Головуючий у 1 інстанції - Єрьомін Д.О.
Суддя-доповідач - Міронова Г.М.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2014 року справа №270/1329/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Міронової Г.М., суддів: Юрко І.В., Блохіна А.А., секретаря судового засідання Манаєва М.В., за участі позивача особисто, представника відповідача Кукуровської Н.Є., розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 11 квітня 2014 року у справі № 270/1329/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач 17.03.2014 року звернувся до суду з позовом про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що він з 12.05.2010 року отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 1. Після призначення пенсії продовжує працювати до теперішнього часу на підземних роботах - прохідником. В зв'язку з досягненням 15-річного стажу на підземних роботах у січні 2014 року на підставі особистої заяви йому було здійснено перерахунок пенсії. Листом № 3080/03 від 26.02.2014 року відповідач його повідомив про порядок обчислення розміру пенсії під час вказаного перерахунку. Позивач не погоджується з вказаним перерахунком, оскільки, на його думку, в даному випадку до нього мають бути застосовані положення ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням надбавок, передбачених ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 11 квітня 2014 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зазначає, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права.
Позивач у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Представник відповідача через канцелярію суду надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, яку підтримав у судовому засіданні, проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки, як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Заключних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 26.03.2010 року. Загальний стаж складає 35 років 08 місяців 24 дня, пільговий стаж за списком № 1 (шахтарі) складає 15 років 0 місяців 35 днів (а.с. 25, 74-75).
14.01.2014 року позивач звернувся пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (а.с. 20).
Пенсійним органом проведено перерахунок пенсії через зміну надбавки, в результаті чого розмір пенсії з 01.01.2014 року став складати 3594,30 грн., що підтверджується розпорядженням 176674 від 17.02.2014 року (а.с. 84).
У лютому 2014 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про надання інформації стосовно порядку розрахунку пенсії.
Листом № 3080/03 від 26.02.2014 року пенсійний орган повідом позивача про те, що розмір пенсійних виплат з 01.01.2014 року складає 3594,30 грн., а саме: 2928,66 грн. - основний розмір пенсії відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 106,96 грн. доплата за понаднормовий стаж відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 180,30 грн. - доплата відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 278,38 грн. - доплата до мінімального розміру пенсії шахтаря; 100,00 грн. - доплата відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 року № 327 (а.с. 9-10).
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову з огляду на наступне.
Проблемою даного спору є законодавче визначення порядку нарахування пенсії у відповідності до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а саме: застосувати чи ні до нарахованої пенсії ще й певні види доплат, які сплачуються за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (Закон № 345) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівника шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Відповідно до статті 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (36-2003-п), затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Статтею 10 Закону № 345 встановлено, що дія статті 8 цього закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом. Фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Розділом XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення.
Аналіз вказаних норм права свідчить про те, що саме мінімальний розмір пенсії шахтаря, розрахований відповідно до приписів статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто, з нарахуванням усіх надбавок та підвищень, має складати 80% середньої заробітної плати, передбаченої Законом України «Про престижність шахтарської праці».
Посилання позивача на те, що усі надбавки мають нараховуватись уже на визначений мінімальний розмір пенсії, що складає 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визнається колегією суддів помилковими та такими, що спростовуються приписами вищевказаних правових норм, що регулюють спірні правовідносини.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що перерахунок пенсії позивача здійснено у відповідності до вимог пенсійного законодавства, а тому колегія суддів не вбачає підстав для визнання дій відповідача незаконними, а позовні вимоги вважає необґрунтованими.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, при перерахунку пенсії позивачу діяв на підставі та у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача.
З огляду на наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 160, ст.ст. 167, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 206, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 у справі № 270/1329/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 11 квітня 2014 року у справі № 270/1329/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до суду касаційної інстанції - Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 19 травня 2014 року.
Колегія суддів: Г.М. Міронова
І.В. Юрко
А.А. Блохін