Постанова № 38669576, 13.05.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2014
Номер справи
812/1819/14
Номер документу
38669576
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 травня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/1819/14

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції про визнання незаконними дій, скасування державної реєстрації юридичної особи, -

ВСТАНОВИВ:

13 березня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання незаконними дій, скасування державної реєстрації юридичної особи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.11.2013 вона отримала вимогу Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області № Ф-169 від 21.11.2013 про стягнення з неї єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн. Позивач вважає дії Первомайської ОДПІ по винесенню вимоги від 21.11.2013 № Ф-169 незаконними з огляду на те, що на думку позивача, Первомайська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області не має відповідних повноважень щодо прийняття будь яких вимог в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а також те, що державна реєстрація Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області проведена з істотним порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» за відсутністю чинних установчих документів, що є підставою для скасування такої реєстрації першого відповідача.

У зв'язку з вищевикладеним, позивач просить суд визнати незаконними дії Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області щодо складання вимоги № Ф-169 від 21.11.2013 про стягнення з ОСОБА_1 єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн. у зв'язку з відсутністю у відповідача відповідного обсягу повноважень та скасувати державну реєстрацію Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області (код ЄДРПОУ 38542601), як таку, що проведена за відсутності факту створення цієї особи та за відсутності жодного установчого документу з істотним порушенням порядку створення юридичної особи.

Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, у позові просив розгляд справи провести без його участі.

Представники відповідачів у судове засідання не прибули, надали заяви про розгляд справи без їх участі та письмові заперечення проти позову в яких зазначили, що відповідно до п.2 ч.4 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платники єдиного внеску зобов'язані подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду України у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики. Відповідач, станом на 01 листопада 2013 року мав несплачену заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим, на підставі ч. 4 ст. 25, Первомайською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області винесено вимогу від 21.11.2013 № Ф-169 про сплату ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн. Також вказав, що Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області (код ЄДРПОУ 38542601) зареєстровано юридичною особою та є територіальним органом Міністерства доходів та зборів України. У зв'язку з вищевикладеним Первомайська ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Державний реєстратор Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції також надіслав до суду письмові заперечення, у яких зазначив, що реєстрація Первомайської ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області здійснена у відповідності до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Для державної реєстрації керівник установи надав всі необхідні документи, у тому числі два примірники установчих документів. Під час розгляду цих документів підстав для відмови в проведенні державної реєстрації юридичної особи не встановлено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до пункту 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи положення статті 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог з таких підстав.

Судом встановлено, ОСОБА_1 зареєстрована Виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області як суб'єкт підприємницької діяльності 19 жовтня 2007 року за № 23880000000002875, перебуває на податковому обліку в Перовмайській ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області з 23.10.2007 за № 3671, а також з 22.10.2007 зареєстрована як платник страхових внесків, а відтак і як платник єдиного внеску за № 03-12-03-4177. (а.с. 74-75)

Як вбачається з матеріалів справи, 21 листопада 2013 року Первомайською ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області винесено вимогу № Ф-169 про сплату ОСОБА_1 недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн., яка отримана позивачем по справі 23.11.2013 (а.с. 5).

Зазначена вимога Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області в подальшому оскаржена позивачкою до Головного управління Міндоходів у Луганській області та Міністерства доходів і зборів України, однак, рішеннями від 27.12.2013 № 12769/12-32-10-04/22 та від 13.02.2014 № 892/к/99-99-10-01-07-15 оскаржувана вимога залишена без змін..

Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VІ (далі - Закон № 2464-VІ) визначено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

У ч.2 ст.6 вказаного Закону зазначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Статтею 9 Закону № 2464-VІ передбачено, що єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку, за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Частиною 11 статті 9 Закону № 2464-VІ визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

На підставі пункту 7 частини 1 статті 13 Закону № 2464-VІ органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплаченої суми єдиного внеску.

Частиною 4 статті 25 Закону № 2464-VІ передбачено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Згідно даних картки особового рахунку ОСОБА_1 станом на 21.10.2013 позивач мала заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн. (недоїмка), а станом на 31.10.2013 вказана заборгованість зросла до 10812,41 грн. (а.с. 70)

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт наявності у ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Первомайська ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області має необхідний обсяг повноважень щодо складання вимоги №Ф-169 від 21.11.2013 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн., які закріплені в Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Що стосується доводів позивача стосовно того, що Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області не є органом державної влади та у неї не має повноважень на винесення оскаржуваного рішення, суд зазначає, що згідно зі статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ № 709293 Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області 07.06.2013 зареєстровано в якості юридичної особи. (а. с. 68-69)

З довідки ЄДРПОУ серії АБ № 727453 вбачається, що Первомайська ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області є органом державної влади (а. с. 52).

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV (надалі - Закон № 755-IV).

Відповідно до ст. 2, 3 Закону № 755-IV, відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, Законом про реєстрацію та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до закону про реєстрацію; дія закону про реєстрацію поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкуванню, а також фізичних осіб - підприємців.

Для проведення державної реєстрації юридичної особи державному реєстратору надається перелік документів, передбачений ст. 24 Закону №755-IV, а саме:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;

- примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; - два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);

- документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом;

- інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.

Відповідно до ч. 8 ст. 24 Закону №755-IV, державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені ч. 6, 7 ст. 24 Закону про реєстрацію.

Під час розгляду даної справи судом досліджено оригінал реєстраційної справи Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, яку було долучено до матеріалів адміністративної справи № 812/1997/14, та копії окремих документів долучено до матеріалі даної справи.

Як вбачається із реєстраційної справи Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, державному реєстратору для проведення реєстрації юридичної особи Первомайською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області 07.06.2013 подано керівником вказаної особи належним чином заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи (а.с. 78-80); постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» у якості рішення засновника про створення юридичної особи (а.с. 81-82); Положення про Первомайську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області в двох примірниках (а.с. 61-66, 77), квитанцію банку про внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи (а.с. 83), наказ Міністерства доходів і зборів України від 24.05.2013 № 549-о про призначення Кісельова Г.В. на посаду начальника Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області (а.с. 84), наказ Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54 про затвердження Положення про Первомайську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області (а. с. 85).

Також, першим відповідачем 29.08.2013 подано необхідний обсяг документів для реєстрації змін до установчих документів, а саме до Положення про Первомайську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області. (а.с. 86-90)

Таким чином, Положення про Первомайську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області затверджено державним органом - центральним органом виконавчої влади, якому безпосередньо підпорядкований перший відповідач у справі.

Згідно ч. 3 ст. 8 Закону № 755 відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Частиною першою статті 27 Закону № 755 передбачено вичерпний перелік підстав для відмови в проведенні державної реєстрації юридичної особи, відмова в проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Відсутність реєстрації наказу Міністерства доходів і зборів України № 54 від 17.04.2013 органами Міністерства юстиції України не є підставою для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи - Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області.

Тобто, перевіривши документи на відсутність підстав для залишення їх без розгляду та на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи державний реєстратор мав право 07.06.2013 внести до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код відповідно до вимог ЄДР підприємств та організацій України та внести до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про проведення державної реєстрації юридичної особи - Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області.

Виконуючи зазначені дії державний реєстратор Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції діяв в межах повноважень і відповідності до Закону №755.

Таким чином, суд приходить до висновку, що державна реєстрація юридичної особи - Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області проведена з дотриманням всіх вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Відповідно до частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Отже, підставою звернення до суду особи є порушення її прав, свобод та інтересів.

Проте, із позовної заяви позивача не вбачається, в чому Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області порушує права, свободи або інтереси фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції та процесом реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача несе акт індивідуальної дії - вимога про сплату недоїмки. Саме вона має вплив на його права та інтереси. Виходячи із завдань Кодексу адміністративного судочинства України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення для фізичної чи юридичної особи прав (чи інтересів). З огляду на зазначене, суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.

У зв'язку з викладеним суд приходить до висновку про належність реєстрації Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області та наявність у першого відповідача відповідного обсягу повноважень щодо складання вимоги № Ф-169 від 21.11.2013 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн.

Окрім того, матеріалами справи не підтверджено факту порушення порядку створення Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області. Реєстрацію відповідача проведено згідно норм чинного законодавства України.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

Відповідно до положень ст. 94 КАС України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати не повертаються.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції про визнання незаконними дій, скасування державної реєстрації юридичної особи відмовити за необгрунтованістю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову у повному обсязі складено та підписано судом 15 травня 2014 року.

Суддя Т.В. Смішлива