ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.04.2014 року Справа № 912/1761/13
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Коваль Л.А. (доповідач)
суддів: Пархоменко Н.В., Чередка А.Є.,
при секретарі судового засідання: Губенко Ю.Е.,
за участю представників сторін:
від позивача-1: не з'явився,
від позивача-2: не з'явився,
від відповідача-1: не з'явився,
від відповідача-2: не з'явився,
від відповідача-3: не з'явився,
за участю прокурора: прокурор відділу прокуратури Дніпропетровської області Пахучин М.Б., посвідчення № 014722 від 22.01.2013р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора Кіровоградської області на рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 року у справі № 912/1761/13
за позовом Прокурора Ульяновського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі:
позивача-1: Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, м. Кіровоград
позивача-2: Кіровоградської обласної державної адміністрації, м. Кіровоград
до
відповідача-1: Ульяновської районної державної адміністрації, м. Ульяновка Кіровоградської області
відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Розношенське", с. Розношенське Ульяновського району Кіровоградської області
відповідача-3: Державного підприємства "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", м. Кіровоград
про визнання аукціону недійсним, скасування розпорядження, визнання недійсним договору, зобов'язання повернути земельну ділянку
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Ульяновського району Кіровоградської області звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовом в інтересах держави в особі позивача-1: Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області, позивача-2: Кіровоградської обласної державної адміністрації до відповідача-1: Ульяновської районної державної адміністрації, відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "Розношенське" про:
визнання аукціону з продажу ставки річної суми орендної плати земельної ділянки загальною площею 1, 6980 га на території Новоселицької сільської ради недійсним;
визнання незаконним та скасування розпорядження про затвердження результатів аукціону та укладення договору оренди земельної ділянки від 02.12.2011 року № 716-р;
визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 26.07.2012 року, укладеного між Ульяновською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Розношенське";
зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Розношенське" повернути земельну ділянку площею 1, 6980 га, вартістю 806 550, 00 грн., на території Новоселицької сільської ради державі в особі Головного управління Держземагентства в Кіровоградській області.
Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 19.11.2013 року до участі у справі в якості відповідача залучено Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (відповідач-3).
Рішенням господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 року у справі № 912/1761/13 (суддя Шевчук О.Б.) в задоволенні позову відмовлено повністю; стягнуто з Кіровоградської обласної державної адміністрації на користь Державного бюджету України 3 441, 00 грн. судового збору; стягнуто з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області на користь Державного бюджету України 1 147, 00 грн. судового збору.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, місцевий господарський суд виходив з тих обставин, що Ульяновською районною державною адміністрацією дотримано усіх вимог чинного законодавства при проведенні аукціону з продажу ставки річної суми орендної плати земельної ділянки, прийнятті розпорядження "Про затвердження результатів аукціону та укладення договору оренди земельної ділянки" від 02.12.2011 року № 716-р, яким затверджено результати аукціону, що відбувся 01.12.2011 року, та надано в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Розношенське" земельну ділянку загальною площею 1, 6980 га земель, що використовуються в комерційних цілях, терміном на 49 років, яка знаходиться на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, для будівництва та експлуатації комплексу дорожнього сервісу з дотриманням граничних термінів забудови. Місцевий господарський суд врахував, що в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Розношенське" передано земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в Ульновському районі за межами населеного пункту, для будівництва та експлуатації об'єкту комплексу дорожнього сервісу для обслуговування жителів територіальної громади району та у зв'язку з наведеним дійшов висновку, що Ульяновська районна державна адміністрація при прийнятті спірного розпорядження діяла відповідно до положень частини третьої статті 122 та пункту 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, тобто в межах повноважень, визначених чинним законодавством. Щодо доводів прокурора про те, що об'єкт дорожнього сервісу не є об'єктом, який пов'язаний з обслуговуванням жителів територіальної громади району, суд першої інстанції зазначив, що перелік об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади та наведений в пункті "в" частини третьої статті 122 Земельного кодексу України, не є вичерпним, а Закон України "Про автомобільні дороги" та Порядок видачі дозволів на розміщення, будівництво, реконструкцію та функціонування об'єктів сервісу на землях дорожнього господарства та згод і погоджень на об'єкти зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг загального користування не містять положень про те, що об'єкти дорожнього сервісу не пов'язані з обслуговуванням жителів територіальної громади району. Також, місцевий господарський суд не погодився з доводами прокурора про те, що спірна земельна ділянка була передана в оренду з порушення земельного законодавства в частині використання земель за їх цільовим призначенням та зміни їх цільового призначення (категорії) та послався на ті обставини, що надання сільськогосподарських угідь для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, передбачає необхідність зміни цільового призначення земельної ділянки з категорії земель сільськогосподарського призначення на іншу категорію земель, а розпорядженням Ульяновської районної державної адміністрації № 588-р від 26.10.2011року затверджено проект землеустрою, відповідно до якого змінено категорію земель із земель сільськогосподарського призначення на землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони та іншого призначення, цільове призначення земельної ділянки - землі, що використовуються в комерційних цілях, та зазначив, що наведене відповідає вимогам статті 20 Земельного кодексу України. Оскільки аукціон з продажу ставки річної суми орендної плати земельної ділянки загальною площею 1, 6980 га на території Новоселицької сільської ради та розпорядження № 716-р відповідають вимогам чинного законодавства, господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання їх недійсними. Також, оскільки Ульяновською районною державною адміністрацією дотримано встановленого порядку продажу права оренди на аукціонах та відведення і надання земельної ділянки в оренду, місцевий господарський суд не вбачав правових підстав і для визнання недійсним спірного договору оренди землі та задоволення позову в частині вимог про повернення орендованої земельної ділянки власнику.
Не погодившись з прийнятим рішенням, заступник прокурора Кіровоградської області подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, заступник прокурора Кіровоградської області просить скасувати прийняте судом рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги повністю.
Так, заступник прокурора не погоджується з висновком місцевого господарського суду, наведеним в оскаржуваному рішенні, про те, що об'єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху, пов'язані з обслуговуванням жителів територіальної громади району, а Ульяновська районна державна адміністрація, приймаючи спірне розпорядження, діяла в межах компетенції, визначеної ст. 122 Земельного кодексу України. На думку заступника прокурора, судом першої інстанції не враховано, що обслуговування учасників дорожнього руху є поняттям, яке включає в себе обслуговування жителів територіальної громади району, однак є значно ширшим від останнього, оскільки учасниками дорожнього руху можуть бути і будуть жителі будь-яких територіальних громад України, а вирішення питання про відведення земель для їх обслуговування не входить до повноважень районної державної адміністрації. Окрім того, як зазначено в апеляційній скарзі, відповідачами не доведено, що відведення спірної земельної ділянки переслідувало мету обслуговування жителів територіальної громади Ульяновського району. З огляду на викладене, за доводами заступника прокурора, компетенція з розгляду і вирішення питань щодо відведення земельних ділянок, у тому числі надання дозволу на розробку проекту землеустрою, його розгляд, погодження та затвердження, організація проведення аукціону, затвердження його результатів, передача земельної ділянки в оренду та укладення відповідного договору оренди землі для будівництва та обслуговування об'єктів дорожнього сервісу, у тому числі для обслуговування жителів територіальної громади Ульяновського району, відноситься до компетенції Кіровоградської обласної державної адміністрації. Відведення спірної земельної ділянки Ульяновською районною державною адміністрацією заступник прокурора вважає порушенням вимог ст.ст. 14, 24 Конституції України, ст.