ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 липня 2014 року м. Київ К/800/18408/14
Вищий адміністративний суд України у складі:
головуючого суддіРозваляєвої Т. С. (суддя-доповідач),суддівМаслія В. І., Черпіцької Л. Т.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 09 січня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2014 року у справі за позовом Приватного підприємства "Укр-Буд-Захід-Схід" до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області, Реєстраційної служби Володимирецького районного управління юстиції Рівненської області про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Приватне підприємство "Укр-Буд-Захід-Схід" звернулося з позовом до Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області та Реєстраційної служби Володимирецького районного управління юстиції Рівненської області про визнання протиправними дій державного реєстратора Реєстраційної служби щодо внесення реєстраційного запису № 15901430007000183 від 05 грудня 2013 року, зобов'язання державного реєстратора Реєстраційної служби вчинити дії щодо скасування запису № 15901430007000183 від 05 грудня 2013 року, визнання протиправним та скасування рішення № 1 Кузнецовської ОДПІ від 06 грудня 2013 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість з 06 грудня 2013 року та зобов'язання Кузнецовської ОДПІ відновити реєстрацію ПП "Укр-Буд-Захід-Схід" як платника податку на додану вартість з 06 грудня 2013 року.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 9 січня 2014 року, залишеною без змін постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2014 року, позов задоволено частково: визнано протиправними дії державного реєстратора Реєстраційної служби Володимирецького районного управління юстиції Рівненської області щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційного запису № 15901430007000183 від 05 грудня 2013 року; зобов'язано державного реєстратора Реєстраційної служби Володимирецького районного управління юстиції Рівненської області скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис № 15901430007000183 від 05 грудня 2013 року; визнано протиправним та скасовано рішення № 1 Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області від 06 грудня 2013 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Приватного підприємства "Укр-Буд-Захід-Схід"; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів, податкова інспекція звернулась із касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову.
Заперечення не надходили.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ПП "Укр-Буд-Захід-Схід" 23 травня 2006 року зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за адресою: Рівненська область, Володимирецький район, с. Млстище, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та копією довідки з ЄДРПОУ.
13 вересня 2006 року ПП "Укр-Буд-Захід-Схід" зареєстровано в якості платника податку на додану вартість.
Рішенням № 1 від 6 грудня 2013 року Кузнецовської ОДПІ анульовано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість ПП "Укр-Буд-Захід-Схід" у зв'язку із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність ПП "Укр-Буд-Захід-Схід" за місцезнаходженням, вчиненого 05 грудня 2013 року державним реєстратором реєстраційної служби.
Не погоджуючись із вищевказаними діями та рішеннями, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд першої інстанції дійшов висновку, з яким погодився апеляційний суд, щодо часткової обґрунтованості позову, відмовивши лише в частині задоволення вимог про зобов'язання поновити реєстрацію позивача як платника податку на додану вартість.
Колегія суддів, переглядаючи судові рішення в порядку ст. 220 КАС України, погоджується з висновками судів.
Спір у справі виник у зв'язку з анулюванням свідоцтва платника податку на додану вартість на підставі запису Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність позивача за місцезнаходженням, а саме - за юридичною адресою: Рівненська область, Володимирецький район, с. Мостище, вул. Шевченка, буд. 64.
Відповідні відносини врегульовані Податковим кодексом України та Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" N 755-IV.
Стаття 3 Закону N 755-IV поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру (частина 1 статті 4 Закону N 755-IV).
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (стаття 16 Закону N 755-IV).
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (стаття 17 Закону N 755-IV).
Згідно із статтею 18 Закону N 755-IV якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Відповідно до частини одинадцятої статті 19 Закону N 755-IV юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
За правилами ч. 12 цієї ж статті у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Відповідно до ч. 14 ст. 19 Закону № 755 у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно із ч. 14 ст. 19 Закону N 755-IV якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно із п. 2 ч. 12 ст. 19 Закону України №755-ІV у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
З системного аналізу вказаних норм вбачається, що законодавством встановлено спеціальний порядок дій відповідних суб'єктів владних повноважень у випадку встановлення незнаходження юридичної особи за вказаною у ЄДР адресою. При цьому запис про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням може бути вчинений державним реєстратором, зокрема, у разі не отримання від такої особи реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу після спливу місячного строку від дня відправлення їй повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
Судами встановлено, що 29 листопада 2013 року державним реєстратором Реєстраційної служби направлено позивачу повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, у якому міститься вимога про підтвердження реєстраційних відомостей до 29 грудня 2013 року.
Однак, незважаючи на те, що встановлений законодавством строк на подачу реєстраційної картки ще не сплинув, 05 грудня 2013 року державний реєстратор Реєстраційної служби вніс до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис № 15901430007000183 щодо відсутності ПП "Укр-Буд-Захд-Схід" за вказаною адресою, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Наведене свідчить, що вищевказаний запис вчинено реєстратором з порушенням вимог законодавства, тому позов про визнання таких дій неправомірними та про зобов'язання реєстратора скасувати цей запис є обґрунтованим.
Крім того, враховуючи, що рішення про анулювання свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість ПП "Укр-Буд-Захід-Схід" прийнято Кузнецовською ОДПІ саме на підставі цього неправомірного запису, висновок судів обох інстанцій про його скасування є обґрунтованим.
З огляду на те, що під час касаційного провадження не підтвердились доводи скаржника про порушення або неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів не вбачає підстав для скасування законних і обґрунтованих судових рішень.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів відхилити, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 9 січня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 березня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: