Ухвала суду № 39603439, 15.05.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2014
Номер справи
804/16210/13-а
Номер документу
39603439
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

15 травня 2014 рокусправа № 804/16210/13-а Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.,

представників сторін:

позивача : - Лященко С.С., дов. від 02.12.13 р.

відповідача: - Семєйко Н.Ю. дов. від 19.03.14 р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 р. у справі № 804/16210/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД"

до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28.11.2013 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просило:

- визнати незаконними та протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області щодо проведення зустрічної звірки, в результаті проведення якої складений акт «Про результати зустрічної звірки ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» щодо документального підтвердження господарських відносин за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.» за №430/22-02/37899846 від 25.10.2013 р.;

- визнати протиправними дії ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД», яке відбулось на підставі акту зустрічної звірки від 25.10.2013 р., в тому числі, дії з виключення з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПВА України» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.;

- зобов'язати ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська відновити показники податкової звітності ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД», в тому числі зобов'язати поновити дані згідно Системи співставлення в розрізі контрагентів додатку 5 декларації за період з 0101.2011 р. по 31.03.2013 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зустрічна звірка проведена податковим органом без дотримання законодавчо визначеної процедури проведення даної дії, а саме: відповідачем не надіслано будь-яких письмових запитів до позивача, не надано повідомлення про проведення звірки тощо. Висновки акту зустрічної звірки є безпідставними та надуманими, а подальше проведення зустрічних звірок контрагентів позивача, на підставі спірного акту є протиправним.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 р. у справі № 804/16210/13-а вищевказаний адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправними дії ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД», яке відбулось на підставі акту зустрічної звірки від 25.10.2013 р., в тому числі, дії з виключення з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПВА України» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.;

- зобов'язано відповідача відновити показники податкової звітності ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД», в тому числі зобов'язати поновити дані згідно Системи співставлення в розрізі контрагентів додатку 5 декларації за період з 0101.2011 року по 31.03.2013 року;

- в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постанову суду в частині задоволених позовних вимог мотивовано відсутністю документального підтвердження правомірності проведених дій з боку податкового органу щодо коригування показників податкової звітності, яке відбулось на підставі протиправних висновків зустрічної звірки, з порушенням порядку проведення коригувань. Суд наголошує на відсутності податкового повідомлення-рішення, яке повинно бути підставою для проведення відповідного коригування.

Щодо відмови у задоволенні вимог про визнання протиправними дій відповідача по складанню акту зустрічної звірки судове рішення обґрунтоване тим, що вказаний акт не є рішенням суб'єкту владних повноважень, а отже не породжує для позивача будь-яких прав та обов'язків, й відповідно не може бути предметом судового оскарження.

Не погодившись з постановою суду, ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська подано апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 р. у справі №804/16210/13-а, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Скаржник вважає, що суд першої інстанції не врахував того, що позивачем не доведено факту реального здійснення господарської діяльності по взаємовідносинам з постачальниками за період, що перевірявся, а отже коригування показників податкової звітності здійснено податковим органом правомірно.

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Представники сторін з'явилися в судове засідання, надали пояснення, підтримали визначені по справі правові позиції.

Матеріалами справи підтверджуються наступні обставини:

25.10.2013 р. на підставі п.73.5 ст.73 ПК України відповідачем проведена зустрічна звірка ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» щодо підтвердження господарських відносин за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.

За результатами проведеної зустрічної звірки ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» податковим органом надано позивачу документ без назви № 430/22-02/37899846 від 25.10.2013 р. «Про результати зустрічної звірки ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» щодо документального підтвердження господарських відносин за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.» (а. с.23-57).

При цьому, у розділі ІІ «Загальні положення» даного документа зазначено про проведення перевірки, кількість примірників акту перевірки.

Водночас, розділ І «Вступна частина» присвячений зустрічній звірці з посиланням на п.73.5 ст.73 ПК України.

Крім того, у вступній частині вказаного документа зазначено, що у зв'язку із виконанням службовцем податкової служби певних заходів для проведення зустрічної звірки ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» ним було здійснено виїзд за податковою адресою платника податків з метою вручення листа про надання пояснень та їх документального підтвердження з питань взаємовідносин за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.

Проте, ним в результаті виїзду встановлено, що за вказаною адресою Товариство не знаходиться, будь-які ознаки проведення господарської діяльності також відсутні, про що складено відповідний акт щодо перевірки місцезнаходження ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» від 25.10.2013 р. № 155/22-02/37899846.

Тому службовою запискою від 25.10.2013 р. № 302/7/04-67-22-02 до ВПМ ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська направлено запит від 25.10.2013 р. № 302/7/04-67-22-02 на встановлення місцезнаходження платника податків ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД».

Так, в акті чи довідці про результати зустрічної звірки Товариства встановлена відсутність факту реального здійснення господарської діяльності ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» з постачальниками - ПП «Днепрмарин Спорт», ТОВ «Логос спорт», ТОВ «Логос-Спорт-М», ТОВ «СФ Моторз» - за вищевказаний період та відсутність факту реального вчинення господарських операцій контрагентами-покупцями за період, що перевірявся (а. с.44).

В результаті проведеної звірки ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська відкориговані показники податкової звітності ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД», зокрема, виключено з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПВА України» суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які визначені Товариством за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.

Перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська не підлягає задоволенню з таких підстав:

Згідно п.73.5 ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232 був затверджений «Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок» (далі - Порядок).

У відповідності до п.п.2-9 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).

У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.

Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця).

Матеріали зустрічної звірки надсилаються до органу державної податкової служби (ініціатора)

При цьому, чинним податковим законодавством не передбачена можливість щодо самостійного визначення податковим органом сум грошових зобов'язань платника податків за наслідками проведення у нього зустрічної звірки.

