УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2014 р. Справа № 4198/11/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинського А.М.,
суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2010 року у справі за позовом першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 3050,17 грн.,-
В С Т А Н О В И Л А:
19.05.2010 року перший заступник прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів в сумі 3025,60 грн. та пені в сумі 24,57 грн.
18.06.2010 року від Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів надійшла заява про збільшення позовних вимог, яка мотивована тим, що у зв`язку із заниженням відповідачем показників при наданні звіту форми № 10-ПІ «Про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2009 рік, станом на 12.05.2010 року розмір адміністративно-господарських санкцій складає 152238,24 грн. та пеня 1233,13 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за відповідачем рахується заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за 33 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами до Фонду соціального захисту інвалідів в сумі 152238,24 грн, та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 1233,13 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2010 року адміністративний позов задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД», вул.В.Івасюка,62, м.Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 34623849 на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 153471,37 грн.(сто п`ятдесят три тисячі чотириста сімдесят одна гривня 37 копійок).
Відповідач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.
В апеляційній скарзі покликається на те, що він, як роботодавець, вжив усіх необхідних та можливих заходів для недопущення господарського правопорушення щодо виконання нормативу робочих місць для інвалідів. Обов`язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов`язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. Не зважаючи на це, не чекаючи направлень зі сторони державних органів самостійно здійснював пошук інвалідів, пропонував їм працевлаштування та приймав на роботу.
Особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про місце та час розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що відсутні докази на підтвердження вчинення відповідачем дій щодо забезпечення інвалідів робочими місцями згідно вимог законодавства.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що згідно повідомлення № 04-59/237 від 02.03.2010 року, Івано-Франківським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів в період з 17.03.2010 року по 26.03.2010 року, проводилась перевірка ТзОВ «Оволайн ЛТД» з питань подання звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за 2009 звітний рік.
Відповідно до ч. 3 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Крім того, в ст. 9 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначено, що відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого ч.1 цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Колегія суддів зазначає, що за результатами вищезазначеної перевірки складено Акт про не надання матеріалів під час перевірки ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД», а саме документів, які б підтверджували середньо облікову кількість штатних працівників облікового складу та фонд оплати праці штатних працівників за 2009 рік.
30.03.2010 року за № 959/04 на адресу керуючого Івано-Франківського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів від управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську, на його запит, надійшов лист про середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу за 2009 рік по ТОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» складає 915 чоловік і відповідно фонд оплати праці становить 4221157,11 грн.
На підставі наведеного, складено розрахунок заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів згідно якого у відповідача кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях становить 33 чоловік.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» роботодавці щороку сплачують обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно господарські санкції сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
У відповідності до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно вищенаведеного та відповідно до ч.4 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», роботодавець зобов'язаний був до 16 квітня 2010 року самостійно перерахувати на розрахунковий рахунок Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в сумі 152238,24 грн.
Однак, відповідач в зазначений термін на розрахункові рахунки позивача кошти не перерахував. У звязку з чим, відповідно до вимог ч.2 ст. 20 Закону за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нараховано пеню в розмірі 1233,13 грн., що підтверджується Розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.
Разом з тим, в п.4.4 Рекомендації Вищого адміністративного суду № 07.2-10/2 від 14 квітня 2008 року «Про деякі питання практики застосування адміністративними судами законодавства про забезпечення права інвалідів на працевлаштування» зазначено про те, що при розгляді справ про стягнення адміністративно-господарських санкцій за непрацевлаштування інвалідів, адміністративні суди повинні враховувати: створення робочих місць відповідно до встановленого нормативу; інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакантних посад); спрямування центрами зайнятості інвалідів до роботодавців та випадки безпосереднього звернення інвалідів до роботодавців з питань працевлаштування; причини непрацевлаштування роботодавцями інвалідів.
Колегія суддів вважає, що покликання апелянта на те, що він вжив усіх необхідних та можливих заходів для недопущення господарського правопорушення щодо виконання нормативу робочих місць для інвалідів, є необгрунтованим, оскільки ТзОВ «Торговий дім «Оволайн ЛТД» приховувало дійсну кількість працівників, котрі у них працюють згідно листа УПФУ в м.Івано-Франківську від 30.03.2010 року за № 959/04.(а.с.19)
За таких обставин справи колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм у оскаржуваному судовому рішенні належну правову оцінку, відтак подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Оволайн ЛТД» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2010 року у справі №2а-1847/10/0970 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.М.Ліщинський
Судді О.І.Довга
І.І.Запотічний