ст. 84, 90, 116, 122, 127-133 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 1 Закону України "Про дорожній рух". Заступник прокурора не погоджується з прийняттям місцевим господарським судом як належних доказів листа Новоселицької сільської ради, а також програми економічного і соціального розвитку Ульяновського району на 2012 рік та програми Центральний Регіон-2015, оскільки зазначені програми не містять даних про наявність потреб конкретної територіальної громади у конкретних послугах та затверджені вже після прийняття спірних розпоряджень та після укладення договору оренди землі. Також, за доводами заступника прокурора, судом помилково зазначено в якості підстав для відмови в позові, що розпорядження, які передували спірному розпорядженню та укладенню договору оренди землі, а саме: № 528-р від 26.09.2011року, яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою, та № 588-р від 26.10.2011 року, яким затверджено проект землеустрою, є чинними і не скасовані, оскільки зазначені розпорядження вичерпали свою дію фактом їх виконання, тому не існує необхідності в їх скасуванні чи зміні. Заступник прокурора не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відповідності проведеного аукціону розпорядженню Кіровоградської обласної державної адміністрації від 23.07.2008 року № 637-р "Про порядок проведення земельних аукціонів" та Тимчасовому положенню про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області, затвердженому рішенням Кіровоградської обласної ради від 31.05.2007 року № 226, оскільки порядок проведення земельних торгів, аукціонів, продажу права оренди на землю на конкурентних засадах визначається виключно законами та не може регулюватись положеннями, затвердженими рішенням Кіровоградської обласної ради. Також, за доводами заступника прокурора, проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільове призначення земельної ділянки визначене як "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій", яке не відповідає ні розпорядженню про надання дозволу на його розробку, ні розпорядженню про його затвердження. Суд також не надав оцінки тому, що цільове призначення земельної ділянки, яке визначене у розпорядженні про надання дозволу на розробку проекту землеустрою - "для розміщення та експлуатації об'єкту по наданню комерційних послуг, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району", не відповідає вимогам земельного законодавства, оскільки визначає цільове призначення занадто широко та дає можливість будувати на спірній земельній ділянці будь-які об'єкти. Більше того, повноваження щодо відведення земельних ділянок з цільовим призначенням, визначеним у проекті землеустрою, тобто "для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжний операцій", згідно з частиною четвертою статті 122 Земельного кодексу України відносяться до компетенції Кіровоградської обласної державної адміністрації.
Присутній у судовому засіданні 22.04.2014 року прокурор відділу прокуратури Дніпропетровської області зазначив також, що змінивши цільове призначення земельної ділянки, Ульяновська районна державна адміністрація не мала компетенції для передачі її в оренду як земельної ділянки, віднесеної до категорії земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Позивач-1, позивач-2, відповідач-1, відповідач-2, відповідач-3 явку своїх повноважних представників у судові засідання, призначені для розгляду апеляційної скарги, не забезпечили. Про дату, час та місце проведення судових засідань зазначені особи повідомлені належним чином за їх місцезнаходженням згідно матеріалів справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення зазначеним особам поштових відправлень, якими останнім направлені відповідні ухвали апеляційного господарського суду.
Відповідно до письмових відзивів на апеляційну скаргу (надійшли факсом) позивач-1 підтримує апеляційну скаргу заступника прокурора на рішення суду у справі, просить її задовольнити. Розгляд справи у судових засіданнях 11.03.2014 року та 22.04.2014 року позивач-1 просить провести без участі його представника.
Позивач-2 та відповідач-1 відзив на апеляційну скаргу не надали.
Від відповідача-2 надійшла заява про визнання позову, в якій він погоджується з підставами, наведеними у позовній заяві та апеляційній скарзі. Зокрема, відповідач-2 погоджується з тим, що Ульяновська районна державна адміністрація при прийнятті розпорядження про затвердження результатів аукціону та укладення договору оренди земельної ділянки перевищила свої повноваження.
Відповідач-3 відповідно до письмових пояснень вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, надана їм належна оцінка, правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, прийняте рішення є обґрунтованим, а апеляційна скарга - безпідставною. Враховуючи наведене, відповідач-3 просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення місцевого господарського суду - без змін. Відповідач-3 просить проводити розгляд справи за відсутності його представника.
Апеляційний господарський суд відкладав розгляд скарги з 11.03.2014 року на 03.04.2014 року, з 03.04.2014 року на 22.04.2014 року.
У судовому засіданні 22.04.2014 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, апеляційний господарський суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню в силу наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 26.09.2011р. головою Ульяновської районної державної адміністрації прийнято розпорядження № 528-р "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою для продажу права оренди земельної ділянки на аукціоні" (а.с. 92, т. 1), яким надано дозвіл на розробку проекту землеустрою для продажу права оренди, строком на 49 років, на аукціоні земельної ділянки орієнтовною площею 1,7 га, в тому числі по угіддях: 1,7 га пасовища, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області для розміщення та експлуатації об'єкту по наданню комерційних послуг, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району.
Також, цим розпорядженням доручено ліцензійній організації розробити відповідну проектно-технічну документацію для продажу права оренди земельної ділянки на аукціоні та після проведення державної експертизи землевпорядної документації відділу Держкомзему у Ульяновському районі подати проект землеустрою до райдержадміністрації для подальшого розгляду, згідно з чинним законодавством.
На виконання цього розпорядження Державним підприємством "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на аукціоні терміном на 49 років, для розміщення та експлуатації об'єкту по наданню комерційних послуг, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району, площею 1, 6980 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області (а.с. 27-42, т. 1).
Відповідно до пояснювальної записки проекту землеустрою запроектована до відведення земельна ділянка для продажу права оренди відноситься до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення. За проектом землеустрою цільове використання землі - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій.
Умовами відведення земельної ділянки Відділу Держкомзему у Ульяновському районі Кіровоградської області від 18.10.2011р. (а.с. 32, т. 1) передбачено, що категорія земель, за рахунок яких відводиться земельна ділянка, - землі сільськогосподарського призначення, а категорія земель після передачі в оренду - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
В межах зазначеного проекту здійснено розрахунок розміру втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських угідь (пасовища - 1, 6980 га), та складено акт визначення збитків власників землі та землекористувачів (а.с. 37-39, т. 1).
Зазначений проект землеустрою погоджено комісією з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою у Ульяновському районі Кіровоградської області, у складі: начальника відділу Держкомзему у Ульяновському районі Кіровоградської області, начальника відділу регіонального розвитку містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Ульяновської РДА, головного спеціаліста Державного управління охорони навколишнього середовища в Кіровоградській області, головного державного санітарного лікаря Ульяновського району Кіровоградської області, начальника відділу охорони культурної спадщини Кіровоградської облдержадміністрації, Новоселицького сільського голови. Проект землеустрою пройшов державну експертизу, що підтверджується висновком державної експертизи землевпорядної документації від 10.11.2011р. № 1352 (а.с. 34-35, 42, т. 1).
26.10.2011р. головою Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області прийняте розпорядження № 588-р "Про затвердження акта визначення збитків, проекту землеустрою, технічного паспорту земельної ділянки, укладення договору на проведення земельних торгів та умов проведення земельних торгів" (а.с. 234, т. 1), яким затверджено акт визначення збитків власників землі та землекористувачів, пов'язаних з вилученням земельної ділянки для продажу річної суми орендної плати на аукціоні, терміном на 49 років, загальною площею 1, 6980 га, у тому числі по угіддях: 1, 6980 га пасовищ, за рахунок земель сільськогосподарського призначення, що перебувають у запасі на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, для розміщення та експлуатації об'єкту по наданню комерційних послуг (комплексу дорожнього сервісу), пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району; затверджено проект землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки; затверджено технічний паспорт вказаної земельної ділянки (а.с. 34-35, т. 2); доручено Державному підприємству "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу річної суми вартості оренди земельної ділянки; встановлено умови проведення земельних торгів, у тому числі стартову ціну земельної ділянки.
26.10.2011р. Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (виконавець) та Ульяновська районна державна адміністрація (організатор) уклали договір № 8 (а.с. 23-26, т. 1), за умовами якого організатор доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання з виконання робіт по проведенню земельних торгів (аукціону) з продажу ставки річної суми орендної плати на земельну ділянку державної власності площею 1, 6980 га пасовищ для будівництва та експлуатації комплексів дорожнього сервісу, розташованої на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області. Додатком № 1 до договору є умови проведення торгів, що встановлюються організатором.
Відповідно до заяви від 21.11.2011р., реєстраційний № 8/21.11 (а.с. 57, т. 1), Товариство з обмеженою відповідальністю "Розношенське" виявило бажання приймати участь в аукціоні.
01.12.2011р. відбулися земельні торги (аукціон), результати яких зафіксовані в протоколі від наведеної дати (а.с. 52-55, т. 1).
Переможцем торгів (аукціону) по лоту № 8 стало Товариство з обмеженою відповідальністю "Розношенське".
Відповідно до зазначеного протоколу земельних торгів (аукціону) продано ставку річної суми орендної плати на земельну ділянку державної власності, площею 1, 6980 га пасовищ, розташовану на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, що передається в оренду строком на 49 років. Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та експлуатації комплексу дорожнього сервісу.
За результатами земельних торгів (аукціону) головою Ульяновської районної державної адміністрації 02.12.2011р. прийнято розпорядження № 716-р "Про затвердження результатів аукціону та укладання договору оренди земельної ділянки" (а.с. 17, т. 1), яким затверджено результати вищезазначеного аукціону та надано в оренду переможцю земельних торгів - Товариству з обмеженою відповідальністю "Розношенське" земельну ділянку загальною площею 1, 6980 га земель, що використовуються в комерційних цілях, терміном на 49 років, яка знаходиться на території Новоселицької сільської ради Ульяновського району Кіровоградської області, для будівництва та експлуатації комплексу дорожнього сервісу, з дотриманням граничних термінів забудови.
26.07.2012р. між Ульяновською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Розношенське" (орендар) укладено договір оренди землі (а.с. 10-16, 218-227, т. 1), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування (оренду) земельну ділянку площею 1, 6980 га для будівництва та експлуатації комплексу придорожнього сервісу, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району, яка знаходиться за адресою: Кіровоградська область, Ульяновський район, Новоселицька сільська рада.
Цільове призначення земельної ділянки: 1.11.6., інша комерційна діяльність (п. 16 договору).
Пунктом першим договору передбачено, що підставою для передачі земельної ділянки в оренду є розпорядження голови Ульяновської районної державної адміністрації від 26.09.2011р. № 528-р.
Вказаний договір оренди землі зареєстрований у відділі Держкомзему у Ульяновському районі, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.07.2012р. за № 352550004002439.
Відповідно до акту обстеження земельної ділянки № 86 від 04.04.2014р. (а.с. 164, т. 2) спірна земельна ділянка не забудована (об'єкти будівництва відсутні).
В силу положень ст.ст. 13, 19 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 1 п. 12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з п. 2 ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Пунктом а) частини першої статті 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин також віднесено розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Стаття 122 Земельного кодексу України визначає повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Так, згідно з частиною 3 статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті (ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України).
Отже, як вбачається зі змісту пункту в) частини 3 статті 122 Земельного кодексу України, перелік об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району, не є вичерпним, відповідно, до цього переліку можуть бути віднесені і об'єкти дорожнього сервісу.
Визначення об'єкту дорожнього сервісу наведено у статті 1 Закону України "Про автомобільні дороги". Відповідно до наведеної правової норми об'єкти дорожнього сервісу - спеціально облаштовані місця для зупинки маршрутних транспортних засобів, майданчики для стоянки транспортних засобів, майданчики відпочинку, видові майданчики, автозаправні станції, пункти технічного обслуговування, мотелі, готелі, кемпінги, торговельні пункти (у тому числі малі архітектурні форми), автозаправні комплекси, складські комплекси, пункти медичної та технічно-евакуаційної допомоги, пункти миття транспортних засобів, пункти приймання їжі та питної води, автопавільйони, а також інші об'єкти, на яких здійснюється обслуговування учасників дорожнього руху та які розміщуються на землях дорожнього господарства або потребують їх використання для заїзду та виїзду на автомобільну дорогу.
За визначенням, наведеним у Порядку видачі дозволів на розміщення, будівництво, реконструкцію та функціонування об'єктів сервісу на землях дорожнього господарства та згод і погоджень на об'єкти зовнішньої реклами вздовж автомобільних доріг загального користування, затвердженому наказом Державної служби автомобільних доріг України від 29.09.2005р. № 414 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин), об'єкти сервісу - станції та пункти технічного обслуговування, пункти миття транспортних засобів, пункти технічного обслуговування (оглядові естакади та ін.), автозаправні та газозаправні станції, придорожні ринки, пункти торгівлі, харчування (споруди побутово-торговельного призначення), у т.ч. влаштовані за допомогою встановлення малих архітектурних форм, стоянки транспортних засобів (стоянки та майданчики для короткочасної зупинки, майданчики для відпочинку, стоянки, що охороняються) та видові майданчики, готелі, мотелі, кемпінги, туалети.
В оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Розношенське" передано земельну ділянку, яка належала раніше до земель сільськогосподарського призначення та яка знаходиться в Ульяновському районі за межами населеного пункту, для будівництва та експлуатації об'єкту комплексу дорожнього сервісу для обслуговування жителів територіальної громади району.
Надаючи дозвіл на розробку проекту землеустрою (розпорядження від 26.09.2011р. № 528-р), затверджуючи проект землеустрою (розпорядження від 26.10.2011р. № 588-р), Ульяновська районна державна адміністрація також виходила виключно з тих обставин, що земельна ділянка відводиться для розміщення відповідного об'єкту, який пов'язаний з обслуговуванням жителів територіальної громади району.
З такою ж метою (розміщення об'єкту по наданню комерційних послуг, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району) і добиралась земельна ділянка (протокол № 7 від 23.09.2011 року (а.с. 77, т. 2)).
При цьому визначальним у спірних відносинах є не фактичне користування об'єктом після його будівництва певним колом осіб (за доводами заступника прокурора не лише жителями територіальної громади району), а факт прийняття рішення про надання земельної ділянки для розміщення об'єкту, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району. І наведена обставина за приписами статті 122 Земельного кодексу України розмежовує компетенцію районної державної адміністрації та обласної державної адміністрації на стадії вирішення питання надання земельної ділянки із земель державної власності за межами населеного пункту у користування для будівництва об'єктів.
До того ж, пункт в) частини третьої статті 122 Земельного кодексу України не встановлює імперативно заборони використання об'єкту, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району, окрім цих жителів і іншим невизначеним колом осіб.
Таким чином, розпорядження про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, про затвердження проекту землеустрою, які, як правильно зазначено місцевим господарським судом стали підставою для проведення земельних торгів, прийняті Ульяновською районною державною адміністрацією в межах її повноважень, визначених чинним законодавством, відповідно, і оспорювані у даній справі аукціон з продажу ставки річної суми орендної плати земельної ділянки загальною площею 1, 6980 га на території Новоселицької сільської ради, організатором якого Ульяновська районна державна адміністрація, та розпорядження голови Ульяновської районної державної адміністрації від 02.12.2011р. № 716-р "Про затвердження результатів аукціону та укладення договору оренди земельної ділянки" не суперечать вимогам законодавства, що регулює земельні відносини, з підстав відсутності у Ульяновської районної державної адміністрації компетенції щодо розпорядження спірною земельною ділянкою.
Колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується з доводами заступника прокурора щодо незаконної зміни цільового призначення земельної ділянки.
Перелік категорій земель за основним цільовим призначенням визначає стаття 19 Земельного кодексу України.
Цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку (ст. 1 Закону України "Про землеустрій").
Відповідно до частин першої та третьої статті 23 Земельного кодексу України землі, придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання. Для будівництва промислових підприємств, об'єктів житлово-комунального господарства, залізниць і автомобільних шляхів, ліній електропередачі та зв'язку, магістральних трубопроводів, а також для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва, надаються переважно несільськогосподарські угіддя або сільськогосподарські угіддя гіршої якості.
Таким чином, законом передбачена можливість надання сільськогосподарських угідь для інших потреб, не пов'язаних з веденням сільськогосподарського виробництва.
Віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення (ч.ч. 1-2, ст. 20 Земельного кодексу України).
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, відкриття фінансування робіт з реалізації заходів, передбачених відповідною документацією.
Висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи (ч. 8 ст. 35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації").
Як вбачається з проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, а саме з вихідної земельно-кадастрової інформації, наданої Відділом Держкомзему у Ульяновському районі Кіровоградської області (№ б/н від 18.10.2011р.), пояснювальної записки земельна ділянка, яка запроектована до відведення, відноситься до категорії земель: землі сільськогосподарського призначення.
Віднесення спірної земельної ділянки до сільськогосподарських земель (землі запасу) підтверджується і формою 6-зем (а.с. 41, т. 1).
За проектом землеустрою код цільового використання земельної ділянки - 11.12.08 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, мета використання земельної ділянки: для розміщення та експлуатації об'єкту по наданню комерційних послуг, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району.
Відповідно до технічного паспорту спірної земельної ділянки (а.с. 34-35, т. 2) категорія земель до відведення: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для комерційного використання (для будівництва та експлуатації комплексу придорожнього сервісу, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району), пріоритетний вид використання: для комерційного використання (для будівництва та експлуатації комплексу придорожнього сервісу, пов'язаного з обслуговуванням жителів територіальної громади району), допустимі види використання: в комерційних цілях.
Також, проектом землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки, який пройшов державну землевпорядну експертизу, передбачено категорію земель після передачі її в оренду - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Обставини зміни категорії спірної земельної ділянки після надання її в оренду підтверджуються і листом Відділу Держземагантства в Ульяновському районі Кіровоградської області від 14.11.2013р., вих. № 2540 (а.с. 104, т. 1).
Отже, розроблений проект землеустрою, затверджений розпорядженням голови Ульяновської районної державної адміністрації від 26.10.2011 року № 588-р, передбачає зміну категорії спірної земельної ділянки після надання її в оренду. Наведеним розпорядженням спірна земельна ділянка, як земельна ділянка сільськогосподарських угідь, вилучена для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським виробництвом, у зв'язку з чим затверджено акт визначення збитків власників землі та землекористувачів, пов'язаних з вилученням земельної ділянки.
Рішення Ульяновської районної державної адміністрації, яким затверджено проект землеустрою, щодо зміни категорії спірної земельної ділянки відповідає приписам як ст. 20, так і пункту в) частини третьої статті 122, статтям 156, 157 Земельного кодексу України.
Наведеним спростовуються доводи прокурора щодо відсутності повноважень у Ульяновської районної державної адміністрації передавати спірну земельну ділянку, як таку, що віднесена до іншої категорії земель (не сільськогосподарського призначення), в оренду, оскільки, як зазначено вище, категорія спірної земельної ділянки змінена після надання її в оренду.
Також, апеляційний господарський суд не вбачає підстав вважати, що цільове призначення спірної земельної ділянки у розпорядженнях Ульяновської районної державної адміністрації є різним по суті, у зв'язку з чим відхиляє відповідні доводи заступника прокурора.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
За положеннями ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Земельні торги проводяться у формі аукціону (ч. 1 ст. 135 Земельного кодексу України).
Порядок проведення земельних торгів визначено главою 21 Земельного кодексу України.
Доводи заступника прокурора щодо неправомірності регулювання відносин з приводу проведення земельних торгів актами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування є безпідставними, оскільки правомірність прийняття як розпорядження Кіровоградської обласної державної адміністрації від 23.07.2008р. № 637-р "Про порядок проведення земельних аукціонів", так і Тимчасового положення про порядок продажу земельних ділянок та передачі їх в оренду на конкурентних засадах на території Кіровоградської області, затвердженого рішенням Кіровоградської обласної ради від 31.05.2007р. № 226, та відповідність їх змісту нормам земельного законодавства, не є предметом розгляду даної справи.
Відповідно до приписів частини 1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Колегія суддів апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що земельні торги (аукціон) проведені з дотриманням норм, чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства, та не вбачає підстав для визнання аукціону з продажу ставки річної суми орендної плати земельної ділянки загальною площею 1, 6980 га на території Новоселицької сільської ради недійсним, так само як і визнання незаконним та скасування розпорядження голови Ульяновської районної державної адміністрації Кіровоградської області № 716-р від 02.12.2011р. "Про затвердження результатів аукціону та укладання договору оренди земельної ділянки".
Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Свої вимоги в частині визнання недійсним спірного договору оренди землі заступник прокурора обґрунтовує тими обставинами, що договір укладений за результатами аукціону та на підставі розпоряджень, які не відповідають вимогам чинного законодавства.
Проте, колегія суддів дійшла висновку, що Ульяновською районною державною адміністрацією дотримано встановленого порядку продажу права оренди на аукціоні, відведення та надання земельної ділянки в оренду, тому спірний договір оренди землі не підлягає визнанню недійсним з підстав, зазначених заявником апеляційної скарги.
Оскільки відсутні підстави для визнання недійсним спірного договору оренди землі, відсутні правові підстави для повернення орендованої земельної ділянки власнику.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд правомірно відмовив в задоволенні позову.
Також, враховуючи встановлені вище обставини справи, зазначені положення законодавства, колегія суддів апеляційного господарського суду відхиляє решту доводів заступника прокурора, наведених в обґрунтування апеляційної скарги.
Не підлягає прийняттю заява відповідача-2 про визнання позову, оскільки спір за поданим позовом вирішений по суті господарським судом Кіровоградської області. Щодо апеляційного провадження, то відповідачами у справі є також Ульяновська районна державна адміністрація та Державне підприємство "Кіровоградський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", які відповідні заяви на подавали.
Таким чином, апеляційний господарський суд не вбачає підстав, передбачених статтею 104 ГПК України, для зміни або скасування рішення суду першої інстанції та, відповідно, підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судові витрати за подання апеляційної скарги відповідно до ст. 49 ГПК України з урахуванням положень п. 4.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 року № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" підлягають стягненню з позивача-1 (за вимогою про зобов'язання відповідача-2 повернути земельну ділянку) та позивача-2 (за вимогами про визнання аукціону недійсним, визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору) на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу заступника прокурора Кіровоградської області на рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 року у справі № 912/1761/13 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Кіровоградської області від 20.01.2014 року у справі № 912/1761/13 залишити без змін.
Стягнути з Кіровоградської обласної державної адміністрації (25022, м. Кіровоград, площа Кірова, 1, ідентифікаційний код 00022543) до спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 37989274, рахунок № 31216206782004 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ Дніпропетровського апеляційного господарського суду 26005785) судовий збір за подання апеляційної скарги у сумі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп.
Стягнути з Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Тімірязєва, 84, ідентифікаційний код 38802868) до спеціального фонду Державного бюджету України (одержувач: Управління Державної казначейської служби України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровській області, ЄДРПОУ 37989274, рахунок № 31216206782004 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ Дніпропетровського апеляційного господарського суду 26005785) судовий збір за подання апеляційної скарги у сумі 609 (шістсот дев'ять) грн. 00 коп.
Видачу наказів доручити господарському суду Кіровоградської області.
Повна постанова складена 28.04.2014р.
Головуючий суддя Л.А. Коваль
Суддя Н.В. Пархоменко
Суддя А.Є. Чередко