Ухвала суду № 39174699, 13.05.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
2а-3371/12/1070
Номер документу
39174699
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-3371/12/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Леонтович А.М.

Суддя-доповідач: Собків Я.М.

У Х В А Л А

Іменем України

13 травня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді : Собківа Я.М.,

суддів: Бабенка К.А., Петрика І.Й.,

за участю секретаря: Присяжної Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Благодійної організації «Благодійна Місія Святого Георгія» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року у справі за адміністративним позовом Благодійної організації «Благодійна Місія Святого Георгія» до Київської обласної митниці про скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Благодійна організація "Благодійна Місія Святого Георгія" звернувся до Київського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Київської обласної митниці, в якому просив скасувати податкові повідомлення - рішення Київської обласної митниці від 18.05.2012р. за №№ 26, 27.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позов в повному обсязі.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Благодійна організація «Благодійна Місія Святого Георгія» зареєстрована Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області 28 грудня 2009 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АА № 010369 (а.с. 57).

В період з 11 липня 2011 року по 23 серпня 2011 року та 30 березня 2012 року посадовими особами Київської обласної митниці на підставі статей 41, 69 Митного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України» від 23 грудня 2004 року № 1730 та на виконання листа Департаменту боротьби з контрабандою, аналізів ризиків та протидії корупції від 16 травня 2011 року № 20/2- 12/01913, наказів Київської обласної митниці від 11 липня 2011 року № 495 «Про проведення планової документальної перевірки Благодійної організації «Благодійна місія Святого Георгія», від 23 серпня 2011 року № 613, плану - графіку перевірок фінансово - господарської діяльності суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності на III квартал 2011 року, було проведено планову виїзну документальну перевірку дотримання Благодійною організацією «Благодійна місія Святого Георгія» законодавства України з питань митної справи за період діяльності з 20 травня 2010 року по 30 червня 2011 року.

За результатами перевірки відповідачем було складено акт від 30 березня 2012 року № 5/12/125000000/36713038 (а.с. 15-32), в якому зафіксовано порушення позивачем вимог:

- Закону України «Про гуманітарну допомогу», в результаті чого занижено суму грошового зобов'язання по сплаті ввізного мита на 136 842,96 грн.;

- статті 190 Податкового кодексу України в частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість для товарів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на суму 84 752,07 грн.;

- Закону України «Про податок на додану вартість» в частині визначення бази оподаткування податком на додану вартість для товарів, які ввозяться (пересилаються) на митну територію України, що розраховується відповідно до вимог пункту 4.3 Закону та пункту 2.1. б) Порядку справляння податку на додану вартість під час митного оформлення товарів, імпортованих на митну територію України, затвердженого наказом ДМСУ від 27 вересня 2006 року № 821, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість на суму 227 602,99 грн.

На підставі висновків акту перевірки Київською обласною митницею 18 травня 2012 року було винесене податкове повідомлення-рішення № 26, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з мита на товари, що ввозяться на територію України на 136 842,96 грн. та застосовано штрафну санкцію у сумі 119 741,96 грн. (а.с. 8-10), та податкове повідомлення-рішення № 27, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 312 355,06 грн. та застосовано штрафну санкцію у сумі 284 511,74 грн. (а.с. 11-13).

Позивач заперечує правомірність вищевказаних податкових повідомлень-рішень відповідача, у зв'язку з чим просить скасувати їх з підстав не відповідності нормам чинного законодавства.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи колегія суддів зважає на наступне.

Статтею 1 Закону "Про благодійництво та благодійні організації" від 16.09.97 року №531/97-ВР, визначено, що благодійна діяльність це добровільна безкорислива діяльність благодійних організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності, а благодійна організація недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно з цим Законом.

Набувачами благодійної допомоги є фізичні та юридичні особи, які потребують і отримують благодійну допомогу.

З метою здійснення благодійної діяльності благодійні організації мають право самостійно вирішувати питання про надання благодійної допомоги її набувачам, використовувати цільові пожертвування, що надаються благодійниками на реалізацію благодійної програми згідно з умовами цього пожертвування; постійно визначати форми, об'єкти, суб'єкти та обсяги благодійної допомоги тощо.

Правові, організаційні, соціальні засади отримання, надання, оформлення, розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги визначаються Законом України "Про гуманітарну допомогу" від 22 жовтня 1999 року N 1192-XIV.

Статтею 1 вказаного Закону встановлено, що гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб.

Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації", якою передбачено, зокрема, поліпшення матеріального становища набувачів благодійної допомоги, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують піклування, а також подання допомоги особам, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів.

Отримувачами гуманітарної допомоги, відповідно до статті 1 вказаного Закону, є юридичні особи, яких зареєстровано в установленому Кабінетом Міністрів України порядку в Єдиному реєстрі отримувачів гуманітарної допомоги, зокрема, релігійні організації, зареєстровані у порядку, передбаченому Законом України від 23.04.1991 № 987-XII "Про свободу совісті та релігійні організації".

