Ухвала суду № 38878739, 20.05.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
20.05.2014
Номер справи
820/6878/13-а
Номер документу
38878739
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" травня 2014 р. м. Київ К/800/58953/13

К/800/60001/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Головуючий суддя:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Муравйов О.В.розглянувши в порядку письмового провадження

касаційні скарги Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві та Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р.

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013 р.

у справі № 820/6878/13-а

за позовом Публічного акціонерного товариства «УкрСиббанк»

до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві, Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва

про оскарження бездіяльності та стягнення коштів,

В С Т А Н О В И В :

Публічне акціонерне товариство «УкрСиббанк» (далі - позивач, ПАТ «УкрСиббанк») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві (далі - відповідач-1, ДПІ у Печерському районі), Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва (далі - відповідач-2) про оскарження бездіяльності та стягнення коштів.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Печерському районі щодо неподання висновку до Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва про повернення надмірно сплачених коштів по земельному податку за 2009 - 2012 роки на користь АТ «УкрСиббанк». Стягнуто з місцевого бюджету Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва надмірно сплачену суму земельного податку за 2009 - 2012 роки у розмірі 1 286 680,17 грн.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013 р. постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. залишено без змін.

У касаційній скарзі ДПІ у Печерському районі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва у касаційній скарзі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У письмовому запереченні на касаційні скарги ПАТ «УкрСиббанк», посилаючись на те, що касаційні скарги є необґрунтованими, просить залишити їх без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013 р. - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційних скарг щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що АТ «УкрСиббанк» 21.01.2009 р. до ДПІ у Печерському районі надано Податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік (реєстраційний №2061, отримано ДПІ 21.01.2009р.), згідно якого сума податку, що розрахована за ставкою 1%, склала 271 853,93 грн.

25 грудня 2008 року прийнято рішення Київської міської ради ІІ сесії VI скликання №944/944 «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві» (далі - Рішення №944), пунктом 2 якого було встановлено, що з 01.04.2009 плата за земельні ділянки, щодо яких Київською міською радою прийняті рішення про їх передачу у власність або в користування, але право власності на які або право оренди яких в установленому законодавством порядку не оформлено (не переоформлено), справляється в розмірі мінімальної річної орендної плати за земельні ділянки, встановленої статтею 288 Податкового кодексу України, а саме у трикратному розмірі земельного податку, тобто за ставкою 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до прийнятого Рішення №944 АТ «УкрСиббанк» здійснено перерахунок земельного податку за 2009 рік та починаючи з 01.04.2009 р. розраховано земельний податок за ставкою 3% замість 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Так, позивачем до ДПІ у Печерському районі 30.07.2009 р. надано уточнюючий податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік (реєстраційний №355773, отримано ДПІ 30.07.2009 р.), яким збільшено зобов'язання з земельного податку з 271 853,93 грн. до 679 634,80 грн.

Також з урахуванням вимог Рішення №944, АТ «УкрСиббанк» до ДПІ у Печерському районі надано: податковий розрахунок земельного податку за 2010 рік (реєстраційний №б/н, отримано ДПІ листом з повідомленням 28.01.2010р.), сума податку, що розрахована за ставкою 3%, склала 863 680,07 грн.; податковий розрахунок земельного податку за 2011 рік (реєстраційний №б/н, отримано ДПІ листом з повідомленням 18.01.2011р.), сума податку, що розрахована за ставкою 3%, склала 866 263,03 грн.; податковий розрахунок земельного податку за 2012 рік (реєстраційні №№9001538284, 9001538252, отримано ДПІ 25.01.2012р.), сума податку, що розрахована за ставкою 3%, склала 866 263,02 грн.

Суми задекларованого податку сплачено до бюджету своєчасно та у повному обсязі, що підтверджено платіжними дорученнями від 27.01.09р., від 20.02.09р., від 17.03.09р., від 15.04.09р., від 12.05.09р., від 30.07.09р., від 30.07.09р., від 17.08.09р., від 23.09.09р., від 20.10.09р., від 11.11.09 р., від 20.12.09р., від 27.01.10р., від 23.02.10р., від 22.03.10р., від 22.04.10р., від 27.05.10р., від 18.06.10р., від 29.07.10р., від 13.08.10р., від 13.08.10р., від 13.08.10р., від 13.08.10р., від 27.09.10р., від 27.10.10р., від 24.11.10 р., від 24.12.10р., від 26.01.11р., від 24.02.11р., від 23.05.11р., від 23.06.11р., від 27.07.11р., від 26.08.11р., від 22..09.11р., від 24.10.11р., від 28.11.11 р., від 15.12.11р., від 27.01.12р., від 21.02.12р., від 26.03.12р.

17.09.2010 р. постановою Шевченківського районного суду м. Києва від 27.09.2010 р. у справі №2а-332/10 пункт 2 Рішення № 944 визнано незаконним і нечинним з моменту його прийняття.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 р. постанова Шевченківського районного суду м. Києва від 27.09.2010 р. залишена без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.09.2011 р. постанову Шевченківського районного суду м. Києва від 27.09.2010 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 р. залишено без змін. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 10.02.2012 р. відмовлено в допуску заяви Державної податкової адміністрації у місті Києві про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 22 вересня 2011 року Верховним Судом України.

Згідно з п. 274.1 статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Відповідно до п. 50.1 статті 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

У зв'язку з визнанням судовим рішенням пункту 2 Рішення № 944 незаконним і нечинним з моменту його прийняття, АТ «УкрСиббанк» до ДПІ у Печерському районі було надано уточнюючі податкові декларації земельного податку в яких Банком здійснено перерахунок земельного податку за ставкою 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з чинним законодавством замість 3%, як було визначено пунктом 2 Рішення №944.

17.10.2012 р. між податковим органом та позивачем проведено звірку розрахунків з бюджетом за земельним податком за період з 01.01.2012 р. по 17.10.2012 р., за даними якої відповідачем-1 підтверджено той факт, що місцевим бюджетом дійсно отримані від банку податки у розмірі 1 585 600,24 грн., що підтверджено актом від 17.10.2012 р.

Станом на 07.08.2013 р. надмірно сплачена до бюджету сума земельного податку за 2009 - 2012 роки складала 1 311 590,20 грн. За серпень 2013 року за рахунок надміру сплачених коштів АТ «УкрСиббанк» нараховані витрати з поточних зобов'язань з земельного податку у сумі 24 910,03 грн., таким чином, станом на 04.09.2013 р. надмірно сплачена до бюджету сума земельного податку за 2009 - 2012 роки складала 1 286 680,17 грн.

Отже, у позивача виникла переплата надмірно сплаченої до бюджету суми земельного податку за 2009 - 2012 роки.

07.06.2012 р. на адресу ДПІ у Печерському районі позивачем було направлено листи-заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань № 10-24/11610, № 10-24/11611, № 10-24/11608 від 07.06.2012р., які отримані відповідачем-1, що підтверджено поштовими повідомлення про вручення 11.06.2012 р.

ДПІ у Печерському районі надано лист-відповідь позивачу №19606/10/20-310 від 27 червня 2012 року, у якому він повідомив позивача, що вирішення питання щодо повернення суми переплати, яка виникла внаслідок зменшення раніше нарахованих податкових зобов'язань згідно наданих до ДПІ у Печерському районі м. Києва уточнюючих податкових розрахунків земельного податку за 2009-2012 роки, можливо лише після проведення документальної перевірки.

08.11.2012 р. позивач звернувся з листом № 10-24/29757 до відповідача-1 щодо повернення зайво перерахованих сум земельного податку, оскільки суми переплати банку не повернуто.

ДПІ у Печерському районі позивачу надано лист-відповідь №44035/10/20-310 від 18 грудня 2012 року, в якому відповідач-1 посилається на можливість повернення грошових коштів тільки після проведення документальної перевірки.

19.12.2012 р. позивачем повторно направлено лист за вих. № 10-24-36856 до ДПІ у Печерському районі з проханням повернути зайво сплачені суми земельного податку, а саме переплату у розмірі 1 187 040 грн.

ДПІ у Печерському районі надано позивачу лист-відповідь від 12 лютого 2013 року № 6071/10/20.3-10, в якому зазначено, що 17 січня 2013 року ДПІ у Печерському направлено запит № 52/8/15-8 до Державної податкової служби у м. Києві з питання роз'яснення законності та чинності пункту 2 Рішення Київської міської ради від 25.12.2008 року № 944/944 «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві». Після отримання відповіді ДПІ у Печерському районі буде надано АТ «УкрСиббанк» заключення щодо переміщення коштів.

З акта перевірки від 09.04.2013 р. №198/50.1-11/09807750 вбачається, що порушень правильності обчислення земельного податку за земельні ділянки за період з 01.07.2011 р. по 31.12.2012 р. актом перевірки не встановлено.

29.05.2013 р. позивачем у відповідь на листи ДПІ № 44035/10/20-310 від 18.12.2012 р, № 6071/10/20.3-10 від 12.02.2013 р. та додатково до листа банку № 10-24/36856 від 19.12.2012 року направлено письмове звернення від 28 травня 2013 року № 10-24/20193 з проханням терміново, в 10-денний термін, повернути йому зайво перераховані суми земельного податку за 2009 -2012 роки у сумі 1 361 410,26 грн.

Відповідно до п. 102.5 статті 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Як встановлено судами, позивач звернувся з заявами про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з дотриманням строку, оскільки право на повернення у позивача виникло з моменту набрання законної сили постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 17 вересня 2010 року.

Згідно з п. 43.1, 43.2 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Відповідно до п.43.3.статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно з п. 43.5. статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі Державному казначейству України для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідь на лист від 28 травня 2013 року № 10-24/20193 відповідачем-1 не надано АТ «УкрСиббанк», перевірку за інші періоди по податковим зобов'язанням з земельного податку не проведено, висновок податкового органу не складено та не передано його територіальному органу Державного казначейства України.

Враховуючи те, що позивачем виконані всі необхідні дії по поверненню надмірної сплати грошових зобов'язань, передбачені законодавством України, а бездіяльність відповідача-1 щодо ненадання до Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва висновку є протиправною, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що вимога позивача про стягнення надмірно сплаченої суми земельного податку за 2009 - 2012 роки є обґрунтованою.

Таким чином, саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, з яким погоджується колегія суддів касаційної інстанції, щодо обґрунтованості заявлених позивачем вимог.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційних скарг порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.

За таких обставин, касаційні скарги відповідачів підлягають залишенню без задоволення, а постанова Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. та ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013 р. залишенню без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

1.Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного Управління Міндоходів у м. Києві залишити без задоволення.

2.Касаційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва залишити без задоволення.

3.Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2013 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2013 р. залишити без змін.

4.Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Вербицька

Судді Н.Є. Маринчак

О.В. Муравйов