Справа № 815/1163/14
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 травня 2014 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.
секретар судового засідання Філіппова Ю.В.
за участю сторін:
прокурора - Микулінської В.Є.( за посвідченням)
представника позивача - Дегтяра А.А. (за довіреністю)
представника відповідача - Кузнєцової Л.В. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїлтара» про стягнення суми штрафних санкцій, суд, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - ПУТУ НКЦПФР) до товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїлтара» (далі - ТОВ «Ізмаїлтара»), в якому заступник прокурора просить суд стягнути з ТОВ «Ізмаїлтара» (правонаступника ВАТ «Ізмаїлтара») 5100 (п'ять тисяч сто) гривень штрафних санкцій та перерахувати на р/р 31118106700250, МФО: 828011, код ЄДРПОУ: 37977316; ГУДКСУ в Одеській області.
У своєму позові заступник прокурора зазначив, що ТОВ «Ізмаїлтара», яке є правонаступником ВАТ «Ізмаїлтара», не оприлюднило річну інформацію про емітента за 2012 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР, шляхом опублікування в офіційному друкованому виданні НКЦПФР у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, а також не надало до ОТУ НКЦПФР річну інформацію про емітента за 2012 рік не пізніше 1 червня року, наступного за звітним. Зазначені дії є порушенням ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591, відповідальність за які передбачена у п.п. 5-7 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». За результатами розгляду порушених відносно відповідача справ про правопорушення на ринку цінних паперів ОТУ НКЦПФР винесені постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 15.08.2013 року № 425-ОД-1-Е, якою до ТОВ «Ізмаїлтара» за неопублікування інформації застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700 грн., постанова від 15.08.2013 року № 427-ОД-1-Е, якою до ТОВ «Ізмаїлтара» за нерозкриття річної інформації про емітента за 2012 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700 грн., а також постанова від 15.08.2013 року № 427-ОД-1-Е, якою до ТОВ «Ізмаїлтара» за ненадання до ОТУ НКЦПФР річної інформації про емітента за 2012 рік застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700 грн. Як зазначив заступник прокурора, вказані постанови отримані підприємством своєчасно, однак до теперішнього часу штрафні санкції не сплатило.
У судовому засіданні прокурор підтримав вимоги та обґрунтування адміністративного позову у повному обсязі.
Представник позивача підтримав вимоги та обґрунтування адміністративного позову у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення адміністративного позову посилаючись на те, що відповідач не є Відкритим акціонерним товариством, щодо якого було здійснено його реорганізацію про що зроблено запис в Єдиному державному реєстрі 08.12.20011року. У зв'язку з проведеною реорганізацією до відповідача як правонаступника - Відкритого акціонерного товариства «Ізмаїлтара» перейшли усі майнові права та обов'язки, але при цьому до правонаступника не переходять усі корпоративні права.
Суд, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши доводи адміністративного позову, заперечень проти нього, пояснення сторін, наявні матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
В свою чергу, виходячи з вимог ч. 1 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств, а згідно з ч. 3 цієї статті емітентом акцій є тільки акціонерне товариство.
Відповідно до ч. 5 ст. 78 Закону України «Про акціонерні товариства» акціонерне товариство зобов'язане розкривати інформацію відповідно до законів України.
Статтею 39 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено обов'язок емітентів цінних паперів розкривати інформацію на фондовому ринку шляхом: розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Цією ж нормою права визначено, що емітенти цінних паперів зобов'язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст. 40 зазначеного Закону річна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, відноситься до категорії регулярної інформації про емітента. Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік.
Згідно з ч. 3 цієї статті Закону річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), спосіб розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок; перелік власників значних пакетів (10 відсотків і більше) акцій із зазначенням кількості, типу та/або класу належних їм акцій. Емітент має право додатково розкривати іншу інформацію.
Частиною 4 ст. 40 цього Закону встановлено, що річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів; опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; розміщення на власному веб-сайті.
Крім того, вимогами ч. 6 цієї норми законодавства передбачено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Так, рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 року № 1591, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 року за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів. Главою 7 розділу V зазначеного Положення додатково регламентовано порядок розкриття регулярної річної інформації на фондовому ринку.
