Постанова № 38455133, 17.04.2014, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
17.04.2014
Номер справи
904/9151/13
Номер документу
38455133
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.04.2014 року Справа № 904/9151/13

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Верхогляд Т.А. - доповідача

суддів: Білецької Л.М., Тищик І.В.

секретар судового засідання: Ревкова Г.О.

за участю прокурора відділу прокуратури Дніпропетровської області Волкогон Т.В., посвідчення №017508 від 05.06.2013р.

представники сторін:

від позивача: Годько І.О., представник, довіреність №2 від 13.01.14;

від відповідача: Скиба С.Г., представник, довіреність №ББУ/ПУ83/14 від 01.01.14.,

розглянувши апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля"

на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2014 року у справі № 904/9151/13

за позовом Павлоградського міжрайонного прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області

до публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля", м. Павлоград, Дніпропетровська область

про стягнення шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2014 року у справі № 904/9151/13 (суддя Манько Г.В.) позов задоволено повністю.

Стягнуто з публічного акціонерного товариства "ДТЕК "Павлоградвугілля" до спеціального фонду Державного бюджету України 12 209,15 гри. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 30% грошових стягнень за шкоду до спеціального фонду обласного бюджету Дніпропетровської обласної ради; 8139,43 гри. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 20% грошових стягнень за шкоду, та до спеціального фонду місцевого бюджету Богданівської сільської ради 20 348, 59 грн. шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, що становить 50% грошових стягнень за шкоду.

Також стягнуто з відповідача в доход Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська 1 720 грн. 50 коп. судового збору.

Рішення мотивовано порушенням відповідачем ст.ст. 44,70 Водного кодексу України, а саме здійснення скиду забруднюючих речовин в р. Самара з Тернівських очисних споруд з перевищенням гранично допустимих нормативів, що заподіяло державі збитки на загальну суму 40 697 грн. 17 коп.

Не погодившись з рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити. Посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, не повне з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Зазначає, що позивачем при відібранні, проведені аналізів, зберіганні стічних вод та складанні документів щодо результатів перевірки порушені вимоги Державних стандартів України. З моменту відібрання проб до моменту проведення вимірювання показників складу і властивостей вод пройшло від семи до одинадцяти діб. Відібрані проби не консервувалися, що є порушенням Національного стандарту України "Якість води". "Відбирання проб".

У запереченні на апеляційну скаргу Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області спростовує доводи апелянта, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, оскаржуване судове рішення - без змін.

В відзиві на апеляційну скаргу Павлоградська міжрайонна прокуратура зазначає, що вимірювання вмісту забруднюючих речовин позивачем виконувалось у відповідності до вимог діючих методик виконання вимірювань та в терміни, оговорені в відповідних методиках. Вважає оскаржуване судове рішення законним, обґрунтованим та просить залишити його без змін.

В ході розгляду апеляційної скарги відповідачем були заявлені клопотання про зупинення провадження у даній справі до розгляду Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом апеляційної скарги публічного акціонерного товариства "ДТЕК Павлоградвугілля" на ухвалу окружного адміністративного суду від 12.02.2014 року у справі №804/1861/14 за адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про визнання нечинними актів перевірки, в тому числі і тих, на підставі яких нарахована заподіяна державі шкода у даній господарській справі.

Також заявлено клопотання про призначення по справі експертизи з метою встановлення факту забруднення відповідачем р.Самара в результаті скиду забруднюючих речовин з Тернівських очисних споруд в р.Самара.

Вказані клопотання відхилені колегією суддів, оскільки матеріали справи дозволяють визначитись щодо законності оскаржуваного судового рішення, спеціальні знання для вирішення справи не потрібні, дану справу можливо розглянути без результатів розгляду адміністративного позову відповідача, про який йдеться у клопотанні.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного:

Як вбачається з матеріалів справи, у період з 01.03.2011року по 22.03.2011 року, з 15.06.2011року по 06.07.2011 року та з 14.09.2011 року по 27.09.2011 року Державною екологічною Інспекцією у Дніпропетровській області із залученням державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області проведені перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства філії ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" Павлоградське регіональне управління по водопостачанню і очистці каналізаційних стоків.

За результатами перевірок складені акти, в яких зафіксовані порушення відповідачем допустимих нормативів при скиданні забруднюючих речовин (заліза загального, нафтопродуктів, азоту амонійного та фосфатів) в р. Самару з Тернівських очисних споруд, що є порушенням ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України (а.с.18-24).

Перевірку проведено в присутності представників ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", акти перевірки отримані без зауважень з боку відповідача.

В актах відбору проб вод зазначено, що при відборі та зберіганні проб виконано вимоги нормативних документів: ДСТУ ISO 5667-6-2001 Частина 6. Настанови щодо відбирання проб води з річок та інших водотоків; ДСТУ ISO 5667-10-2001 Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод; ГОСТ 17.1.5.04-81 Охорона природи. Гідросфера. Прилади та пристрої для відбору, первинної обробки і зберігання проб природних вод. Загальні технічні умови; ГОСТ 17.1.5.05-85 Охорона природи. Гідросфера. Загальні вимоги до відбору проб поверхневих і морських вод, льоду та атмосферних опадів; КНД 211.1.0.009-94 Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод; КНД 211.0.2.098-03 Порядок проведення арбітражних вимірювань концентрації забруднюючих речовин в скидах, ґрунтах; ДСТУ ISO 5667-3-2001 Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами (а.с. 73-75).

Зазначені акти отримані та підписані представниками відповідача без зауважень. Отже, доводи апелянта про наявність порушень працівниками позивача нормативних вимог при відборі проб води є безпідставними.

Є помилковою і позиція скаржника про недоведеність вини відповідача у спричиненні шкоди, оскільки саме актами перевірок підтверджено вчинення відповідачем дій, що порушують вимоги ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України (а.с.18-24).

За результатами проведеної перевірки першим заступником головного держінспектора з охорони навколишнього природного середовища у Дніпропетровській області Половиця Д.В. відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20 липня 2009 року № 389, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 року № 767/16783, виконані розрахунки розміру відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок скиду ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" забруднюючих речовин у р. Самара зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу.

Згідно з вказаними розрахунками, загальна сума збитків, заподіяних державі внаслідок порушення ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" природоохоронного законодавства складає 40 697 грн. 18 коп. (а.с.25-26).

На час звернення позивача до суду вказана сума відповідачем не відшкодована.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (надалі - Закон) державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Статтею 153 Господарського кодексу України встановлений обов'язок суб'єктів господарювання при здійсненні господарської діяльності здійснювати заходи щодо своєчасного відтворення і запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів, не допускати зниження їх якості у процесі господарювання.

Згідно з ч.1 ст.40 Закону використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

В силу ч.1 ст.33 Закону екологічні нормативи встановлюють гранично допустимі викиди та скиди у навколишнє природне середовище забруднюючих хімічних речовин, рівні допустимого шкідливого впливу на нього фізичних та біологічних факторів.

Статтею 41 Закону передбачено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища передбачають, зокрема, відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно з ч. 1 ст. 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Статтею 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані, у тому числі, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Відповідно до ст. 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Водокористувачі зобов'язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони, зокрема, за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків.

Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Матеріалами даної справи підтверджено, що відносно начальника Тернавських очисних споруд ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля" Павлоградське регіональне управляння по водопостачанню та очистки каналізаційних стоків Рябченко М.І. представниками позивача складені протоколи про адміністративні правопорушення № 2125 від 11.03.2011 року, №3992 від 25.07.2011 року та №4135 від 23.09.2011 року, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 59 КУпАП.

З метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час позапланових перевірок дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища Філії Павлоградського регіонального управління по водопостачанню і очистці каналізаційних стоків ПАТ "ДТЕК Павлоградвугілля", проведеної з 14.09.2011 року по 27.09.2011 року та з 15.06 2011 року по 06.07.2011 року та 22.03.2011 року, відповідачу винесено приписи № 4-7893-12-3 від 03.10.2011 року, №4-5514-12-3 від 11.07.2011 року та № 4-2101-12-3 від 29.03.2011 року, складені державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області.

З урахуванням викладеного, рішення прийнято місцевим господарським судом за повністю дослідженими обставинами справи, з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 14.01.2014 року у справі № 904/9151/13 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя: Т.А.Верхогляд Суддя: І.В.Тищик Суддя: Л.М.Білецька

Підписано в повному обсязі 25.04.14 року.