Згідно із ч. 2 ст. 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу", відповідні комісії з питань гуманітарної допомоги та органи державної податкової служби здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням.

Відповідно до ч. 4 та 5 ст. 11 Закону України "Про гуманітарну допомогу", бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.

Як вбачається з висновків акт перевірки від 30 березня 2012 року № 5/12/125000000/36713038, позивач в період з 20 травня 2010 року по 30 червня 2011 року здійснював ввезення та митне оформлення товарів гуманітарної допомоги. При цьому, ним не було надано для перевірки документів, що підтверджують ведення бухгалтерського обліку отримання та використання гуманітарної допомоги, про що свідчить відсутність відповідних організаційно-розпорядчих документів щодо системи бухгалтерського обліку, оборотно-сальдових відомостей по рахунках бухгалтерського обліку, дебетових та кредитових оборотів по рахунках, регістрів бухгалтерського обліку, які дозволяють належним чином відобразити отримання гуманітарної допомоги.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16 липня 1999 року N 996-XIV (далі - Закон № 996-ХІV), бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Зазначений Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності. Бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.

Відповідно до ст.9 Закону №1192-XIV, підставою для бухгалтерського обліку є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку

Згідно ст.11 Закону №1192-XIV, бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюється отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги, вона вважається використаною не за цільовим призначенням.

На виконання статті 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», наказом Міністерства фінансів України від 14 грудня 1999 року № 298 затверджено Порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги.

Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги поширюється на юридичних осіб незалежно від видів діяльності та форм власності (крім бюджетних установ), які одержали гуманітарну допомогу (отримувачі), які її потребують і яким вона безпосередньо надається (набувачі).

Згідно із підпунктом 1.2 пункту 1 зазначеного Порядку, одержану гуманітарну допомогу у вигляді грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей отримувач відображає за дебетом рахунків обліку грошових коштів, товарів, запасів та іншого майна в кореспонденції з рахунком 48 "Цільове фінансування і цільові надходження". Таким самим записом отримана гуманітарна допомога у вигляді грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей відображається і набувачами.

Вартість гуманітарної допомоги, одержаної у вигляді виконання робіт, надання послуг, набувачі відображають за дебетом рахунку 23 "Виробництво" у кореспонденції з рахунком 48 з одночасним відображенням цих витрат за кредитом рахунку 74 "Інші доходи", субрахунок 745 "Дохід від безоплатно одержаних активів" і дебетом рахунку 48.

Якщо виконані роботи гуманітарної допомоги мають капітальний характер (будівництво, спорудження), то їх вартість відображається за дебетом рахунку 15 "Капітальні інвестиції" і кредитом рахунку 48.

Грошові кошти і товарно-матеріальні цінності, використані на забезпечення статутної діяльності набувача, відображаються набувачами за кредитом рахунків обліку грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей у кореспонденції з рахунком 23. Одночасно така сума відображається за дебетом рахунку 48 і кредитом рахунку 74, субрахунок 745 (підпункт 1.4 пункту 1 Порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги).

Відповідно до підпункту 1.7 пункту 1 Порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, отримувачі та набувачі гуманітарної допомоги в примітках (поясненнях) до річного фінансового (бухгалтерського) звіту наводять інформацію про види і вартість одержаної гуманітарної допомоги та її використання за цільовими напрямками.

З наведено слідує, що отримувачі та набувачі гуманітарної допомоги зобов'язані вести бухгалтерський обік отриманої та використаної гуманітарної допомоги із відображенням відповідних даних в аналітичних бухгалтерських рахунках.

При цьому, факт дотримання організацією порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги може бути підтверджений оборотно-сальдовими відомостями по рахунках бухгалтерського обліку, розшифровками сум залишків, дебетових та кредитових оборотів по рахунках, регістрами бухгалтерського обліку тощо.

Ураховуючи, що Благодійною організацією «Благодійна місія Святого Георгія» не було надано до перевірки митного органу жодних документів, що підтверджують факт ведення бухгалтерського обліку благодійної та гуманітарної допомоги, судова колегія визнає правильним висновок суду першої інстанції про порушення позивачем вимог статті 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу»та Порядку бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги.

За таких обставин, відповідно до приписів статті 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу», отримана позивачем гуманітарна допомога вважається використаною не за цільовим призначенням.

Частиною 4 статті 6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» встановлено, що якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.

Таким чином, аналізуючи обставини даної справи та наявні в ній докази, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, у зв'язку з чим оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення Київської обласної митниці від 18.05.2012 р. за №№ 26, 27 слід визнати законними та такими, що не підлягають скасуванню.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Благодійної організації «Благодійна Місія Святого Георгія» залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків К.А. Бабенко І.Й. Петрик

.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Судді: Бабенко К.А

Петрик І.Й.