ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 травня 2014 року м. Київ К/9991/57899/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Островича С.Е.
Степашка О.І.
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2011 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011
у справі № 2а-4045/11/1270
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб"
до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у
м. Луганську
про визнання протиправними та скасування наказів, визнання дій
неправомірними
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб" звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправними та скасування наказів про призначення невиїзних документальних перевірок та про визнання дій по проведенню податкових перевірок на підставі цих наказів неправомірними.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2011 позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправним наказ Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 03 березня 2011 року № 364 "Про призначення невиїзної документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб" (код за ЄДРПОУ 34202109) з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.12.2010 по 31.12.2010"; визнано протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську з проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб" (код за ЄДРПОУ 34202109) з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 31.01.2011, результати якої оформлено актом від 28 березня 2011 року № 158/23-34202109; визнано протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську з проведення документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб" (код за ЄДРПОУ 34202109) з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.12.2010 по 31.12.2010, результати якої оформлено актом від 04 березня 2011 року № 72/23-34202109; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2011 залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції та ухвалою суду апеляційної інстанції відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судами першої та апеляційної інстанції при вирішенні спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, Вищий адміністративний суд України вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську на підставі статей 78 та 79 Податкового кодексу України були видані накази від 03 березня 2011 року за № 364 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб" з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.12.2010 по 31.12.2010 та від 25 березня 2011 року за № 552 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб" з питань правомірності нарахування податкових зобовязань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість з 01.01.2011 по 31.01.2011.
Вирішуючи питання щодо правомірності видачі Ленінською міжрайонною державною податковою інспекцією у м. Луганську наказу від 03 березня 2011 року за № 364 про проведення на підставі статей 78 та 79 Податкового кодексу України документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб" з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.12.2010 по 31.12.2010 та наказу від 25 березня 2011 року за № 552 про проведення на підставі статей 78 та 79 Податкового кодексу України документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб" з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 31.01.2011, суд прийшов до висновку, що зазначені накази були видані відповідачем без дотримання правових підстав, закріплених у статтях 78 та 79 Податкового кодексу України.
Згідно п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.
Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом видатках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Пунктом 77.4 ст. 77 Податкового кодексу України встановлено, що про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Стаття 78 Податкового кодексу України, визначає обставини для проведення документальної позапланової виїзної перевірки.
Підпунктом 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України встановлено, що за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Пунктом 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розпис копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
У відповідності до вимог пункту 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Таким чином, перевірка платника податків проводиться виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, а право на проведення такої перевірки надається лише за умови повідомлення платника податку про таку перевірку та вручення копії наказу про проведення перевірки.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що оскаржувані накази були видані на підставі пп. 78.1.1, пп. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України - позивач не надав пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язкові письмові запити відповідача від 18 березня 2011 року № 11566/7/23-223, від 07 лютого 2011 року № 1935/16-20 та від 16 лютого 2011 року № 6605/8/23-5-300 протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Також судами встановлено, що відправлення запитів від 18 березня 2011 року № 11566/7/23-223, від 07 лютого 2011 року № 1935/16-20 та від 16 лютого 2011 року № 6605/8/23-5-300 на адресу позивача здійснювалось простою кореспонденцією.
Крім того відповідач не підтвердив вручення поштового відправлення позивачу про проведення позапланової невиїзної перевірки.
Колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду першої та апеляційної інстанцій стосовно того, що відповідачем не доведено належними та допустимими доказами правомірність видання наказів на проведення перевірки та законності проведення перевірок на підставі виданих наказів.
Разом з тим, суди попередніх інстанцій, визнаючи протиправними дії Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську з проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю „ВКФ „Укрпромснаб", зробили посилання на акти перевірки.
Оскільки, акт перевірки не є тим рішенням суб'єкта владних повноважень, який би породжував певні правові наслідки, був спрямований на регулювання тих чи інших відносин і мав обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, та, відповідно, міг бути предметом розгляду судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів касаційної інстанції зазначає, що суди попередніх інстанцій, частково задовольняючи позовні вимоги, допустили помилкове тлумачення норм чинного податкового законодавства, а відтак рішення судів у зазначеній частині є помилковими. Разом з тим в іншій частині рішення судів є законними та обґрунтованими.
Згідно з ч. 1 ст. 225 КАС України суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
Керуючись ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську задовольнити частково.
Змінити постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2011 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011 у справі № 2а-4045/11/1270, виклавши абзац 4, 5 резолютивної частини постанови Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2011 у такій редакції:
"Визнати неправомірними дії щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю ВКФ „Укрпромснаб" (код за ЄДРПОУ 34202109) з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.01.2011 по 31.01.2011;
Визнати неправомірними дії щодо проведення документальної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю ВКФ „Укрпромснаб" (код за ЄДРПОУ 34202109) з питань правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за період з 01.12.2010 по 31.12.2010."
В решті постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15.06.2011 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2011 у справі № 2а-4045/11/1270 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді С.Е. Острович О.І. Степашко