Ухвала суду № 39032978, 12.05.2014, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.05.2014
Номер справи
804/936/14
Номер документу
39032978
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

12 травня 2014 рокусправа № 804/936/14 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Дадим Ю.М. Уханенка С.А.

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.02.2014 року у справі № 804/936/14 за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Дніпропетровської обласної організації ліберальної партії України про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі - Позивач) звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпропетровської обласної організації ліберальної партії України (далі - Відповідач), в якому просило припинити юридичну особу Дніпропетровської обласної організації ліберальної партії України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Відповідачем починаючи з 14.01.2010 року не подавалась податкова звітність, заборгованість по платежам до бюджету немає. На думку Позивача, неподання податкової звітності Відповідачем є підставою для анулювання реєстрації.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.02.2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач не погодившись з рішенням адміністративного суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, звернувся з апеляційною скаргою в якій просить постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.02.2014 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Дніпропетровська обласна організація ліберальної партії України зареєстрована рішенням виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради як юридична особа 27.02.2006 року.

Згідно довідки Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 06.11.2013 року №7736/10/19-010 Дніпропетровська обласна організація ліберальної партії України перебуває на обліку в податкових органах, станом на 06.11.2013 року заборгованість за партією відсутня.

Довідкою від 07.11.2013 року №7819/9/04-65-18-02-235 складеної ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Дніпропетровська обласна організація ліберальної партії України код ЄДРПОУ 34229005 надано останню податкову звітність до ДПІ 14.01.2010 року (податкова звітність про використання коштів неприбуткових організацій і установ за 2009 рік).

Розпорядженням Начальника ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 12.11.2013 року №19-р було зобов'язано начальника провести позовно-претензійну роботу щодо припинення юридичної особи Відповідача за неподання звітності протягом року за конкретним фактом виявлення порушення.

Правомірність припинення юридичної особи є предметом спору переданого до апеляційного суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції зазначив, що законодавством України не передбачено право податкового органу на звернення до суду з позовом про припинення політичної партії. Також, суд першої інстанції зазначив, що стосовно політичних партій чинним законодавством передбачений інший порядок ліквідації, зокрема не за позовами органів державної податкової служби.

Суд апеляційної інстанції погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст..2 Закону України «Про політичні партії» політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про політичні партії» державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії; 2) Центральна виборча комісія та окружні виборчі комісії - за додержанням політичною партією порядку участі політичних партій у виборчому процесі;

Відповідно до ст.. 21 Закону України «Про політичні партії» політична партія може бути за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України.

Згідно зі ст.23 Закону України «Про політичні партії в Україні» політичні партії припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про політичні партії в Україні» у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.

Рішення Верховного Суду України про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень політичної партії, припинення членства в політичній партії.

Зміст зазначених правових норм вказує на те, що політичною партією є зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, тощо. Державний контроль за діяльністю політичних партій здійснює Міністерство Юстиції України. Політичні партії в Україні припиняють свою діяльність шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва. Перелік підстав для анулювання реєстраційного свідоцтва зазначені в ст. 24 Закону України «Про політичні партії в Україні» та зазначений перелік є вичерпним. Рішення про припинення реєстрації політичної партії приймаєсться Верховним судом України, як судом першої інстанції.

Як вбачається з матеріалів справи, на думку Позивача, підставою для припинення реєстрації Відповідача є неподання податкової звітності.

Проте, така підстава для припинення політичної партії як неподання податкової звітності протягом року не може бути застосована, оскільки підстави припинення політичної партії передбачені виключно Законом України «Про політичні партії» перелік яких є вичерпним, і така підстава зазначеним переліком не передбачена.

Також, право на звернення до суду з позовом про заборону політичної партії надано тільки Міністерству Юстиції України та Генеральному прокурору України.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо того, що стосовно політичної партії законодавством передбачено інший порядок ліквідації, зокрема не за позовами органів державної податкової служби.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржувана постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.02.2014 року є законною та обґрунтованою, а підстави для її зміни або скасування - відсутні.

Керуючись ст.195, ст.197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.02.2014 року у справі № 804/936/14 - залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: С.А. Уханенко