Ухвала суду № 39634813, 02.07.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2014
Номер справи
803/899/13-а
Номер документу
39634813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2014 року Справа № 8016/13/876

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Затолочного В.С. та Довгої О.І.,

з участю секретаря судового засідання - Гнатик А.З.,

а також сторін (їх представників):

від позивача - Діхтяренко Ю.І.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської обл. Державної податкової служби на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13.05.2013р. в адміністративній справі за позовом Ковельської заготівельно-збутової бази сільгосппродуктів до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської обл. Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, -

В С Т А Н О В И Л А:

15.04.2013р. позивач Ковельська заготівельно-збутова база сільгосппродуктів звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, із врахуванням поданих під час судового розгляду доповнень до позовної заяви, просив визнати нечинним податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції /ОДПІ/ Волинської обл. Державної податкової служби № 0000721500 від 21.03.2013р. про збільшення суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість /ПДВ/ на 86634 грн., в тому числі 86634 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.10).

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13.05.2013р. заявлений позов задоволено; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ковельської ОДПІ № 0000721500 від 21.03.2013р.; вирішено питання про розподіл судових витрат (а.с.34-36).

Не погодившись з винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржила відповідач Ковельська ОДПІ, яка покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.40-41).

В обґрунтування вимог апеляційної скарги покликається на те, що до розглядуваних правовідносин судом помилково не застосовано п.4 Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарськими товаровиробниками за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо у живій вазі, затв. постановою КМ України № 152 від 11.02.2010р., а також приписи п.123.2 ст.123 Податкового кодексу /ПК/ України, оскільки позивачем допущено порушення строків, установлених законодавством для сплати ПДВ.

За таких обставин суми ПДВ, використані не за призначенням, підлягають стягненню до державного бюджету.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, заперечення представника позивача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як достовірно з'ясовано судом першої інстанції, 12.03.2013р. відповідачем Ковельською ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку Ковельської заготівельно-збутової бази сільгосппродуктів з питань своєчасності перерахування сум ПДВ, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам (в умовах дії Закону України «Про податок на додану вартість») за грудень 2010 року, за період з 01.01.2011р. по 01.02.2011р., за результатами якої складено Акт перевірки № 282/15-01782341 від 12.03.2013р. (а.с.8-9).

Перевіркою встановлено порушення вимог п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.4 Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затв. постановою КМ України № 152 від 11.02.2010р., в результаті чого Ковельською заготівельно-збутовою базою сільгосппродуктів несвоєчасно перераховано на небюджетний рахунок, відкритий переробним підприємством в територіальному органі Державного казначейства, грошові кошти у розмірі 86634 грн.

На думку податкового органу, вказана сума використовується позивачем не за призначенням і підлягає стягненню до державного бюджету.

На підставі вказаного Акту відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0000721500 від 21.03.2013р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ за штрафними (фінансовими) санкціями на 86634 грн. (а.с.10).

На час виникнення спірних правовідносини останні регулювалися Законом України «Про податок на додану вартість» та Порядком нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затв. постановою КМ України № 152 від 11.02.2010р.

Пунктом 11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Порядок нарахування, виплати і використання зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.4 Порядку нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затв. постановою КМ України № 152 від 11.02.2010р., сума податку на додану вартість, що піддягає зарахуванню на небюджетний рахунок, відкритий переробному підприємству в територіальному органі Державного казначейства (далі - небюджетний рахунок), визначається щомісяця відповідно до декларації з податку на додану вартість (переробного підприємства).

Перераховані товаровиробникам з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на небюджетні рахунки суми податку на додану вартість, що розраховуються такими підприємствами за декларацією з податку на додану вартість (переробного підприємства), а також суми податку на додану вартість, не зараховані на небюджетні рахунки та виплату яких здійснено з небюджетних рахунків з порушенням вимог цього Порядку, зокрема з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість, вважаються такими, що використовуються не за призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету, що не звільняє переробні підприємства від виплати дотацій у відповідних сумах.

Представленими доказами стверджується, що Ковельською заготівельно-збутовою базою сільгосппродуктів допущено несвоєчасне перерахування сум ПДВ, що підлягають зарахуванню на небюджетний рахунок, в сумі 86634 грн., підтвердженням чого є платіжні доручення № 171 від 31.01.2011р. на суму 50000 грн. та № 175 від 01.02.2011р. на суму 43055 грн. в частині 36634 грн., де переплата станом на 01.02.2011р. становить 6421 грн.

Податковим органом застосовано штрафну (фінансову) санкцію до позивача згідно з пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України, приписами якого передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

За визначенням, наведеним у пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до ст.109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.

Пунктом 113.3 ст.113 ПК України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про те, що ні Законом України «Про податок на додану вартість», ні Порядком нарахування, виплати і використання дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затв. постановою КМ України № 152 від 11.02.2010р., не передбачено фінансової відповідальності переробних підприємств у вигляді штрафних санкцій за нецільове використання сум податку на додану вартість (переробного підприємства), які зараховані на небюджетні рахунки з порушенням строків, установлених законодавством для сплати податку на додану вартість.

Відповідно до абз.2 п.113.3 ст.113 ПК України застосування за порушення норм законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), не передбачених цим Кодексом та іншими законами України, не дозволяється.

За таких обставин відповідачем Ковельською ОДПІ протиправно притягнуто Ковельську заготівельно-збутову базу сільгосппродуктів до фінансової відповідальності у вигляді штрафних санкцій в розмірі 86634 грн. за несвоєчасне перерахування сум ПДВ на небюджетний рахунок, відкритий переробним підприємством в органі державного казначейства.

Доводи апелянта в іншій частині на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини та норми податкового законодавства, заявлені позовні вимоги про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення є підставними та обгрунтованими, через підлягають до задоволення з вищевикладених мотивів.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 254 КАС України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської обл. Державної податкової служби на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 13.05.2013р. в адміністративній справі № 803/899/13-а залишити без задоволення, а вказану постанову суду - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: В.С.Затолочний

О.І.Довга