Частиною 2 статті 71 КАС України обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається саме на відповідача (якщо він заперечує проти адміністративного позову).

З наведених вище обставин вбачається, що відповідачем не було вручено чи надіслано будь-який письмовий запит на адресу позивача щодо необхідності надання інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують чи запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Крім того, на вимогу суду першої інстанції, викладену в ухвалі від 02.12.2013 р., відповідачем не надано суду доказів на підтвердження того, що за податковою адресою Товариство не знаходиться.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що згідно довідки Головного управління статистики у Дніпропетровській області, виданої 25.01.2013 р. (а. с.10, 11), свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ, виданого 14.06.2012 р. (а. с.58), довідки про взяття на облік платника податків (а. с.69) місцезнаходженням ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» є м.Дніпропетровськ, вул.Радянська, 9.

Водночас, з акту чи довідки від 25.10.2013 р. вбачається, що податківцями здійснено виїзд за податковою адресою ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД»: м.Дніпропетровськ, вул.Фронтова, 3.

Доказів того, що податковою адресою Товариства є м.Дніпропетровськ, вул.Фронтова, 3, відповідачем суду також не надано.

Також колегія суддів звертає увагу, що у Додатку 2 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації), затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 р. №236 (розроблених відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України) наведено зразок запиту про надання інформації та її документального підтвердження.

Всупереч приписів ч.2 ст.71 КАС України відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано до матеріалів справи сам запит до позивача (листа про надання пояснень та документального підтвердження з питань взаємовідносин із зазначеними в листі контрагентами за певний період), що позабивало суд можливості встановити відповідність цього запиту вимогам Методичних рекомендацій.

Крім того, всупереч п.73.5 ст.73 ПК України та п.7 Порядку відповідачем не доведено, що результати зустрічної звірки оформлені відповідною довідкою, а не актом.

Таким чином, відповідачем допущені чисельні порушення при проведенні зустрічної звірки позивача та оформленні результатів такої звірки.

Разом з тим, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог Товариства про визнання незаконними та протиправними дій ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська щодо проведення зустрічної звірки, в результаті проведення якої був складений акт «Про результати зустрічної звірки ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД» щодо документального підтвердження господарських відносин за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.» за №430/22-02/37899846 від 25.10.2013 р.

Така відмова є обґрунтованою, оскільки у відповідності до положень п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України проведення зустрічних звірок платників податків є правом податкового органу, тобто входить до його повноважень.

Відповідач, не заперечуючи проти вищенаведених порушень порядку проведення зустрічної звірки позивача, посилається лише на нереальність господарських операцій, вчинених Товариством з вищевказаним контрагентами, чим обґрунтовані дані звірки/перевірки, оформлені актом/довідкою № 430/22-02/37899846 від 25.10.2013 р.

Пункт 7 Методичних рекомендацій «Реалізація матеріалів проведеної зустрічної звірки» визначає, що результати проведеної зустрічної звірки суб'єкта господарювання підлягають врахуванню в результатах перевірки платника податків органом ДПС - ініціатором та долучаються до матеріалів такої перевірки (п.7.1 Методичних рекомендацій).

При цьому, згідно п.7.2 Методичних рекомендацій при отриманні матеріалів зустрічної звірки після закінчення перевірки платника податків орган ДПС - ініціатор:

у разі підтвердження реальності здійснення господарських відносин із суб'єктом господарювання (їх виду, обсягу, якості, розрахунків тощо) - долучає матеріали зустрічної звірки до матеріалів перевірки;

у разі непідтвердження реальності здійснення господарських відносин із суб'єктом господарювання (їх виду, обсягу, якості, розрахунків тощо) - здійснює заходи щодо проведення документальної позапланової перевірки такого платника податків з урахуванням вимог Кодексу.

Разом з тим, пунктом 58.1 ст.58 ПК України визначено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Отже, положення Податкового кодексу України виключають можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 ПК України та його узгодження у передбаченому чинним законодавством порядку.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що ані Податковий кодекс України, ані Порядок № 1232, ані Методичні рекомендації не містять повноважень податкового органу щодо коригування даних податкового кредиту та податкових зобов'язань платника податків в АС «Податковий блок» шляхом обнуління позитивних показників податкового кредиту або змінення сум податкових зобов'язань такого платника за результатами зустрічних звірок.

Таким чином, наведене свідчить про протиправність дій ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська щодо коригування даних податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД», яке відбулось на підставі акту/довідки зустрічної звірки від 25.10.2013 р., в тому числі, дій з виключення з електронної бази даних «Деталізована інформація по платнику податку на додану вартість щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПВА України» сум податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість, які були визначені Товариством за період з 01.01.2011 р. по 31.03.2013 р.

З огляду на взаємопов'язаність всіх показників податкового обліку платника податків таке самостійне коригування податковим органом показників у податкового кредиту та зобов'язань Товариства в базі даних за період, що перевірявся, вплине на показники цього податку і за інші періоди, що, враховуючи незаконність таких дій відповідача, призводить до порушення охоронюваних законом прав та законних інтересів позивача.

Отже, колегія суддів вважає цілком правомірним задоволення судом першої інстанції позовних вимог Товариства в частині визнання протиправними дій ДПІ у Ленінському районі м.Дніпропетровська щодо вищевказаного коригування та в частині зобов'язання відповідача відновити показники податкової звітності ТОВ «АЛЬЯНС-СЕРВІС-БУД», в тому числі зобов'язати поновити данні згідно Системи співставлення в розрізі контрагентів додатку 5 декларації за період з 0101.2011 р. по 31.03.2013 р.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування спірної ухвали суду першої інстанції.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Підстав для застосування ст. 202 КАС України, судова колегія не вбачає.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного Управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 р. у справі № 804/16210/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2013 р. у справі № 804/16210/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко