10.2013 р., згідно із п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, фахівцями Нововодолазької ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" (код за ЄДРПОУ 33481985) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2012 р. по 31.08.2013 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2012 р. по 31.08.2013 р. (а.с. 92 - 93, 90 т. 1).

За результатами перевірки складено акт № 149/20-20-22-08/33481985 від 06.11.2013 р. (а.с. 12 - 40 т. 1).

Відповідно до висновків акту перевірки податковим органом встановлено порушення: п.п. 135.5.4 п.135.5 ст.135 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755- VI, в результаті чого було занижено податок на прибуток всього 365 грн., у тому числі за III квартал 2012 року в сумі 56,00 грн., за ІV квартал 2012 року в сумі 309 грн.; п. 198.3 ст. 198, п. 187.7 ст. 187 Податкового Кодексу України № 2755-VІ від 02.12.2010 р. зі змінами та доповненнями, в результаті чого занижено податок на додану вартість всього у сумі 519735 грн., у тому числі за липень 2012 року в сумі 363 грн., за вересень 2012 року в сумі 485 грн., за жовтень 2012 року в сумі 296000 грн., за листопад 2012 року в сумі 23333 грн., за грудень 2012 року в сумі 28333 грн., за січень 2013 року в сумі 11667 грн. за березень 2013 року в сумі 3333 грн., за квітень 2013 року 156221 грн.; пункт 119.2 статті 119, ст. 168, п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755, порушено строки сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб станом на 31.08.2013 р. становить 52688,41 грн., за несвоєчасну сплату податку нарахована пеня в сумі 7150,67 грн., невідображені доходи отримані суб'єктами господарської діяльності (ознака доходу 157), які проводили взаємодії з підприємством.

На підставі зазначеного акту перевірки № 149/20-20-22-08/33481985 від 06.11.2013 р. відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення форми "Р" № 0000412200 від 19.11.2013 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 779602,50 грн., з яких: за основним платежем 519735 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 259867,5 грн.; № 0000402200 від 19.11.2013 р.,, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 547,5 грн., з яких: за основним платежем 365 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 182,5 грн., № 0003551700 від 19.11.2013 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 26854,21 грн., з яких: за основним платежем 0 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 26854,21 грн. (а.с. 55 - 57 т. 1).

Рішенням від 19.11.2013 року №1470/10/20-20-17-18 ДПІ було донараховано пеню в сумі 7150,67 грн.

Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" оскаржило його до податкового органу. Рішенням Міндоходів і зборів України № 5852/6/99-9910-0115 від 02.04.14 р. скаргу було залишено без задоволення (а.с. 59 - 64 т. 1).

Однак, у рішенні Міндоходів від 02.04.14 р. про результати розгляду скарги відсутні висновки щодо рішення від 19.11.2013 року №1470/10/20-20-17-18.

Підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень слугував висновок податкового органу про порушення позивачем вимог чинного законодавства, а саме: заниження податку на прибуток всього 365 грн., у тому числі за III квартал 2012 року в сумі 56,00 грн., за ІV квартал 2012 року в сумі 309 грн., заниження податку на додану вартість всього у сумі 519735 грн., у тому числі за липень 2012 року в сумі 363 грн., за вересень 2012 року в сумі 485 грн., за жовтень 2012 року в сумі 296000 грн., за листопад 2012 року в сумі 23333 грн., за грудень 2012 року в сумі 28333 грн., за січень 2013 року в сумі 11667 грн. за березень 2013 року в сумі 3333 грн., за квітень 2013 року 156221 грн.

Перевіряючи ці висновки і прийняті на їх підставі спірні податкові повідомлення - рішення на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що в перевіряємому періоді позивач мав взаємовідносини з ТОВ "СТ "Галактика", ТОВ "САТ Україна", ТОВ "КЕРОС-КИЇВ", Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради.

Так, між позивачем та ТОВ "КЕРОС-КИЇВ" (код ЄДРПОУ 24384778) було укладено договір про надання безвідсоткової поворотної фінансової допомоги № 17 від 28.08.2012 р. (а.с. 84-85 т. 2).

Матеріали справи містять додаткові угоди до договору № 17 від 28.08.2012 р.: № 1 від 30.08.2012 р., № 2 від 28.12.2012 р., № 3 від 03.01.2013 р. (а.с. 86-91 т. 2).

