Постанова № 39691143, 07.07.2014, Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

Дата ухвалення
07.07.2014
Номер справи
270/3041/14-а
Номер документу
39691143
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Центрально-Міський районний суд м. Макіївки

86108 Україна Донецька область м. м. Макіївка буд.111

Справа № 270/3041/14-а

Провадження № 2-а/270/103/2014

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2014 року місто Макіївка

Центрально - Міський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі :

головуючої по справі судді Неженцевої О.В.

при секретарі Опалюк С.В.

розглянувши у приміщенні місцевого суду в місті Макіївка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально- Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа- Управління державної казначейської служби України в місті Макіївці Донецької області про поновлення строку на звернення до суду, визнання дій неправомірними, покладання зобов`язання зробити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення нарахованих сум та судових витрат по справі,

В С Т АН О В И В :

25 червня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Центрально- Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа- управління державної казначейської служби України у місті Макіївці Донецької області про поновлення строку на звернення до суду, визнання дій неправомірними, покладання зобов`язання зробити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення нарахованих сум та судових витрат по справі, мотивуючи свої вимоги порушенням її конституційних прав на належне соціальне забезпечення.

Позивачка ОСОБА_1, яка була належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду, не використала свого права на безпосередню участь у судовому засіданні, 07 липня 2014 року нею було подано письмове клопотання про розгляд заявлених нею позовних вимог у її відсутність. ( а.с.23)

У позовній заяві нею було зазначено про те, що вона є матір`ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв`язку з чим перебуває на обліку у відповідача - Управлінні праці та соціального захисту населення Центрально- Міської районної адміністрації Макіївської міської ради та з 12.04.2013 року по 04.03.2016 року має право на отримання грошової допомоги як застрахована особа до досягнення її донькою трирічного віку. 05 червня 2014 року вона звернулася з письмовою заявою до відповідача з питання перерахунку та виплаті їй недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, та 11 червня 2014 року отримала письмову відмову про відсутність підстав для перерахунку допомоги відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім`ям з дітьми» з посиланням на постанову КМУ від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми». З такими діями відповідача вона незгодна з наступних підстав. Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було внесено зміни до Закону № 2240-ІІІ та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008р. №10-рп/2008, стаття 43 Закону № 2240-ІІІ на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму. До ст. 15 Закону № 2811 -XII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами. Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. 15 Закону № 281І-ХІІ викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р.» Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008р. і діє по 31.12.2008р. Отже, з 01.01.2009 р. ст.15 Закону № 2811-XII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте, ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 році, ст.45 Закону України « Про Державний бюджет України на 2010 рік». В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та «Про Державний бюджет України на 2010 рік» не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 рр. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Оскільки ні Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та про бюджети на 2012-2013 роки, ані іншими Законами не встановлювалось на 2011-2013 роки інший, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-111 розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2012р. регулюються Законами №2811-ХІІ та №2240-111, а положення Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. в тій частині, в якій воно суперечить зазначеним законам, застосовуватися не може. Отже, з 01.01.2012р. у відповідача виник обов'язок здійснювати призначення та виплату їй державної допомоги в розмірах, передбачених Законами №2811-ХІІ та 2240-ІІІ. Крім того, така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Таким чином, вважає, що з вини відповідача їй з 12.04.2013 року по теперішній час щомісячно не виплачується різниця між законодавчо встановленим прожитковим мінімумом для дітей до 6 років та фактично виплаченими 130 грн., в зв'язку з чим вона вимушена звернутися до суду з зазначеним позовом та просить суд: 1) визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування та виплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісячно ; 2) зобов`язати відповідача здійснити їй нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 12.04.2013 року до досягнення дитиною трирічного віку, з урахуванням фактично виплачених сум, та стягнути з Державного бюджету України на її користь недоплачені суми за цей період; 3) стягнути сплачений нею при подачі позову до суду судовий збір у сумі 73, 08 грн.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Про день та час розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, в установленому законом порядку. Суду подана заява з проханням розглянути справу у відсутності їх представника, а також письмові заперечення УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, в яких зазначено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує грошову допомогу при народжені дитини та по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. № 2811 -XII. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року в редакції Закону, що діяла до 2008 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Проте, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, у Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» внесені зміни. Зокрема, ч. 1 ст. 15 викладена в такій редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130,00 грн. Таким чином, на час призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не діяла норма Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яка передбачала виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалася у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», Законом Ураїни « Про Державний бюджет України на 2014 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена Законами України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах і порядку, призначених Кабінетом Міністрів України (Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми). Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік», « Про Державний бюджет України на 2014 рік» будь-яких змін до ст. 15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не вносилось. Тобто, при нарахуванні ОСОБА_1 розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку УПСЗН діяло в межах чинного законодавства та обґрунтовано керувалося чинною редакцією ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а тому просять у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі. ( а.с.24-25 )

Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1, виданого 15 березня 2013 року міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області, позивачка ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, актовий запис № 241. (а.с.12).

