ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
20 березня 2012 рокусправа № 2а-4033/10/1170
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Шкуропадська В.М.
за участю представників:
позивача: - Турчанов О. В. (дов. від 19.03.12)
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2010 року
у справі № 2а-4033/10/1170
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сонек»
до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.10.10 № 0000032330/0,-
встановила:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сонек» звернулося до суду з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.10.10 № 0000032330/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з плати за користування надрами місцевого значення в розмірі 124689,00 грн., в т. ч. за основним платежем 83126,00 грн.; за штрафними (фінансовими) санкціями 41563,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновок податкового органу щодо заниження позивачем плати за користування надрами в сумі 83126,09 грн. за ІІ-ІV квартали 2009 року не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки протягом вказаного періоду позивач реалізовував піщано-глинисті ґрунти не власного видобування, а із залишків товару, що підтверджується геолого-маркшейдерською документацією позивача. Позивач вказує, що оскільки плата за користування надрами справляється лише до одиниці видобутку, а позивач не здійснював видобуток піщано-глинистих ґрунтів у перевіряємому періоді, відповідно відсутнє заниження плати за користування надрами.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.02.2011 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000042330/0 від 06 жовтня 2010 року, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з плати за користування надрами місцевого значення в розмірі 124689,00 грн., в т. ч. за основним платежем 83126,00 грн., штрафних (фінансових) санкцій 41563,00 грн.
Не погодившись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу (а. с. 184), в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 06.10.2010 №0000032330/0 та відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, позивач здійснював реалізацію піщано-глинистих ґрунтів видобутку, а тому повинен нараховувати та сплачувати збір за геологорозвідувальні роботи та плату за користування надрами для видобування корисних копалин. Відповідач вказує, що видобуток корисних копалин підтверджується даними рахунку 25 «Товари», на якому рахується залишок товарів в кількості 178385,1 тон, який не підтверджений даними перевірки минулого періоду та додатком до декларації з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2009 року.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином.
Представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечує. Зазначає, що рішення судом першої інстанції прийнято законно та обґрунтовано.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, відповідачем проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009 по 30.06.2010, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 по 30.06.2010, за результатами якої складено акт №28/2330/33520384 від 22.09.2010.
Перевіркою встановлено порушення позивачем ст.30 Кодексу України «Про надра», п.п.2.1 п.2, п.п.3.5 п.3 Інструкції про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології та використанню надр, від 30 грудня 1997 року №207/472/51/157, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998 за №20/2460; п.2, п.14 «Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин. Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №264; п.7, п.8 розділу ІІ додатку №1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №309-VІ від 03.06.2008, в результаті чого занижено плату за користування надрами для видобування корисних копалин всього в сумі 83126,09 грн., в тому числі: за 2 квартал 2009 року - 30002,9 грн., за 3 квартал 2009 року - 41839,19 грн., за 4 квартал 2009 р. - 11284,00 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000032330/0 від 06.10.2010, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем: плата за користування надрами місцевого значення у розмірі 124689 грн., в т. ч. 83126 грн. - за основним платежем, 41563 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про помилковість висновків податкового органу.
Відповідно до вимог статті 28 Кодексу України «Про надра» користування надрами є платним, а плата за користування надрами справляється, в тому числі, у вигляді плати за користування надрами.
Згідно зі статтею 30 Кодексу України «Про надра» платежі за користування надрами можуть справлятися у вигляді разових внесків та (або) регулярних платежів, які визначаються на основі відповідних еколого-економічних розрахунків, крім того, нормативи плати за користування надрами та порядок її справляння встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №264 від 26.03.2008 «Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин» платежі справляються із суб'єктів господарювання, які здійснюють видобування корисних копалин або геологічне вивчення надр з подальшою дослідно-промисловою розробкою.
При цьому, єдиний порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, складання розрахунків плати та їх подання до органів державної податкової служби визначений спільним наказом Державної податкової адміністрації, Мінпраці, Мінекобезпеки, Держкомгеології №207/472/51/157 від 30.12.1997 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин» (надалі - Інструкція №207).
Відповідно до пункту 2.1 статті 2 Інструкції №207 платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є всі суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями (далі - користувачі надр).
Плата за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - плата) справляється за обсяги погашених у надрах балансових та позабалансових запасів (обсяги видобутих) корисних копалин.
Об'єктом справляння плати є обсяги фактично погашених балансових і позабалансових запасів корисних копалин - для вугілля кам'яного, вугілля бурого, металевих корисних копалин, сировини нерудної для металургії, гірничо-хімічної, гірничорудної та будівельної сировини (п.3.1 ст.3 Інструкції №207).
Згідно з п.3.2 Інструкції №207 обсяги фактично погашених балансових запасів корисних копалин визначаються як сума обсягів видобутих корисних копалин та фактичних їх втрат у надрах під час видобування.
Обсяги погашених балансових і позабалансових запасів корисних копалин та обсяги видобутку корисних копалин визначаються за даними державної статистичної звітності та геолого-маркшейдерською документацією (п. 3.5 ст.3 Інструкції №207).
Отже, як вбачається з вищенаведених норм, плата за користування надрами для видобування корисних копалин визначається виключно з обсягів видобутих корисних копалин, а не з обсягів наявних на балансі платника податків.
Відповідно до акту перевірки правил користування надрами і дотримання вимог спеціального дозволу при проведенні розробки і вивчення родовищ корисних копалин №216/2778-Р від 19.08.2009, складеному Державною організацією «Південна територіальна інспекція державного геологічного контролю за веденням робіт по геологічному вивченню та використанню надр», позивачем коалін не видобувається, родючий шар та піски придатні до будівництва заскладовані окремо, розкривні породи знаходяться у відвалах, а плата за користування надрами та відрахування за геологорозвідувальні роботи не проводиться у зв'язку з відсутністю видобутку корисних копалин.
Таким чином, з вказаного акту перевірки вбачається, що у період ІІ-ІV квартали 2009 року позивачем не здійснювалось видобутку корисних копалин, що також підтверджується маркшейдерською довідкою про об'єми виконаних робіт за 2009 рік позивача, відповідно до якої за 2009 рік з зони будівництва Балашівського кар'єру з пробного видобутку вторинних каолінів у відвали вивезено 386983 м3 розкривних порід.
Зважаючи на той факт, що наявними в матеріалах справи доказами підтверджується відсутність здійснення позивачем видобутку корисних копалин, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про недоведеність відповідачем порушень позивачем вимог Кодексу України «Про надра» та відповідних нормативно-правових актів, що свідчить про відсутність у відповідача підстав для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0000032330/0 від 06.10.2010.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку, застосував до правовідносин, як виникли між сторонами по справі норми права, які регулюють саме ці правовідносини і зробив обґрунтований висновок про задоволення позовних вимог.
Передбачених статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення не вбачається, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2010 року у справі № 2а-4033/10/1170 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко