Справа № 743/570/14-а
Провадження №: 2-а/743/23/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2014 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого-судді Сташківа В.Б.,
при секретарі Нерус Н.І.,
за участю : позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Шлягуна І.В.,
розглянувши відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду адміністративну справу
за адміністративним позовомОСОБА_1доУправління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської областіпро визнання протиправними дій щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціальних-побутових питань, індексації в заробітну плату для нарахування пенсії, зобов'язання негайно провести перерахунок пенсії з включенням до складу заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціальних-побутових питань, індексації заробітної плати з моменту призначення пенсії, зобов'язання в подальшому проводити нарахування і виплату пенсії, з урахуванням вказаних вище виплат, -
В С Т А Н О В И В:
25 квітня 2014 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом до УПФУ в Ріпкинському районі, в якому просить визнати протиправними дій відповідача щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціальних-побутових питань, індексації в заробітну плату для нарахування пенсії, зобов'язати відповідача негайно провести перерахунок його пенсії з включенням до складу заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціальних-побутових питань, індексації заробітної плати з моменту призначення пенсії, зобов'язати відповідача в подальшому проводити нарахування і виплату пенсії, з урахуванням вказаних вище виплат.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 03.11.2009 року УПФУ в Ріпкинському районі йому було призначено пенсію по інвалідності відповідно до ЗУ «Про державну службу», обчислення розміру якої було здійснено на підставі поданих довідок від 03.11.2009 року №№ 1059/9/05-008 про складові заробітної плати з останнього місця роботи, виданих ДПІ в Ріпкинському районі. Однак при розрахунку пенсії не були враховані усі складові заробітної плати, а саме розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. У зв'язку з зазначеним він звернувся із заявою до УПФУ в Ріпкинському районі про перерахунок пенсії з врахуванням всіх виплат, зазначених у довідці з місця роботи, як складових заробітної плати. Проте, УПФУ в Ріпкинському районі листом №13/07/Ч-2 від 10.04.2014 року було протиправно відмовлено у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціальних-побутових питань, індексації в заробітну плату для нарахування пенсії.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав, з підстав з зазначених в позові та просив врахувати практику розгляду аналогічних спорів Київським ААС.
8 травня 2014 року від УПФУ в Ріпкинському районі надійшло письмове заперечення проти позову, в якому вони просять відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. Посилаються на те, що позивачу призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» з 03.11.2009 р., останнім надавались 2 довідки про складові заробітної плати за формою згідно постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11. Зазначають, що постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» було затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, вважають, що діяльність управління здійснювалась в межах повноважень, наданих законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, оскільки при призначенні пенсії в листопаді 2009 р. взято до розрахунку довідки встановленої, на той час форми. Також посилаються на ст.ст. 99, 100 КАС України та вказують, що з позовом позивач звернувся 25 квітня 2014 р., що свідчить про пропуск ним 6-місячного строку звернення до суду, передбаченого ч. 2 ст.. 99 КАС України.
В судовому засіданні представник відповідача Шлягун І.В. проти задоволення позову заперечував, з підстав зазначених в письмових запереченнях проти позову.
Ухвалою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 12 травня 2014 року суддя позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в Ріпкинському районі про зобов'язання негайно провести перерахунок пенсії з включенням до складу заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціальних-побутових питань, індексації заробітної плати з 03.11.2009 р. по 24 жовтня 2013 р. - залишені без розгляду, на підставі ст.. 100 КАС України
Вислухавши пояснення позивача ОСОБА_1, представника відповідача Шлягуна І.В., дослідивши матеріали справи та матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, суд приходить до наступного висновку.
По справі встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Ріпкинському районі з 15 серпня 2006 р., а з 3 листопада 2009 р. отримує пенсію по інвалідності згідно із Законом України «Про державну службу».
Судом встановлено, що розрахунок пенсії позивача був здійснений на підставі довідок від 3 листопада 2009 р. за №№ 1059/9/05-008, виданих ДПІ у Ріпкинському районі без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та індексації.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, 4 квітня 2014 року ОСОБА_1 подано до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі довідку від 1 квітня 2014 р. №195/10/05-11 за формою, що затверджена вищенаведеною постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1, в якій відображено отримання ним за 2007, 2008, 2009 р.р. сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати.
У здійсненні перерахунку пенсії на підставі зазначеної довідки позивачу було відмовлено.
Вважаючи свої права порушеними, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Згідно ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналіз вищезазначених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Виходячи з правового аналізу даних норм, суд приходить до висновку, що:
- Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати;
- надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Таким чином, дії УПФУ в Ріпкинському районі щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати для нарахування пенсії ОСОБА_1 є протиправними.
У зв'язку з цим, суд приходить до висновку, що УПФУ в Ріпкинському районі слід зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 25 жовтня 2013 року, виходячи з розміру заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, отримані ним під час роботи на державній службі, на які нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.
Разом з тим, слід зазначити, що звернення до суду зумовлене наявністю вже порушених прав, свобод чи інтересів, на захист яких звертається особа, у зв'язку з чим визнання будь-якого права на майбутнє є безпідставним та необґрунтованим, а тому позовні вимоги позивача про врахування суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати при черговому перерахунку пенсії є некоректними та безпідставними, тому в цій частині в позові слід відмовити.
В силу п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України, постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
З огляду на те, що ОСОБА_1 являється інвалідом ІІ групи, то сплачений ним судовий збір підлягає поверненню йому, на підставі ст. 7 Закону України „Про судовий збір".
Керуючись Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про пенсійне забезпечення», постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №268 від 09 березня 2006 року, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №212 від 24 лютого 2003 року, ст.ст. 2, 6-12, 17-19, 69-71, 86, 105, 106, 158-163, 167, 183-2, 256 КАС України, ст. 7 Закону України „Про судовий збір", суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати для нарахування пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ріпкинському районі Чернігівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 25 жовтня 2013 року, виходячи з розміру заробітної плати з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, отримані ним під час роботи на державній службі, на які нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за виключенням здійснених виплат за вказаний період.
В задоволені решти вимог - відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1) повернути 73 грн. 08 коп. судового збору згідно квитанції № 33/43 від 25 квітня 2014 р., за такими реквізитами:
Отримувач коштів: Ріпкинський районний суд
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38046020
Банк отримувача: ГУДК України у Чернігівській області
Код банку отримувача (МФО) 853592
Рахунок отримувача: 31213206700421
Призначення платежу сплата судового збору
Банк платника: філія Чернігівське облуправління ВАТ «Ощадбанк».
Постанова відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 186, ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий В.Б.Сташків