ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
13 травня 2014 рокусправа № 804/15245/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю
за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року у справі №804/15245/13-а за позовом Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування вимоги, -
в с т а н о в и В :
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року задоволено адміністративний позов Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» та визнано протиправним і скасовано п.7 обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 16.09.2013р. №04-05-05-15/11391.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову. Апеляційна скарга фактично обґрунтована висновками, які зроблено в акті ревізії, що став підставою для прийняття оскарженого пункту 7 Вимоги від 16.09.2013р. №04-05-05-15/11391.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що ревізорами Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП "Схід ГЗК" та його структурні підрозділи за період з 01.01.2011 року по 30.04 2013 року, за результатами якої складено акт ревізії від 09.08.2013 року № 05-25/2.
Ревізією, зокрема, виявлено фінансові порушення, внаслідок завищення виконавцями ДП "Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології" та ДП "Науково-виробничий комплекс "Автоматика та машинобудування" вартості науково-технічної продукції, оплата яких проводилась за рахунок коштів державного бюджету, через зайве нарахування податку на додану вартість на загальну суму 576 670,0 грн.
Так, під час ревізії встановлено, що ДП "СхідГЗК" у 2011 році виконувало за Державною цільовою економічною програмою "Ядерне паливо України" науково-дослідні та дослідницько-конструкторські роботи за рахунок бюджетних коштів за КЕКВ 1171.
Зазначені роботи проводились з залученням ДП "Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології" (договір №3987 від 25.11.2010р.) та з ДП "Науково-виробничий комплекс "Автоматика та машинобудування" (договори №02/165/06 від 29.11.2010, №02/137/06 від 24.10.2011, №02/138/28 від 02.11.2011). Оплата вартості науково-технічної продукції проводилась ДП "СхідГЗК" за рахунок коштів державного бюджету (КПКВ 11108010,
КЕКВ 1171) з рахунку відкритого в головному управлінні ДКУ в Дніпропетровській області. При цьому, до вартості науково-технічних робіт включено суми ПДВ у розмірі 576670,0грн.
Безпідставність включення до вартості робіт сум ПДВ ревізори пов'язують з тим, що відповідно до пп.197.1.22 п.197.1 ст.197 ПК України звільнено від оподаткування ПДВ операції з оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт особою, яка безпосередньо отримує такі кошти з рахунку Державного казначейства.
Оскільки, оплата вартості науково-технічної продукції проводилась ДП "СхідГЗК" за рахунок коштів державного бюджету (КПКВ 11108010, КЕКВ 1171), з рахунку відкритого в головному управлінні ДКУ в Дніпропетровській області, то ревізорами зроблено висновок про те, що до вартості таких робіт, у відповідності до п.п.197.1.22 п.197.1 ст.197 ПК України, не повинно включатися суми ПДВ.
З цих підстав, в акті ревізії зроблено висновок про те, що вказане порушення призвело до матеріальної шкоди (збитків) на суму 576670,0грн.
За наслідками проведеної ревізії та складеного Акту Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області направлено на адресу ДП "СхідГЗК" вимогу від 16.09.2013р. №04-05-05-15/11391 пунктом 7 якої зобов'язано підприємство - стягнути з ДП "Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології" кошти в сумі 40 000,0грн.; з ДП "Науково-виробничий комплекс "Автоматика та машинобудування" в сумі 536 670,0грн. Стягнуті кошти зарахувати на банківський рахунок ДП "СхідГЗК".
Правомірність та обґрунтованість вказаного пункту Вимоги є предметом спору, який передано на вирішення суду.
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції, зокрема, виходив з неправильного застосування відповідачем вимог п.п.197.1.22 п.197.1 ст.197 ПК України.
З такими висновками суду першої інстанції суд апеляційної інстанції погоджується з наступних підстав.
Відповідно до пп.197.1.22 п.197.1 ст.197 ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин між сторонами, звільняються від оподаткування операції з оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт особою, яка безпосередньо отримує такі кошти з рахунку Державного казначейства України.
Отже, основним критерієм застосування вказаної податкової пільги є те, що оплата вартості таких робіт здійснюється з Державного бюджету України.
Таким чином, підприємство, організація має право на пільгу, передбачену вищезазначеною нормою ПК України, якщо кошти за виконання вказаних робіт, що фінансуються з бюджету, надходять безпосередньо з рахунку головного розпорядника таких коштів, відкритого у Державному казначействі України. Підприємства, організації, які не отримують кошти безпосередньо з рахунку головного розпорядника таких коштів, відкритого у Державному казначействі України, не мають права на застосування такої пільги.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що ДП "СхідГЗК" протягом 2011 року виконувало за Державною цільовою економічною програмою "Ядерне паливо України" науково-дослідні та дослідницько-конструкторські роботи за рахунок бюджетних коштів за КЕКВ 1171.
На виконання цієї Програми головним розпорядником бюджетних коштів - Міненерговугілля України було відкрито ДП «СхідГЗК», як головному виконавцю та одержувачу бюджетних коштів, спеціальний рахунок в органах Державного казначейства України.
ДП "СхідГЗК" виконувало вищезазначені роботи за Програмою як господарським способом так і з залученням інших підприємств за договорами.
Так, зазначені роботи проводились з залученням ДП "Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології" (договір №3987 від 25.11.2010р.) та з ДП "Науково-виробничий комплекс "Автоматика та машинобудування" (договори №02/165/06 від 29.11.2010, №02/137/06 від 24.10.2011, №02/138/28 від 02.11.2011).
При цьому, ДП "Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології" та ДП "Науково-виробничий комплекс "Автоматика та машинобудування", з якими ДП "СхідГЗК" укладало договори на закупівлю науково-технічної продукції, не виступало у зв'язку з цим співвиконавцями Державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України», а були стороною господарських договорів, укладених відповідно до вимог чинного законодавства.
Таким чином, Державне Підприємство "Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології" та Державне підприємство "Науково-виробничий комплекс "Автоматика та машинобудування", які є платниками податку на додану вартість, не отримують кошти за виконання робіт безпосередньо з рахунку Державного казначейства України, а отримують їх від ДП "СхідГЗК", як сторони (Замовника) за господарськими зобов'язаннями, а тому нарахування до вартості робіт податку на додану вартість є правомірним.
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що кошти за виконанні роботи підприємствам надходили з рахунку Державного казначейства України, не свідчить про відповідність висновків ревізорів вимогам пп.197.1.22 п.197.1 ст.197 ПК України, оскільки оплата з вказаного рахунку здійснювалась лише з огляду на те, що такий рахунок ДП "СхідГЗК", як головному виконавцю та одержувачу бюджетних коштів, був відкритий в органах Державного казначейства України.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст..ст.200, 205, 206 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області залишити без задоволення, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року у справі №804/15245/13-а - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст..212 КАС України.
(Повний текст ухвали виготовлено 14.05.2014р.).
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк