УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2014 р. Справа № 68486/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Костіва М.В.,
суддів Шавеля Р.М., Савицької Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.02.2012 р. у справі №2а-0770/1826/11 за позовом Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода» до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання протиправними дій,
встановив:
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.02.2012 р. у справі №2а-0770/1826/11 за позовом Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода» до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області про визнання протиправними дій, позов було задоволено повністю, визнано протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області по проведенню документальної невиїзної перевірки суб'єкта господарювання Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідного-каналізаційного господарства міста Ужгорода», код 03344326 щодо дотримання строків сплати (перерахування) податку на додану вартість за травень, червень, липень, серпень, жовтень, листопад, грудень 2010 року, рішення про проведення якої оформлене наказом від 20.05.2011 р. № 821 «Про проведення перевірки суб'єкта господарювання».
В апеляційній скарзі скаржник просить постанову скасувати та відмовити у позові. Апеляційна скарга мотивована обов'язком позивача сплачувати податки та правом скаржника проводити відповідні перевірки, можливість проведення документальної невиїзної перевірки не лише з підстав, передбачених у ст. 78 ПК України, а й у випадку прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення.
Позивач апеляційну скаргу заперечив за безпідставністю.
Відповідно до ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.
Як правильно встановив суд першої інстанції, 20.05.2011 р. начальником Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області був прийнятий наказ за № 821 «Про проведення перевірки суб'єкта господарювання». Відповідно до цього наказу 24.05.2011 р. вирішено провести документальну невиїзну перевірку суб'єкта господарювання Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода». 20.05.2011 р. було виготовлено письмове повідомлення за № 3989/10/15-2 про запрошення Комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Ужгорода» на 17.00. 24.05.2011 р. до Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області з питання своєчасної сплати узгодженого податкового зобов'язання з ПДВ. Представники позивача у вказаний час не з'явились, у зв'язку із чим було складено акт неявки №169/15-2 від 24.05.2011 р.
Відповідно до статті 20 пункту 20.1. підпункту 20.1.1 ПК України органи державної податкової служби мають право, в тому числі, запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).
Відповідно до статті 75 пункту 75.1 органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Відповідно до статті 77 пунктів 77.1, 77.2, 77.4 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на органи державної податкової служби. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік. Про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Статтею 78 пунктом 78.1 ПК України встановлений перелік обставин, з настанням яких, проводиться документальна позапланова виїзна перевірка. Перелік таких обставин є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Лише за наявності таких підстав проведення перевірки оформляється наказом керівника податкового органу, у зв'язку із чим посилання скаржника не відповідають законодавству.
Відповідно до статті 78 пункту 78.4 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки. Відповідно до статті 79 пунктів 79.1 та 79.2 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Таким чином, для здійснення документальної планової перевірки необхідні наступні складові: - така перевірка повинна бути передбачена у відповідному плані-графіку проведення планових документальних перевірок; - про проведення документальної планової перевірки керівником органу державної податкової служби приймається рішення, яке оформлюється наказом; - право на проведення документальної планової перевірки надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Для здійснення документальної позапланової виїзної перевірки необхідні наступні складові: - наявність обставин, перелік яких наведений у статті 78 ПК України і який є вичерпним; наявність рішення керівника органу державної податкової служби про проведення документальної позапланової перевірки, яке оформлене наказом; вручення платнику податків до початку проведення зазначеної перевірки під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової перевірки. 3) для здійснення документальна невиїзної перевірки (планової та/або позапланової) необхідні наступні складові: наявність рішення керівника органу державної податкової служби про здійснення документальної невиїзної (планової та/або позапланової) перевірки; наявність обставин для проведення документальної перевірки, визначених відповідно для документальної планової перевірки та документальної позапланової перевірки (статті 77 та 78 ПК України).
Зважаючи на викладене, суд першої інстанції підставно дійшов до висновку про те, що скаржником не було дотримано порядку проведення вищевказаних перевірок та не було вказано підстав для проведення таких відповідно до вимог статей 77-79 ПК України.
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У відповідності до вимог ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В світлі наведеного, суд першої інстанції підставно дійшов висновку про недоведеність скаржником стверджуваних ним фактів порушення податкового законодавства.
Згідно зі ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань. Скаржник у встановленому законом порядку не довів наявність передбачених законом підстав для скасування постанови суду, не надав інших доказів, які б не подавались суду першої інстанції з обґрунтуванням неможливості їх подання такому суду.
Враховуючи наведене, судове рішення відповідає закону та матеріалам справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд -
ухвалив:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 28.02.2012 р. у справі №2а-0770/1826/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Костів М.В.
Судді Шавель Р.М.
Савицька Н.В.