Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2014 р. Справа № 805/3450/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Троянової О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом:
Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області доДержавного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 935131,45 грн., -
ВСТАНОВИВ:
18 березня 2014 року Макіївська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до суду з позовною заявою до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу з екологічного податку у розмірі 935131,45 грн. з розрахункових рахунків, відкритих у обслуговуючих банках.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що за відповідачем обліковується сума податкового боргу з екологічного податку, яка виникла внаслідок нездійснення своєчасної сплати платником податків сум узгоджених податкових зобов’язань. Посилаючись на вимоги Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з відповідача суму заборгованості у розмірі 935131,45 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Сторони у судове засідання не з’явились, про дату, час і місце розгляду справи належним чином повідомлені. Представник позивача через відділ Діловодства та документообігу Донецького окружного адміністративного суду надав письмову заяву, в якій просив розглянути справу без його участі в порядку письмового. Відповідач про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі суду не надав, через канцелярію суду надав письмову заяву, в якій позовні вимоги визнав в повному обсязі, просив розглянути справу за його відсутності.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Підпунктом 191.1.2 п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України передбачено, що податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Згідно із пп. 191.1.22 п. 191.1. ст. 191 Податкового кодексу України, контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
Відповідно пп. 191.1.34 п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України, контролюючі органи забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, визначено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Тобто, позивач – Макіївська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків прямо передбачено законом.
Відповідач – Державне підприємство «Макіїввугілля», зареєстровано в якості юридичної особи 29.04.2003 року Виконавчим комітетом Макіївської міської ради Донецької області, включене до ЄДРПОУ за номером 32442295, взяте на облік Макїівською ОДПІ 15.05.2003 року за № 58 (арк. справи 22-27).
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами Міндоходів і зборів та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені главою 9 Податкового кодексу України. Згідно змісту зазначеного нормативно-правового акту, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.
Як свідчать матеріали справи, у відповідача станом на 12.03.2014 року утворився податковий борг з екологічного податку в розмірі 935131,45 грн., який є самостійно визначеною сумою зобов’язань,що визначено в податковій декларації.
Так, 23.01.2013 року відповідачем подано до податкового органу податкову декларацію з екологічного податку за 4 квартал 2012 року № 9086955660, в якій ним задекларовано суму самостійно визначену податкового зобов’язання з екологічного податку за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними та пересувними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти та розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах у сумі 935131,45 грн.
Згідно з п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок – документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки , встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання. Відповідно до ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація до органу державної податкової служби за вибором платника податків може подаватись засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умов.
Вказана податкова декларація надана контролюючому органу у відповідності до укладеного між Макіївською ОДПІ та ДП «Макіїввугілля» договору № 455/170 від 26.09.2008 року «Про визнання електронних документів» засобами електронного зв’язку (ар.спр. 31-34).
Спор щодо порушення строків подання податкової звітності відсутній,надання декларації підтверджується квитанціями від 08.02.2013 року, наявними в матеріалах справи (ар.спр. 21)
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Щодо екологічного податку строки сплати податку встановлені статтею 250 Податкового кодексу України.
Пунктами 250.1, 250.2 цієї статті визначено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу. Платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 та підпунктами 240.21.1 і 240.21.3 пункту 240.21 статті 240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації.
Як встановлено у судовому засіданні та підтверджено зворотнім боком облікової картки платника податку і розрахунком суми податкового боргу, відповідач протягом зазначених строків суми податкових зобов’язань, визначених у поданій ним податковій декларації, до бюджету не сплатив.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання – це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг – це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до вимог Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-111 від 21.12.2000 р. податковим органом 12.09.2002 року сформована перша податкова вимога № 1/16, яка отримана відповідачем 12.09.2002, про що свідчить підпис уповноваженої особи підприємства на корінці податкової вимоги.
15.10.2002 року державною податковою інспекцією сформована друга податкова вимога № 2/19, яка отримана відповідачем 17.10.2002р., про що свідчить підпис уповноваженої особи підприємства на корінці податкової вимоги.
Відомостей що вказані вимоги скасовано в судовому порядку суду не надано.
Керівником податкового органу прийнято рішення № 6340/10/24-013-4 від 23.06.2003 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Вказане рішення отримано представником відповідача 24.06.2003р.
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Відповідно до п.59.5 ст.59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Вжиті контролюючим органом заходи не призвели до погашення податкового боргу.
Відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно п.п.14.1.137. п.14.1. ст..14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України;
Відповідно до п.п 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини;
У відповідності з п.95.3 ст.95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи надану 31.03.2014 року представником відповідача через відділ діловодства Донецького окружного адміністративного суду заяву про визнання в повному обсязі позовних вимог Макіївської ОДПІ про стягнення податкового боргу з екологічного податку в сумі 935 131,45 грн. відповідно до приписів пункту 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України судом приймається постанова про задоволення адміністративного позову.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи та те що, відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст.67 Конституції України та керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України, ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 – 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Макіївської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення заборгованості з екологічного податку у розмірі 935131,45 грн. – задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків Державного підприємства «Макіївугілля» (адреса: 86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, буд. 2, ЄДРПОУ 32442295) податкову заборгованість з екологічного податку у розмірі 935131 (дев’ятсот тридцять п’ять тисяч сто тридцять одна) грн. 45 коп. на користь місцевого бюджету м. Макіївки (код 34686746) на бюджетні рахунки одержувача, відкриті у банку ГУДКСУ у Донецькій області (МФО 834016):
- р/р 33118363700064 (надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення), код платежу 19010100 – 498037,( чотириста дев’яносто вісім тисяч тридцять сім) грн. 65 коп.;
- р/р 33117363700064 (надходження від скидів забруднюючих речовин безпосередньо у водні об’єкти), код платежу 19010200 – 106396 (сто шість тисяч триста дев’яносто шість) грн. 04 коп.;
- р/р 33116364700064 (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини), код платежу 19010300 – 330697 (триста тридцять тисяч шістсот дев’яносто сім) грн. 76 коп.
Постанову прийнято в нарадчій кімнаті 3 квітня 2014 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб’єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п’ятиденного строку з моменту отримання суб’єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Троянова О.В.