Постанова № 38538714, 05.05.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.05.2014
Номер справи
805/4321/14
Номер документу
38538714
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2014 р. Справа № 805/4321/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бойко М.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» до Управління державної казначейської служби України м. Горлівки, третя особа 1 - Горлівська загальнообов’язкова школа I-III ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області, третя особа 2 - Централізована бухгалтерія при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради, про визнання дій неправомірними щодо повернення без виконання наказу господарського суду від 06.02.2014 року та зобов’язання виконати наказ господарського суду від 06.02.2014 року, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство «Горлівськтепломережа» (далі – позивач) звернулось до суду з позовом до Управління державної казначейської служби України м. Горлівки (далі – відповідач), третя особа 1 Горлівська загальнообов’язкова школа I-III ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області, третя особа 2 Централізована бухгалтерія при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради, про визнання дій неправомірними щодо повернення без виконання наказу господарського суду від 06.02.2014 року та зобов’язання виконати наказ господарського суду від 06.02.2014 року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що рішенням господарського суду Донецької області від 20.01.2014р. по справі № 905/8100/13 стягнуто з Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області (84626, м. Горлівка, Донецька область, пр. Перемоги, 61, код ЄДРПОУ 25710369) на користь приватного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» сума основного боргу у сумі 340166.32 грн.. пеню у сумі 121,15 грн., 3% річних у сумі 27,95 грн., судовий збір у сумі 6806.31 грн.

Рішення господарського суду Донецької області від 20.01.2014р. по справі № 905/8100/13 набрало законної сили 05.02.2014р. 06.02.2014 року був виданий наказ про примусове виконання рішення господарського суду Донецької області від 20.01.2014р. по справі № 905/8100/13.

Заявою № 06/3388 від 18.02.2014р. ПрАТ «Горлівськтепломережа» направило наказ гос подарського суду Донецької області від 06.02.2014р. по справі № 905/8100/13 про стягнення з Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області на користь приватного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» основного боргу у сумі 340166,32 грн., пені у сумі 121,15 грн., 3% річних у сумі 27,95 грн., судового збо ру у сумі 6806,31 грн. на виконання до Управління Державної казначейської служби України у м. Горлівці Донецької області відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо ви конання судових рішень», Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та мі сцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011р. № 845 (на далі - Порядок).

Листом № 3-13/621 від 20.02.2014р. УДКСУ у м. Горлівці повідомило, що виконавчий до кумент - наказ господарського суду Донецької області від 06.02.2014р. по справі № 905/ 8100/13 повертається без виконання на підставі п.9 Порядку, у зв’язку з тим, що не підля гає виконанню органом Казначейства, оскільки боржник відсутній в мережі підприємств, які обслуговуються УДКСУ у м. Горлівці Донецької області.

ПрАТ «Горлівськтепломережа» звернулося до відповідача з запитом № 06/4261 від 28.02.2014р. про підстави такої відмови з посиланням на конкретні норми діючого законодав ства України.

Листом № 3-13/857 від 06.03.2014р. УДКСУ у м. Горлівці повторно повідомило, що підс тавами відмови є відсутність боржника в мережі підприємств, які обслуговуються УДКСУ у м. Горлівці Донецької області, а вичерпний перелік підстав для повернення виконавчих доку ментів. у зв'язку з тим, що не підлягає виконанню органом Казначейства, законодавством не передбачений, при цьому п.24 Порядку передбачає, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають документи органу Казначейства, в якому обслуговується боржник.

Позивач не погоджується з діями відповідача, у частині відмови від прийняття до вико нання наказу господарського суду Донецької області від 06.02.2014р. по справі № 905/8100/13 та просить визнати неправомірними дії Управління державної казначейської служби у м. Горлівці та зобов'язати Управління державної казначейської служби у м. Горлівці Донецької обла сті прийняти до виконання наказ господарського суду Донецької області від 06.02.2014р. по справі № 905/8100/13.

Представник позивача у судове засідання не з’явився. Через канцелярію суду надав клопотання у якому позовні вимоги підтримав та просив розглянути адміністративну справу за його відсутності.

Представники відповідача та третіх осіб в судове засідання не з’явилися, до суду надали клопотання про розгляд справи у їх відсутність та надали заперечення, на адміністративний позов. Просили у задоволенні позову відмовити.

Відповідно до ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Проте за клопотанням сторони та з урахуванням обставин у справі суд може відкласти її розгляд.

Суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності представника позивача, відповідача та третіх осіб, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов’язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Судом встановлено, що рішенням господарського суду Донецької області від 20.01.2014р. по справі № 905/8100/13 стягнуто з Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області (84626, м.Горлівка, Донецька область, пр.Перемоги, 61, код ЄДРПОУ 25710369) на користь приватного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» суму основного боргу у сумі 340166.32 грн. пеню у сумі 121,15 грн., 3% річних у сумі 27,95 грн., судовий збір у сумі 6806.31 грн.

Рішення господарського суду Донецької області від 20.01.2014р. по справі № 905/8100/13 набрало законної сили 05.02.2014р. 06.02.2014 року був виданий наказ про примусове виконання рішення господарського суду Донецької області від 20.01.2014р. по справі № 905/8100/13.

Заявою № 06/3388 від 18.02.2014р. ПрАТ «Горлівськтепломережа» направило наказ гос подарського суду Донецької області від 06.02.2014р. по справі № 905/8100/13 про стягнення з Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області на користь приватного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» основного боргу у сумі 340166,32 грн., пені у сумі 121,15 грн., 3% річних у сумі 27,95 грн., судового збо ру у сумі 6806,31 грн. на виконання до Управління Державної казначейської служби України у м. Горлівці Донецької області відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо ви конання судових рішень», Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та мі сцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМУ від 03.08.2011р. № 845 (на далі - Порядок).

Листом № 3-13/621 від 20.02.2014р. УДКСУ у м. Горлівці повідомило, що виконавчий до кумент - наказ господарського суду Донецької області від 06.02.2014р. по справі № 905/8100/13 повертається без виконання на підставі п.9 Порядку, у зв’язку з тим, що не підля гає виконанню органом Казначейства, оскільки боржник відсутній в мережі підприємств, які обслуговуються УДКСУ у м. Горлівці Донецької області.

ПрАТ «Горлівськтепломережа» звернулося до відповідача з запитом № 06/4261 від 28.02.2014р. про підстави такої відмови з посиланням на конкретні норми діючого законодав ства України.

Листом № 3-13/857 від 06.03.2014р. УДКСУ у м. Горлівці повторно повідомило, що підс тавами відмови є відсутність боржника в мережі підприємств, які обслуговуються УДКСУ у м. Горлівці Донецької області, а вичерпний перелік підстав для повернення виконавчих доку ментів. у зв'язку з тим, що не підлягає виконанню органом Казначейства, законодавством не передбачений, при цьому п.24 Порядку передбачає, що стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають документи органу Казначейства, в якому обслуговується боржник.

Частина 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що рішен ню про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Статутом Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області визначено, що засновником школи є Горлівська міська рада, яка здійснює її фінансування, це загальноосвітній навчальний заклад, який є самостійною юридичною особою, має печатку, штамп, веде господарську діяльність на договірній основі, складає кошторис, а також може мати рахунок в установі банку. Школа у своїй діяльності підпорядкована Департаменту освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради.

Згідно ст.22 Бюджетного Кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалі зуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бю джетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рів ня. Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет.

Згідно рішень Горлівської міської ради розподіл видатків міського бюджету здійснено за головними розпорядниками коштів, в тому числі для загальноосвітніх навчальних закладів.

Отже, Горлівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської ради До нецької області відповідно до норм Бюджетного кодексу України класифікується як розпоряд ник коштів нижчого рівня, а Департамент освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради - головним розпорядником коштів.

Пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про забезпечення цільового ви користання коштів бюджетними установами (закладами) соціально-культурної сфери» від 19.08.2009р. № 1007-р встановлено, що державному казначейству з метою цільового викорис тання коштів бюджетними установами (закладами) соціально - культурної сфери, які обслуго вуються централізованими бухгалтеріями забезпечити: відкриття у територіальних органах Державного казначейства, за зверненням бюджетної установи (закладу соціально-культурної сфери (освіти, культури, охорони здоров'я та ін.) ре єстраційного рахунка та спеціального реєстраційного рахунка; разом з головними розпорядниками бюджетних коштів здійснювати видатки бюджетних установ (закладів) соціально-культурної сфери із зазначених реєстраційних рахунків.