Згідно умов вказаного договору, позикодавець ТОВ "КЕРОС-КИЇВ" надає позичальникові ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, а позичальник зобов'язується повернути надану допомогу в порядку і на умовах, визначених цим договором.

Банківські виписки, наявні в матеріалах справи, свідчать про отримання такої допомоги позивачем та наступне повернення її ТОВ "КЕРОС-КИЇВ".

Так, ТОВ "КЕРОС-КИЇВ" надано ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" поворотну фінансову допомогу відповідно до договору №17 від 28.08.2012 р.: у III кварталі 2012 року сума отриманої фінансової допомоги складає 100000,00 грн., у IV кварталі 2012 року сума отриманої фінансової допомоги складає 595000,00 грн., за III квартал ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" повернуто фінансової допомоги у сумі 50000,00 грн. , залишок 50000,00 грн., за IV позивачем повернуто фінансової допомоги у сумі 190000,00 грн., залишок 405000,00 грн. (а.с. 92 - 105 т. 2).

Згідно вимог п.п.14.1.257 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, фінансова допомога - фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі.

Безповоротна фінансова допомога - це:

сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;

сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;

основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних);

сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги.

Поворотна фінансова допомога - сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Відповідно до п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України, доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до ст. 137, на підставі документів, зазначених у п. 135.2 цієї статті, та складаються з:

- доходу від операційної діяльності, який визначається відповідно до пункту 135.4 цієї статті;

- інших доходів, які визначаються відповідно до пункту 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у статті 136 цього Кодексу.

Згідно з п.п. 135.5.4., 135.5.5 ст.135. Податкового кодексу України, інші доходи включають, зокрема, вартість товарів, робіт, послуг, безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи; суми поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, що залишаються неповерненими на кінець такого звітного періоду, від осіб, які не є платниками цього податку (в тому числі нерезидентів), або осіб, які згідно із цим Кодексом мають пільги з цього податку, в тому числі право застосовувати ставки податку нижчі, ніж установлені п. 151.1 ст. 151 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що твердження податкового органу про необхідність нарахування та включення позивачем до складу валового доходу суму процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, є безпідставним.

Враховуючи викладене, викладений в Акті перевірки висновок відповідача про порушення ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" ст.135 Податкового кодексу України є необґрунтованим та таким, що не відповідає чинному законодавству та дійсним обставинам справи, а винесене на його підставі спірне податкове повідомлення-рішення № 0000402200 від 19.11.2013 р. є неправомірним та підлягає скасуванню.

В перевіряємому періоді позивач також мав взаємовідносини з Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради в рамках рамкових угод № 157 від 05.07.2012 р., № 184 від 28.08.2012 р. (а.с. 106 - 110 т. 2, а.с. 89 - 93 т. 3).

Відповідно до рамкової угоди № 157 від 05.07.2012 р., Департамент економіки та розвитку Черкаської міської ради (Генеральний замовник) з однієї сторони, Департамент житлово - комунального комплексу Черкаської міської ради (Замовник) доручають, а ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" (Підрядник) зобов'язується виконати роботи з реконструкції доріг із застосуванням щебенево-мастикового покриття (а.с. 106 - 110 т. 2).

Матеріали справи містять договірні ціни (а.с. 121 - 132 т. 2), локальні кошториси (а.с. 133 - 214 т. 2, а.с. 3 - 7 т. 3), відомості ресурсів (а.с. 8 - 42 т. 3), зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва (а.с. 83 т. 3).

В матеріалах справи наявні податкові накладні (а.с. 43 - 82 т. 3).

Розрахунки між суб'єктами господарювання проводились в безготівковій формі, що підтверджується виписками банку (а.с. 85 - 88 т.3).

Згідно рамкової угоди № 184 від 28.08.2012 р., ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" (Підрядник) зобов'язується виконати роботи з реконструкції із застосуванням щебенево-мастикового асфальтобетону просп. Хіміків від вул. Смілянської до вул. Першотравнева м. Черкаси (а.с. 89 - 93 т. 3).

В матеріалах справи наявні: зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва ( 94 т. 3), договірна ціна (а.с. 95 т. 3), локальний кошторис (а.с. 96 - 105 т. 3), відомості ресурсів (а.с. 106 - 109 т. 3).

Матеріали справи містять довідки про вартість виконаних будівельних робіт (а.с. 114 - 144 т. 3). Сторонами рамкових угод підписано акти приймання виконаних будівельних робіт (а.с. 145 - 173 т. 3).

