Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Харків
26 червня 2014 р. справа № 820/10434/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, в якому з урахуванням уточнень просить суд:
- скасувати висновок Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції № 86/05-41 від 18 березня 2014 року;
- зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції доповнити відомості про власне прізвище дитини: як "ОСОБА_2", змінити ім'я з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", по батькові: "відсутнє"; доповнити відомості про власне прізвище батька: як "ОСОБА_1", змінити ім'я з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по батькові: "відсутнє"; доповнити відомості про власне прізвище матері: як "ОСОБА_3", змінити ім'я з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по батькові: "відсутнє", щодо актового запису про народження № 23, складеного 16 серпня 2005 року на ОСОБА_2 Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при реєстрації народження його дитини у свідоцтві про народження внесено помилкові дані щодо прізвища та імені дитини. З метою виправлення помилок через внесення змін до актового запису про народження дитини позивача ОСОБА_2, у відповідності до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р., ОСОБА_1 звернувся із відповідною заявою до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції та надав документи, необхідні для вирішення питання по суті.
Проте, від Московського відділу ДРАЦС позивачем було отримано висновок про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 23, складеного 16.08.2005 р. на ОСОБА_2, з тих підстав, що внесення змін до актового запису є неможливим внаслідок відсутності документів про народження батьків дитини для підтвердження правильності написання відомостей про батьків, переклади нових паспортних документів не можуть бути підставою для внесення змін, оскільки мають суб'єктивні знання перекладачів. Також, у висновку було зазначено про можливість оскарження такого висновку в судовому порядку. За таких підстав, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник Комінтернівського відділу ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, та зазначив, що доводи, викладені у висновку про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану Московського відділу ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ, підтримує.
Представник Московського відділу ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву, в якій зазначив про можливість розгляду справи за його відсутності та прийняття рішення на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Порядок реєстрації актів цивільного стану в Україні регламентується Правилами реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.10.2000 р. за N 719/4940, та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 р. за № 55/18793.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, є громадянином Соціалістичної Республіки Вєтнам, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією паспорту (а.с. 10, 11).
Відділом РАЦС Комінтерніського РУЮ м. Харкова у Книзі реєстрації народжень 16.08.2005 р. було зроблено актовий запис під номером 23 про народження 17.11.2000 р. дитини позивача ОСОБА_2 та видано позивачу свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 5).
Згідно зазначеного свідоцтва, матір'ю дитини є громадянка Вєтнаму - ОСОБА_3, батьком є також громадянин Вєтнаму - ОСОБА_1.
При реєстрації актового запису та при видачі свідоцтва про народження ОСОБА_2 відділом реєстрації актів цивільного стану були допущені помилки, а саме: в графі прізвище дитини - прочерк, замість «ОСОБА_2», в графі ім'я дитини зазначено «ОСОБА_2», замість «ОСОБА_2», в графі прізвище батька - прочерк, замість «ОСОБА_1», в графі ім'я, по батькові батька зазначено «ОСОБА_1», замість «ОСОБА_1», в графі прізвище матері - прочерк, замість «ОСОБА_3», в графі ім'я, по батькові матері - «ОСОБА_3», замість «ОСОБА_3».
Вказані обставини підтверджується паспортами батьків, посвідками на постійне проживання в Україні (а.с. 6-11).
Приймаючи рішення (висновок про відмову у внесенні змін до акту запису про народження № 23 від 16.08.2005 р., складеного на ОСОБА_2), Московський відділ ДРАЦС Реєстраційної служби ХМУЮ виходив з того, що нові паспортні документи батька та матері дитини, які були надані відділу, видані пізніше, ніж складений актовий запис про народження, що виключає можливість встановити правильність написання відомостей про прізвища та власні імена батьків та дитини в актовому записі на момент реєстрації народження дитини. Також, приймаючи оскаржуване рішення, Московський відділ ДРАЦС Реєстраційної служби ХМУЮ виходив з того, що для підтвердження правильності написання відомостей про батьків (щодо вірного зазначення прізвищ та імен) архівні документи про народження у батьків відсутні, та чинними міжнародними двосторонніми договорами між Україною та Вєтнамом не передбачено процедури витребування таких документів (а.с. 4).
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість прийнятого Московським відділом ДРАЦС Реєстраційної служби ХМУЮ висновку. Позивачем надано достатньо доказів щодо вірного зазначення прізвищ, імен та по батькові батьків та дитини у належних графах у свідоцтві дитини.
Статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 р. № 2398-VI (далі - Закон № 2398-VI) визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Пунктом 1.7 вказаних Правил встановлено, що Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.
Згідно статті 294 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні.
Положеннями ч. 4 ст. 144 Сімейного кодексу України передбачено, що реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ст.ст. 145, 146 Сімейного кодексу України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків, ім'я дитини визначається за згодою дитини.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог статті 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та статтею 9 КАС України, де передбачено, що суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи той факт, що позивачем до суду надано належні та допустимі докази наявності помилки при складенні актового запису про народження дитини № 23 від 16.08.2005 р., суд встановив достатньо підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про скасування висновку та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Скасувати висновок Московського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції № 86/05-41 від 18 березня 2014 року.
Зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції доповнити відомості про власне прізвище дитини: як "ОСОБА_2", змінити ім'я з "ОСОБА_2" на "ОСОБА_2", по батькові: "відсутнє"; доповнити відомості про власне прізвище батька: як "ОСОБА_1", змінити ім'я з "ОСОБА_1" на "ОСОБА_1", по батькові: "відсутнє"; доповнити відомості про власне прізвище матері: як "ОСОБА_3", змінити ім'я з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", по батькові: "відсутнє", щодо актового запису про народження № 23, складеного 16 серпня 2005 року на ОСОБА_2 Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31217206784011) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сагайдак В.В.