Згідно п.2 розпорядження Кабінету Міністрів України «Про забезпечення цільового ви користання коштів бюджетними установами (закладами) соціально-культурної сфери» від 19.08.2009р. № 1007-р у разі коли бюджетною установою (закладом) прийнято рішення про відкриття в органах Державного казначейства реєстраційних та спеціальних реєстраційних ра хунків і продовження обслуговування централізованою бухгалтерією, право першого підпису платіжних документів для здійснення видатків із зазначених у пункті 1 цього розпорядження рахунків має керівник такої бюджетної установи, а другого підпису - головний бухгалтер централізованої бухгалтерії.

У зв’язку з відсутністю у штатному розкладі школи, посади бухгалтера, на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України «Про забезпечення цільового використання кош тів бюджетними установами (закладами) соціально-культурної сфери» від 19.08.2009р. № 1007-р, між Горлівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області та Централізованою бухгалтерією при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради укладений договір № 5 від 31.10.2011р. про надання послуг з бух галтерського обслуговування, відповідно до умов якого Горлівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області, як розпорядник бюджетних коштів, уповноважений на взяття зобов’язань та здійснення по них платежів доручає, а ЦБ при ДОМС приймає на себе зобов’язання здійснювати бухгалтерське обслуговування фінансово-господарської діяльності школи, зокрема, ведення розрахункових та інших операцій по зага льному та спеціальному фондам школи (п. 1.2.1.), на підставі первинної інформації здійснювати оплату з реєстраційних рахунків, відкритих по кодам функціональної класифікації у Держказначействі (п. 1.2.2.).

Таким чином, на підставі договору № 5 від 31.10.11р. про надання послуг з бухгалтерського обслуговування, Централізована бухгалтерія при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради здійснює ведення бухгалтерського обліку по даному загальноосвітньому навчальному закладу відповідно до затвердженого кошторису у відповідності до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», до постанови Кабінету Міністрів України №34 від 16.01.2007р.

При цьому, Горлівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8 Горлівської міської Донецької області залишається розпорядником коштів, який згідно повноважень, якими наділений розпорядник нижчого рівня, готує запити, отримує від головного розпорядника відомості про обсяги асигнування, подають кошторис на затвердження головному розпоряднику коштів, здійснюють видатки через Державне казначейство (за договором на бухгалтерське об слуговування з централізованою бухгалтерією), координують свою діяльність через головного розпорядника тощо.

Згідно ст.25 Бюджетного Кодексу України Центральний орган виконавчої влади, що ре алізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійс нює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішен ня суду.

Згідно п.2 Порядку безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюється з метою виконання Казначейством рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих докумен тів.

Згідно п.3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів боржників - у ме жах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань.

Згідно п.2 Порядку боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства та організації, рахунки яких відкриті в органах казначейства.

Також суд приймає до уваги посилання позивача про те, що за попереднім зверненням позивача до відповідача з приводу виконання наказу Господарського суду Донецької області від 30.12.2013р. по справі № 905/8599/13 про стягнення з Горлівського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ № 4 – багатопрофільний ліцей «Еліт» Горлівської міської ради аналогічного боргу, відповідачем – УДКСУ у м. Горлівці Донецької області зазначений наказ був прийнятий до виконання.

За таких обставин позовні вимоги про визнання дій відповідача щодо повернення позивачу наказу господарського суду Донецької області від 06.02.2014 у справі № 905/8100/13 неправомірними та зобов’язання відповідача прийняти до виконання наказ господарського суду Донецької області від 06.02.2014 у справі № 905/8100/13 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167, 181, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» до Управління державної казначейської служби України м. Горлівки, третя особа 1 - Горлівська загальнообов’язкова школа I-III ступенів № 8 Горлівської міської ради Донецької області, третя особа 2 - Централізована бухгалтерія при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради, про визнання дій неправомірними щодо повернення без виконання наказу господарського суду від 06.02.2014 року по справі № 905/8100/13 та зобов’язання прийняти до виконання наказ господарського суду від 06.02.2014 року,- задовольнити.

Визнати дії Управління державної казначейської служби України м. Горлівки щодо повернення без виконання наказу господарського суду від 06.02.2014 року у справі № 905/8100/13 неправомірними.

Зобов’язати Управління державної казначейської служби України м. Горлівки прийняти до виконання наказ господарського суду Донецької області від 06.02.2014 року у справі № 905/8100/13.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Горлівськтепломережа» сплачений судовій збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. відповідно до платіжного доручення № 5196 від 01.04.2014 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Бойко М.І.