Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2014 р. Справа № 805/4999/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 година 08 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» до Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дій та про визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на березень 2014 року,
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» (далі - позивач, ДП «Шахтарськантрацит» ВП «Шахта «Шахтарська-Глибока») звернулось до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області (далі - відповідач, УПФУ в м. Шахтарську) про визнання протиправними дій УПФУ в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області з включення до розрахунку № 1880/02 від 28.02.2014 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 1, за березень 2014 року, в розмірі 936 410,66 гривень по 615 особам в повному обсязі та про визнання протиправним та скасування розрахунку № 1880/02 від 28.02.2014 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за списком № 1, за березень 2014 року, в розмірі 936 410,66 гривень по 615 особам в повному обсязі.
Позов мотивовано тим, що позивач відноситься до підприємств, які займаються видобуванням кам'яного вугілля та працівники за списком № 1 пов'язані безпосередньо з видобутком вугілля, зайняті повний робочий день на підземних роботах, що, на думку позивача виключає обов'язок позивача відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1. Позивач вважає, що відповідачем включено до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій суми доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України та не включаються в розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Також, позивач вважає, що відповідачем документально не підтверджено загальний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списком №1.
20 червня 2014 року, через відділ діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду, представником позивача надано клопотання про розгляд справи без участі представників ДП «Шахтарськантрацит».
Відповідач у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, уповноваженого представника до суду не направив, клопотань про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не надав, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
У судових засіданнях представником відповідача були надані письмові заперечення на адміністративний позов та доповнення до наданих заперечень.
У наданих доповненнях до заперечень відповідач посилається на частину 1 статті 72 КАС України якою визначено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Аналогічною справою № 805/3098/14 вжебуло доведено правомірність нарахування пенсій по 620 особам. За період з 01.03.2014 року по 31.03.2014 року, порівняно з вказаною справою, відбулись зміни по наступним пенсіонерам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20.
Крім цього відповідач зазначив, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій формуються автоматичним способом АСОПД/КОМТЕХ-W, на підставі бази даних електронних пенсійних справ.
Зазначив про те, що надбавки, доплати, підвищення з інших джерел визначаються у розрахунку графою 9. Суми надбавок, доплат, підвищень з інших джерел не включено до сум, які відповідач вимагає відшкодувати.
Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог частини 4 статті 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи відсутність потреби заслухати, свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору та перевіривши їх доказами, наданими сторонами, визначившись із правовими нормами, які слід застосувати до спірних відносин, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Державне підприємство "Шахтарськантрацит" звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про (з урахуванням заяви вх. №12756/14 від 10.04.2014р.): - визнання протиправними дій УПФУ в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області з включення до розрахунку №1105/02 від 04.02.2014року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) на загальну суму 924 300,38 гривень по 620 особам; - визнання протиправним та скасування розрахунку №1105/02 від 04.02.2014року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) на загальну суму 924 300,38 гривень по 620 особам.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2014 року у справі № 805/3098/14 у задоволені адміністративного позову державного підприємства "Шахтарськантрацит" до Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дій УПФУ в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області з включення до розрахунку № 1105/02 від 04.02.2014 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) на загальну суму 924 300,38 гривень по 620 особам; - визнання протиправним та скасування розрахунку № 1105/02 від 04.02.2014 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) на загальну суму 924 300,38 гривень по 620 особам - відмовлено повністю.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014 року у справі № 805/3098/14 апеляційну скаргу державного підприємства «Шахтарськантрацит» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2014рокуу справі №805/3098/14 - залишено без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2014 року у справі №805/3098/14 - залишено без змін.
Суд апеляційної інстанції у своїй ухвалі від 21.05.2014 року погодив висновок суду першої інстанції про те, що обов'язок відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 встановлений чинним законодавством України; складений відповідачем розрахунок відповідає вимогам Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 N 21-1, а тому правомірно відмовлено у задоволенні позову.
Нормою статті 72 КАС України встановлені преюдиційні обставини, тобто ті обставини, що встановлені в судовому рішенні, яке набрало законної сили. Зазначені преюдиційні обставини є підставами для звільнення від доказування. За змістом частини першої статті 72 КАС України учасники адміністративного процесу звільнені від надання доказів на підтвердження обставин, які встановлені судом при розгляді іншої адміністративної, цивільної чи господарської справи. Натомість такі учасники мають право посилатися на зміст судового рішення у відповідних справах, що набрало законної сили, в якому відповідні обставини зазначені як установлені.
Для спростування преюдиційних обставин, передбачених частиною першою статті 72 КАС України, учасник адміністративного процесу, який ці обставини заперечує, повинен подати суду належні та допустимі докази. Ці докази повинні бути оцінені судом, що розглядає справу, у загальному порядку за правилами статті 86 КАС України.
Оскільки постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10.04.2014 року вже встановлено правомірність включення до розрахунку № 1105/02 від 04.02.2014 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) на загальну суму 924 300,38 гривень по 620 особам, то доказуванню у даній справі підлягають тільки обставини що не були встановлені у вищезазначеній постанові, а саме щодо пенсіонерів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9., ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18., ОСОБА_19, ОСОБА_20
Згідно довідки АБ № 383114 від 21.02.2012 року відокремлений підрозділ «Шахта «Шахтарська-Глибока» не має статусу юридичної особи та входить до складу державного підприємства «Шахтарськантрацит» (код ЄДРПОУ 32299510). Також зазначено, що добування кам'яного вугілля належить до видів діяльності відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока».
