Ухвала суду № 39561141, 03.07.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2014
Номер справи
511/3226/13-а
Номер документу
39561141
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

03 липня 2014 р.м.ОдесаСправа № 511/3226/13-а

Категорія: 12.2 Головуючий в 1 інстанції: Гринчак С.І.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Яковлева Ю.В.судді -Вербицької Н.В.судді -Запорожана Д.В.розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Роздільнянського районного суду Одеської області від 22 квітня 2014 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 про встановлення відсутності повноважень депутатської комісії,

встановила:

Позивач - ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати повністю протокольне рішення Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області VI скликання селища міського типу Лиманське Роздільнянського району Одеської області від 28 травня 2012 року «Про утворення робочої комісії для розслідування незаконних дій Лиманського селищного голови ОСОБА_4», на яке посилається у своєму акті група депутатів у складі: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13;

- встановити, що у депутатів Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області VI скликання у складі ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 були відсутні повноваження членів депутатської комісії, яка 06.06.2012 року склала акт перевірки матеріалів щодо незаконних дій Лиманського селищного голови ОСОБА_4;

- зобов'язати третіх осіб у складі: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, які приймали участь у судовому засіданні і не заявляли самостійних вимог на предмет спору, вчинити певні дії, а саме вибачитись, через газету Роздільнянського району «Вперед», за незаконно висунуті обвинувачення щодо незаконних дій ОСОБА_4 при здійсненні наданих йому повноважень Лиманського селищного голови, які призвели до дострокового припинення йому цих повноважень через начебто порушення ним Конституції та законів України, прав і свобод громадян, не виконання ним наданих йому повноважень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що висновки комісії, які були розглянуті 08.06.2012 року на 22 позачерговій сесії Лиманської селищної ради призвели до прийняття рішення про дострокове припинення його повноважень Лиманського селищного голови, що припинило його конституційне право на працю, яке передбачено статтею 43 Конституції України в якій наголошується, що «кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується». Висновки стосувались обвинувачень в порушенні ним Конституції України, Законів України, прав і свобод громадян та невиконанні ним наданих йому повноважень. Рішення Лиманської селищної ради по першому питанню порядку денного пленарного засідання позачергової 21 сесії шостого скликання Лиманської селищної ради відсутнє, рішення щодо створення робочої комісії теж відсутнє, тому робоча комісія, склад якої запропонував ОСОБА_6, створена, на його погляд, незаконно і є нелегітимною. Рішення Лиманської селищної ради VI скликання, її виконавчого комітету, будь яких виборних органів ради та посадових осіб, у тому числі і головної посадової особи - Лиманського селищного голови за період з 30 жовтня 2010 року по 08 червня 2012 року в судовому порядку незаконними не визначались. Позивач вважає, що депутати Лиманської селищної ради, які увійшли до складу вищезазначеної комісії, перевищили свої повноваження щодо обвинувачень на його адресу, які стосуються порушень ним діючого законодавства та норм господарської діяльності.

У судовому засіданні позивач підтримав уточнені позовні вимоги, просив їх задовольнити, а також зазначив, що у період з 28 травня 2012 року по 08 червня 2012 року при проведенні дострокового припинення його повноважень Лиманського селищного голови, групою депутатів Лиманської селищної ради VI скликання було складено акт про його, начебто, незаконні дії на посаді Лиманського селищного голови. Він вважає, що саме складання цього акту призвело до наслідків дострокового припинення його повноважень і тим самим йому було завдано значних ушкоджень здоров'ю, честі і гідності.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову.

Треті особи також заперечували проти задоволення позову.

Постановою Роздільнянського районного суду Одеської області від 22 квітня 2014 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 було відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ставить питання щодо скасування оскаржуваної постанови та прийняття нової задоволення його позовних вимог.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції встановлено, що Лиманська селищна рада своїм рішенням від 08.06.2012 року №307-VІ достроково припинила повноваження Лиманського селищного голови ОСОБА_4, у зв'язку із порушенням ним Конституції та Законів України, прав і свобод громадян, що мешкають в селищі Лиманське та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень з моменту прийняття рішення.

Дане рішення було прийнято відповідно до п.16 ч.1 ст.26, ч.2, ч.3 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Лиманської селищної ради VІ скликання.

На сесії, перед прийняттям рішення, було розглянуто протокол засідання депутатської комісії, створеної рішенням сесії селищної ради від 28.05.2012 року. Також були заслухані депутати селищної ради щодо порушення селищним головою Конституції та Законів України, прав і свобод громадян, що мешкають у смт. Лиманське та незабезпечення здійснення наданих йому повноважень.

