ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2014 року Справа № 8/12/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинського А.М.,
суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2011 року у справі за позовом Закритого акціонерного товариства «Сетвік» до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова про скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И Л А:
15.08.2011 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.07.2011 року №0005671530.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем неправомірно застосовано штрафні санкції в розмірі 10 % від суми податкового зобов`язання за порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов`язання.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2011 року адміністративний позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова від 18.07.2011 року №0005671530.
Відповідач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі покликається на те, що відповідно до п.7 підр.10 Перехідних положень Податкового кодексу України, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 01.01.2011 року по 30.06.2011 року застосовується у розмірі не більше 1 грн. за кожне порушення. Однак, як випливає із матеріалів адміністративної справи, порушення податкового законодавств фактично були допущенні платником податків в 2010 році, оскільки обов'язок щодо плати задекларованих податкових зобов'язань протягом 10-ти календарних днів за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації позивачем виконаний не був.
Особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про місце та час розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовольнити з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що порушення податкового законодавства (несвоєчасна сплата податкового зобов'язання), допущене ЗАТ «Сетвік», мало місце в період з 1 січня по 30 червня 2011 року, тобто в червні 2011 р., то й штрафні санкції повинні нараховуватися з урахуванням пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України.
Проте, колегія суддів вважає, що даний висновок суду першої інстанції не можна визнати обґрунтованим.
Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення прав осудності (законності та обґрунтованості) судових рішень.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що Відповідач - ЗАТ «Сетвік» зареєстроване як юридична особа та є платником податку на додану вартість.
ЗАТ «Сетвік» подало до податкової інспекції податкові декларації з ПДВ за серпень, вересень, листопад 2010 р., січень 2011 р. в яких самостійно визначило суму ПДВ. яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет на загальну суму 13000,00 грн., отримані ДПІ 22.03.2011 р. та 09.06.2011 р.
Останнім днем сплати узгоджених податкових зобов'язань в сумі 13000,00 грн. було 09.06.2011 р. 09.06.2011 р. згідно квитанції №6515222 ЗАТ «Сетвік» перерахувало до державного бюджету 13000,00 грн.
05.07.2011 р. ДПІ у Франківському районі м.Львова проведено перевірку ЗАТ «Сетвік» на предмет своєчасності розрахунків з бюджетом, про що складено акт № 969/15-2/33073065.
Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкових зобов'язань по ПДВ товарів за серпень, вересень, листопад 2010 р., січень 2011 р., а саме суму податкового боргу 13000,00 грн., граничний термін сплати якої настав 20.02.2011 р., фактично сплачено 09.06.2011 р., тобто із простроченням 109 днів. Податковим органом встановлено порушення п. 57.1 ст.57 ПК України та нараховано штрафні санкції в розмірі 10 % від суми. За результатами перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 18.07.2011 р. №0005671530 на суму 2600,00 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 16.1.3 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 31.1 ст.31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Стаття 203 ПК України визначає порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом, так податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
ЗАТ «Сетвік» самостійно визначило в декларації з ПДВ за серпень, вересень, листопад 2010 р., січень 2011 р. суму ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету, останній день сплати якої настає 20.02.2011 р., фактично сплачено податок до бюджету 09.06.2011 р., тобто з протермінуванням на 109 днів. Позивач не заперечує дані обставини, визнає порушення з його сторони терміну сплати узгодженої суми податкового зобов'язання на 1 днів. Однак не погоджується з розміром сплати штрафних санкцій за дане порушення, оскільки вважає, що Податковим кодексом України визначено розмір штрафу за кожне порушення 1 гривня, вчинене протягом періоду з 01 січня по 30 червня 2011 р.
Відповідно до п. 20.1.28 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до 126.1 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену \ поданій ним податковій декларант, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно із вимогами п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 зазначеного Закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 7.8.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». податковим періодом є один календарний місяць.
Колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що податкова декларація по ПДВ подається платником протягом 20 календарних днів наступного звітного (податкового) місяця, а сплата цього податку здійснюється протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем вказаного граничного строку.
Відтак, із врахуванням зазначених законодавчих вимог, задеклароване платником податків у деклараціях за вересень та жовтень 2010 року податкове зобов'язання мало б бути сплачено позивачем до кінця вересня та жовтня 2010 року.
Відповідно до п. 7 підр.10 Перехідних положень Податкового кодексу України, штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.
Таким чином, штрафні санкції в розмірі не більше 1 гривні застосовуються за порушення податкового законодавства, яке було вчинено платником податків за період з 1 січня по 30 червня 2011 року.
Колегія суддів погоджується з доводами апелянта, що порушення податкового законодавства фактично були допущені платником податків в 2010 році, оскільки обов'язок щодо сплати задекларованих податкових зобов'язань протягом 10-ти календарних днів за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації позивачем виконаний не був.
Аналогічна позиція узгоджується з практикою ВАСУ, зокрема Листом № 2198/11/13-11 від 24.11.2011 року.
За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, оскільки при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова задовольнити, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2011 року у справі №2а-9125/11/1370 скасувати та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.М.Ліщинський
Судді О.І.Довга
І.І.Запотічний