Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
11.06.2009 Справа № 5020-6/007
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Шереніна Ю.Л.,
суддів Дадінської Т.В. , Дугаренко О.В. при секретарі судового засідання Галайдіна Г.І. за участю: від позивача: Іванова А. В., довіреність № 86/13-165 від 12.01.2009,
від відповідача: Булат К. М., довіреність №516/10-004 від 09.06.2009,
Летюча Д. Г., довіреність №327/10-004 від 04.12.2009
розглянувши апеляційну скаргу Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" на постанову Господарського суду міста Севастополя (суддя С.Г. Лазарев) від 05.03.2009 у справі №5020-6/007
за позовом Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" (проспект Нахімова, 13, місто Севастополь, 99050)
до відповідача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя (вул. Кулакова, 37, місто Севастополь, 99011)
про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
У січні 2009 року позивач - Підприємство "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" звернувся до Господарського суду міста Севастополя з позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя про визнання податкових повідомлень-рішень від 04.08.2008 №0002451720/0, від 29.08.2008 №0002451720/1, від 05.11.2008 №0002451720/2 про визначення позивачу суми податкового зобов`язання з податку з власників транспортних засобів в загальному розмірі 394403,88грн., податкового повідомлення-рішення від 05.11.2008 №0003411720/2 про визначення позивачу суми податкового зобов`язання з податку з власників транспортних засобів в загальному розмірі 989,62грн. протиправними та такими, що підлягають скасуванню повністю.
Основні доводи позивача в обґрунтування правомірності позовних вимог зводяться до наступного.
Позивач наполягав на відсутності з його боку порушень статей 5, 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.1991 N1963-XII з тих підстав, що він не є платником податку з власників транспортних засобів, оскільки транспортні засоби, що знаходяться на його балансі, зареєстровані в Російській Федерації, а обов’язковою умовою для сплати податку з власників транспортних засобів є реєстрація транспортних засобів в Україні.
При цьому позивач посилався на статтю 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", згідно з якою платниками податку є підприємства, установи і організації (юридичні особи), зокрема, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни і особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні відповідно до чинного законодавства власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування, та на статтю 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 N3353-XII (в редакції, яка діяла на момент перевірки), відповідно до змісту якої державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски. Державна реєстрація і облік здійснюються органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок установлюється Кабінетом Міністрів України. Усі інші механічні транспортні засоби підлягають відомчій реєстрації та обліку, порядок яких установлюється, у тому числі, для транспортних засобів військових частин і об'єднань - відповідними міністерствами і відомствами, яким підпорядковано ці частини і об'єднання.
Позивач зазначив, що такий порядок був затверджений наказом Міністерства оборони України №104 від 18.07.2001, але дія цього порядку не розповсюджується на Підприємство "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" з тих підстав, що позивач не є військовою організацією України. Транспортні засоби, належні позивачу, зареєстровані згідно із законодавством Російської Федерації в Російській Федерації (157 військової автомобільної інспекції Російської Федерації). Даній факт підтверджується талонами на транспортні засоби, які видані Міністерством оборони Російської Федерації.
Таким чином, відсутність у Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" зареєстрованих в Україні автотранспортних засобів, реєстрація автомобільної техніки, яка належить Міністерству оборони Російської Федерації, у відповідних реєстраційних органах Російської Федерації, виключають факт її реєстрації та обліку в Україні, та згідно із законодавством позивач не є платником податку з власників транспортних засобів, тому підприємство звільнене від обов'язку нараховувати і сплачувати в 2007, 2008 роках цей податок.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, посилаючись на статті 1, 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", а також на Угоду між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту, підписану 28.05.1997, ратифіковану Україною відповідним законом від 24.03.1999 N547-XIV, зазначаючи, що військові формування, дислоковані на території України, а також підприємства, установи і організації Чорноморського Флоту Російської Федерації вважаються такими, що розміщені на території України, а транспортні засоби позивача є об`єктом оподаткування відповідно до норм Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".
Постановою Господарського суду міста Севастополя від 05.03.2009 в задоволені позову Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" відмовлено (а. с.61-63).
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України подано заяву про апеляційне оскарження, апеляційну скаргу, в який ставиться питання про скасування постанови Господарського суду міста Севастополя від 05.03.2009, прийняття нового рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції прийнято постанову від 05.03.2009 з порушенням норм матеріального права. Так, суд першої інстанції не врахував того, що транспортні засоби позивача не зареєстровані в органах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України та на її обліку не перебувають; позивач є військовим формуванням Російської Федерації, яке дислоковане на території України; транспортні засоби є власністю Російської Федерації та зареєстровані у встановленому порядку в Російський Федерації, про що свідчать талони про реєстрацію транспортних засобів позивача, видані Міністерством оборони Російської Федерації.
В судове засідання, яке відбулося 11.06.2009, сторони явку забезпечили.
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши пояснення учасників процесу, обговоривши у відкритому судовому засіданні доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Господарським судом міста Севастополя норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" задоволенню не підлягає з наступних підстав.
При розгляді справи судом першої інстанції встановлено, що 22.07.2008 відповідачем проведено виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 31.03.2008, за результатами якої складено Акт перевірки №85/23-1/30120798/6302/10 від 22.07.2008.
Відповідно до Акту перевірки суть виявленого порушення полягає в тому що, позивачем не виконані вимоги статей 5, 6 "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", не надані розрахунки податку з власників транспортних засобів на 2007, 2008 році та розрахунок податку на придбані транспортні засоби, внаслідок чого виникло заниження податку на суму 262557,25грн. (а. с. 10-16).
На підставі Акту перевірки податковим органом виписано позивачу податкове повідомлення-рішення №0002451720/0 від 04.08.2008 про визначення податкового зобов`язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем "податок з власників транспортних засобів" в сумі 394403,88грн. (у тому числі основний платіж –262557,25грн., штрафні (фінансові) санкції –131846,63грн., а. с. 17).
В межах адміністративного оскарження в порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Положенням про порядок подачі та розгляду скарг платників податків, відповідачем на адресу позивача направлені податкові повідомлення-рішення №0002451720/1 від 29.08.2008 (а. с. 18), №0002451720/2 від 05.11.2008 (а. с. 19) про визначення позивачу податкового зобов`язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем "податок з власників транспортних засобів" в сумі 394403,88грн. (у тому числі основний платіж –262557,25грн., штрафні (фінансові) санкції – 131846,63грн.), а також нове податкове повідомлення-рішення №0003411720/2 від 05.11.2008 про визначення позивачу податкового зобов`язання за платежем "податок з власників транспортних засобів" в сумі 989,62грн. (у тому числі основний платіж – 659,75грн., штрафні (фінансові) санкції – 329,87грн.), оскільки рішенням від 05.11.2008 №1498/10/25-020 про результати розгляду повторної скарги Державною податковою адміністрацією у місті Севастополі додатково збільшена сума податку з власників транспортних засобів на 659,75грн. та сума штрафних (фінансових) санкцій на 329,87 грн. (а. с. 26-28).
Не погодившись з висновками податкового органу, позивач звернувся до суду з позовом про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.
Як передбачено частиною першою статті 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Статтею 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" на органи державної податкової служби покладено обов'язки щодо здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, до якого відноситься і Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів".
Згідно зі статтями 10, 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" до компетенції державних податкових інспекцій законодавцем віднесено забезпечення обліку платників податків, контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, функцій щодо перевірки достовірності цих документів стосовно правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків.
Як вбачається з матеріалів справи, Підприємство "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" перереєстровано Севастопольською міською державною адміністрацією 28.05.2004 під реєстраційним номером №04055587 Ю 0010269 (а.с.8).
Згідно зі Статутом Підприємство "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" є підприємством, створеним на повній власності юридичної особи іноземної держави –Міністерства оброни Російської Федерації, створено на підставі директиви заступника Міністра оборони СРСР від 16.03.1961 №ПТ/882535, є правонаступником підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту" - дочірнього підприємства державного унітарного підприємства "Головне управління спеціального будівництва Міністерства оборони Російської Федерації". Код в ЄДРПОУ –30120798.
Як встановлено в ході перевірки, станом на 01.01.2007 на балансі підприємства позивача перебувало 207 транспортних засобів, які всі були зареєстровані в 157 Військовій автомобільній інспекції, яка розташована в України та здійснює діяльність по Севастопольському гарнізону Чорноморського Флоту Російської Федерації (вул. 4 Бастіонна, 34, місто Севастополь).
В порушення статі 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" Підприємством "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" розрахунки з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 2007, 2008 роки до Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Севастополя не подавались та податок не сплачувався.
Статтею 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" встановлено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до статті 2 Угоди між Україною і Російською Федерацією про параметри поділу Чорноморського флоту основна база Чорноморського флоту Російської Федерації знаходиться в місті Севастополі. На основній базі Чорноморського флоту Російської Федерації розміщуються його штаб та інші органи управління, а також військові формування, підприємства, організації та установи Чорноморського флоту Російської Федерації. Перелік і параметри об'єктів, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації у місті Севастополі, містяться у Додатку N 2. В перелік, якій міститься в розділі 23 "Будівельні організації", вказаний в Додатку №2, також включено Будівельне управління Чорноморського флоту.
Згідно зі статтею 12 Угоди між Україною і Російською Федерацією про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, підписаної 28.05.1997, ратифікованої Україною відповідним законом від 24.03.1999 N547-XIV, службові транспортні засоби Чорноморського флоту Російської Федерації повинні мати реєстраційний номер і чіткий знак. Використання для службових транспортних засобів номерних знаків України не допускається.
З наведеного слідує, що транспортні засоби позивача зареєстровані відповідно до законодавства України, хоча орган реєстрації - установа Російської Федерації. Однак спеціальний закон про оподаткування - Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" не передбачає звільнення від сплати податку в залежності від органу реєстрації транспортних засобів.
Відповідно до статей 6, 14 Угоди між Російською Федерацією та Україною про статус та умови перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України господарська діяльність підприємств, організацій та установ Чорноморського флоту Російської Федерації не повинна суперечити законодавству України. Підприємства, організації і установи Чорноморського флоту Російської Федерації проводять податкові відрахування відповідно до законодавства України.
З урахуванням викладеного, позивач є платником податку з власників транспортних засобів і інших самохідних машин і механізмів та має об’єкт оподаткування –транспортні засоби, які перебувають на його балансі та зареєстровані відповідно до законодавства України.
За приписами статті 19 Закону України "Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України" від 22.02.2000 N1479-III податки, збори та інші обов'язкові платежі, пов'язані з перебуванням підрозділів збройних сил іншої держави на території України, сплачуються відповідно до закону України, якщо міжнародним договором України не передбачене інше.
Відповідно до статей 5, 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Сплата податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів здійснюється юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Зазначені обов`язки позивачем не виконані, чим порушені вимоги статей 5, 6 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", що було виявлено перевіряючими та зафіксовано в Акті перевірки №85/23-1/30120798/6302/10 від 22.07.2008 та у зв`язку з чим позивачу донараховані податкові зобов`язання за платежем "податок з власників транспортних засобів" в сумі 394403,88грн. (у тому числі основний платіж – 262557,25грн., штрафні (фінансові) санкції –131846,63грн.), а також в сумі 989,62грн. (у тому числі основний платіж –659,75грн., штрафні (фінансові) санкції – 329,87грн.).
Враховуючи викладене, доводи, приведені Підприємством "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" у апеляційній скарзі, не спростовують правову позицію, викладену в постанові Господарського суду міста Севастополя від 05.03.2009 у справі №5020-6/007, у зв`язку з чим апеляційна скарга Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтями 200, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Підприємства "Будівельне управління Чорноморського флоту Міністерства оборони Російської Федерації" - залишити без задоволення.
Постанову Господарського суду міста Севастополя від 05.03.2009 по справі №5020-6/007 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом одного місяця безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України.
Повний текст судового рішення виготовлений 15 червня 2009 р.
Головуючий суддя підпис Ю.Л.Шеренін
Судді підпис Т.В. Дадінська підпис О.В.Дугаренко З оригіналом згідно Головуючий суддя Ю.Л.Шеренін