З відповіді від 11 червня 2014 року за вихідним номером 09/1422 на звернення позивачки ОСОБА_1, наданої відповідачем вбачається, що останній було надано роз`яснення відповідно до якого, позивачка перебуває на обліку в управлінні та відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» їй було призначено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працюючим жінкам на період з 12 квітня 2013 року по 04 березня 2016 року у розмірі 130,00 грн. щомісячно. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між : з 1 січня 2010р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130грн. 16 квітня 2013 року ОСОБА_1 на особистому прийомі було надано роз'яснення щодо порядку призначення та переліку необхідних документів для призначення вищевказаної допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний відповідно до п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, про що до особової справи було залучено розписку. Станом на 11 червня 2014 року за призначенням допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що перевищує мінімальний, позивачка до управління не зверталась. (а.с.15-16)

Згідно довідки, наданої 11 червня 2014 року УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, ОСОБА_1 знаходиться на обліку та їй нарахована і виплачена у 2014 році за період з січня 2014 року по червень 2014 року включно допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі по 130,00 грн. щомісяця.( а.с. 17, 18)

Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII( зі змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод. За положеннями частини третьої статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», з наступними змінами та доповненнями, відповідно до Конституції України встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 № 107-VI « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ( далі- Закон № 107-VI)- правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 № 2811-II « Про державну допомогу сім`ям з дітьми» ( далі- Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування ( стаття 13) та Законом України від 18.01.2001 № 2240-III ( далі- Закон №2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 15 Закону № 2811-II встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до статті 43 Закону № 2240-III допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановляється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23,25 розділу II Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-XII та Закону №2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону №2240-III було виключено статті 40-44.

Рішенням Конститтуційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 ( далі- рішення № 10 рп/2008) визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункту 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу III Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону №2240-III, а з 01 січня 2009 року - статті 13,15 Закону № 2811-XII.

Оскільки ані Законом України « Про Державний бюджет України на 2011 рік», ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011, 2012, 2013 роки інший, ніж у Законах №2811-XII та № 2240- III розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01 січня 2011 року регулюються Законами № 2811-XII та № 2240-III, а положення постанови Кабінету Міністрів України №1751 від 27.12.2001 р. в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, 01.01.2011 р. у відповідача виник обов`язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-XII та № 2240-III.

Крім того, суд звертає увагу на те, що така правова позиція викладена в постанові Вищого Адміністративного Суду України від 21.08.2012 року по справі № К/9991/33496/12 и та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Відповідно до ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом ( судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов`язковим для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно- правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов`язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Оскільки у даній справі, спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов`язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд приходить до висновку про те, що на відносини щодо виплати допомоги ОСОБА_1 у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон № 2240-III, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд приходить до переконання, що позивачка має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною, тому позовні вимоги ОСОБА_1 щодо покладання зобов`язання на відповідача провести перерахунок допомоги підлягають частковому задоволенню, а саме за період з 25 грудня 2013 року по день винесення рішення судом, тобто по 07 липня 2014 року, враховуючи ту обставину, що на підставі ухвали суду від 07 липня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 в частині проведення перерахунку та виплати недоплаченої допомоги по догляду за дитиною за період з 12.04.2013 року по 24.12.2013 року включно, залишені без розгляду.

В частині заявлених позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов`язання провести такий перерахунок по день досягнення її донькою трирічного віку, тобто до 04 березня 2016 року, суд вважає необхідним відмовити, оскільки не можуть бути захищені у судовому порядку права та інтереси особи , які на час розгляду судом спору ще не порушені.

Заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 про необхідність стягнення з Державного бюджету України на її користь недоплачених сум допомоги, не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно роз`яснень, викладених у пункті 10.4 постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України від 20.05.2013 року № 7 « Про судове рішення в адміністративній справі», у рішенні про стягнення з відповідача на користь позивача певної суми грошових коштів суд першої інстанції повинен зазначити дані, визначені пунктом 3 частини першої статті 18 Закону України від 21 квітня 1999 року № 606-IV « Про виконавче провадження», необхідні для подальшого оформлення виконавчого документа. Розмір грошових коштів, що підлягають стягненню, зазначається цифрами та у дужках словами.

Враховуючи те, що визначення суми недоплаченої допомоги за період на користь ОСОБА_1 за період з 25 грудня 2013 року по 07 липня 2014 року може мати місце з боку відповідача по справі лише після набрання законної сили цієї постанови суду, то суд позбавлений можливості одночасно своєю постановою застосувати інший спосіб захисту порушених прав - стягнення конкретної суми на користь позивачки за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). В зв`язку з чим суд вважає за необхідне стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 73 грн. 08 коп.

Керуючись ст.ст. 8,9,10,11,69-72,86, 94, 99,100,158-163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради, третя особа- Управління державної казначейської служби України в місті Макіївці Донецької області про поновлення строку звернення до суду, визнання дій неправомірними, покладання зобов`язання здійснити перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, стягнення нарахованих сум та судових витрат задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо нарахування і виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку всупереч вимогам Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, за період з 25 грудня 2013 року по 07 липня 2014 року, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути з місцевого бюджету на користь ОСОБА_1 понесені витрати з оплати судового збору у розмірі 73, 08 грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Центрально- Міський районний суд міста Макіївки Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.В.Неженцева