ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2014 р. Справа № 574/251/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області на постанову Буринського районного суду Сумської області від 20.03.2014р. по справі № 574/251/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного Фонду України в Буринському районі Сумської області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Буринського районного суду Сумської області від 20.03.2014 р. позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправною відмову УПФ України в Буринському районі Сумської області в частині не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1, пенсії з 23.12.2013 р. на підставі довідки Буринської районної державної адміністрації довідку від 23.12.2013 р. №01-12/3624 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням в заробітну плату для обрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію) з коригуванням згідно з діючим законодавством України.
Зобов'язано УПФ України в Буринському районі Сумської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 23.12.2013 р. на підставі довідки Буринської районної державної адміністрації довідку від 23.12.2013 р. №01-12/3624 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням в заробітну плату для обрахунку пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та індексацію) з коригуванням згідно з діючим законодавством України.
УПФ України в Буринському районі Сумської області (далі-відповідач), не погодившись з судовим рішенням, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Буринського районного суду Сумської області від 20.03.2014 р. та винести нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
В судове засідання сторони не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, поважних причин неявки до суду, не встановлено, в зв'язку з чим справа розглядається в письмовому провадженні відповідно до ст.197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку відповідача з 23.10.2012 р., на підставі поданої заяви 23.12.2013 р. позивач переведений на пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 11)
Для переведення на пенсію по державній службі позивачем пенсійному органу надано довідку Буринської районної державної адміністрації довідку від 23.12.2013 р. №01-12/3624 про складові заробітної плати.
Згідно цієї довідки сума заробітної плати позивача, на яку нараховано страховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) за останньою позивача - голова Боринської РДА (6 ранг) та по стажу державної служби 19 років 11 місяців 14 днів, в Графі 9 «Інші виплати», включає матеріальну допомогу на оздоровлення за 2012-2013 р. на суму 8 057,50 грн. (а.с.6-10).
При переведенні позивача на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» зазначена сума матеріальної допомоги відповідачем для обчислення розміру пенсії не врахована.
07.02.2014 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, врахувавши зазначену матеріальну допомогу до суми, з якої визначається розмір його пенсії державного службовця (а.с. 12)
11.02.2014 р. відповідачем відмовлено, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» не є складовою заробітної плати, тому не підлягає врахуванню при обчисленні (перерахунку) пенсії (а.с. 13).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що неврахування при обчисленні пенсії матеріальної допомоги є незаконною.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплатами (доходами), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії є: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно ст. 2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004 р. структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.
Таким чином, у спірних відносинах перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 20.02.2012 року у справі №21-430а11, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позовні вимоги про визнання протиправними відмови відповідача врахувати та провести перерахунок пенсії позивача, включивши до суми заробітної плати , з якої визначається розмір пенсії, матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі довідки Буринської районної державної адміністрації довідку від 23.12.2013 р. №01-12/3624.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги в цій частині висновків суду першої інстанції не спростовують.
Між тим, колегія суддів вважає, що зобов'язуючи УПФ України в Буринському районі Сумської області до заробітної плати позивача для обчислення розміру пенсії включити суму індексації заробітної плати, суд першої інстанції припустився помилки.
З довідки Буринської районної державної адміністрації від 23.12.2013 р. №01-12/3624 про складові заробітної плати не вбачається, що індексації заробітної плати позивача проводились (нараховувалися, виплачувались).
За цих умов, відповідний показних не міг бути врахований відповідачем при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 згідно Закону України «Про державну службу» з 23.12.2013 р. на підставі довідки від 23.12.2013 р. №01-12/3624.
Вимога до пенсійного органу про включенням в розмір заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, сум індексації заробітної плати, відсутня також у заяві позивача від 07.02.2014 р. про перерахунок пенсії по державній службі.
Отже, в частині визнання протиправною відмови відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням показника індексації заробітної плати згідно довідки Буринської районної державної адміністрації довідку від 23.12.2013 р. №01-12/3624 постанова суду першої інстанції підлягає зміні, шляхом виключення з резолютивної частини слова " індексація".
Згідно ст. 201 підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; вирішення не всіх позовних вимог або питань.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, 200, 201, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області - залишити без задоволення.
Постанову Буринського районного суду Сумської області від 20.03.2014 р. по справі 574/251/14-а змінити, виключивши з абзацу другого та третього резолютивної частини постанови слово "індексація".
В іншій частині постанову Буринського районного суду Сумської області від 20.03.2014 р. по справі 574/251/14-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Русанова В.Б.Судді(підпис) (підпис) Курило Л.В. Присяжнюк О.В.