Постанова № 38528308, 13.01.2014, Сорокинський міськрайонний суд Луганської області (до 25.04.2025 - Краснодонський міськрайонний суд Луганської області)

Дата ухвалення
13.01.2014
Номер справи
412/11242/13-а
Номер документу
38528308
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 412/11242/13-а

Провадження № 2-а/412/10/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2014 року м.Краснодон

Суддя Краснодонського міськрайонного суду Луганської області Баличева М.Б., розглянувши відповідно до ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку скороченого провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, без проведення судового засідання, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування своїх вимог вказала, що перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі з 28.12.2006 р. відповідно до ЗУ «Про державну службу». До виходу на пенсію працювала в виконавчому комітеті Краснодонської міської ради. При нарахуванні їй пенсії відповідачем були враховані не всі складові його заробітної плати, на які нараховувались та сплачувались страхові внески. В листопаді 2013 р. ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі Луганської області з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати. Однак, відповіддю від 04.12.2013 р. їй було відмовлено у перерахунку пенсії. З діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії вона не згодна в зв»язку з тим, що матеріальна допомога та індексація відповідно до ЗУ «Про оплату праці», ЗУ «Про державну службу» входить у структуру заробітної плати. Наведена позиція також висловлена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012. Тобто, відповідачем повинні бути зараховані для перерахунку пенсії отримані нею виплати, з яких були сплачені страхові внески, тож вважає відмову у перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги, індексації та інших виплат неправомірною.

У зв'язку з наведеним, позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 81 % від заробітної плати з 01.04.2008 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, інших виплат за останні 24 місяців роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов»язкове пенсійне страхування та сплачувати її в подальшому в перерахованому розмірі.

Ухвалою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 13.12.2013 року відкрито провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідачем копія ухвали про відкриття провадження та пакет документів було отримано 20.12.2013 р. У передбачений ч.3 ст. 183-2 КАС України строк ним не було надано заперечень на позовну заяву або заяви про визнання позову в зв»язку з чим справа розглянута в строки, передбачені ч.5 ст. 183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши письмові докази, суд вважає за необхідне

задовольнити частково адміністративні позовні вимоги позивача з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Краснодон та Краснодонському районі, та має стаж державної служби 3 роки 06 місяців 09 днів, стаж службовця ОМС - 7 років 7 місяців 26 днів. До виходу на пенсію працювала в виконавчому комітеті Краснодонської міської ради.

З 28.12.2006 року позивачу була призначена пенсія за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» у розмірі 1984.34 грн. ( 2480.42 грн * 80 %), виходячи з розміру заробітку для розрахунку пенсії 2480.42 грн, що вбачається з матеріалів справи.

Також вбачається, що з 01.04.2008 р. позивачу було проведено перерахунок пенсії в зв»язку зі звільненням з держслужби, відповідно до чого розмір пенсії її став складати - 4865.53 грн, виходячи з 6006.83 грн * 81 %, де 6006.83 грн - заробіток для розрахунку пенсії.

18.11.2013 року позивач звернувся до УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі з заявою, якою просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховувався страховий внесок (тобто матеріальна допомога, індексації заробітку та інші виплати) відповідно до наданої ним довідки.

Листом - відповіддю УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області від 19.11.2013 року № 34516/02 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки заробіток для розрахунку її пенсії було розраховано на підставі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зміни до цього закону та постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не вносилися, тому матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати цими нормативно-правовими актами не передбачена.

Листом - відповіддю УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області від 04.12.2013 року № 35607/02, окрім наведеного, ще зазначено, останній перерахунок 01.04.2008 р. було проведено , враховуючи довідки виконавчого комітету Краснодонської міської ради за № 29 від 14.04.2008 р., з якої вбачається, що в заробітну плату не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію.

Окрім того, в листі зазначено, що відповідно до змін в законодавство перерахунок пенсії в разі задоволення її вимог буде провадитись у розмірі 80 % від заробітної плати.

Згідно до довідки виконавчого комітету Краснодонської міської ради про складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 12.11.2013 р. за № 37 вбачається, що позивачу за період з 01.03.2006 р. по 29.02.2008 р. були сплачені надбавки, премії та інші виплати, на які були нараховані страхові внески, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 11057.12 грн, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 10 625.69 грн, індексація - 473.71 грн.

З довідки форми ОК - 5, виданої відповідачем, вбачається, що з матеріальної допомоги, сум індексації заробітної плати та інших виплат були утримані страхові внески.

Отже, спірним у даній справі є питання перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати та фактично сплачених страхових внесків та інших виплат.

Так, за змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII (надалі - Закон № 3723-XII), що діяв на момент виникнення права на пенсію у позивача, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України №108/95ВР "Про оплату праці" (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у

грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган

виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, допомога для вирішення соціально-побутових питань та інші виплати входила до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України від №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до інструкції зі статистики заробітної плати затвердженої наказом Державного комітету статистики України № 5 від 13.01.2004 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, передбачено що в фонд додаткової заробітної плати входить сума виплати пов'язана з індексацією заробітної плати.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

При цьому слід ураховувати, що у відповідності до вимог ст. 161 ч.2 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, передбаченої п.1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року справа (21-430а11).

Отже, висновок відповідача про те, що матеріальна допомога, індексація заробітної плати, а також інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включається до складу заробітної плати державного службовця, не обчислюється при визначення розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права.

Таким чином, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії виходячи з усіх складових заробітної плати, у тому числі, матеріальної допомоги, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, інших виплат та фактично сплачених на них страхових внесків та зобов»язати провести відповідний перерахунок у розмірі 81 %

від заробітної плати, виходячи з усіх складових заробітної плати, у тому числі,

матеріальної допомоги, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати, інших виплат за останні 24 місяців роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески з урахуванням фактично сплачених виплат.

Окрім наведеного, суд також вважає, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 необхідно провадити з 01.12.2013 р., оскільки за частинами 4, 5 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково, визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.12.2013 р. у розмірі 81 % від заробітної плати, виходячи з усіх складових заробітної плати, у тому числі, матеріальної допомоги, сум виплаченої щомісячної індексації заробітної плати та інших виплат за останні 24 місяців роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески з урахуванням фактично сплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 12, 17, 18, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу» № 3723-XII, Законом України № 108/95ВР "Про оплату праці", Законом України №1788-XII "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати.

Зобов'язати УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області провести перерахунок нарахованої ОСОБА_1 пенсії у розмірі 81 % від заробітної плати, починаючи з 01.12.2013 р., виходячи з усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсії, а саме: матеріальної допомоги, сум нарахованої індексації та інших виплат за останні 24 місяців роботи, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням фактично отриманих сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається

протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду першої інстанції

набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого

КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: М.Б. Баличева