ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2014 року Справа № П/808/154/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., за участю секретаря Петрусь Д.К., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою: Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра"
до: Головного управління Держземагенства у Запорізькій області
про: визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії, -
за участі представників сторін:
від позивача - Писаренко С.Ю. (довіреність № 13-11-10488 від 19.08.2013)
від відповідача - Кісь Р.Б. (довіреність № 9 від 25.06.2013)
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" до Головного управління Держземагенства у Запорізькій області про визнання протиправними дій останнього, в частині незастосування коефіцієнту "відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням" - 0,90. при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, загальною площею 0,5344 Га, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 27, яку орендує ПАТ "КБ "Надра" на підставі договору оренди земельної ділянки від 05 грудня 2008 року, зареєстрованого 17 грудня 2009 року за № 040926102297, та , відповідно зобов'язання провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,5344 ГА, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 27, із застосуванням коефіцієнта вплив локального фактору "відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням" - 0,90.
Ухвалою суду від 13.01.2014 відкрито провадження в адміністративній справі №П/808/154/14, закінчено підготовче провадження та призначено до судового розгляду. Провадження у справі за клопотанням сторін декілька разів зупинялось. Судовий розгляд справи значено на 26.03.2014.
Позов обґрунтовано тим, що відповідачем при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивача застосовано коефіцієнт, який не відповідає діючому законодавству, чим були порушені права позивача.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні, з підстав викладених у позові та додаткових письмових поясненнях.
Представник відповідача проти позову заперечив та надав пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях на позов. Зазначив, що згідно ч. 2 ст. 20 Закону "Про оцінку земель", дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Нормативна грошова оцінка земель міста Запоріжжя здійснюється згідно програмного продукту. Програмне забезпечення створено на основі графічної бази даних земельного кадастру з урахуванням Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя розробленої УКРАЇНСЬКИМ ДЕРЖАВНИМ НАУКОВО-ДОСЛІДНИМ ІНСТИТУТОМ ПРОЕКТУВАННЯ МІСТ "ДІПРОМІСТО" у 2007 році та затвердженої рішенням ЗМР від 03.03.2008 № 79.
Витяг з нормативної грошової оцінки, виданий Позивачу, зроблено на підставі вищезазначених нормативних актів, тому позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в засіданні 26.03.2014 сторонам проголошено вступну та резолютивну частину постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу "Камертон".
Перевіривши наявні матеріали та фактичні обставини справи, суд вважає позовні вимоги, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
При розгляді справи судом встановлено, що 05 грудня 2008 року між позивачем ВАТ КБ "Надра" (правонаступником якого є ПАТ "КБ "Надра") та Запорізькою міською радою для розміщення відділення банку укладено договір оренди земельної ділянки (далі - Договір оренди), що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 27, загальною площею 0,5344 Га, строком на 10 років. Договір оренди зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП "ДЗК" 17 грудня 2009 року за № 040926102297.
Відповідно до пункту 9 Договору оренди, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 361 759,41 грн., що складає 5% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2008 року.
Нормативна грошова оцінка землі на 2008 рік складала 7 235 188,16 грн.
Як свідчать матеріали справи, в 2013 році Запорізька міська рада, звернулась до позивача з пропозицією внести зміни до Договору оренди шляхом викладення п. 9 договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 781 814 грн. 37 коп., що складає восьмикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2013 року.
Вказана орендна плата була обчислена відповідно до нормативної грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2013, відповідно до наданого Запорізькою міською радою Розрахунку ціни орендної плати.
Згідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2013 рік, виготовленим відповідачем - Головним управлінням Держземегенства в Запорізькій області, коефіцієнт "відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням" - 0,90 при розрахунку нормативної грошової оцінки землі на 2013 рік не застосовувався, внаслідок чого оцінка становить 9 772 679,68 грн.
Не погодившись із таким розміром нормативної оцінки землі, позивач неодноразово звертався до відповідача з листами за вих. № 5/4/5/914 від 21.08.2013, вих. № 5/4/1097 від 28.10.2013, вих. № 5/4/5/1189 від 03.12.2013 з проханням провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки, проте відповіді не отримано.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача, вважає, що відповідачем помилково застосований коефіцієнт, звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
Приймаючи рішення по суті, суд виходив з наступного:
Правові засади проведення оцінки земель визначені Законом України "Про оцінку земель" (далі - Закон).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Одним із видів оцінки земель згідно з приписами статті 5 Закону є грошова оцінка земельних ділянок, яка, в свою чергу, поділяється на нормативну та експертну.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ст. 13 Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності тощо.
Відповідно до ст. 6 Закону, суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є зокрема органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель.
Відповідно до ст. 20 Закону, за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 23 Закону, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ст. 12 Закону, нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання.
Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджене Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 445, Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності. Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.
Відповідально до п. 6 ст. 4 вказаного Положення, Держземагентство України відповідно до покладених на нього завдань видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та надає інші адміністративні послуги відповідно до законодавства.
