Ухвала суду № 39507758, 12.06.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2014
Номер справи
319/245/14-а
Номер документу
39507758
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

12 червня 2014 рокусправа № 319/245/14-а (2а/319/7/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.

суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.

за участю секретаря судового засідання: Федосєєвої Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області

на постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 21 березня 2014 року у справі № 319/245/14-а (2а/319/7/2014) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області про визнання протиправними дій, -

в с т а н о в и в:

У березні 2014 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області (далі - Відповідач), в якому просила визнати протиправними дії Відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати Відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, починаючи з 01 вересня 2013 року з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с.2-5)

Постановою Куйбишевського районного суду Запорізької області від 21 березня 2014 року позов ОСОБА_1, прийнятою в порядку скороченого провадження, задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії державного службовця, починаючи з 01 грудня 2013 року з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги та сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати останні 24 календарні місяці роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення суду обґрунтовано тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця. Крім того, відповідно до чинного законодавства, до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відносяться всі виплати, без винятку, з яких справляється збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, до яких відносяться і суми індексації заробітної плати. З огляду на звернення Позивача з уточнюючою довідкою до Відповідача та наявність у неї права на перерахунок пенсії з урахуванням сум виплаченої матеріальної, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, відмова Відповідача у відповідному перерахунку пенсії державного службовця є протиправною. (а.с.16-17)

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просили скасувати постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 21 березня 2014 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Просили розглядати справу за їх відсутності.

Зазначали про те, що згідно зі статтею 33 Закону України «Про державну службу» не включаються до складу заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення, індексація сум заробітної плати тощо, оскільки ці виплати є одноразовими. (а.с.19)

ОСОБА_1 заперечень на апеляційну скаргу до суду не подавала, постанову суду першої інстанції не оскаржувала.

Постанова суду у частині відмовлених позовних вимог жодною із сторін також не оскаржена.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явились, клопотань про розгляд справи за їх участі до суду не надходило, а тому, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення в межах апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 21 березня 2012 року призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». (а.с.11)

25 листопада 2013 року Управлінням фінансів Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області було видано уточнюючу довідку про складові заробітної плати Позивача №03-53/1160, в якій зазначено, що сума індексації та матеріальної допомоги, виплачених ОСОБА_1, за період 01 березня 2010 року по 29 лютого 2012 року включно становить 6716, 23 грн. (а.с.10)

25.11.2013 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області з проханням перерахувати призначену їй пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки про складові заробітної плати від 25.11.2013 р. №03-53/1160. (а.с.2,11)

Листом від 02.12.2013 р. № 35/0-4 Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області повідомило ОСОБА_1 про відмову в проведенні перерахунку пенсії по заробітку згідно довідки від 25.11.2013 р. №03-53/1160, оскільки для проведення перерахунку пенсії немає законних підстав. (а.с.11-12)

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до чинного законодавства до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відносяться всі виплати, без винятку, з яких справляється збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, до яких відносяться і суми матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, у зв'язку з чим відмова Відповідача у відповідному перерахунку пенсії державного службовця є протиправною.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно зі статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР "Про оплату праці" визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.3.3 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Відповідно до абз.4 п.2 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» №1078 від 17.07.2003 р. індексації підлягає оплата праці найманих працівників, підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність врахування в заробіток (дохід ) застрахованої особи для обчислення пенсії сум індексації заробітної плати.

В межах доводів апеляційної скарги підстави для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, ст.ст. 205, 206 КАС України, суд, -

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області - залишити без задоволення.

Постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 21 березня 2014 року у справі № 319/245/14-а (2а/319/7/2014)- залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку та строки, визначені статтею 212 КАС України.

Головуючий: Л.М. Нагорна

Суддя: В.В. Мельник

Суддя: О.В. Юхименко