Згідно даного протоколу по питанню №1 депутатами розглядався акт перевірки матеріалів щодо незаконних дій голови Лиманської селищної ради ОСОБА_4

Судом 1-ї інстанції було встановлено, що сесії селищної ради, яка відбулася 28.05.2012 року передували наступні обставини.

Порядок дострокового припинення повноважень визначено ч.3 ст.79 вищевказаного Закону, згідно якої повноваження селищного голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Згідно протоколу від 20 січня 2012 року громадянами смт. Лиманське було проведено збори з питання проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень Лиманського голови ОСОБА_4 (т.2 а.с.62-66). На зборах було розглянуто наступні питання порядку денного:

1. Про доцільність проведення місцевого референдуму по достроковому припиненню повноважень Лиманського селищного голови ОСОБА_4;

2. Затвердження формування питання на внесення в бюлетень на місцевий референдум про дострокове припинення повноважень Лиманського селищного голови ОСОБА_4;

3. Про вибори ініціативної групи місцевого референдуму по збору підписів з громадян смт. Лиманське про підтримку ініціативи проведення місцевого референдуму про дострокове припинення повноважень Лиманського селищного голови ОСОБА_4

Однак своїм розпорядженням №4/А-2012-СР від 01.02.2012 року Лиманський селищний голова ОСОБА_4 відмовив в реєстрації ініціативної групи з місцевого референдуму, створеної на зборах громадян, що відбулися 20 січня 2012 року з порушенням вимог чинного законодавства (т.2 а.с.77-78).

20 січня 2012 року, розглядаючи питання про проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень Лиманського голови ОСОБА_4, громада селища висказала свою недовіру селищному голові.

Рішенням №1 зборів депутатів Лиманської селищної ради шостого скликання від 18 травня 2012 року було вирішено скликати позачергову 21-шу сесію селищної ради шостого скликання 28 травня 2012 року, на розгляд якої винести питання про дострокове припинення повноважень Лиманського селищного голови ОСОБА_4 (т.2 а.с.3).

Після цього заступником Лиманського селищного голови з питань діяльності виконавчого органу Кукурузою С.М. було складено запрошення ОСОБА_4 на засідання позачергової сесії Лиманської селищної ради для розгляду питання про дострокове припинення повноважень Лиманського селищного голови, однак від підпису про ознайомлення із зазначеним запрошенням ОСОБА_4 відмовився (т.2 а.с. 4), про що депутатами Лиманської селищної ради було складено відповідний акт (т.2 а.с. 5).

22 травня 2012 року ОСОБА_4 подав до селищної ради заяву про складання з себе повноважень Лиманського селищного голови за власним бажанням у зв'язку зі станом здоров'я (т.2, а.с.6).

23.05.2012 року ОСОБА_4 видав розпорядження №236/а/2012-Ср, яким повернувся до виконання обов'язків Лиманського селищного голови з 23.05.2012 року (т.2, а.с.12).

Згідно розпорядження №2/13/2012-СР від 23.05.2012 року Лиманський селищний голова перебував в черговій відпустці за 2012 рік з 23.05.2012 року терміном 24 доби (т.2 а.с.13).

28.05.2012 року ОСОБА_4 подав до Лиманської селищної ради заяву про відкликання своєї заяви про дострокове складання повноважень Лиманського селищного голови (т.2 а.с. 17).

Робоча комісія по розгляду матеріалів з питання дострокового припинення повноважень Лиманського селищного голови була створена на позачерговому засіданні XXI сесії Лиманської селищної ради, де було вирішено скликати позачергову сесію 08 червня 2012 року і за дане рішення проголосувало «за» - 33 депутати із 34 присутніх (т.1. а.с.5-10), що повністю відповідає Регламенту роботи селищної ради(т.1. а.с.45-56).

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд 1-ї інстанції виходив з того, що протокольне рішення Лиманської селищної ради VI скликання 28.05.2012 року «Про утворення робочої комісії для розслідування незаконних дій Лиманського селищного голови ОСОБА_4» є легітимним, оскільки депутатами Лиманської селищної ради VI скликання не було порушено порядку діяльності селищної ради та діючого законодавства і при складанні 06.06.2012 року акту перевірки матеріалів щодо незаконних дій Лиманського селищного голови ОСОБА_4 члени депутатської комісії мали на це повноваження.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду 1-ї інстанції.

Відповідно до наявної в матеріалах справи постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.02.2013 року (яка набрала законної сили) було відмовлено ОСОБА_4 у задоволенні позову до Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області про визнання недійсним рішення Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області від 08 червня 2012 року №307-VI «Про дострокове припинення повноважень Лиманського селищного голови ОСОБА_4». Зі змісту вказаної постанови вбачається, що питання «Про дострокове припинення повноважень голови Лиманського селищного голови ОСОБА_4» було розглянуто на засіданні Лиманської селищної ради та за його результатами було прийнято рішення про дострокове звільнення голови Лиманської селищного ради ОСОБА_4 повноважним складом ради (т.2 а.с. 44-45).

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлені ці обставини.

Згідно ст.48 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Розділу XIII Регламенту роботи Лиманської селищної ради - Тимчасові контрольні комісії ради є органами ради, які обираються з числа її депутатів для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань, що належать до повноважень місцевого самоврядування. Контрольні комісії подають звіти і пропозиції на розгляд ради Рішення про створення тимчасової контрольної комісії ради, її назву та завданні, персональний склад комісії та її голову вважається прийнятим, якщо за це проголосувало не менше однієї третини депутатів від загального складу ради. Засідання тимчасових контрольних комісій ради проводяться, як правило, закриті. Депутати, які входять до складу тимчасової контрольної комісії, та залучені комісією для участі в її роботі спеціалісти, експерти, інші особи не повинні розголошувати інформацію, яка стала їм відома у зв'язку з її роботою. Повноваження тимчасової контрольної комісії ради припиняються з моменту прийняття радою остаточного рішення щодо результатів роботи цієї комісії, а також у разі припинення повноважень ради, яка створила цю комісію.

Судом встановлено, що робоча комісія по розгляду матеріалів з питання дострокового припинення повноважень Лиманського селищного голови була створена на позачерговому засіданні XXI сесії Лиманської селищної ради, де було вирішено скликати позачергову сесію 08 червня 2012 року і за дане рішення проголосувало «за» - 33 депутати із 34 присутніх (т.1. а.с.5-10), що повністю відповідає Регламенту роботи селищної ради(т.1. а.с.45-56).

Також колегія суддів погоджується з висновком суду 1-ї інстанції відносно того, що твердження позивача про те, що Регламент роботи Лиманської селищної ради не є дійсним оскільки підписаний секретарем селищної ради, і не затверджений головою не відповідає дійсності, оскільки в матеріалах справи міститься рішення №9-VІ від 19.11.2010 року про затвердження Регламенту Лиманської селищної ради VІ скликання, підписане Лиманським селищним головою ОСОБА_4 (т.1. а.с.57). Крім того свідок ОСОБА_16 повністю спростувала такі твердження позивача.

Робоча комісія в складі голови комісії - ОСОБА_5, секретаря комісії - ОСОБА_6 та членів комісії: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10. ОСОБА_11, ОСОБА_12, та ОСОБА_13, яка була обрана на підставі рішення сесії Лиманської селищної ради від 28.05.2012 року склала акт перевірки матеріалів щодо незаконних дій Лиманського селищного голови ОСОБА_4 (т.2 а.с.60-64)

Відповідно до ч.5 ст 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищний голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому повноважень.

Підстави дострокового припинення повноважень селищного голови та порядок їх припинення встановлені Законом відповідно до Конституції України.

Згідно п. 16 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях селищної ради вирішується питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень селищного голови у випадках, передбачених цим законом.

На підставі ч.2 ст.79 зазначеного Закону повноваження селищного голови можуть бути достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або Закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

З огляду на вищевказане колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив зазначену постанову з додержанням норм матеріального та процесуального права. Підстав для скасування або зміни вказаної постанови колегія суддів не вбачає, а доводи апеляційної скарги суттєвими не являються та висновків суду 1-ї інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 1 ст. 195, ст. 197, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200 та п.1 ч.1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Постанову Роздільнянського районного суду Одеської області від 22 квітня 2014 року по адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Лиманської селищної ради Роздільнянського району Одеської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 про встановлення відсутності повноважень депутатської комісії - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5-ть днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до положень діючого законодавства до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:/підпис/Ю.В. ЯковлевСуддя:/підпис/Н.В. ВербицькаСуддя:/підпис/Д.В. Запорожан