Досліджені в ході судового розгляду справи платіжні документи на перерахування коштів засвідчують факт виконання зобов'язань по оплаті вартості робіт за переліченими рамковими угодами шляхом перерахування безготівкових грошових коштів.

ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" на розрахунковий рахунок були отримані кошти (передплата на виконання робіт з реконструкції доріг м. Черкаси) від Департаменту ЖКХ Черкаської МР (реєстраційний номер 26323404), що підтверджено матеріалами справи (а.с. 85 - 88, 174 т.3).

Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради 26.10.2012 р. перераховано позивачу 3033194,21 грн. у якості передоплати (а.с. 88 т.3).

Оскільки дана операція була першою подією, позивачем виписано податкову накладну №22 від 29.10.2012 р. При цьому, сума податкової накладної, в т.ч. ПДВ, була зазначена у податковій накладній помилково - 1257194,21 грн. замість 2737194,21 грн. (без ПДВ) та сума ПДВ - 209532,37 грн. замість 505532,37 грн. (а.с. 82 т.3).

Після виявлення зазначеної помилки ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" складено розрахунок №1 від 30.09.2013 р. коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної від 29.10.2012 р. №22 на суму 1480000,00 грн. та ПДВ - 296000,00 грн. та в порядку ст.50 Податкового кодексу України направлено до податкового органу податкову декларацію з ПДВ за вересень 2013 р. (а.с. 73 - 83 т. 2).

Як свідчать матеріали справи, Департамент ЖКХ Черкаської МР (реєстраційний номер 26323404) неприбуткова організація, фінансується за рахунок бюджетних коштів. Ознака неприбуткової установи 0004 "установи, організації, створені органами місцевого самоврядування, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів".

Відповідно до п. 187.7 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку.

Згідно до п. 50.1 ст. Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Таким чином, суд приходить до висновку, що твердження податкового органу про заниження задекларованих позивачем показників у рядку 1 "Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 20 відсотків, крім імпорту товарів" всього у сумі 4522621 грн., в тому числі за липень 2012 р. в сумі 2876093 грн., за вересень 2012 р. в сумі 1350528 грн., за жовтень 2012 р. в сумі 296000 грн. на порушення п. 187.7 ст. 187 Податкового кодексу України, є безпідставним.

В перевіряємому періоді позивач також мав взаємовідносини з ТОВ "СТ "Галактика" за договором № 20/08-12 від 20.08.2012 р., ТОВ "САТ Україна" за договором № РП-01 від 10.12.2012 р.(а.с. 5, 50 - 53 т. 2 ).

В підтвердження взаємовідносин з ТОВ "СТ "Галактика" позивачем надано додаткову угоду № 1 від 01.11.2012 р., протокол узгодження ціни, податкові накладні, акти надання послуг, картку рахунку (а.с. 4 -17 т. 2).

Перевіркою встановлено, що ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" включено до складу податкового кредиту суми ПДВ в сумі 71666 грн. по податковим накладним, отриманим від ТОВ "СТ "Галактика" на виконання робіт з улаштування верхнього шару покриття з щебенево-мастикового асфальтобетону.

Дані податкові накладні містять наступні реквізити: ціна визначена в "грн.", а кількість визначена в "робота".

Таким чином, податковий орган дійшов висновку, що наведені в податкових накладних реквізити не дають можливості встановити відповідність змісту і обсягу господарської операції та одиниці виміру господарської операції, і як наслідок загальну суму господарської операції, в т.ч. ПДВ. Тобто, відповідач вважає, що оформлені таким чином документи не дають можливості підтвердити зв'язок понесених витрат із господарською діяльністю платника податку.

Суд не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Згідно з п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); г) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарі в/послуг та їх кількість, обсяг: є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг (п. 201.4 ст.201 Податкового кодексу України).

Згідно з п.201.6 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.

Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту (п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України).

Копії долучених до матеріалів справи податкових накладних не мають дефектів форми, змісту або походження, які в силу ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", ст.44 Податкового кодексу України, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р.№88 зареєстровано в Міністерстві юстиції від 05.06.1995р. за №168/704; далі за текстом -Положення №88) спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості.

На підтвердження взаємовідносин з ТОВ "САТ Україна" позивачем надано додатки № 1 від 10.12.2012 р., № 2 від 15.01.2013 р., № 3 від 24.01.2013 р., акти виконаних робіт, податкові накладні, акти надання послуг, картку рахунку, банківські виписки (а.с. 54 - 71 т. 2).

Податковим органом зазначено, що ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" включено до складу податкового кредиту суми ПДВ в сумі 151221 грн. по податковим накладним, отриманим у ТОВ "САТ Україна" на придбання послуг з розігрівання поверхні перед кладкою а/б покриття, а послуги, отримані позивачем від ТОВ "САТ Україна" відповідно до податкових накладних, не були включені ним в акти приймання виконаних будівельних робіт.

Таким чином, податковий орган дійшов висновку, що ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" включено до податкового кредиту суми ПДВ придбаних послуг з розігрівання поверхні перед укладкою а/б покриття, що не використовувались у межах господарської діяльності.

Однак, матеріали справи спростовують таке твердження податкового органу, оскільки зазначені роботи є підготовчим етапом основного циклу реконструкції доріг, замовником якого є Департамент житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради.

Відповідно до п.п.21.8.10. ДБН В.2.3-4: 2007 "Споруди транспорту. Автомобільні дороги" покриття та основи дорожнього одягу з асфальтобетонних сумішей треба проводити в суху погоду. Укладання холодних та гарячих асфальтобетонних сумішей потрібно проводити весною або влітку при температурі повітря не нижче плюс 5°С, восени - не нижче плюс 10 °С.

Як виняток, роботи з використанням гарячих асфальтобетонних сумішей допускається проводити при температурі повітря не нижче ніж 0°С, за умови дотримання наступних вимог:

- верхній шар покриття дорожнього одягу допускається влаштовувати після прогріву нижнього шару гарячим піском, висівками або асфальторозігрівачами інфрачервоного випромінювання.

Надання послуг з розігрівання поверхні перед кладкою асфальтобетонного покриття ТОВ "САТ Україна" зафіксовано актами виконаних робіт №1, №2 від 15.01.2013 р., за 16-18.01.2013р., №3 від 24.01.2013 р., за 18-23.01.2013 р., №4 від 24.01.2013 р. (а.с. 57 -61 т. 2).

Відповідно до статті 9 Закону України від 16.07.1999р. № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для відображення у бухгалтерському обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують та підтверджують факти здійснення господарських операцій і які повинні мати визначені цим Законом та Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. № 88, обов'язкові реквізити. Пунктом 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку визначено, що первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Документування господарських операцій може здійснюватись із використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

При цьому, з урахуванням норм статей 61 та 44 Податкового кодексу України, саме на контролюючі органи покладається обов'язок контролювати правильність формування даних податкового обліку платників податків, у тому числі щодо правильності складення та достовірності первинних документів.

Відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Підпунктом 14.1.181. пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлено, що податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Пунктом 198.1. статті 198 ПК України встановлено право суб'єкта підприємницької діяльності на віднесення сум сплаченого податку на додану вартість до податкового кредиту у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно з абз.1 п.198.3 ст. 198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг і не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, формування ТОВ "Управління механізації "Аерошляхбуд" податкового кредиту з податку на додану вартість є правомірним та повністю відповідає вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим викладений в Акті перевірки висновок відповідача про порушення позивачем 198.3 ст. 198, п. 187.7 ст. 187 ПК України є необґрунтованим та таким, що не відповідає чинному законодавству та дійсним обставинам справи, а винесене на його підставі спірне податкове повідомлення-рішення №0000412200 від 19.11.2013 р. є неправомірним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Як встановлено приписами ст. 19 Конституції України відповідач - суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам, вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його висновки, і не довів правомірності прийнятих ним податкових повідомлень-рішень. За таких умов, оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення №0000402200 та № 0000412200 від 19.11.2013 року не відповідають вимогам закону, що є підставою для їх скасування.

Враховуючи зазначене суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 94 КАС України, враховуючи, що рішення приймається на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність стягнення сплаченого судового збору з Державного бюджету України на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління механізації "Аерошляхбуд" до Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Нововодолазької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Харківській області №0000402200 від 19.11.2013 року та № 0000412200 від 19.11.2013 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Управління механізації "Аерошляхбуд" (63212, Харківська область, Нововодолазький район, с. Вільхуватка, вул. 2-й Лиман, інші відомості суду невідомі) сплачений при поданні позову судовий збір в розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі текст постанови складено 11.07.2014 року.

Суддя І.С. Нуруллаєв