Ухвала суду № 38912614, 21.05.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2014
Номер справи
823/367/14
Номер документу
38912614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/367/14 Головуючий у 1-й інстанції: Чубар Т.М. Суддя-доповідач: Петрик І.Й.

У Х В А Л А

Іменем України

21 травня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого суддіПетрика І.Й.СуддівКлючковича В.Ю., Собківа Я.М.При секретарі судового засіданняВаляєвій Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Бонаві-1» до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання дій неправомірними,-

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Бонаві-1» пред'явило позов до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області, в якому просить визнати протиправними дії відповідача пов'язані з проведенням зустрічної звірки, результати якої оформлені довідкою № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 14 березня 2014 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким у задоволені позовних вимог позивачу відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, головним державним податковим ревізором-інспектором відділу перевірок з окремих питань управління податкового аудиту Собченко Т.О. на підставі службового посвідчення серії НОМЕР_1 згідно із п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку приватного підприємства «Бонаві-1» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2012р. та покупцями, їх реальності та повноти відображення в обліку, за результатами якої складено довідку № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р.

Згідно з висновками даної довідки звіркою приватного підприємства «Бонаві-1» документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з контрагентом-постачальником фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2014р. на загальну суму 3 234 516 грн. 54 коп., в тому числі ПДВ 539 086 грн. 09 коп., та документально не підтверджено реальність здійснення господарських операцій щодо подальшої реалізації контрагентам покупцям на загальну суму 4 063 220 грн. 30 коп., в точу числі ПДВ 677 203 грн. 38 коп.

Не погоджуючись з протиправними діями відповідача при проведені перевірки, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що обґрунтованість та законність дій відповідачем суду не доведена, суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Із такою правовою позицією суду першої інстанції колегія суддів може погодитись із огляду на наступне.

Згідно п. 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок регламентовано Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010р. (далі по тексту - Порядок).

Так, відповідно до п. 2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту (п. 3 Порядку).

Згідно п. 4 Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями) (п. 5 Порядку).

Пунктом 6 Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення (п. 7 Порядку).

Отже, зустрічна звірка органом державної податкової служби (виконавцем), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, проводиться лише за умови надходження запиту про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Саме надходження запиту є підставою для проведення зустрічної звірки. При цьому на виконавця покладений обов'язок обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.

Як вбачається зі змісту довідки № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р., складеної за результатами зустрічної звірки приватного підприємства «Бонаві-1» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2012р., остання не містить підстави проведення зустрічної звірки, як-то надходження запиту на проведення зустрічної звірки від органу державної податкової служби-ініціатора.

Колегія суддів критично оцінює твердження апелянта, що підставою для проведення зустрічної звірки послугувало надходження до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області листа щодо надання інформації від Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області № 786/7/11-23-17-01 від 28.08.2013р., оскільки, вищезазначений лист Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області щодо надання інформації не є запитом на проведення зустрічної звірки від органу державної податкової служби-ініціатора в розумінні статті 73 Податкового кодексу України та Порядку, що свідчить про відсутність у відповідача законних підстав для проведення зустрічної звірки приватного підприємства «Бонаві-1».

Крім того, Лист щодо надання інформації Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області № 786/7/11-23-17-01 від 28.08.2013р. не містить жодних посилань на необхідності проведення зустрічної звірки з вказівкою на положення статті 73 Податкового кодексу України та положення Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010р. Не зазначено в ньому і інформації щодо здійснених господарських операцій платника податків із суб'єктом господарювання з наведенням повного і чіткого переліку питань, дослідити які необхідно при проведенні зустрічної звірки для з'ясування реальності здійснених операцій та повноти їх відображення в обліку платника податків.

Не надано відповідачем і доказів реєстрації листа Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області № 786/7/11-23-17-01 від 28.08.2013р. в журналі обліку запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання.

Окрім того, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

В той же час, як вбачається зі змісту довідки № 429/23-01-22-06/35318200 від 26.12.2013р. для проведення зустрічної звірки приватного підприємства «Бонаві-1» щодо документального підтвердження господарських відносин із постачальником відповідачем використано лише акти перевірки. Жодних бухгалтерських документів фізичної особи-підприємця ОСОБА_6 за період з 01.01.2012р. по 30.04.2012р. на рахунок співставлення з бухгалтерськими документами позивача в підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, відповідачем під час проведення зустрічної звірки не досліджувалось.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14 березня 2014 року залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 14 березня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Петрик І.Й.

Судді: Ключкович В.Ю.

Собків Я.М.

.

Головуючий суддя Петрик І.Й.

Судді: Ключкович В.Ю.

Собків Я.М.