Відповідачем складено розрахунок № 1880/02 від 28.02.2014 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з березень 2014 року, щодо 615 осіб на місячний розмір фактичних витрат 936 410,66 гривень.
Вказаний розрахунок позивач отримав 14 березня 2014 року із супровідним листом від 14.02.2014 року № 17-1/179.
Відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788).
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Таким чином, обов'язок відшкодування підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 встановлений чинним законодавством України.
Із набранням чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (з 1 січня 2004 року), витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на підставі пункту «а» частини першої статті 13 Закону № 1788 особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями. Обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, призначених з урахуванням вимог статті 14 Закону № 1788.
Зазначена правова позиція відображена у висновках Верховного Суду України, у тому числі в постанові № 21-250а12 від 02.10.2012 року.
За спірним розрахунком заявлені до відшкодування фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, які призначені на підставі пункту «а» статті 13 Закону № 1788, а не статті 14 цього Закону.
Також, позивач не спростовує отримання особами, які наведені в спірному розрахунку пенсії на пільгових умовах за списком № 1.
Достатніх підстав вважати, що до спірного розрахунку включені особи, які не мають права отримувати пенсію на пільгових умовах за списком №1 - суду не наведено.
Щодо посилань позивача про включення до спірного розрахунку сум доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України та які не підлягають відшкодуванню підприємством, суд зазначає наступне.
Пенсія особам з розрахунку призначається відповідно до Закону № 1058, перерахунок пенсії („динаміка" за позовом) здійснюється за рахунок доплат за понаднормовий стаж (відповідно до Закону № 1058) та доплати до прожиткового мінімуму (відповідно до Закону № 1058). Зазначені дії УПФУ по перерахунку пенсії відповідають правовій позиції, висловленій Верховним Судом України при вирішенні питання щодо правильного застосування пункту 6 Прикінцевих положень Закону № 1058 та підпункту 6.6 розділу 6 Інструкції (постанова від 29 травня 2012 року № 21-68а12), яка полягає у тому, що поняття "надбавки та підвищення", які встановлюються та виплачуються згідно з положеннями Закону № 1788, відрізняється від поняття "збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку", визначеного Законом № 1058, адже нормами законодавства передбачено не лише різні підстави для таких змін розміру пенсії (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону № 1788, під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, - Закону № 1058), а й правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону № 1058 становить її основний розмір, а отже, підлягає включенню до розрахунку фактичних витрат та відшкодуванню. Ця правова позиція встановлена постановою ВСУ від 25.09.2012 року.
При формуванні розрахунків застосовуються нормативні положення листа ПФУ по складанню додатків 6, 7, 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України автоматизованим способом в АСОПД/КОМТЕХ- W.
Для формування документів на відшкодування пільгових пенсій враховуються наступні види виплат:
- пенсія призначена відповідно до Закону № 1058;
- щомісячна цільова виплата громадянам з мінімальними доходами(код виплати 857) згідно Постанови КМУ від 23.04.2012року № 327;
- доплата до прожиткового мінімуму (код виплати 135);
- підвищення пенсії згідно із Постановою КМУ від 20.11.2003 № 1783 (код виплати 991);
- дотація при неповному стажі;
- сума індексації (статті 42 Закону № 1058);
- доплата до старого основного розміру пенсії з 01.01.2004 року;
- доплата згідно постанови № 312 з 01.01.2004 року;
- доплата за понаднормовий стаж (код виплати 132);
- щомісячна державна адресна допомога згідно Постанови КМУ від 26.03.2008 року № 265 (код виплати 995).
До складу фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, які підлягають відшкодуванню, повинні бути включені наступні шифри пенсій:
- 103 - пенсія, призначена за списком №1 (повний пільговий стаж) - пункт "а" ст.13;
- 104 - пенсія, призначена за списком № 2 (повний стаж) - пункт "б" ст.13;
- 106 - пенсія, призначена робітницям текстильного виробництва - пункт "є" ст. 13;
- 109- пенсія, призначена трактористам-машиністам, безпосередньо зайнятим у виробництві с/г продукції - пункт "в" ст. 13;
- 118- пенсія, призначена за списком №1 (неповний пільговий стаж) - пункт "а" ст. 13;
- 119- пенсія, призначена за списком №2 (неповний стаж) - пункт "б" ст.13;
- 121- пенсія, призначена жінкам, які працюють доярками, свинарками-операторами - пункт "д" ст.13;
- 122 - пенсія, призначена жінкам, зайнятим на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну - пункт "е" ст. 13;
- 123 - пенсія, призначена жінкам, які працювали в с/г виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей - пункт "ж" ст.13;
- 124 - пенсія, призначена водіям міського пасажирського транспорту - пункт "з" ст.13;
- 125- пенсія, призначена жінкам, які працюють трактористами-машиністами -пункт "г" ст. 13.
