Постанова № 3944082, 11.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
11.06.2009
Номер справи
2а-2783/09/2/0170
Номер документу
3944082
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

11.06.09Справа №2а-2783/09/2/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В. , при секретарі Лісецькій Г.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Закритого акціонерного товариства «Гурзуфський торговий дім»

до Державної податкової інспекції у м. Ялта.

про визнання неправомірними дій

за участю представників:

від позивача Гладун Ю.В, - кер-к, протокол №1

Баранников І.В, - пред-к, дов. №190 від 02.01.2009 р. .

від відповідача Володькин С.А. пр-к, дов. № 2887/9/10-0 від 18.04.2008 р.

за участю Осипенко Д.М. - пред-к Представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в АРК, посв. № 2

Суть спору: Закрите акціонерне товариство «Гурзуфський торговий дім» ( далі позивач ) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом , в якому просило визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Ялта (далі відповідач) щодо вилучення товарно-матеріальних цінностей з обєктів, яки належать позивачу . Вимоги мотивовані тим, що працівниками податкової міліції відповідача 17.01.2009 р. були вилучені товарно - матеріальні цінності без наявності законних на те підстав.

Під час розгляду справи представники позивача наполягали на задоволені позовних вимог з підстав визначених у позові.

У судовому засіданні, яке відбулось 21.04.2009 р., представник відповідача на дав заперечення на позов (вих. № 3285/9/10-0 від 16.04.2009 р.), в яких визначив, що дії працівників податкової міліції Державної податкової інспекції у м. Ялта щодо вилучення товару та документів у позивача були вчинені з додержанням вимог чинного законодавства , в наслідок чого відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Представник відповідача наполягав на відсутності підстав для задоволення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників учасників процесу , суд

ВСТАНОВИВ:

Співробітниками податкової міліції 17.01.2009 р. вилучені товарно матеріальні цінності на загальну суму 46 тис. грн. та документи в магазинах, яки належать позивачу за адресами: смт. Гурзуф,вул. СРСР 18, смт. Гурзуф, вул. Ленінградська, 11, смт. Гурзуф, вул. Санаторна, 2, смт. Гурзуф, вул. Подвойского, 19, про що складені відповідні протоколи, в яких визначено, що реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснювалось без наявності дозвільної документації.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно зі ст. 3 КАСУ справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, субєктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова особа чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу власних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», який набрав чинність з 05.10.2006 р., визначені правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлений порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів.

У ст. 1 зазначеного Закону встановлено що дозвільна система у сфері господарської діяльності - сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, адміністраторами та суб'єктами господарювання у зв'язку з видачею документів дозвільного характеру; а дозвільні органи - органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, а також підприємства, установи, організації, уповноважені відповідно до закону видавати документи дозвільного характеру.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» виключно законами , які регулюють відносини, повязані з одержанням документів дозвільного характеру , встановлюється необхідність одержання документа дозвільного характеру, дозвільний орган, уповноважений видавати такі документи, платність або безоплатність видачі документа дозвільного характеру , строк прийняття рішення про видачу або відмову у видачі документа дозвільного характеру, вичерпний перелік підстав для відмови у видачі та анулювання документа дозвільного характеру.

Під час розгляду справи судом було встановлено, що 17.01.2009 р. працівниками податкової міліції відповідача у позивача були вилучені товарно-матеріальні цінності з причин відсутності у нього дозволів на розміщення обєктів торгівлі, отримання яких передбачено рішення Гурзуфської селищної ради № 17 від 23.12.2005 р. « Про впорядкування торгівлі на території Гурзуфської селищної ради».

До матеріалів справи залучена копія Постанови Господарського суду АРК від 02.10.2008 р. по справі № 2-12/5944.1-2008 А , яка набрало законної сили. Під час розгляду зазначеної справи за позовом ЗАТ «Гурзуфський торгівельний дім» до Гурзуфської селищної ради про визнання недійсним рішення останньої № 17 від 23.12.2005 р. «Про впорядкування торгівлі на території Гурзуфської селищної ради» Господарським судом АРК було встановлено, що зазначене рішення не було оприлюднено в порядку, передбаченому чинним законодавством України, зокрема Законом України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації», в наслідок чого воно не є чинним. Відповідно до ст. 72 КАС України зазначений факт не потребує повторного доказування.

За таких обставин суд приходить до висновку, що посилання відповідача на законність проведення його працівниками 17.01.2009 р. вилучення у позивача товарно-матеріальних цінностей з причин відсутності у нього дозволів, надання яких передбачено рішення Гурзуфської селищної ради № 17 від 23.12.2005 р., судом не можуть бути прийняти в якості належних доказів правомірності їх дій.

Вивчивши зазначені факти , приймаючи до уваги наявність у позивача станом на 19.01.2009 р. необхідних ліцензій на здійснення торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, саме на тих обєктах , яки перевірялись відповідачем, суд вважає, що не можна визнати такими, що відповідають вимогам чинного законодавства дії щодо вилучення у ЗАТ «Гурзуфський торгівельний дім» товарно-матеріальних цінностей, в наслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню .

Під час судового засідання, яке відбулось 11.06.2009 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 18.06.2009 р.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Ялта щодо вилучення 17.01.2009 р. товарно-матеріальних цінностей з магазинів, яки належать Закритому акціонерному товариству «Гурзуфський торговий дім» (смт. Гурзуф, вул. Ленінградська, 50, код ЄДРПОУ 24024011) за адресами: смт. Гурзуф, вул. СРСР 18, смт. Гурзуф, вул. Ленінградська, 11, смт. Гурзуф, вул. Санаторна, 2, смт. Гурзуф, вул.Подвойского 19.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення (у разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАСУ - з дня складення у повному обсязі).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Яковлєв С.В.