ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" червня 2014 р. м. Київ К/800/46220/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г.,розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 14 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
14 січня 2013 року ОСОБА_4 звернувся до Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, 22 березня 2013 року вніс уточнення до позову та просив визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 листопада 2012 року щодо перерахунку йому пенсії; зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 01 листопада 2012 року з урахуванням доплати за безперервну службу в органах внутрішніх справ в розмірі 786,65 грн., розміру посадового окладу в розмірі 1000 грн. та з урахуванням відсоткових надбавок; поновити строки звернення до суду та стягнути з ГУ ПФУ в Донецькій області заборгованість з недоплаченої пенсії за період з 01 січня 2008 року до 01 січня 2013 року в розмірі 36,40 грн.
Постановою Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 14 червня 2013 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 14 червня
2013 року про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії в частині вирішення позовних вимог за період з 01 січня 2008 року до 13 липня 2012 року включно скасовано.
Позов про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії в частині вирішення позовних вимог за період з 01 січня 2008 року до 13 липня 2012 року включно залишено без розгляду.
В решті постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 14 червня 2013 року залишено без змін.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій скаржник оскаржив їх.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що ОСОБА_4 з 1983 року проходив службу в органах внутрішніх справ, з 1999 року працював на посаді начальника відділу дізнання Жовтневого райвідділу Маріупольського МУ МВС України в Донецькій області в званні майора міліції, з 30 грудня 2005 року звільнений у відставку та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена з військової служби та з 01 січня 2007 року перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Донецькій області, де отримує пенсію за вислугу років, яка складає 28 років 2 місяці та 26 днів.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, а також довідки Головного управління МВС України в Донецькій області від 17 березня 2008 року №32371 про грошове забезпечення за займаною посадою, пенсія позивачеві станом на 01 січня 2008 року перерахована з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1000,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням -125,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 393,75 грн., надбавка за особливо важливі завдання 41% -622,69 грн., надбавка за ОРД 7% - 70,00 грн., премія 12% - 265,37 грн., всього 2476,81 грн.
Позивач у жовтні 2012 року звернувся до відповідача з заявою про надання роз'яснення про причини не врахування при призначенні та виплаті пенсії надбавки за безперервну службу та премії, які він отримував.
ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 08 листопада 2012 року № 5460-Б-01 пояснило позивачу, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з 01 січня 2008 року його пенсія перерахована відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, прийшов до висновку, що після 01 січня 2008 року Кабінетом Міністрів України не було прийнято нових рішень про зміну розмірів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанова Кабінету Міністрів України №355 встановлює лише підвищення до пенсії у відсотковому відношенні до розмірів пенсії, а тому підстав для перерахунку пенсії за частиною 3 статті 63 Закону немає. Тобто Головним управлінням МВС України в Донецькій області надана довідка про грошове забезпечення позивача на виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №355 та з метою реалізації положень абзаців 1 та 2 пункту 1 вищезазначеної постанови, а не у зв'язку із зміною грошового забезпечення військовослужбовців.
Апеляційний суд погодився із висновком суду першої інстанції про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 01 січня 2008 року відповідач здійснив згідно діючих норм пенсійного законодавства та не включив надбавку за безперервну службу при перерахунку пенсії, оскільки вона не є складовою розміру грошового забезпечення та не була включена до довідки Головного управління МВС України в Донецькій області про складові грошового забезпечення.
Позивач звернувся до суду першої інстанції 14 січня 2013 року, тобто більш ніж через шість місяців з дати здійснення перерахунку пенсії, поважних причин пропущення строку звернення до суду не навів.
З цих підстав суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що вимоги, заявлені за межами шестимісячного строку звернення з позовом до адміністративного суду, а саме заявлені до 13 липня 2012 року включно, необхідно залишити без розгляду.
Із такою правовою позицією суду апеляційної інстанції колегія суддів Вищого адміністративного суду погоджується із огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до частини 3 статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктами 3, 4, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що уповноважені органи на підставі списків головних управлінь Пенсійного фонду України готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
Для перерахунку пенсій враховуються:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
На виконання зазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та наданої Головним управлінням МВС України в Донецькій області довідки про грошове забезпечення за займаною посадою ОСОБА_4 станом на 01 січня 2008 року пенсія позивача перерахована з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, надбавка за вислугу років, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, премія.
Таким чином, в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року включені надбавки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».
Позовні вимоги ОСОБА_4 обґрунтовані тим, що відповідач безпідставно нараховував та виплачував пенсію в меншому розмірі, оскільки при перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року посадовий оклад врахований не в розмірі 1000 грн., а в значно меншому та безпідставно при перерахунку його пенсії виключено надбавку за безперервну службу.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для перерахунку пенсії позивача стала надана Головним управлінням МВС України в Донецькій області довідка від 17 березня 2008 року №32371 про новий розмір грошового забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії ОСОБА_4, в якій зазначений посадовий оклад в розмірі 1000 гривень, тому колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що твердження позивача щодо обрахування пенсії з меншого розміру окладу є безпідставним. При цьому відповідачем правомірно не врахована до розміру грошового забезпечення надбавка за безперервну службу, оскільки такий вид надбавки не входив до складу грошового забезпечення відповідно до вищенаведених нормативно-правових актів, ця надбавка не була включена до довідки про перерахунок пенсії, у відповідача відсутні правові підстави проводити перерахунок пенсії з врахуванням будь-яких доплат, премій тощо, не зазначених у довідці для перерахунку пенсії.
Крім того, слід зазначити, що на момент виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, тобто на 1 січня 2008 року, Указ Президента від 24 квітня 2003 року № 370 "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу", яким було надано право Голові Служби безпеки України та Міністрові внутрішніх справ України встановлювати відповідно військовослужбовцям Служби безпеки України і працівникам органів внутрішніх справ України щомісячні надбавки за безперервну службу в органах безпеки і органах внутрішніх справ у відсотках до грошового забезпечення, які мають високі результати у службовій діяльності, залежно від стажу служби, втратив чинність згідно з Указом Президента України від 18 грудня 2007 року № 1234, а новою системою грошового забезпечення військовослужбовців такі види надбавок не передбачені, тому відповідачем правомірно не включено до грошового забезпечення та не враховано при перерахунку пенсії вказану надбавку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач пред'явив позов 14 січня 2013 року та оскаржує дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо перерахунку йому пенсії та просить зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії з 01 листопада 2012 року, з урахуванням доплати у вигляді безперервної служби в органах внутрішніх справ в розмірі 786,65 грн., з урахуванням розміру посадового окладу в розмірі 1000 грн. та з урахуванням відсоткових надбавок; поновити строки звернення до суду та стягнути з ГУ ПФУ в Донецькій області заборгованість з недоплаченої пенсії за період з 01 січня 2008 року до 01 січня 2013 року в розмірі 36,403 грн.
Оскільки позивач пред'явив позов 14 січня 2013 року, тобто більш ніж через шість місяців з дати здійснення перерахунку пенсії, тобто поза межами строку звернення до суду, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України, поважних підстав для поновлення строку звернення до суду із позовом не навів, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що позивач в частині позовних вимог до 13 липня 2012 року включно пропустив строк звернення до адміністративного суду і тому вимоги за межами шестимісячного строку звернення до суду підлягають залишенню без розгляду.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків суду апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Оскільки суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій, підстав для задоволення касаційної скарги немає.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України,
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 14 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2013 року без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: