ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
в порядку письмового провадження
м. Київ
18 квітня 2014 року 13:00 № 826/18205/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова
до
Публічного акціонерного товариства “Укргазвидобування”
про
стягнення заборгованості в розмірі 143 322,76 грн.,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова (далі також – позивач, УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства “Укргазвидобування” про стягнення суми заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної та виплаченої на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи в розмірі 143 322,76 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.11.2013 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.2013 року зупинено провадження у справі №826/18205/13-а до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/18761/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання протиправними дій з направлення супровідним листом від 17.10.2013 р. № 8273/03-33 повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 143 322,76 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2014 року поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання 16.04.2014 року прибув представник відповідача, позивачем подано клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. З урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, за клопотанням представника відповідача в судовому засіданні судом ухвалено продовжити розгляд справи в письмовому провадженні.
Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що Управлінням Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова супровідним листом від 17.10.2013 року №8273/03-33 направлено керівнику філії публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 143 322,76 грн., яку наразі не сплачено.
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених в письмових запереченнях. Відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки позивач не мав права направляти вказане повідомлення, так як постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/18761/13-а від 18.12.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2014 року, дії позивача визнано протиправними. Крім того, безпідставність доводів позивача вже були предметом судового розгляду та в задоволенні позову позивача до відповідача з тих самих підстав було відмовлено у справах №2а-12829/11/2670 та №2а-6954/12/2670.
Дослідивши матеріали справи, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено, що Філія «УкрНДІгаз» ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» є відокремленим підрозділом ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» без права юридичної особи, зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова як платник страхових внесків.
Управлінням Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова супровідним листом від 17.10.2013 року №8273/03-33 направлено керівнику філії публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 143 322,76 грн.
Відповідачем не сплачено вказану у повідомленні суму, внаслідок чого позивач звернувся до суду з метою стягнення її в примусовому порядку.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
На підприємстві Відповідача працювали громадяни, яким пенсії призначено згідно з абз. 2 п. 13 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За загальним правилом та відповідно до ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками та зобов'язані, відповідно до норм чинного законодавства сплачувати внески на пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13.12.1991 року № 1977 (в редакції чинній до 1 січня 2004 року), держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової, науково-технічної, науково-педагогічної та науково-організаційної роботи (далі - стаж наукової роботи) на державних підприємствах, в установах, організаціях, пенсії на рівні, який забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 вищезазначеного Закону (в редакції до 1 січня 2004 року) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-технічним) працівникам державних підприємств і організацій згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи» від 13.12.2000 року №1826 (чинній до 09.04.2004 року), різниця між сумою призначеної пенсії за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших нормативно-правових актів, на яку має право дана особа, фінансувалася для наукових працівників небюджетних установ і організацій - за рахунок коштів цих підприємств і організацій.
Законом України від 20 листопада 2003 року № 1316-ІV та постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 з 1 квітня 2004 року змінено порядок фінансування різниці між сумою пенсій, призначених науковим працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій згідно із Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
Частиною 6 ст. 24 вищевказаного Закону визначено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів І України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії) визначений Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року №372 (далі по тексту -Порядок №372).
Пунктом 9 вказаного Порядку передбачено, що різниця у розмірі пенсій наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації фінансується за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів згідно з пунктами 3 - 8 цього Порядку.
Згідно з пунктом 5 розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Здійснюючи аналіз наведених правових норм, суд приходить до висновку, що розрахунки витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих закладів III - IV рівнів акредитації визначається управлінням пенсійного фонду визначаються один раз на рік або у разі призначення особі пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та такий розрахунок надсилається такому суб'єкту - платнику, який проводить перерахування відповідних сум щомісяця відповідному органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням.
Судом встановлено, що відповідачем супровідним листом від 17.10.2013 року №8273/03-33 направлялися філії Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 143 322,76 грн.
У той же час, матеріали справи свідчать, що позивач не мав права направляти вказані повідомлення, оскільки такі повідомлення мають направлятись органом Пенсійного фонду України за місцезнаходженням юридичної особи, а не її філії (представництва). З матеріалів справи вбачається, що ПАТ “Укргазвидобування” не перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова.
Відповідно до ч. 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/18761/13-а від 18.12.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.02.2014 року визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова з направлення філії публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» супровідним листом від 17.10.2013 року №8273/03-33 повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 143 322,76 грн.
З огляду на вказані обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111,112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова до Публічного акціонерного товариства “Укргазвидобування” про стягнення суми заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної та виплаченої на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи в розмірі 143 322,76 грн. - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.О. Маруліна