Період відшкодування пільгових пенсій рахується з дати призначення пільгової пенсії до дати досягнення особою, яка отримує пільгову пенсію, пенсійного віку (відповідно для чоловіків - 60 років, жінок - 55 років). Для контролю за датою припинення обов'язку підприємства відшкодовувати витрати бюджету ПФУ, пов'язані з виплатою та доставкою пільгової пенсії, до додатків № 6,7,8 до Інструкції № 21-1 включаються відомості про дату досягнення особою пенсійного віку.
Графою 7 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій визначено загальний місячний розмір пенсії, який визначається з урахуванням ст.ст. 24-26 Закону № 1058, а саме з урахуванням середньомісячної заробітної плати, коефіцієнту страхового стажу, доплати за понаднормовий час. Включення доплати за понаднормовий час передбачено частиною 2 статті 28 Закону № 1058.
Позивачем не надано жодних доказів включення до спірного розрахунку сум доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України.
Зі змісту позовної заяви, вбачається, що твердження позивача щодо включення до спірного розрахунку сум доплат, надбавок та підвищень до пільгових пенсій, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, ґрунтується на збільшенні суми пенсії та, відповідно, суми, яка підлягає відшкодуванню позивачем, у порівнянні з розрахунком за минулий період.
Як встановлено судом, зі спірного розрахунку вбачається, що суми доплат, надбавок та підвищень, які не входять до суми основного розміру пенсій, зазначені в окремому рядку спірного розрахунку (графа 9 розрахунку). Такі доплати та надбавки не включені до витрат, які підлягають відшкодуванню (графа 18 розрахунку).
Відповідно до пункту 6.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція № 21-1), встановлено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: - для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
З пункту 6.2 вказаної Інструкції вбачається, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники, про що зазначено в п. 6.3 вказаної Інструкції.
Згідно з пунктом 6.4 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до пункту 6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 передбачено, що до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом № 1788. Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
До внесення відповідних змін до законів фінансування соціальних пенсій, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», збільшень пенсій, передбачених Законом України «Про статус гірських населених пунктів», надбавок, передбачених Законом України «Про донорство крові та її компонентів», а також надбавок та пенсій, що призначаються особам, трудовий договір з якими розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, відповідно до Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно пункту 6.6 Інструкції № 21-1 встановлено, що додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Суд зазначає, що «надбавки та підвищення», які встановлюються та виплачуються згідно з положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення», відрізняється від поняття «збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку», визначеного Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», адже нормами законодавства передбачено не лише різні підстави для таких змін розміру пенсії (під час встановлення та виплати додаткових доплат, надбавок, підвищень застосовуються норми Закону № 1788, під час здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням збільшення, яке відбулось внаслідок її перерахунку, - Закону № 1058), а й правові наслідки - додаткові доплати, надбавки, підвищення мають окремий статус та обліковуються окремими рядками, а збільшення розміру пенсії внаслідок її перерахунку за нормами Закону № 1058 становить її основний розмір.
Крім того, територіальні управління ПФУ зобов'язані надсилати розрахунки боржникам по пільгових пенсіях, а також повідомляти про перераховані пенсії, що свідчить про обов'язок підприємств відшкодовувати основний розмір пенсій в повному обсязі, в тому числі перераховані пенсії, а не відповідно до протоколів про призначення пенсії, адже згідно з пунктом 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів ПФУ щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го числа поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Із положень абзацу другого пункту 6.8 даної Інструкції також вбачається, що у разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування, органи ПФУ повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення зазначених обставин.
Зазначена правова позиція відображена у висновках Верховного Суду України, у тому числі в постанові № 21-471а13 від 11.02.2014 року та постанові № 21-294а12 від 25.09.2012 року.
Жодних доказів або обґрунтованих припущень щодо визначення в спірному розрахунку суми пенсії по певній особі або по всім особам у більшому розмірі, ніж фактично підлягає нарахуванню таким особам - до суду не надано.
Також, зі змісту пункту 6.4 Інструкції № 21-1 вбачається, що у разі перерахування (або призначення) пенсії територіальні управління ПФУ надсилають до підприємств нові розрахунки, а не окремі розрахунки щодо осіб якім перераховано (або новопризначені) пенсії.
При цьому, формою розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників), яка є додатком 7 до вказаної Інструкції, не передбачено окремої графи щодо осіб якім перераховано (або новопризначені) пенсії. Окремої форми такого розрахунку також не передбачено.
Крім цього, суд зазначає, що у судовому засіданні представником відповідача надані протоколи (розпорядження) про призначення пенсії, розрахунки стажу, а також банківські виписки, що підтверджують перерахування пенсії щодо ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20.
Отже, відповідачем надані всі необхідні докази на підтвердження своєї правової позиції.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення» Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», статтями 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122- 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволені адміністративного позову державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» до Управління Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дій та про визнання протиправним та скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій на березень 2014 року - відмовити повністю.
Постанова прийнята, складена і підписана в нарадчій кімнаті 23 червня 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (проголошення вступної та резолютивної частин постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бабіч С.І.