Вищевказаний порядок, зокрема, передбачає, що розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
При цьому відповідно до п.2 глави 1 Розділу II зазначеного Положення, обов'язок здійснювати розкриття особливої інформації, передбаченої цим Положенням, припиняється з дати опублікування інформації про скасування реєстрації випуску цінних паперів та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів в порядку, встановленому Комісією.
Судом встановлено, що відповідач ТОВ «Ізмаїлтара» утворено 08.12.2011 року в результаті перетворення ВАТ «Ізмаїлтара» і є його правонаступником, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 22-24). Втім, не забезпечивши у визначений законодавством спосіб дотримання умов, за яких припиняється обов'язок здійснювати розкриття річної інформації, ТОВ «Ізмаїлтара» не розкрила річну інформацію про емітента за 2012 рік.
15.08.2013 року ОТУ НКЦПФП за результатом розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Ізмаїлтара» прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 425-ОД-1-Е, якою встановлено, що ТОВ «Ізмаїлтара» не розкрито річну інформацію про емітента за 2012 рік шляхом опублікування її в офіційному друкованому виданні не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, у зв'язку з чим за порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591, до ТОВ «Ізмаїлтара» застосовано штрафну санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700 грн. (а.с. 18).
Також 15.08.2013 року ОТУ НКЦПФП за результатом розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Ізмаїлтара» прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 426-ОД-1-Е, якою встановлено, що ТОВ «Ізмаїлтара» не надало до ОТУ НКЦПФР річну інформацію про емітента за 2012 рік не пізніше 1 червня року, наступного за звітним, у зв'язку з чим за порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591, до ТОВ «Ізмаїлтара» застосовано штрафну санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700 грн. (а.с. 19).
Крім того, 15.08.2013 року ОТУ НКЦПФП за результатом розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Ізмаїлтара» прийнято постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 427-ОД-1-Е, якою встановлено, що ТОВ «Ізмаїлтара» не розкрито річну інформацію про емітента за 2012 рік шляхом її розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, у зв'язку з чим за порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 глави 7 розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591, до ТОВ «Ізмаїлтара» застосовано штрафну санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 1700 грн.(а.с. 20).
Вищевказані постанови відповідач отримав 23.08.2013 рок, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення
(а.с. 21).
Не погодившись із зазначеним постановами про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, ТОВ «Ізмаїлтара» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом про їх визнання протиправними та скасування. За результатами розгляду відповідної адміністративної справи постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2013 року у справі № 815/6373/13-а адміністративний позов ТОВ «Ізмаїлтара» до Одеського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов залишено без задоволення.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2014 року у справі
№ 815/6373/13-а подана ТОВ «Ізмаїлтара» апеляційна скарга на вищезгадане рішення суду залишена без задоволення, а постанова Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2013 рок у справі № 815/6373/13-а - без змін (а.с. 55-57).
Згідно з положеннями ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.
Відповідно до ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Таким чином, ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2014 року у справі № 815/6373/13-а, яка набрала чинності з моменту її проголошення, підтверджено правомірність постанов ОТУ НКЦПФР від 15.08.2013 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №№ 425-ОД-1-Е, 426-ОД-1-Е, 427-ОД-1-Е, яким до ТОВ «Ізмаїлтара» застосовано штрафних санкцій на загальну суму у розмірі 5100 грн..
Відповідно до розділу XVIII «Виконання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів» Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 № 1470, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Так, відповідачем не надано доказів про сплату ним штрафних санкцій відповідно до вищевказаних постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, отже, зазначені постанови залишаються невиконаними.
На підставі встановленого, керуючись приписами ст.ст. 11, 162 КАС України, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167,186, 254 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїлтара» про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїлтара» 5100 (п'ять тисяч сто) гривень штрафних санкцій та перерахувати на р/р 31118106700250, МФО: 828011, код ЄДРПОУ: 37977316, ГУДКСУ в Одеській області.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 30.05.2014 року.
Суддя С.М. Корой
Адміністративний позов заступника прокурора Малиновського району м. Одеси в інтересах держави в особі Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїлтара» про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Ізмаїлтара» 5100 (п'ять тисяч сто) гривень штрафних санкцій та перерахувати на р/р 31118106700250, МФО: 828011, код ЄДРПОУ: 37977316, ГУДКСУ в Одеській області.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 30.05.2014 року.
Суддя С.М. Корой
30 травня 2014 року.