Справа № 2а-839/09/1270
Категорія 2.11.5.
ПОСТАНОВА
Іменем України
«20» травня 2009 року
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Солоніченко О.В.,
при секретарі с/з: Любімовій Г.Ю.,
за участю представників:
позивача: ОСОБА_1, за дов. від 18.06.2008 року;
відповідача: ОСОБА_2 за дов. від 08.01.2009 року № 8/9/10;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Радамант» до Державної податкової інспекції у Артемівському районі м. Луганська про визнання недійсним рішення про застосування штрафних санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
22.09.2008 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Артемівському районі м. Луганська про визнання недійсним рішення про застосування штрафних санкцій, в якому зазначив, що відповідач на підставі акту перевірки за № 0001/12/33/23/30339205 від 28.08.2008 року виніс рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.09.2008 року за № 0002762310 у розмірі 9860 грн. за встановлені в ході перевірки порушення п.1 та п.2 ст.3 Закону України від 06.07.1995 року за № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Позивач вважав зазначене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій неправомірним та просив її скасувати у встановленому порядку.
Представник позивача у судовому порядку позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та надав суду письмові заперечення на позовні вимоги у яких зазначив.
На підставі посвідчення від 28.08.2008 року за № 129 фахівцями відділу контролю за розрахунковими операціями ДПА в Луганській області проведено перевірку залу гральних автоматів, який належить ТОВ «Радамант», розташований за адресою: АДРЕСА_1.
За результатами перевірки складено акт від 28.08.2008 року за № 12330081/2340, в якому вказано за порушення ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі-Закон № 265/95-ВР), а саме:
п. 1 розрахункові операції при наданні послуг у сфері грального бізнесу з використанням 29 гральних автоматів проводяться із застосуванням незареєстрованих, неопломбованих та непереведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій (далі-РРО) - гральних автоматів;
п. 2 розрахунковий документ встановленої форми не надано.
Позивач не погодився із застосуванням фінансових санкцій в частині відсутності фіскальних пристроїв в гральних автоматах та обумовлює тим, що розрахункові операції при надані послуг здійснюються через РРО Samsung ER-350 FSTU 07, який включено до Державного реєстру.
Статтею 1 Закону України за № 265/95-ВР, який виключно визначає правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зазначено, що РРО застосовуються юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування тощо.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України за № 265/95-ВР РРО це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для РРО при продажу товарів (надання послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До РРО відноситься автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Згідно з п.1 ст. 3. суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Пунктом 6 додатку до Постанови КМУ від 07.02.2001 року за № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік РРО у готівковій та безготівковій формі із застосуванням РРО» встановлено, СГД переводяться на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням РРО при використанні гральних автоматів з 31.12.2006 року.
Таким чином позивач при наданні послуг в сфері грального бізнесу з використанням автоматів з надання послуг повинен застосовувати гральні автомати з реалізованими в них фіскальними функціями згідно із вимогами, затвердженими рішенням Державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом від 27.06.2002 року за № 13.
Як вбачається із викладеного, гральний автомат, який вводиться в дію за допомогою електронних кредитів не є РРО у зв'язку із тим, що в ньому не реалізовані фіскальні функції у повному обсязі.
Отже, відсутність у пристрої (програмно-технічному комплексі) фіскальної функції позбавляє цей пристрій (програмно-технічний комплекс) статусу РРО.
Тобто, даною перевіркою встановлено, що в залах гральних автоматів проводились розрахункові операції при наданні вказаних послуг без застосування РРО та без видачі розрахункового документу встановленої форми.
Згідно Наказу ДПА України від 01.07.2008 року за № 430 Державний реєстр РРО включає комп'ютерно-касову систему «Фіскал» (версія 2160.04.02. виробник ТОВ «Експотрейд»), яка повинна використовуватися СГД здійснюючими діяльність у сфері грального бізнесу, тобто комп'ютерний пристрій було включено до реєстру в термін, який передує даті проведення перевірки.
Проведення розрахункових операцій через гральні автомати, які не зареєстровані в органах державної податкової служби і не проведені у фіскальний режим роботи, тягне за собою застосування передбаченої п.2 ст.17 Закону за № 265/95-ВР фінансової санкції (20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян), помноженої на кількість таких автоматів.
До позивача було прийнято рішення від 12.09.2008 року за № 0002762310 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 9860,00 грн. за проведення розрахункових операцій через гральні автомати, які не зареєстровані в органах Державної податкової служби і не переведені у фіскальний режим роботи (340,00 грн. х 29 гральних автоматів).
За таких обставин, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні дані суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що підприємство позивача зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради за № 1 382 120 0000 002335 від 31.03.1999 року (свідоцтво серії АОО за № 323341) та внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій (а.с. 5).
Підприємство позивача є юридичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою за № 48839 з ЄДРПОУ, виданої Головним управлінням статистики у Луганській області (а.с. 6).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Радамант», як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції Артемівського району м. Луганська, здійснює свою господарську діяльність на підставі ліцензії (серія АВ № 082961), виданої Міністерством фінансів України 15.06.2006 року на вид діяльності: «організація діяльності з проведення азартних ігор на гральних автоматах»
Працівниками Державної податкової адміністрації в Луганській області 28.08.2008р., була проведена виїзна перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності. Перевірка проводилась у залі гральних автоматів ТОВ «Радамант», який знаходиться за адресою: м. Луганськ, вул. Віктора П'ятьоркіна, 6-в.
Спеціалістами ДПА для участі в азартній грі було внесено 150,00 грн. та повернуто 100,00 грн. Ця розрахункова операція була здійснена касиром-оператором гральних залів ТОВ «Радамант» на повну суму надання послуг, через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій 8АМ81ЛМО ЕК-350 Р 8ТШ7 з роздрукуванням відповідних документів (чеків), що підтверджується Актом перевірки від 28.08.2008 року (а.с. 13, 14).
За результатами перевірки складено акт від 28.08.2008 року за № 12330081/2340, в якому вказано за порушення ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі-Закон № 265/95-ВР), а саме:
п. 1 розрахункові операції при наданні послуг у сфері грального бізнесу з використанням 29 гральних автоматів проводяться із застосуванням незареєстрованих, неопломбованих та непереведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій (далі-РРО) - гральних автоматів;
п. 2 розрахунковий документ встановленої форми не надано.
Позивач не погодився із застосуванням фінансових санкцій в частині відсутності фіскальних пристроїв в гральних автоматах та обумовлює тим, що розрахункові операції при надані послуг здійснюються через РРО Samsung ER-350 FSTU 07, який включено до Державного реєстру.
Згідно Наказу Державної податкової адміністрації України № 9 від 12.01.2008р. «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій», Рішення державної комісії з питань впровадження електронних систем і засобів контролю та управління товарним і грошовим обігом розрахунковий апарат внесений до державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, як такий, що застосовується тільки при наданні послуг в казино та гральних залах для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу фішок (жетонів, кредитів).
Твердження відповідача про те, що розрахункова операція з продажу кредитів повинна проводитись виключно через гральні автомати, оснащені фіскальною пам'яттю не знаходить свого підтвердження у матеріалах справи виходячи з наступного.
Судом вбачається, що виконання зазначених вимог на даний час є технічно неможливим, з огляду на те, що специфіка грального бізнесу полягає у тому, що послуги в ньому надаються лише тим фізичним особам, які набули права на отримання такої послуги, попередньо придбавши кредити, ставки на гру. Слід зазначити, що фізична особа, яка попередньо набула право на отримання послуги може нею і не скористатися.
Відповідно до Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 20.10.2003р. № 494 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.11.2003р. за № 1016/8337). Згідно з п. 5 зазначеного Порядку придбання фішок, жетонів (кредитів), отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатися фізичною особою - гравцем до закінчення її участі в азартній грі.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року за № 121 та № 803 від 07.06.2006 року, ТОВ «Радамант» з 31.06.2006 року здійснює розрахункові операції при наданні послуг з участі в азартній грі на гральному автоматі через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій 8АМ81ЛЧС ЕК-350 Г 8ТШ7 з роздрукуванням відповідних документів, що підтверджується зазначеним Актом перевірки Державної податкової адміністрації в Луганській області.
Згідно з ст.12 Закону України "Про застосування електронних контрольно-касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року за № 265 зазначено, що на території України у сферах, визначених Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника .
Відповідно до Наказу Державної податкової адміністрації України № 9 від 12.01.2008 року «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» апарат 8АМ8ТЖС ЕК-350 Г 8ТО07, який використовується ТОВ «Радамант», внесений до державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, та є таким, що застосовується при наданні послуг в казино і гральних залах для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу фішок (жетонів, кредитів).
Відповідно до ст. 11 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України „Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" від 07.02.2001 року за № 121 передбачає, що Міністерство промислової політики повинно забезпечити до 01.02.2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Вимоги оснащення гральних автоматів спеціальними запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 р. № 121 до цього часу Міністерством промислової політики України не вирішено.
Для виконання гральними автоматами фіскальних функцій у відповідності з затвердженими вимогами недостатньо оснастити автомати запам'ятовуючими пристроями (фіскальною пам'яттю), як та фіскальним блоком, тому що потрібно мати можливість друкування чеків добових і періодичних звітів при допомозі механізму друкування звітів, тобто по складу і функціям цей пристрій повинен відповідати усім вимогам, які пред'являються до РРО, згідно Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Отже, необхідно відрізняти передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07.02. 2001 р. № 121 запам'ятовуючі пристрої (фіскальну пам'ять) для оснащення автоматів, які на час проведення перевірок Державною податковою інспекцією не були впроваджені Державними органами та спеціалізовані моделі контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, що забезпечують облік руху готівки. До числа останніх відносяться внесенні до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій касові апарати, які мають однакову сферу застосування (казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів).
Таким чином, у випадку застосування у встановленому порядку суб'єктом господарювання при наданні послуг на гральних автоматах одного із будь-яких спеціалізованих РРО (сфера застосування: казино; зали гральних автоматів; торгівля та послуги гральних закладів), зокрема 8АМ81ЛЧС ЕК-350 Г 8ТЦ07, який внесений до Державного реєстру РРО, здійснюється фіскалізація обігу готівки і, відповідно, відсутні підстави для застосування штрафних фінансових санкцій.
Тобто, не впровадження з боку відповідних Державних органів гральних автоматів, оснащених фіскальною пам'яттю не може бути правовою підставою для притягнення позивача до відповідальності.
Крім того, у суду відсутні дані щодо відповідної реєстрації у Державному реєстрі гральних автоматів, які би виконував функції РРО.
Таким чином, відсутність на момент перевірок в Державному реєстрі гральних автоматів або пристрою для їх фіскалізації, підтверджує законність та обґрунтованість проведення ТОВ «Радамант» розрахункових операцій при наданні послуг в гральних залах для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу фішок (жетонів, кредитів) через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій 8АМ8ТЛЧС ЕК-350 Г 8ТШ7 .
Згідно ст. 94. Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), а у випадку часткового задоволення позову - відповідно до задоволених вимог.
Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Радамант» задовольнити повністю.
Скасувати рішення Державної податкової адміністрації у Артемівському районі м. Луганську про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 12.09.2008 року за № 0002762310 у розмірі 9860 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
СУДДЯ