Справа № 591/3806/14-а Провадження № 2-а/591/292/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2014 року
Зарічний районний суд м. Суми у складі :
головуючого - судді Шелєхової Г.В.
при секретарі - Москаленко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що 02 квітня 2009 року їй була призначена пенсія державного службовця у розмірі 87 відсотків, але при цьому відповідачем не були враховані суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація. Тому позивач просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, що вказані у довідці Сумського обласного центру зайнятості від 22 травня 2014 року № 06-10/798 про складові заробітної плати у розмірі 87 відсотків. Крім того просить стягнути з державного бюджету на її користь судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп. В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням зазначених в позові довідок підстав немає, права позивача при нарахуванні пенсії не були порушені, пенсія призначена та виплачується за нормами чинного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 02 квітня 2009 року позивачу була призначена пенсія державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 87 відсотків, але при цьому не врахована виплачена матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на виріішення соціально-побутових питань та індексація.
22 травня 2014 року Сумським обласним центром зайнятості позивачу була видана довідка від № 06-10/798 про складові заробітної плати для здійснення перерахунку пенсії: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація за період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року становить 15 383 грн. 68 коп. На зазначені суми були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
22 травня 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням довідки міського обласного центру зайнятості від 22 травня 2014р № 06-10/798 про складові заробітної плати ( а. с. 7).
Як вбачається з відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах від 27 травня 2014 року за № 239/Г ст. 37 Закону передбачено, проведення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям лише після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Крім того, відповідач зазначив, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань не є надбавками, обчислрння пенсії державним службовцям з урахуванням таких складових заробітної плати не передбачено ( а. с. 8).
Отже, в травня 2014 року позивач дізналася, що до заробітку, який враховувався при обчисленні їй пенсії державного службовця, не включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію, отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії.
Як вбачається з відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах до заробітку, який враховується при обчисленні пенсії державним службовцям не включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, а також індексація заробітної плати, оскільки ці види грошового забезпечення не є складовою частиною заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу».
Такий висновок Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах суперечить законодавству України.
За змістом статті 37 Закону «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином при обчисленні позивачу пенсії державного службовця Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах повинно було нарахувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі й індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Такі ж висновки викладено і в постановах Верховного суду України від 20 лютого 2012 року та 06 листопада 2013 року, які є частиною національного законодавства України.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягють задоволенню в повному обсязі.На підставі викладеного та керуючись ст.ст.11,17,18,71,94,128,160,161,162,163,186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо не включення в заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги та індексації для вирішення соціально-побутових питань за період з 01 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року, отримані перед зверненням за призначенням пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах починаючи з 01 червня 2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації за період 01 квітня 2007 року по 31 березня 2009 року, отримані перед зверненням за призначенням пенсії, та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 грн. 08 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня отримання повного тексту копії постанови.
Для суб'єкта владних повноважень десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Г.В.Шелєхова