ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
01 квітня 2014 р. Житомир
справа №806/5715/13-a
час прийняття: 12 год. 43 хв. категорія 8.2.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горовенко А.В.,
за участю секретаря судового засідання Стралківської К.П.,
за участю:
представника позивача - Заїки А.М. (за довіреністю від 30.09.2013 р.);
представників відповідача - Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області: Пилипаки В.В. (за довіреністю від 01.07.2013 р.), Соколовської Р.Ф. (за довіреністю від 04.12.2013 р.), Зеленової Л.В. (за довіреністю від 30.08.2013 р.) та Шанської О.В. (за довіреністю від 12.02.2014 р.);
представник відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області - не з'явився;
старшого прокурора відділу прокуратури м.Житомира - Кравчук О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання незаконною бездіяльності та стягнення 119935,42 грн.,-
встановив:
У серпні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, в якому (з урахуванням уточнення позовних вимог) просить: визнати незаконною бездіяльність Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість до органу Державної казначейської служби України; визнати незаконною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо несвоєчасного перерахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість; стягнути пеню по бюджетній заборгованості в сумі розміром 119935,42 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що підприємство подавало до Бердичівської ОДПІ декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування: за травень-грудень 2012 року, заявлена сума бюджетного відшкодування підтверджена відповідачем та відшкодована 21.11.2013р. позивачу, але з порушенням встановлених законодавством строків. У зв'язку з цим, позивач просить стягнути пеню за прострочення бюджетного відшкодування у розмірі 119935,42 грн. та визнати незаконною бездіяльність Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість до органу Державної казначейської служби України і Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо несвоєчасного перерахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість. Пунктом 200.23 статті 200 ПК України передбачено нарахування пені за порушення строків відшкодування сум податку. Згідно з розрахунком сума пені за прострочення бюджетного відшкодування складає 119935,42 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав, викладених у адміністративному позові, просив їх задовольнити.
Представники відповідача - Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області у судовому засіданні просили відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у письмових запереченнях. Зазначили, що 31жовтня 2013 року Бердичівською ОДПІ направлено реєстр висновків про суми відшкодування податку на додану вартість до Бердичівського управління Державної казначейської служби України. 08.11.2013р. на адресу Бердичівської ОДПІ повернуто висновки без виконання по відшкодуванню податку на додану вартість у зв'язку з відсутністю коштів.
У судовому засіданні представники відповідача - Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Головне управління Державної казначейської служби України в Житомирській області зазначає, що 31.10.2013 р. отримало реєстр висновків та висновки Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про відшкодування податку на додану вартість ТОВ "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" у зв'язку з відсутністю коштів 08.11.2013 р. висновки було повернено податковому органу. Повторно висновки та реєстр висновків надавались 08.11.2013 р., але у зв'язку з відсутністю коштів було повернені без виконання 18.11.2013р. 21.11.2013р. з рахунку Державної казначейської служби України надійшло підкріплення коштами для здійснення відшкодування податку на додану вартість у сумі 3420266 грн., які того ж дня відшкодовано позивачу. З огляду на викладене, вважає, що нарахування пені є безпрідставним.
Представник відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи до суду не надсилав.
Прокурор у судовому засіданні надала усні заперечення проти позову та просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників осіб, що беруть участь у справі, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" (далі - ТОВ "ІНКО-ФУД УКРАЇНА") є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 35976986, перебуває на податковому обліку в Бердичівськійї об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі - Бердичівська ОДПІ).
Судом встановлено, що відповідно до постанов Житомирського окружного адміністративного суду (які набрали законної сили): від 19 вересня 2012 року у справі №0670/5705/12; від 11 лютого 2013 року у справі №0670/6483/12; від 05 березня 2013 року у справі №0670/7627/12; від 05 березня 2013 року у справі №0670/597/13-а; 29 квітня 2013 року у справі №806/2008/13-а позов ТОВ "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" задоволено: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №000061504 від 20.08.2012р., №000081504 від 18.09.2012 р., №0000101504 від 02.11.2012 р., №000001/1504 від 18.01.2013р., №000002/1504 від 13.03.2013 р., відповідно, за якими підприємству зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень-грудень 2012 року в сумі розміром 3420266 грн.
З огляду на викладене, судовими рішення у зазначених справах встановлено неправомірність зменшення позивачу податковим органом сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень-грудень 2012 року на суму 3420266 грн.
Встановлено, що контролюючий орган, незважаючи на набрання законної сили рішеннями у справах №0670/5715/12, №0670/6483/12, №0670/7627/12, №806/597/13-а, №806/2008/13-а зволікав з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість до органу Державної казначейської служби України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені ст. 200 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 200.1 та 200.3 ст.200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Також пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
За правилами пунктів 200.7 та 200.8 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.
Як зазначалося судом, позивачем було подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ за деклараціями за травень-грудень 2012 року.
Порядок та строки вчинення дій податковим органом у зв'язку із надходженням декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку встановлено у пунктах 200.10 та 200.11 статті 200 Податкового кодексу України. Так протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Заборгованість по бюджетному відшкодуванню з ПДВ за травень-грудень 2012 року в сумі 3420266 грн. перераховано позивачу 21.11.2013 р.
Згідно з пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення
Позивачем на підтвердження своїх вимог щодо стягнення пені за прострочення бюджетного відшкодування з ПДВ у сумі 119935,42 грн. надано розрахунок.
Вказаний розрахунок та зазначені у ньому суми не оспорюються сторонами у справі.
При прийнятті рішення суд відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України може визначити спосіб захисту порушеного права, а тому, з врахуванням обставин справи, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом стягнення пені по бюджетній заборгованості з Державного бюджету України.
Як встановлено судом, Бердичівською ОДПІ в порушення вищевказаних норм не було вчасно надано до органу Державної казначейської служби висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь позивача у розмірі 3420266 грн. За таких обставин, суд вважає, що контролюючим органом дійсно було допущено зволікання з наданням висновків до органу ДКС України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності контролюючого органу.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України), за згідно із ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Бердичівською ОДПІ не доведено в установленому порядку правомірність зволікання з наданням висновків про суми бюджетного відшкодування по податку на додану вартість.
Що стосується позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо несвоєчасного перерахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Процедура бюджетного відшкодування податку на додану вартість визначена у п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України відповідно до якої у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
31.10.2013р. Бердичівське управління управління Державної казначейської служби України отримало реєстр висновків та висновки Бердичівської ОДПІ про відшкодування податку на додану вартість ТОВ "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" на суму 3420266 грн.
Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області листом від 04.11.2013р. №06.1-10.2/1156-14063 на підставі листа Державної казначейської служби України від 04.11.2013 р. №10-10/175-27207 направило територіальним органами Державної казначейської служби області, узагальнену інформацію №55 (ПК) щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ за платниками, у яких суми бюджетного відшкодування заявлені в період дії Податкового кодексу України, сформовані за зверненням головних управлінь Міндоходів, щодо повернення сум бюджетного відшкодування у 2013році по ТОВ "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" на суму 3420266грн.
У зв'язку з відсутністю коштів на рахунку обласного рівня та з метою отримання підкріплення, відповідно до форми, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011р. №1396 "Про затвердження форм документів, що використовуються в процесі відшкодування сум податку на додану вартість", ГУ ДКСУ в Житомирській області надіслало звернення від 04.11.2013р. №67 для здійснення відшкодування ПДВ у сумі 3420266 грн. Оскільки протягом п'яти операційних днів після отримання висновку, підкріплення для здійснення відшкодування ПДВ ТОВ "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" не надійшло, 08.11.2013р. висновки було повернуто Бердичівській ОДПІ без виконання.
21.11.2013р. ГУДКСУ у Житомирській області, на підставі реєстру висновків та висновків Бердичівської ОДПІ, наданих повторно 18.11.2013р., узагальненої інформації від 04.11.2013р., проведено відшкодування ПДВ ТОВ "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" на суму 3420266грн.
Тому, суд не вбачає зволікання та неправомірності в діях Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, а також враховуючи приписи чинного податкового законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 23, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
постановив:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про визнання незаконною бездіяльності та стягнення 119935,42 грн., - задовольнити частково.
Визнати незаконною бездіяльність Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість до органу Державної казначейської служби України.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державної казначейської служби України в Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКО-ФУД УКРАЇНА" пеню по бюджетній заборгованості у сумі розміром 119935 (сто дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот тридцять п'ять) грн. 42 (сорок дві) коп.
В решті позовних вимог, - відмовити.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено 01 квітня 2014 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.В. Горовенко