Головне управління Держземагентства у Запорізькій області (далі по тексту Головне управління) є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане. Координацію діяльності Головного управління та сприяння йому у виконанні покладених на нього завдань здійснює голова місцевої державної адміністрації.
Головне управління діє на підставі Положення, що затверджується Головою Держземагентства.
Відповідно до Положення про Головне управління Держземагентства у Запорізькій області затвердженого Наказом Державного агентства земельних ресурсів України від 21.09.2012 № 442, Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами та дорученнями Президента України і Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, наказами Держземагентства України, дорученнями Голови Держземагентства України та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також Положенням про Головне управління.
Згідно з Положенням про Головне управління завданнями Головного управління є реалізація повноважень Держземагентства України на території Запорізької області.
У пункті 2? Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. № 213 визначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви.
При визначенні грошової нормативної оцінки зазначеної земельної ділянки використовується Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом N 18/15/21/11 від 27.01.2006 року Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 року за N 388/12262 (далі - Порядок).
Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів регулюється Розділом 3 Порядку.
За приписами Порядку, в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах.
Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначається згідно з формулою.
Згідно п. 3.3 Порядку в цій формулі використовується коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки (Км).
Коефіцієнт Км, обумовлюється трьома групами рентоутворювальних факторів регіонального, зонального та локального характеру і обчислюється за формулою:
Км = Км1 х Км2 х Км3.
Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місцерозташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.
Для обчислення Км3 необхідно враховувати локальні фактори, наведені в додатку 1 до Порядку, таблиця 1.7.
Зокрема, одним з інженерно-інфраструктурних факторів, що впливають на обчислення коефіцієнту Км3 є відсутність забезпечення централізованим водопостачанням (діапазон можливих коефіцієнтів 0,90 - 0,95).
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами, у 2011 році Управлінням Держкомзему у місті Запоріжжя та Запорізькій області виготовлена Технічна документація щодо нормативної грошової оцінки земель Публічного акціонерного комерційного банку "НАДРА" для розташування відділення банку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 27, згідно якої, при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки землі, враховувався вплив локального фактору - відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням (із значенням коефіцієнту 0,90).
В такому випадку сукупний локальний коефіцієнт Км3 складає 0,84.
Тож, за цінах 2011 року нормативна грошова оцінка становила 8 826 952,00 грн.
Натомість, відповідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2013 рік, виготовленим Головним управлінням Держземегенства в Запорізькій області, вказаний коефіцієнт при розрахунку нормативної грошової оцінки землі на 2013 рік не застосовувався, внаслідок чого оцінка збільшилась та становила 9772679,68грн.
Однак, як встановлено судом, Концерн "Міські теплові мережі" листом за вих. № 7388/27 від 24.10.2013 повідомляв, що за адресою розташування орендованої земельної ділянки центральне теплопостачання приміщення відділення банку відсутнє.
Тож, з аналізу вказаних документів слідує, що вказаний лист підтверджує дані технічної документації 2011 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідачем, при видачі Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2013 рік не було дотримано вимог Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом N 18/15/21/11 від 27.01.2006 року Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та ЖКГ України, Української академії аграрних наук, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 року за N 388/12262, та не враховано положень Технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель Публічного акціонерного комерційного банку "НАДРА" для розташування відділення банку за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 27, а саме: не застосовано коефіцієнт впливу локального фактору - відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням за адресою розташування земельної ділянки (значення коефіцієнту 0,90), внаслідок чого ціна земельної ділянки збільшена безпідставно.
Тобто, такі дії відповідача є протиправними, а нормативна грошова оцінка земельної ділянки підлягає перерахуванню.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення та надання відповідних доказів покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.
Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду не доказав та не обґрунтував її.
Згідно із положеннями ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Кожна особа відповідно до ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Аналізуючи зазначені у частині 2 статті 162 КАС способи захисту порушеного права, суд приходить до висновку, що вони не містять виняткового переліку. У абзаці другому зазначеної статті законодавець вказав, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи з вищенаведеного, керуючись вимогами ч. 2 ст. 11 КАС України, а також системного аналізу вищевказаних правових норм, суд зазначає, що в даному випадку відповідачами не дотримано вимог закону про захист охоронюваних прав та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, з огляду на приписи ст.ст. 71, 72 КАС України, на думку суду, відповідачем не доведено правомірності та обґрунтованості своїх дій щодо незастосування коефіцієнту "відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням" - 0,90. при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Надра" підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства у Запорізькій області в частині незастосування коефіцієнту «відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням» - 0,90. при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, загальною площею 0,5344 Га, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 27, яку орендує Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра» на підставі договору оренди земельної ділянки від 05 грудня 2008 року, зареєстрованого 17 грудня 2009 року за № 040926102297.
Зобов'язати Головне управління Держземагенства у Запорізькій області провести перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,5344 Га, розташованої за адресою м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 27, із застосуванням коефіцієнта вплив локального фактору «відсутність забезпечення земельної ділянки центральним теплопостачанням» - 0,90
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» (04053, м. Київ, вул. Артема, 15, код ЄДРПОУ 20025456) судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 30.05.2014.
Суддя О.М.Нечипуренко